מוקד טלפוני: 1-700-707-233

פלאגים לרכב

הם אולי נראים קטנים ולא משמעותיים, אבל לא תאמינו כמה הפלאגים משפיעים על הרכב שלכם. אז מה זה פלאגים לרכב בכלל? מה הם בדיוק הם עושים, מתי צריך להחליף אותם וכמה כל זה יעלה לנו? כדי לענות על כל השאלות האלו, הכנו מדריך לפלאגים לרכב עם כל התשובות.

 פלאגים לרכב

 


מה זה פלאגים לרכב ואיך הם עובדים?

הפלאגים (או בעברית - המצתים) הם חלק ממערכת ההתנעה של הרכב, והם אלה שמדליקים את חומר הבעירה ומפעילים את המנוע. הפלאגים יוצרים ניצוץ חשמלי, שמבעיר את הדלק ובכך מתניע את הרכב ומדליק את המנוע. הפלאגים ממוקמים במנוע של הרכב, מעל לכל אחד מהצילינדרים – מה שאומר שבכל רכב ישנם פלאגים כמספר הצילינדרים. כלומר, ברוב הרכבים הסטנדרטיים יהיו ארבעה פלאגים, אך ברכבים גדולים יהיו שישה ואפילו שמונה.

אז כדי להבין קצת יותר מה זה פלאגים בכלל, נתחיל בכמה מילים על התנעת הרכב ומה בדיוק קורה שם. כדי שהמנוע יפעל יש צורך בשלושה דברים: אוויר, דלק וניצוץ חשמלי, ובלי אחד מהם המנוע פשוט לא יעבוד. הפלאג הוא זה שמדליק את הניצוץ ומתניע את הרכב. כשאתם מסובבים את המפתחות ומתניעים את הרכב, מה שקורה בפועל זה שאוויר ודלק נכנסים לתא הבעירה ברכב, ובמקביל הפלאג יוצר ניצוץ חשמלי – ונוצר מעין "פיצוץ" קטן, שמדליק את הדלק ומתניע את הרכב. אבל כאן לא באמת נגמרה העבודה של הפלאג, כי יש צורך בניצוץ הזה לאורך כל הנסיעה, ולכן כל עוד המנוע פועל, הפלאגים ממשיכים ליצור ניצוצות כאלו ולהפעיל את הבעירה במנוע.

 


מתי צריך להחליף פלאגים לרכב?

כמו לא מעט דברים אחרים ברכב, גם את הפלאגים צריך להחליף אחת לתקופה. בשלב מסוים הפלאגים מתבלים ונשרפים, לא מפעילים את הניצוץ כמו שצריך ולכן פעולת המנוע נפגמת והוא לא מתניע כראוי. במקרה כזה המנוע יזייף – ישמיע קולות מוזרים בהתנעה, הרכב יקרטע ולא יניע בקלות. כמו כן, במקרה שיש בעיה בפלאגים יכול להיות שתידלק נורת אזהרה שתרמז על בעיה במנוע (אם אתם לא כל כך בטוחים מה המשמעות של כל נורה – ממש כאן תמצאו מדריך לנורות אזהרה ברכב). במצב כזה יכול מאוד להיות שחלק מהפלאגים נשרפו ופשוט צריך להחליף את הפלאגים הבעיתיים.

 החלפת פלאגים לרכב

אבל, כדי להקדים תרופה למכה, מומלץ מאוד להחליף את הפלאגים בצורה שוטפת. את הפלאגים מומלץ להחליף לאחר כל 20,000 ק"מ, ומומלץ לעשות זאת במסגרת הטיפול השנתי לרכב. ישנם פלאגים עמידים וחזקים במיוחד, שתדירות ההחלפה שלהם נמוכה יותר וניתן להחליף אותם רק אחרי 50,000 ק"מ ואפילו 80,000 ק"מ.


התאמת פלאגים לרכב

קודם כל, שימו לב שלא כל סוג פלאגים יתאים לכל סוג רכב ולכל רכב קיימים פלאגים שמותאמים במיוחד אליו ולמבנה המנוע שלו. איך תדעו איזה פלאגים מתאימים לרכב הספציפי שלכם? בספר הרכב (כן כן, זה שזרקתם למגירת הכפפות ושכחתם ממנו מחייך ) אמור להופיע כל המידע על סוג הפלאגים שמתאימים לכם, בכל כמה זמן מומלץ להחליף אותם ועוד לא מעט דברים שימושיים. ואם בכל זאת לא מצאתם בספר הרכב את סוג הפלאגים שאתם צריכים – במוסך תמיד ידעו להגיד לכם הכול.


מחיר החלפת פלאגים לרכב

אם אתם מגיעים למוסך כדי להחליף את הפלאגים, בטח תשמחו לדעת שהמחיר של החלפת הפלאגים אינו גבוה במיוחד. מחיר החלפת פלאגים לרכב ינוע בין 100-150 ₪ לפלאג בממוצע. עם זאת, המחיר מושפע ממורכבות העבודה, ולכן ברכבים מסוימים מחיר החלפת הפלאגים יהיה גבוה יותר – מכיוון שהפלאגים ממוקמים במקום שונה בין רכב לרכב וקשה להגיע אליהם. במקרה כזה מחיר העבודה יהיה כ-500 ₪. אז לפני שאתם מגיעים למוסך תתייעצו עם המוסכניק בנוגע לסוג הרכב שלכם ותבינו ממה מורכב המחיר.

 פלאגים לרכב מחיר

וטיפ נוסף מאיתנו – לרוב, במידה ומחליפים את הפלאגים במסגרת הטיפול לרכב, המוסך לא יגבה על כך מחיר נוסף. לכן היינו ממליצים לכם להחליף את הפלאגים במסגרת הטיפול, ככה גם תחסכו את מחיר החלפת הפלאגים וגם הפלאגים לא יהרסו לכם סתם ככה ביום בהיר!


מוסכים מומלצים להחלפת פלאגים לרכב

הלכו לכם הפלאגים ואתם צריכים להחליף אותם? או שהחלטתם להחליף את הפלאגים לפני שיהרסו? בכל מקרה, אתם בטח רוצים למצוא מוסך מומלץ שיחליף את הפלאגים בצורה מוצלחת, נכון? כדי לעזור לכם למצוא מוסך כזה, ממש כאן תוכלו למצוא רשימה של מוסכים מומלצים, עם חוות דעת וציונים שהתקבלו מלקוחות קודמים.


שאלות נפוצות לדף זה

מתי מחליפים פלאגים לרכב?

באופן כללי, מומלץ להחליף את הפלאגים לאחר כל 20,000 ק"מ.

עם זאת, ישנן פלאגים עמידים יותר שניתן להחליף בכל 50,000 ואפילו 80,000 ק"מ.

איך יודעים שצריך להחליף פלאגים?

פלאגים לא תקינים עלולים לגרום לבעיות בהתנעת הרכב, השמעת קולות מוזרים מהמנוע ונסיעה מקרטעת. אם קרו לכם חלק מהדברים האלה - שווה לבדוק אם הפלאגים תקינים :).

אין לעשות שימוש בתוכן ללא אישור בכתב (ניתן לקבל אישור בתנאים מסויימים). שימוש בתכנים ללא אישור מהווה הפרת חוק זכויות יוצרים ויהווה עילה לתביעה.

שים לב! הנך מחובר בשם הלקוח . התנתק