מוקד טלפוני: 1-700-707-233

רפידות בלמים

קרה לכם שהגעתם למוסך, המוסכניק אמר ש"הבלמים הלכו, צריך להחליף אותם", אבל לא באמת הבנתם למה הכוונה? ומה, להחליף עכשיו את כל הבלמים, זה לא מוגזם? כדי שלא תישארו במתח, נגלה לכם שכנראה אתם צריכים להחליף את רפידות הבלמים, וזה כבר טיפול פשוט יחסית, אבל חשוב מאוד. אז מה זה רפידות בלמים בכלל וכמה תעלה החלפה שלהן? בהמשך תמצאו את כל התשובות

 רפידות בלמים

מה זה רפידות בלמים ואיך הן עובדות?

רפידות בלמים הן, כמו שבטח ניחשתם, חלק ממערכת הבלמים ברכב. הן ממוקמות בתוך כל אחד מהגלגלים ברכב ומטרתן היא לעצור את סיבוב הגלגל בעת הבלימה. רפידות הבלמים (שיכול להיות שאתם מכירים אותן בתור "דיסקיות בלמים") מורכבות משתי לוחיות מתכת, ועליהן רפידה העשויה אסבסט, או חומר חזק ועמיד אחר. ולפני שנמשיך, תכירו עוד מושג חשוב מתחום הרכב, והוא צלחות. הצלחות הן החלק המתכתי שבתוך הגלגל, ועל גביהן מונחות רפידות הבלמים.

 רפידה

 

ועכשיו, כמה שניות על איך רפידות בלמים עובדות בכלל:

כשאתם לוחצים על הבלמים ברכב, אתם מפעילים בוכנה שלוחצת על רפידות הבלמים, מהדקת אותן על הצלחת ומאיטה את מהירות הסיבוב שלה, עד לעצירת הגלגל. זה הכל מחייך.

אבל רגע. נכון שזה נשמע מאוד פשוט, אבל חשוב לזכור שהגלגלים מסתובבים במהירות גבוהה מאוד, ולכן הרפידה צריכה להיות חזקה במיוחד, ועמידה לטמפרטורות הגבוהות שנוצרות  בזמן החיכוך.  כמו כן, החיכוך עם הגלגלים שוחק את הרפידה באופן תמידי, ומה לעשות, אחרי תקופה מסוימת על הכביש הן נהרסות ואין ברירה אלא להחליף אותן.


מתי מחליפים רפידות בלמים?

קחו לכם כלל אצבע – את רפידות הבלמים צריך להחליף כאשר עובי הרפידות מגיע ל-40% בערך מעוביין המקורי. לרוב מדובר ב6-8 מ"מ. חשוב מאוד לא להגיע למצב שכל הרפידה נשחקת, והלוחית באה במגע ישיר עם הצלחת, שכן במצב כזה בלימת הרכב נפגמת, ואנחנו ממש לא רוצים שזה יקרה...

 רפידת בלמים ורפידת בלמים שחוקה

 

אז כל כמה זמן צריך להחליף את הרפידות בפועל? היינו רוצים להגיד לכם שהרפידות דורשות החלפה בכל מספר חודשים, או אחרי נסיעה של מספר קילומטרים מסוים, אבל האמת היא שאין כללים ברורים. השחיקה של רפידות הבלמים משתנה מאוד לפי סוג הרכב, אופי הנהיגה ואפילו סוג הכביש שנוהגים עליו, ולכן קשה להעריך מתי תידרשו להחליף אותן. לרוב מדובר בכמה עשרות אלפי ק"מ.

מה שאנחנו כן יכולים להמליץ לכם לעשות זה לבלום את הרכב בצורה הדרגתית (באמצעות "פמפומים"), ולא באמצעות לחיצה רצופה על הבלם, שכן בצורה כזו הרפידות נשחקות פחות ותצטרכו להחליף אותן בתדירות נמוכה יותר.

לרוב תדעו שצריך להחליף את רפידות הבלמים כאשר תרגישו רעידות בזמן לחיצה על דוושת הבלם. במידה וזה קורה, זה הסימן שלכם לפנות למוסך כדי לטפל בעניין.

בנוסף, יכול להיות שתגיעו למוסך בגלל טיפול שנתי או טסט, ושם יגידו לכם שצריך להחליף את הבלמים, למרות שאתם מרגישים שהרכב בולם כמו שצריך. אל תדאגו, לא מנסים לעבוד עליכם. סביר להניח שהמוסכניק ראה שהרפידות כבר שחוקות והגיע הזמן להחליף אותן. ובכלל, כדאי שתדעו שאם אומרים לכם במוסך שצריך להחליף את הבלמים, כמעט תמיד הכוונה היא להחלפת הרפידות.


מחיר החלפת רפידות בלמים

אוקיי, אז הגענו למוסך כדי להחליף את הרפידות. מה בדיוק קורה עכשיו?

אז ככה: באופן כללי, תהליך החלפת הרפידות ומחיר העבודה יושפעו מסוג הרכב. ברוב הרכבים הפרטיים לא יהיה הבדל מהבחינות האלה, אבל ג'יפים או רכבים גדולים ידרשו עבודה מורכבת יותר ולכן גם מחיר החלפת הרפידות יעלה. בכל מקרה, החלפה של רפידות בלמים היא עבודה פשוטה, קצרה וזולה יחסית, ותעלה לכם בין 200-300 ₪ עבור כל רפידה.

 החלפת רפידות בלמים

מוסכים מומלצים להחלפת רפידות בלמים

תמיד כדאי להקדים תרופה למכה, ובנושא הבטיחות זה חשוב במיוחד. אז בין אם אתם חייבים להחליף את הרפידות לפני שהן מתפוררות לחלוטין ובין אם אתם רק רוצים לוודא שהרפידות תקינות, אתם בטח רוצים להגיע למוסך אמין ומומלץ, נכון? ממש בשבילכם הכנו רשימה של מוסכים מומלצים עם חוות דעת והמלצות מלקוחות קודמים. בהצלחה!


אין לעשות שימוש בתוכן ללא אישור בכתב (ניתן לקבל אישור בתנאים מסויימים). שימוש בתכנים ללא אישור מהווה הפרת חוק זכויות יוצרים ויהווה עילה לתביעה.

שים לב! הנך מחובר בשם הלקוח . התנתק