מוקד טלפוני: 1-700-707-233

מנוע מגמגם

מנוע מגמגם הוא בעצם הביטוי הרווח לצליל לא סדיר שהמנוע משמיע, ומזכיר לנו במקצת גמגום. המצב הזה מלווה תמיד בנורת מנוע כתומה דולקת, שמעידה על תקלה שמחייבת התייחסות.  מומלץ לקחת את הרכב למוסך בהקדם בגלל שמנוע מגמגם הוא פושטק אמיתי,  כזה שאי אפשר בהתבוננות בלבד לדעת מה הבעיה שלו. הגעתם למוסך ואתם תוהים מה הלאה? בוודאי תשמחו לדעת שכל המידע על תקלות נפוצות שקשורות למנוע מגמגם, דרכי תיקון ומחירים, נמצא ממש כאן

מנוע רכב

 


מתי מנוע מגמגם?

מנוע מגמגם מרמז שהתקלה מגיעה מהמנוע, אבל כאן יש טעות שחשוב לשים את האצבע עליה. למרות שלא מעט מהפעמים התקלה נגרמת בגלל מרכיב בתוך המנוע עצמו או בגלל המנוע כולו, עדיין יש מצבים (ולא מעט אפילו) בהם יש רכיב אחר לחלוטין ברכב שהתקלקל, והוא גורם לרעשי הגמגום במנוע. כלומר, גם אם נתקלתם במנוע מגמגם וגם אם נדלקה לכם הנורה האימתנית ברכב - זה בכלל לא אומר שתידרשו להחלפת מנוע או לתקלה יקרה אחרת. בעצם, וזה די מפתיע, גם תקלות פשוטות יחסית כמו פלאגים שדורשים החלפה - יכולות להביא למצב הזה. 

את הגמגום של המנוע נשמע כנראה באחת משתי האופציות האלה:

נקודה מנוע מגמגם בהאצה – זה המצב הנפוץ ביותר 

נקודה מנוע מגמגם בטורים נמוכים – לעתים תזהו מנוע מגמגם בזמן שאתם מאטים את הרכב עד כדי עצירה 

 הזמן בו קורה הגמגום לא מעיד בהכרח על סוג התקלה, אותה תקלה יכולה לקרות בשני המצבים.


נורת מנוע כתומה דולקת – מה עושים

לרוב, כשיהיו תקלות במנוע, ובעיקר במקרה של מנוע מגמגם – תידלק לנו נורה כתומה. מנוע מגמגם לא מחייב עצירה מיידית של הרכב, ועדיין, ההמלצה היא לא להתעלם מהנורה, בין אם היא מהבהבת או לא, ולקחת את הרכב למוסך הקרוב. במהלך הנסיעה למוסך, חשוב להקפיד שהמנוע לא מתחמם ולא נדלקת נורה של שמן.

נורת מנוע כתומה

תיקון מנוע מגמגם במוסך

עם הגעתו של הרכב למוסך, השלב הראשון של המוסכניק צריך להיות בדיקת מחשב לרכב. משם יהיה ניתן לאתר את הסיבה לכך שמנוע מגמגם.

כאן חשוב לשים לב, למנוע בנזין ולמנוע דיזל אין את אותן תקלות שגורמות לגמגום של המנוע! במאמר הזה אנחנו מתייחסים למנוע הנפוץ יותר, בנזין.

אז מה יכול להביא למנוע מגמגם?

נקודה תקלות שקשורות למנוע - כוהל הצתה, פלאגים, מרסס דלק, מחשב מנוע, פריצה בראש המנוע.

נקודה תקלות שאינן קשורות למנוע – התקלה הנפוצה ביותר היא תקלה בסליל ההצתה. בנוסף ייתכנו תקלות בחיישן הצתה, חיישן קראנק, מד כמות אוויר וצינור ואקום.

החלפת פלאג ברכב
 

אפשרויות תיקון

תקלות הקשורות לחלקים מקומיים לרוב ידרשו החלפה, מומלץ להתייעץ עם המוסכניק לגבי ההחלטה האם לרכוש חלק חדש מקורי, משופץ או מפירוק. כמובן שההחלטה צריכה להיות בהתאם לשיקולים הכלכליים שלכם ולסוג האוטו. תקלות בסדר גודל גדול יותר הקשורות כבר למנוע כמכלול, ידרשו לפעמים החלפה של מנוע קיים במנוע אחר.

כאן יש שני סוגי מנוע שאפשר להחליף אליהם:

אחדמנוע מייבוא – לא מדובר במנוע מקורי, אלא במנוע מפירוק שמגיע מחו"ל. פירוק יכול להיות מרכב שיצא מכלל שימוש והמנוע שלו נחשב טוב ותקין לשימוש המשך, זאת כמובן אחרי שתוקן ושופץ בהתאם. שימו לב, לא מדובר במנוע מקורי. אפשר להחליף למנוע מקומי עד שלוש שנים מאז שקניתם רכב חדש.

שתייםמנוע מפירוק מקומי – מנוע שמגיע מפירוק מהארץ.

כוכבית אין דעה גורפת מה עדיף מבין השניים. השיקול הוא בעיקר שיקול כלכלי, ותלוי בתקציב האישי שלכם וכמובן בסוג האוטו. אם יש לכם אוטו ישן שהחלטתם כרגע להשקיע במנוע שלו, תחשבו עוד כמה שנים הרכב צפוי להחזיק.

כוכבית אם אתם צריכים להחליף מנוע, חשוב לדעת שטווח המחירים הוא רחב ומאוד משתנה בין סוגי הדגמים, בין אם מדובר במנוע מייבוא או מפירוק. כדי לדעת מה טווח המחיר עבור מנוע לרכב שלכם, ברישיון הרכב מופיע מה שם דגם המנוע שלכם.

למידע נוסף על החלפת מנוע ניתן למצוא כאן.

 

זמן הטיפול במנוע מגמגם 

טיפול במנוע מגמגם תלוי מאוד בסוג התקלה שמאתרים. תקלה הקשורה לחלק פנימי מסוים, לדוגמה פלאגים יכולה לקחת באזור השעה וחצי. תקלה הקשורה להחלפת המנוע תיקח בין יום לשבוע, תלוי אם מזמינים את המנוע מייבוא.

החלפת צילינדר במנוע

מחירי תיקון תקלות הקשורות למנוע מגמגם

עלות התיקון מורכבת ממחיר בדיקת המחשב והחלק אותו מתקנים.

בדיקת מחשב תעלה כ- 240 ₪.

המחירים רלוונטיים עבור חלק מהתקלות הנפוצות ביותר שגורמות לגמגום מנוע, והן בנוסף לבדיקה:

כסף עבור החלפת כוהל הצתה, טווח המחירים נע בין 300-500 ₪ כולל חלק, עבודה ולפני מע"מ.

כסף עבור סליל הצתה, טווח המחירים נע בין 300-400 ₪, לפני מע"מ.

כסף המחיר עבור החלפת מזרק הוא 1,000 ₪.

כסף עבור החלפת פלאג, טווח המחירים נע בין 25-140 ש"ח לפלאגים, תלוי במספר הפלאגים שמחליפים ובסוג הרכב.

בלא מעט מהמקרים יהיה צורך להחליף 4 פלאגים, עלות העבודה נע בין 150-400 ₪ תלוי בסוג הרכב. ביונדאי I10 לדוגמה, החלפת 4 פלאגים תעלה לכם 240 ₪, לפני מע"מ.

כסף עבור החלפת ראש מנוע, טווח המחירים נע בין 2,500-5,000 ₪, כולל מע"מ. המחיר תלוי בין האם צריך להחליף גומיות או שסתומים במנוע.

כוכבית שימו לב שכל המחירים הם תלויים בסוג הרכב שיש לכם, המחירים המוצגים כאן הם לרכבים הסטנדרטיים בישראל.

כוכבית טווח המחירים מושפע מסוג התקלה, ישנם חלקים ברכב שגם מביניהם אפשר לבחור אם הם מפירוק או מייבוא, ועל כך טווח המחיר ישתנה.

אחריות

אחריות על כל החלקים החדשים היא 3 חודשים.


מוסכניקים מומלצים לתיקון מנוע מגמגם

נורה מהבהבת זה אף פעם לא כיף, אבל לפחות לבוא מוכנים לקראת הפגישה במוסך ולדעת מה עומד בפניכם זה תמיד טוב ומוריד קצת מהלחץ. מעבר למידע למעלה, ריכזנו עבורכם רשימה של מוסכניקים מומלצים לטיפול במנוע מגמגם.


שאלות נפוצות לדף זה

מהן הסיבות למנוע מגמגם?

מנוע מגמגם יכול לקרות מהמון סיבות. חלק מהסיבות קשורות למנוע עצמו לדוגמה שסתומים בראש מנוע, צילינדרים ופלאגים וחלק מהסיבות אינן קשורות למנוע עצמו, לדוגמה סליל הצתה.

מנורת מנוע מהבהבת ורכב רועד - האם להמשיך בנסיעה?

מנוע מגמגם תמיד יתלווה במנורת מנוע מהבהבת. למרות שמנורה כתומה לא מחייבת עצירה מידית, מומלץ לא להתעלם מהבעיה ולקחת את הרכב למוסך בהקדם האפשרי.

אין לעשות שימוש בתוכן ללא אישור בכתב (ניתן לקבל אישור בתנאים מסויימים). שימוש בתכנים ללא אישור מהווה הפרת חוק זכויות יוצרים ויהווה עילה לתביעה.

שים לב! הנך מחובר בשם הלקוח . התנתק