מוקד טלפוני: 1-700-707-233

הלוואת גרייס והלוואת בלון

התסריט הבא בטוח מוכר לחלקכם: אתם רוצים לקנות דירה מקבלן, אבל זו תהיה מוכנה רק בעוד כמה שנים, ובינתיים לא מכרתם את הדירה שלכם אז אתם לא יכולים להתחיל לשלם על משכנתא. קיימות שתי אופציות למשכנתא שיכולות לסייע במצב הזה: הלוואת גרייס והלוואת בלון. ננסה להסביר איזו מתאימה לאיזה מצב ועוד כמה טיפים לחיסכון במשכנתא.

 הלוואת גרייס

הלוואת גרייס

הלוואת גרייס (גרייס = חסד באנגלית) למעשה מאפשרת לכם לקחת כסף עכשיו ולהתחיל להחזיר אותו מאוחר יותר (דהיינו, תקופת החסד). בהלוואת גרייס רגילה, הריבית משולמת מהיום הראשון של ההלוואה (כן, הבנק לא עושה עמכם חסד בזה), והחזרי הקרן מתחיל מאוחר יותר. הלוואת גרייס היא הלוואה שלרוב נלקחת לתקופה ארוכה (נניח, כ-20 שנה).

ההלוואה מתאימה לאנשים שרוצים לקנות דירה חדשה לפני שמכרו את דירתם הישנה וזקוקים לכסף זמין. ההנחה שצריכה לעמוד לפני לקיחת הלוואה זו היא שהדירה הישנה שלכם עומדת להימכר במהירות יחסית ויש לה כבר קונים פוטנציאליים (כדי לשלם כמה שפחות זמן את הריבית). אם תקופת ההלוואה קצרה והדירה כבר נמצאת בתהליך מכירה, הסיכון בעבור נטילה ההלוואה מסוג זה הרבה יותר נמוך. אם המצב לא כזה, והדירה שברשותכם עוד לא בתהליך מכירה, עלולים להתרחש שינויים בשוק הנדל"ן שיובילו לירידה בערך הדירה הישנה ושלא תצליחו לכסות את סכום ההלוואה שנטלתם עם מכירת הדירה הישנה.

 


הלוואת בלון

קיימת בשמות נוספים: בוליט או הלוואת גישור. מדובר בהלוואה גמישה שבה הבנק נותן מיד את מלוא סכום ההלוואה אבל גם מפריד בין סכום ההלוואה לבין התשלומים הנלווים, ככה שלמעשה הריבית וההצמדה משולמים מדי חודש וסכום ההלוואה מוחזר במלואו בתום התקופה.

למשל, אם לקחתם הלוואה של 2 מיליון שקלים לתקופה של שנתיים, בכל חודש תשלמו את הריבית שקיבלתם מהבנק על הסכום הזה בלבד. בסוף השנתיים, בפעימה אחת, עליכם להעביר לבנק את מלוא סכום ההלוואה הראשונית.

בחירה בהלוואת בלון טובה אם רכשתם דירה חדשה ואתם בהליכים מכירת הדירה הישנה. כיוון שבמצב כזה ידעו לכם שתקבלו בעבור הדירה הקודמת סכום כסף מידי שיכול לשמש אתכם בהחזר ההלוואה במועד הנקוב. עוד סיבה לבחור במסלול זה היא במידה ואתם רוצים לרכוש דירה להשקעה ועומדים לקבל סכום קצוב בעבור השכירות שישמש לסגירת ההלוואה.

 


מה ההבדל בין הלוואת גרייס להלוואת בלון?

בגרייס מראש אתם לוקחים הלוואה לטווח ארוך, אבל בשנתיים הראשונות אתם משלמים רק את עלות הריבית ובשמונה עשרה השנים שלאחר מכן אתם משלמים גם את הקרן וגם את הריבית (אם נלקחה הלוואה ל-20 שנה). בבלון אתם לוקחים הלוואה לטווח יחסית קצר (למשל שנתיים), במהלך השנתיים אתם משלמים את הריבית בלבד ובסוף התקופה עליכם להחזיר בבת אחת את הסכום הראשון של הקרן אותה לקחתם.


מתי כדאי לקחת הלוואת גרייס ומתי הלוואת בלון?

  • אם אתם יודעים שאתם הולכים למכור את הדירה במהירות או לקבל ירושה גדולה שתכסה את ההלוואה במלואה ובבת אחת - אז כדאי לקחת הלוואת בלון.
  • אם קשה לכם להחזיר בשנים הראשונות להלוואה סכומים גבוהים, תוכלו לקחת הלוואת גרייס ולהחזיר תחילה רק את הריבית (שימו לב: אין אפשרות לחלק את סכום הקרן כאן לסכומים קטנים יותר – כיוון ומדובר בריבית בלבד) ולאחר תקופת ה"חסד" להתחיל להחזיר קרן+ריבית.

יועצי משכנתאות מומלצים

בסופו של דבר, כדאי מאוד להתייעץ עם יועץ משכנתאות כדי להבין אם מבחינת הפרופיל הפיננסי שלכם, משתלם לכם לבחור בסוג אחד או אחר של הלוואה. יועץ המשכנתאות יבנה ביחד איתכם את הפרופיל הפיננסי שלכם ויעזור לכם לבחור בתמהיל המשכנתא המשתלם ביותר עבורכם. עם זאת, חשוב שיועץ המשכנתאות שבחרתם יהיה אובייקטיבים ולא מקושר לבנק זה או אחר. בדיוק בשביל זה, אספנו לכם רשימה של יועצי משכנתאות המדורגים ביותר באתר – כדי שאת ההחלטה הכי משמעותית בחיים שלכם לא תעשו לבד.


שאלות נפוצות לדף זה

מה היא הלוואת גרייס?

הלוואת גרייס היא הלוואה לכל מטרה. היא נקראת הלוואת גרייס (=חסד באנגלית) מכיוון שקיימת תקופה "חסד" בה הלווה לא משלם את הקרן אלא רק את הריבית בעבור ההלוואה עד סוף תקופה החסד (לרוב כשנתיים). בתום השנתיים יתחיל הלווה לשלם גם את הקרן וגם את הריבית. הלוואה זו לרוב נלקחת לשנים רבות.

מה היא הלוואת בלון?

הלוואת בלון היא הלוואה לכל מטרה. היא נקראת "בלון" כי במהלך תקופה ההלוואה (לרוב תקופה קצרה של עד שלוש שנים) למעשה אתם מחזירים רק את הריבית (והקרן גדלה וגדלה כמו בלון) עד לסוף תקופת ההלוואה - בה עליכם להחזיר בבת אחת את כל סכום ההלוואה הראשוני (פיצוץ הבלון).

מה ההבדל בין הלוואת גרייס להלוואת בלון?

הלוואת גרייס בדרך כלל נלקחת לשנים רבות, במצב בו ללווה אין אפשרות לשלם בבת אחת את סכום הקרן הראשוני, אלא להחזירה בתשלומים בלבד. הלוואת בלון היא הלוואה לתקופה קצרה בה הלווה מחזיר את הריבית בלבד ובתום התקופה הקצרה, הוא משיב את סכום ההלוואה הראשוני ביחד עם הריבית בנותרת.

אין לעשות שימוש בתוכן ללא אישור בכתב (ניתן לקבל אישור בתנאים מסויימים). שימוש בתכנים ללא אישור מהווה הפרת חוק זכויות יוצרים ויהווה עילה לתביעה.

שים לב! הנך מחובר בשם הלקוח . התנתק