מוקד טלפוני: 1-700-707-233

התקנת דקים

דק, לא משנה מאיזה עץ וכיצד נבנה, יראה נהדר בשנים הראשונות לחייו. אבל בשביל שהדק שלנו יראה מעולה גם בעוד עשור, יש מספר החלטות שצריך לקבל כבר בשלבים הראשונים וישפיעו על הדק לטווח הארוך.


התקנת דקים - תמונות מלקוחות מידרג

התקנה ותיקון של תשתית הדק.
צילום: לימור פרידמן, תל אביב.
התקנת משטח דק איפאה בגינה.
צילום: אהד גבעול, נס ציונה.
התקנת דק ופרגולה.
צילום: אמיר הילבר, כפר שמואל.
פירוק דק ישן והתקנת דק חדש בגינה.
צילום: עמירם רייכברג, חולון.
התקנת דק מעץ אורן.
צילום: ירוחם לופסקי, מודיעין.
התקנת דק 22.5 מ"ר כולל פרוק הישן.
צילום: חיים מכלוף, תל אביב.
פירוק דק איפא ישן ובניית קונסטרוקציה חדשה והרכבה ...
צילום: אריה ויסברג, כפר אביב.
התקנת דק.
צילום: אמיתי חותם, ירושלים.
בניית גדר עץ, פרגולה ושיקום דק קיים.
צילום: שמואל פ. כפר סבא.
בניית דק, חידוש וצביעת פרגול ישנה.
צילום: מזכרת בתיה.

דקים – איך לבחור עץ לדק

דק, לא משנה מאיזה עץ וכיצד נבנה, יראה נהדר בשנים הראשונות לחייו. אבל בשביל שהדק שלנו יראה מעולה גם בעוד עשור, יש מספר החלטות שצריך לקבל כבר בשלבים הראשונים וישפיעו על הדק לטווח הארוך.


 

בחירת עצים לדק – מה חשוב לקחת בחשבון?

מראה וצבע הדק

עץ הוא חומר גלם אורגני המשתנה עם השנים מבחינת הצבע, הצורה והמרקם שלו. יש עצים בהם כל סדק מוסיף למראה הטבעי שלהם, ויש עצים שיישארו חלקים לנצח. בדקים – לעצים יש נטייה להתרחב ולהצטמצם בחום וקור, לשנות צבע בחשיפה ממושכת לשמש ועוד. לכן, כשבוחרים עץ לדק חשוב לקחת בחשבון לא רק את מראה העץ כיום – אלא גם את השינויים האופייניים לו במשך השנים.
 

 דק עץ בבנייה
 

מטרת הדק

לעצים שונים יש חוזק שונה, ומכאן גם עמידות שונה. בבחירת העץ לדק, חשוב להבין את מטרת הדק שלנו – האם הוא נועד להתרוצצות של ילדים וגרירת צעצועים בגינה? או שמדובר בדק ליופי בלבד או אולי דווקא דק לבריכה? לכל אחד מסוגי הדקים האלו מטרה שונה, ולכן, סוג עץ שונה שמתאים להם מבחינת עמידות וחוזק.

מיקום הדק

יש עצים שעמידים יותר במים, יש עצים שעמידים יותר בשמש, ויש עצים שדורשים צל – לכן למיקום הדק יש השפעה מכרעת על סוג העץ שמננו נבחר לבנות את הדק.

תקציב

עץ לדקים מיובא לישראל מכל העולם, ומחיר העץ משתנה לפי שכיחותו, הקושי לכרות אותו, לעבד אותו, וכמובן לייבא לארץ. יש עצים יקרים מאוד לדקים (למשל עץ טיק או איפאה) אך לא בטוח שהם מתאימים למטרת הדק שלכם – לכן חשוב להבין ולשכלל את כל המשתנים בבחירת עץ לדק. מחיר דק תלוי בגורמים רבים: סוג העץ, גודל וגובה הדק, התשתית עליה נבנה הדק, אופן ההתקנה, עיצוב הדק ועוד. לכן, קשה מאוד להעריך מחיר ממוצע, וכל דק נבחן בפני עצמו.

תחזוקת דק

בהמשך הטיפ נרחיב על התחזוקה המומלצת לדקים, אך חשוב להבין כבר בהתחלה כי דק עץ הוא חומר 'חי' שדורש תחזוקה שוטפת הכוללת צביעה, שימון ושיוף כאחת לעונה. אם אתם מהטיפוסים שאוהבים להשתזף במרפסת הדק שלכם, אך פחות בעניין של לתחזק הדק – אולי כדאי לכם לשקול דק סינטטי.

 

סוגי עצים לבניית דק

יש הרבה סוגי עצים עבור דקים, וכל עץ מתאים לדק מסוג אחר. בחלק הבא נסקור את היתרונות והחסרונות של העצים הנפוצים ביותר לדקים:

::  אורן פיני - לאורן פיני (מיובא מפינלד) יתרונות  רבים שהופכים אותו לעץ הנפוץ ביותר לדקים בישראל. האורן הוא עץ נוח לבניית דקים, עמיד, וזול יחסית. מחירו מתחיל בכ – 300 ₪ למ"ר. איכות האורן נמדדת במספרים, המייצגים את מספר ה'עיינים' שיש לעץ לכל מטר. יש מי שרואה ב'עיינים' של עץ האורן חיסרון, ויש מי שאוהב את מראה העץ הטבעי בדק – עניין של טעם, ועל זה כידוע....לא מתווכחים ?. עם זאת, ה'עיינים' נוטות להפריש שרף, אז בכל מקרה, לא כדאי להגזים

 התקנת דקים דק אורן

 

אם בחרתם בדק אורן פיני – חשוב לשים לב שהאורן עבר חיטוי נגד מזיקים, החיטוי על העץ ממזיקים ומחלות. דק אורן פיני שעבר חיטוי מקבל גוון ירקרק, שנצבע בקלות.

::  איפאה - דק איפאה נחשב לאיכותי, חזק במיוחד,  מרשים ועמיד מאוד, ומחירו בהתאם – כפול מזה של עץ האורן. האיפאה מיובא מיערות הגשם בברזיל ולכן בעל עמידות טבעית למים. דק איפאה הוא דק בצבע חום כהה עשיר וחלק, ללא 'עיינים' - ונחשב לדק יוקרתי במיוחד. חסרון אחד (מלבד מחירו היקר) של האיפאה הוא הרגישות שלו לשמש – דק איפאה נוטה לשנות את צבעו לאפור בחשיפה ממושכת לשמש. צביעת הדק אחת לשנה פותרת את החיסרון הזה.

 התקנת דקים דק איפאה

 

::  קומרו - דק קומרו דומה בתכונותיו ובמראהו לדק  האיפאה. קומרו הוא עץ חזק, מיוחד וחלק. צבעי הקומרו בהירים יותר מהאיפאה, והוא מאוד עמיד לכל מזג אוויר – גשום ושמשי. חשיפה ממושכת לשמש תגרום לו לדהות מעט אך לא תשנה את צבעו. בגלל תכונותיו וייחודו – מחירו יקר מאוד ולכן הקומרו נדיר יחסית בדקים בארץ.

 התקנת דק קומרו

 

::  טיק – ישנם מספר סוגים של עצי טיק, כשה טיק הבורמזי  נחשב לאיכותי, הייחודי והטוב ביותר. דק טיק בורמזי נחשב לאחד היקרים ביותר בעולם – כמה יקר אתם שואלים? הוא משתמש לבניית דקים על יאכטות...אז אם אתם שייכים לעשירון שבונה לעצמו יאכטות, ככל הנראה שתלכו על הדובדבן שבקצפת – דק טיק בורמזי.

 התקנת דקים עץ טיק

 

::  דק סינטטי - למי שאוהב את מראה העץ, אך  סובל מהמחשבה על התחזוקה, יש פתרון בדמות הדק הסינטטי. דק סינטטי עשוי משבבי עץ מעורבבים עם פלסטיק בדוגמאות עץ שונות. דק סינטטי הוא דק שעמיד לאורך שנים, לא דורש תחזוקה ושומר על מראהו. למי שמוכן לוותר על תחושת העץ האמיתי תחת רגליו – קחו בחשבון כי דק סינטטי יקר יותר מדק עץ, אך העלות מתקזזת בהתחשב בכך שאין הוצאות תחזוקה נלוות לאורך שנים.

 התקנת דקים דק סינטטי

 


בניית דק עץ - כל השלבים

תכנון ועיצוב הדק

בשלב הראשון של תכנון הדק חשוב מאוד לקבוע את גובה ואורך הדק. הכוונה באורך הדק היא לאורך הקורות – ככל שקורות העץ יהיו ארוכות יותר, כלומר אחידות וללא חיבורים ביניהן– כך הדק יראה יפה ומרשים יותר. גם עיצוב הדק נעשה מראש – האם תרצו מדרגה בדק? צורה מיוחדת לקורות העץ? ההחלטות הללו נעשות בשלב התכנון, וקשה מאוד לשנות אותן בדיעבד – אחרי שהעץ כבר נחתך למידות שהחלטנו עליהן.

הקמת בסיס לדק

למעשה הקמת בסיס לדק זהו השלב החשוב ביותר! קורות העץ של דקים אינן מרחפות באוויר, וזקוקות לתשתית שתאפשר את בניית הדק עליה. דק עץ שיחזיק שנים רבות – זקוק לתשתית חזקה, לכן חשוב לבנות את הדק אצל מתקין דקים מקצועי ומנוסה. יש הבדל בין דק שנבנה על משטח בטון לבין דק שנבנה על אדמה:

  • דק שנבנה על בטון, משתמש בבטון כגורם מייצב.
  • בדק שנבנה על אדמה יש חשש לתזוזה של האדמה, עקב סחף או שקיעה של האדמה – לכן יש צורך לקבע את קורות העץ של התשתית באדמה.

הקיבוע הוא שלב קריטי בבניית דק על אדמה - אם השלב הזה נעשה בצורה  חאפרית ולא מקצועית, התיקון שלו כמעט ולא אפשרי, וידרוש 'הרמה' של כל הדק. כדי שהדק שלנו יהיה ישר, יציב וחזק – צריך לחפור בורות בעומק של כחצי מטר באדמה, במרווחים מתאימים שיפזרו את משקל הקורות. אך זה לא נגמר פה – את קורות העץ שתוקעים באדמה חובה לצפות בזפת קרה אחרת העץ ירקב! מתקין דקים חאפר שלא מצפה את העץ בזפת קרה, ישאיר אתכם עם דק רקוב שיתמוטט עוד כמה שנים. אחרי שמכניסים את הקורות המצופות לבור, ממלאים אותו בבטון בכדי לייצב את בסיס הדק.

בניית תשתית דק

אחרי הבסיס והתשתית, אפשר סוף סוף לבנות את הדק! בשלב האחרון, נצטרך לבחור האם אנו רוצים 'התקנה גלויה' בה רואים את הברגים המחברים בין הקורות, או דק סמוי בו החיבור אינו נראה לעין. דק סמוי דורש הכנה וכלים מיוחדים ולכן גם יקר יותר.

בחיבור קורות הדק לתשתית, חשוב להקפיד על שימוש בברגים מיוחדים המיועדים לדקים – הברגים חזקים מאוד ולא יזוזו גם כשהעץ יתרחב ויתכווץ. מאותה הסיבה, חשוב להשאיר רווחים בין קורות העץ, כדי שבזמן התרחבות העץ, הדק לא 'יפרוץ' למעלה ויהיה לו מספיק מקום לזוז מחייך.

ברגים לדקים יקרים יותר מברגים רגילים, אבל בהחלט שווים את ההשקעה. בסופו של דבר הברגים זה מה שמחזיק ומייצב את כל הדק! אפשר לזהות ברגים לדקים על ידי חלק עליון חלק שמטרתו לקבע היטב את הקורה לתשתית וציפוי אבץ שהופך אותם לעמידים במים ולחות. מבחינת העלות, דק איפאה, דורש יותר ברגים מדק אורן, ולכן גם עלות ההתקנה שלו יקרה יותר.

 התקנת דק
צביעת הדק

דקים נצבעים בשמן דקים מיוחד בכדי לשמור על החיוניות שלהם. יש מגוון של שמנים לדקים בצבעים שונים בחנויות, וכל שנשאר לנו זה לבחור את הצבע שנרצה עבור הדק החדש שלנו. לפני הצביעה חשוב לנקות את הדק משאירות לכלכוך וכתמים, לחכות שהדק יתייבש לחלוטין מהמים ואז לצבוע אותו בשמן הדקים. שימו לב! שימון דק מאורן פיני נעשה רק אחרי שבועיים מהתקנתו, בכדי שיתייבש לחלוטין מתהליך החיטוי!

 התקנת דקים שימון דק

תחזוקת דקים

לא משנה איזה דק בחרנו, במוקדם או במאוחר, הוא ידרוש מאיתנו פעולות תחזוקה וחידוש (מלבד דק סינטטי כמובן).

הדק חשוף לשמש, גשם, בלאי טבעי ושחיקה - ברוב סוגי העצים, נצטרך לבצע חידוש דק אחת לשנה על מנת לשמור על מראה יפה ועץ בריא.

לחידוש דק יש מספר שלבים:

1. קיבוע מחדש של ברגים רופפים ללוחות העץ.

2. ניקיון בגרניק - מכשיר לחץ מים גבוה. הגרניק מנקה את כל שכבות העץ. במקרים של דק במצב גרוע מאוד - אפשר לשייף את שכבת הדק העליונה עם מכשיר מיוחד לשיוף דקים ולהסיר את השכבה העליונה.

3. ייבוש העץ לפחות יומיים – שמן הדקים לא ייספג היטב בדק רטוב, לכן כדאי לחכות עד שהדק יתייבש.

4. שימון העץ מחדש בשמן דקים.

ואם אתם רוצים להבין איך בדיוק עושים חידוש דק, מוזמנים לקרוא את הטיפ שלנו על חידוש דקים.

מתקין דקים מפרט על כל השלבים בחידוש דק ועל סוגי השמנים

המלצות על מתקיני דקים

בניית דק בצורה נכונה ומקצועית תבטיח את עמידותו לעשרות שנים. אבל בניית דק בצורה לא מקצועית וחאפרית, תעלה לנו ביוקר בתיקונים מורכבים וקשים. כשמחליטים לבדוק דק עץ, כדאי לפנות לבעלי מקצוע מנוסים ומקצועיים. לכן, ריכזנו עבורכם באתר רשימת מתקיני דקים מומלצים לפי חוות דעת של אלפי לקוחות קודמים. ההמלצות של  הלקוחות מתקבלות בשיחה טלפונית עם לקוחות אמיתיים שקיבלו שרות ממתקין הדקים שברשימה.


שאלות נפוצות לדף זה

איך לבחור דק לגינה? צירפנו תשובה בווידאו!

בטיפ זה, תמצאו הסבר על דקים מעץ ודק סינטטי מומלצים, יתרונות, חסרונות, מחירי דקים ועוד. 
 

 

איפה אפשר למצוא מתיקני דקים מומלצים באזור שלי?

באתר מידרג ריכזנו רשימה של מתקיני דקים מומלצים, שקיבלו את חוות הדעת והציונים הטובים ביותר מלקוחות קודמים. לאחר כל התקנה של דק לגינה, צוות האתר, מתקשר ללקוח ומקבל ממנו דירוג אודות המתקין כך שהציון שלו כל הזמן מתעדכן באתר. לחצו כאן, על מנת לעבור לרשימת מתקיני הדקים המומלצים

אין לעשות שימוש בתוכן ללא אישור בכתב (ניתן לקבל אישור בתנאים מסויימים). שימוש בתכנים ללא אישור מהווה הפרת חוק זכויות יוצרים ויהווה עילה לתביעה.

שים לב! הנך מחובר בשם הלקוח . התנתק