מוקד טלפוני: 1-700-707-233

דק אורן

דק אורן הוא דק פופולארי שנראה בגינות רבות בארץ. אבל מה היתרונות של דק אורן ומה החסרונות? מה כוללת התחזוקה שלו וכמה עולה התקנת דק אורן למטר? כל התשובות ממש מולכם, אנחנו מציגים בפניכם את דק אורן – האותיות הקטנות.


דק אורן מה מי מו

דקים נכנסו לאופנה חזק לפני 15 שנה פחות או יותר ומאז בכל גינה יש גם דק. בתוך כך דק אורן הוא פופולארי ואהוב מאוד, ובצדק. הדק עשוי כמובן מעץ האורן המוכר לנו מאוד מהנוף הארץ הישראלי. אבל אל תדאגו, זה לא שקק"ל שותלים ואנחנו הורסים הכול ובונים דקים, סוג האורן האוהב על הנגרים הוא האורן הפיני שמגיע כמו ששמו מרמז, מסקנדינביה.

 צבעו המקורי של האורן בהיר והוא מעוטר ב"עיניים" רבות, שנותנות לו מראה גס וכפרי.


יתרונות דק אורן

לדק האורן יתרונות רבים, והנגרים ממש אוהבים אותו. למה הם אוהבים אותו כל כך?

כריתת עציםמראה כפרי - אז כמו שאמרנו, דק האורן הוא בעל מראה מחוספס ומאוד "עצי". אנשים רבים בוחרים להשאיר אותו בצבע הטבעי שלו, שנותן תחושה כפרית ויפה.

כריתת עציםאפשר לצבוע אותו בכל צבע שרוצים – אבל היי, לא כולם אוהבים כפרי, חלקנו רוצים להיות מקוריים לפעמים. כאן מגיע יתרון נוסף של האורן: אפשר לצבוע דק אורן בכל צבע שרוצים. אולי אתם משתוממים מה הביג דיל, אבל זה משהו שאי אפשר לעשות עם כל סוגי העץ. את דק הבמבוק למשל אפשר לצבוע רק בשמן שקוף.

כריתת עציםמחיר דק אורן – יתרון אדיר של האורן הוא המחיר, אבל אנחנו רוצים להקדיש לכך פסקה שלמה, ממש כאן בהמשך.

כריתת עציםאורן קל ונוח להתקנה – עץ האורן הוא עץ פשוט יחסית לעבוד איתו. הוא רך ואין צורך בכלים מיוחדים כדי לקדוח ולנסר אותו. אם אתם רוצים לנסות להתקין דק בעצמכם, דק אורן יהיה בחירה חכמה למתחילים.

 דק אורן

חסרונות דק אורן

אבל דק האורן הוא לא יצור שמימי חסר פגמים, ויש לו כמה חסרונות:

כריתת עצים אורן הוא עץ רך –  בדיוק כרגע אמרנו שהוא עץ רך שקל לעבוד איתו, אבל יש בכך גם חיסרון. בגלל רכותו היחסית של דק האורן הוא רגיש יותר לפציעות ועלול להישרט יותר מדקים אחרים כמו דק איפאה או דק במבוק.

כריתת עצים דק אורן רגיש לשמש – דק האורן רגיש יחסית לשמש בהשוואה לדקים אחרים, אז אם אתם מתכננים דק אורן מומלץ מאוד שהוא יהיה מתחת לפרגולה מקורה.

כריתת עצים דק אורן רגיש למים – אם אתם מעוניינים בדק מסביב לבריכה או בטווח פגיעתן של ממטרות, עדיף לא לקחת דק אורן. הוא רגיש למים ועלול להתבלות מהר מאוד אם הוא יהיה חשוף למים באופן קבוע.

כריתת עצים בלאי מהיר יותר – גם ללא קשר לשמש בלאי דק האורן מהיר יותר מבלאי דקים אחרים וצריך לתחזק אותו לפחות פעמיים בשנה (ממש תכף נסביר איך עושים את זה) על מנת לשמור על צבעו ואיכות העץ. בסופו של דבר, דק אורן יחזיק כנראה פחות שנים מדקים אחרים.

כריתת עצים עלול להפריש שרף – זוכרים את "העיניים" היפות שיש באורן שדיברנו עליהן מקודם? אז לפעמים הן גם חיסרון. במידה ועץ האורן לא מחוטא כראוי העיניים עלולות להפריש שרף בשנתיים הראשונות בחיי הדק, מה שיצור נקודות דביקיות בדק. קשה לדעת מראש אם העץ חוטא כראוי או לא, וזה לא קורה המון אבל פעם ב לקוח עלול ליפול על נאגלת אורן פחות מוצלחת.

 דק אורן עם ריהוט גינה

מחיר התקנת דק אורן למטר

מנינו חסרונות, מנינו יתרונות ועכשיו הגענו ליתרון הגדול מכולם של דק האורן: המחיר. דק האורן הוא הזול שבדקים! כן, זאת אמירה שאנחנו עומדים מאחוריה.

מחיר התקנת דק אורן למטר הוא בין 200-400 ₪ למטר, כולל עבודת ההתקנה וכולל מע"מ. דק איפאה ודק במבוק למשל יעלו כפול מכך, בסביבות 600 ₪ למטר.

למה לפעמים 200 ₪ למטר ולפעמים 400 ₪ למטר? חוץ פערים טבעיים בין תמחורים של בעלי מקצוע, הגורם המשמעותי הוא תנאי ההתקנה. אם צריך ליישר את השטח עליו שמים את הדק או לא, מה התשתית הנדרשת לדק ועוד ישפיעו על מחיר העבודה. אתם מוזמנים לקרוא בהרחבה על מחירי דקים ומה משפיע עליהם.


ככה זה נראה בשטח: התקנת דק אורן

התקנת דק מעץ אורן כ- 30 מ"ר בגינה פרטית.
צילום: ארז ליבנה, פרדסיה.
התקנת דק בחצר, כולל עבודות עץ וחיפוי מיוחדות ...
צילום: יוסף סקל, קדימה-צורן.
בניית דק דו מפלסי עם מדרגות בגודל 50 מ"ר מעץ ...
צילום: שלי יוזנט, תל אביב.
התקנה ותיקון של תשתית הדק.
צילום: לימור פרידמן, תל אביב.
התקנת משטח דק איפאה בגינה.
צילום: אהד גבעול, נס ציונה.
התקנת דק ופרגולה.
צילום: אמיר הילבר, כפר שמואל.
התקנת דק איפאה בגודל 8 מ״ר.
צילום: א. מ. כוכב יאיר.
התקנת דק עץ אורן.
צילום: ענג ס. כפר סבא.
פירוק דק ישן והתקנת דק חדש מעץ אורן.
צילום: מריה גורביץ', תל אביב.
חידוש דק קיים מעץ איפאה ואורן כולל התקנת מדרגות ...
צילום: סיגל קפלן, תל אביב.

תחזוקת דק אורן

הזכרנו פה כמה פעמים את עניין התחזוקה, שנקרית לא פעם גם "חידוש דק". לא רק דק האורן, כל דק זקוק לתחזוקה של לפחות פעם בשנה ואת דק האורן ממליצים הנגרים לתחזק פעמיים בשנה.
מה כוללת תחזוקת הדק? שימון. פשוט מריחה של שמן על הדק בצורה יסודית. השמן שומר על העץ, מחדש את צבע הדק וגורם לו להאריך ימים ושנים. בלי שימון כלל דק האורן וכל דק שהוא, יתייבש, יסדק, יתפורר, יתמלא כתמים, צבעו יאפיר וימיו יהיו ספורים.

לפני השימון יש לנקות את הדק ביסודיות וגם לחזק קורות רופפים במידת הצורך.

טיפ מאיתנו: לא חייבים להזמין בכל פעם את הנגר לשימון הדק. בפעם הראשונה שצריך לשמן את הדק לאחר ההתקנה, בקשו מהנגר ללמד אתכם כיצד לשמן את הדק בעצמכם ושאלו אותו איזה שמן עץ כדאי לקנות. הנגרים יותר מיישמחו ללמד אתכם כיצד לשמור על הדק שהם יצרו.


האם דק אורן מומלץ?

דיברנו הרבה על דק האורן, אבל האם הוא מומלץ? שאלנו 29 נגרי פרגולות ודקים על איזה דק הם הכי ממליצים לדק בגינה מתחת לפרגולה, כזה שלא חשוף לשמש הרבה.

האמת, התוצאות לא לטובת דק האורן. בעוד כ-18% אחוז מהנגרים בחרו בדק אורן לדק המומלץ, דק האיפאה לקח כאן ובגדול, כ-63% מהנגרים בחרו בו לדק המומלץ ביותר.

 

אתם מוזמנים להיכנס לשאלת המומחים "איזה דק הכי מומלץ" ולקרוא את התשובות המפורטות של נגרי הדקים.


נגרי דקים מומלצים

בין אם תתקינו דק אורן ובין אם תתקינו דק אחר, איכות ההתקנה היא גורם מכריע באורך חייו של הדק. בשביל דק איכותי שיחזיק לכם לפחות 20 שנה אתם צריכים מתקיני דקים מומלצים. הבשורה הטובה – כבר עשינו לכם את כל העבודה!  אספנו חוות דעת מהלקוחות הקודמים של מתקיני הדקים ברשימה כדי שתוכלו לעשות בחירה מושכלת. אגב, כל מתקיני הדקים ברשימה מומלצים, כי מי שקיבל מלקחותיו הקודמים ציון כללי פחות מ-9 פשוט לא מופיע ברשימה כלל.


שאלות נפוצות לדף זה

מה מחיר התקנת דק אורן למטר?

מחיר התקנת דק אורן למטר נע בין 200 ש"ח למטר ל400 ש"ח למטר, תלוי בתנאי ההתקנה. אם יש צורך לעשות עבודת הכנה רבה להתקנת הדק המחיר יהיה קרוב יותר ל400.

דק אורן או איפאה?

שאלה מצויינת. לכל דק יש את יתרונותיו וחסרונותיו ואתם יכולים לקרוא עליהם כאן במאמר. בגדול, דק איפאה הוא חזק ואיכותי יותר, אבל מחירו כפול מהאורן.
כששאלנו נגרי דקים איזה דק הכי מומלץ, 63% בחרו בדק איפאה ורק 18% בדק אורן.

אין לעשות שימוש בתוכן ללא אישור בכתב (ניתן לקבל אישור בתנאים מסויימים). שימוש בתכנים ללא אישור מהווה הפרת חוק זכויות יוצרים ויהווה עילה לתביעה.

שים לב! הנך מחובר בשם הלקוח . התנתק