מוקד טלפוני: 1-700-707-233

גדרות עץ

גדר עץ לגינה היא פתרון מושלם מכל הבחינות: מצד אחד, היא מסתירה את הגינה שלכם מהעוברים והשבים אך עדיין – לא פוגעת במראה הטבעי שלה. אז איך מתחילים תהליך בנייה של גדר מעץ? האם יש צורך ברישוי? באילו חומרים משתמשים וכמה זה עולה? בנינו עבורכם את המדריך המלא לגדרות עץ.

 גדרות עץ

 

 

גדר עץ לגינה

גדר עץ היא אחת מעבודות העץ הפופולאריות ביותר לגינה. לאחרונה עבר בכנסת תיקון 101 לחוק התכנון והבנייה, ובו הוכנסו הקלות ופטורים מהיתר בנייה עבור עבודות בנייה קטנות. לרוב, בנייה של גדר עץ סטנדרטית אינה מחייבת רישוי, אך יישום התקנות החדשות תלוי במדיניות העירונית של כל וועדה מקומית. לכן, מומלץ מאוד, לפני התחלת הבנייה, לבדוק מול כל רשות מקומית כיצד מיושמות התקנות החדשות בתחומה.

בכל אופן, חשוב לדעת שהאחריות על היתר הבנייה עבור גדר העץ שלכם מוטלת עליכם בלבד, ולא על בונה הגדר.גדר מעץ – תשתית ויסודות

כדי לבנות גדר מעץ, יש צורך בתשתית חזקה דיו שעליה תוכל "לשבת" הגדר. לרוב, מדובר בשלד בטון או אדמה קשיחה מספיק שתהווה תשתית חזקה לגדר. במקרים בהם התשתית אינה מתאימה, יהיה צורך לכלול בתוך העבודה גם את תהליך יציקת התשתית.

בשלב שני, מורכבים על התשתית העמודים שיחזיקו את גדר העץ. העמודים יכולים להיות עשויים ברזל או עץ ומיד נפרט על כל אחת מהאפשרויות.

עמודי ברזל

אפשרות אחת לעמודים של גדר עץ הם עמודים עשויים ברזל. אם בחרתם באפשרות זו, עדיף שהברזל בו אתם משתמשים יהיה ברזל מגולוון, כלומר – ברזל שעבר תהליך ציפוי המונע הרס וחלודה.

ברזל מגולוון - איך מבדילים?

את עמודי הברזל ניתן לצבוע, בעזרת מברשת או בצביעה בתנור – תהליך בו הצבע שורד שנים רבות יותר; ואפילו לחפות את עמודי הברזל בחיפוי עץ, כך שלא יפגמו במראה הטבעי של גדר העץ.

את עמודי הברזל ניתן להבריג אל תוך הבטון, במקרה שתשתית הבטון כבר קיימת, או לחילופין יוצקים אותם לתוך הבטון החדש.

עמודי עץ

האפשרות השנייה לבניית יסודות לגדר העץ היא עמודי עץ. עמודים העשויים עץ משתלבים במראה הכפרי ומאפשרים השלמה טבעית יותר לגדר העץ.

 בניית גדרות עץ

גם את עמודי העץ ניתן לצבוע ומומלץ לעשות זאת בכמה שכבות שיגנו על העץ מפני התייבשות בשמש והשחרה (כמובן שניתן לצבוע את העץ גם בצבע טבעי). את הצבע כדאי לחדש אחת לשנתיים.

את העמודים מעץ ניתן לקבע לבטון, כשהם מצופים כמובן – במקום הקיבוע - פרופילים העשויים ברזל. עם זאת, הברגת עמודי העץ לבטון נחשבת חזקה פחות מקיבוע של עמודי הברזל.

באופן עקרוני, חשוב שבעל מקצוע יאמוד את המשקל של הגדר על פי העץ אותו בחרתם ויקבע אילו יסודות יהיו המתאימים ביותר לשאת את משקל הגדר ובאילו רווחים הם ייבנו.


גדרות עץ – סוגי עצים לחיפוי

עץ אורן

אורן הוא העץ הנפוץ ביותר לבניית גדרות עץ לגינה. הוא נחשב לעץ טוב מספיק וזול יחסית לשאר העצים ולכן השימוש בו גדול מאוד. לאורן מראה כפרי ו"עצי". הוא מגיע בגוון לבן, אך ניתן לצבוע אותו בגוונים שונים.

למרות שבארץ לא מדובר בחובה, כדאי לעבוד עם עץ מחוטא נגד מזיקים, בייחוד אם קיים מגע של הגדר עם אדמה. ניתן לזהות עץ מחוטא לפי הצבע הירקרק שמקנה לו תהליך החיטוי.

עץ איפאה

האיפאה נחשב לעץ יוקרתי ועמיד יותר, ומחירו גבוה מזה של האורן. לאיפאה מראה אחיד יותר – בניגוד לאורן, נדיר למצוא בו 'עיניים' או סדקים. האיפאה מגיע בגוון מסוים של עץ והוא עובר שימון, אך לא צביעה.

דק סינתטי

דק סינתטי עשוי מתערובת של שבבי עץ וחומר פלסטי. לדק מראה מלאכותי יותר משל עץ טבעי, אך עדיין דומה. הוא עמיד מאוד, אינו דוהה ולא דורש תחזוקה.

כאן תוכלו לראות מומחה לעבודות עץ מסביר על היתרונות והחסרונות בסוגי העץ השונים, ונותן טיפים נוספים על בניית גדר עץ:
 


בניית גדר עץ

דגשים חשובים בתהליך הבנייה:

 • קווים ישרים – חשוב לוודא שהמתקין שלכם עבד בקווים מקבילים והתקין את הגדר בצורה ישרה, יציבה ואסתטית.
   
 • חיפוי דו – צדדי – לפני שאתם מתחילים בעבודה, שקלו האם אתם מעוניינים בחיפוי של גדר העץ משני צדדיה. זה אמנם מייקר את העבודה, אך עמודים חשופים מצד אחד של הגדר לא תמיד נראים טוב.
   
 • מרווחים בין לוחות העץ – התייעצו עם המתקין לגבי המרווחים הרצויים בין לוחות העץ. סוגי העץ המסוימים נוטים להתרחב ולהתכווץ עם שינויי מזג האוויר וחשוב להשאיר להם רווח מתאים. מצד שני, כדי להסתיר את הגינה שלכם מעיני העוברים והשווים לא תרצו שהמרווחים יהיו גדולים מדי (או בכלל). חשוב לבחון את הדברים מראש.
 בניית גדר עץ

משך הזמן לבניית גדר

התקנת גדר העץ משתנה מאוד ממקרה אחד למשנהו – התקנה על גבי הקרקע או בטון, אורך וגובה הגדר, הרווחים בין העמודים ובין לוחות העץ, שילובים מיוחדים ועוד ועוד.

לפי כל הפרמטרים האלו ייקבע משך הזמן שייקח להתקנת הגדר – החל מיום אחד ועד שבוע לערך.

בעל מקצוע מסביר איך בונים גדר עץ

מחירים של גדרות מעץ

 • גדר מעץ אורן – 200 – 450 ₪ למ"ר.
 • גדר מעץ איפאה – 350 – 600 ₪ למ"ר. שימו לב שקיימים שני סוגים של איפאה: איפאה קומרו ואיפאה טבקו, כאשר הטבקו נחשב לעץ יקר יותר.
 • גדר מדק סינתטי – 400 – 600 ₪ למ"ר.

בעלי מקצוע מומלצים לבניית גדרות לגינה

אחרי הכול, כדי לוודא שגדר העץ תוכל לקשט את הגינה שלכם לאורך שנים, תצטרכו לשכור את שירותיו של בעל מקצוע אמין ומקצועי מחייך. כאן באתר מידרג אספנו עבורכם רשימה של בעלי מקצוע מומלצים המתמחים בבניית גדרות עץ לגינה. לאחר כל התקנה של גדר, נציג ממידרג מתקשר ללקוח, מקבל ממנו חוות דעת וציונים על השירות ומעדכן את הדירוג באתר.


שאלות נפוצות לדף זה

האם יש צורך בהיתר בניה לגדר עץ?

תיקון 101 לחוק התכנון והבנייה, שעבר לאחרונה בכנסת, קבעה הקלות ופטורים מהיתר בנייה עבור עבודות בנייה קטנות. בדרך כלל, בנייה של גדר עץ סטנדרטית אינה מחייבת רישוי, אך יישום התקנות תלוי במדיניות של כל עירייה או מועצה מקומית. לכן, לפני התחלת הבנייה, יש לבדוק מול הרשות המקומית מהן התקנות בתחומה. 
בכל אופן, צריך לדעת שהאחריות על היתר הבנייה מוטלת עליכם, ולא על בונה הגדר.

עמודים לגדרות מעץ – סוגים:

לכל גדר עץ צריכים להיות עמודים שיחזיקו את הגדר. עמודים אלו יכולים להיות עשויים ברזל או עץ. 

עמודי ברזל – אם בחרתם בעמודי ברזל, חשוב לוודא שמדובר בברזל מגולוון. את עמודי הברזל ניתן לצבוע בעזרת מברשת או בצביעה בתנור, ואף לחפות אותם בחיפוי עץ, כך שלא יפגמו במראה הכפרי של הגדר. 
עמודים מברזל ניתן להבריג אל תוך הבטון, אם כבר קיים, או לחילופין ליצוק אותם לתוך יציקת בטון חדשה. 

עמודי עץ – עמודים מעץ משתלבים יפה במקרה הטבעי של הגדר. גם את עמודי העץ ניתן לצבוע, מומלץ בכמה שכבות שיגנו על העץ מפני התייבשות בשמש או השחרה. את הצבע יש לחדש אחת לשנתיים. 
עמודים מעץ ניתן לקבע לבטון רק כשהם מצופים במקום הקיבוע בפרופילים עשויים ברזל. הברגה של עמודי עץ לבטון נחשבת חזקה פחות מקיבוע של עמודי ברזל.

סוגי עצים לגדר

עץ אורן – הוא העץ הנפוץ ביותר לבניית גדרות עץ. מדובר בעץ טוב וזול יחסית, בעל מראה כפרי שמגיע בגוון לבן. מומלץ לעבוד עם אורן מחוטא. 

עץ איפאה – האיפאה הוא עץ יוקרתי ועמיד ומחירו יקר יותר מהאורן. עץ האיפאה הוא בעל מראה אחיד, נטול 'עיניים' וסדקים לרוב. 

דק סינתטי – הדק עשוי מתערובת שבבי עץ ופלסטיק. הוא בעל מראה מלאכותי מעט, עמיד מאוד ואינו דורש תחזוקה.

כמה עולה גדר עץ?

גדר מעץ אורן – 200 – 450 ₪ למ"ר. 

גדר מעץ איפאה – 350 – 600 ₪ למ"ר. 

גדר מדק סינתטי – 400 – 600 ₪ למ"ר.

איפה אפשר למצוא בעלי מקצוע מומלצים לבניית גדר עץ?

כאן, באתר מידרג, אספנו עבורכם רשימה של בעלי מקצוע מומלצים לבניית גדרות עץ, שהתקבלה על סמך חוות דעת של לקוחות קודמים. לאחר כל בניית גדר עץ, נציג ממידרג מתקשר ללקוח, מקבל ממנו חוות דעת אודות השירות ומעדכן את הדירוג באתר, כך שהרשימה נשארת מעודכנת כל הזמן.

מה זה דק סינטטי?

הדק הסינטטי הוא בעל מראה כמו של עץ אבל מלאכותי יותר. הוא עשוי מתערובת של חומר פלסטי ושבבי עץ, יש לו עמידות גבוהה, הוא לא דוהה ולא דורש תחזוקה.

איך בונים גדר מעץ לגינה?

יש כמה דגשים חשובים בבניית גדר מעץ לגינה:

 1. חשוב לוודא שהמתקין מתקין את הגדר בצורה ישרה ויציבה, ובקווים מקבילים.
 2. כדאי לחפות את הגדר משני צדדיה, ולבקש זאת מראש – עמודים מצד אחד של הגדר לא מעניקים מראה אסתטי.
 3. חשוב לשים לב למרווחים בין לוחות העץ. עצים מסוימים נוטים להתרחב ולהתכווץ עם שינויי מזג האויר, ולכן כדאי להשאיר להם מספיק רווח, אולם לא כדאי להשאיר יותר מדי רווח אם אתם לא רוצים שהגינה שלכם תהיה חשופה לעיני העוברים והשבים.

אין לעשות שימוש בתוכן ללא אישור בכתב (ניתן לקבל אישור בתנאים מסויימים). שימוש בתכנים ללא אישור מהווה הפרת חוק זכויות יוצרים ויהווה עילה לתביעה.

שים לב! הנך מחובר בשם הלקוח . התנתק