מוקד טלפוני: 1-700-707-233

דק במבוק

דק אורן ודק איפאה הם אובייס, החידוש בעולם הדקים הוא דק הבמבוק. חזק, לא נרקב ליד מים ואקולוגי. מה עוד אפשר לבקש?? כאן תוכלו לקרוא את כל הפרטים על דק במבוק – איפה כדאי להתקין אותו, מה מחיר דק במבוק למטר והאם יש לו חסרונות. דק במבוק האותיות הקטנות, מתחילים!


מה זה דק במבוק?

כשאומרים דק במבוק יכול להיות שרבים מכם חושבים על קני במבוק מהודקים זה לזה, אך לא ולא! דק במבוק הוא דק שונה משאר הדקים. בעוד הדקים האחרים עשויים מקורות עץ, דק הבמבוק עשוי משבבי במבוק דחוסים. כך הקורות שלו מהוקצעות ומדויקות בגודלן, תמיד יש להן צד חלק וצד מחורץ ויש ביניהן גם חיבורים בצורת זכר ונקבה שמחזקים עוד יותר את הדק כולו.

דק במבוק נחשב לדק חזק מאוד, וכדי לקדוח בו יש צורך בציוד חזק, בניגוד לדק האורן למשל. הוא דק שלא מתבלה בקלות גם אם לא מתחזקים אותו, והוא מחזיק מעמד לאורך זמן. לחוזק שלו יש יתרון גדול אסטטי - הוא לא נשרט ונפגע בקלות, כך שהוא תמיד יכול להיראות כמו חדש. 


דק במבוק הוא בחירה אקולוגית

המאמר הזה הוא קצת שיר הלל לדק הבמבוק והנה הסיבה: הוא הבחירה הכי אקולוגית שאתם יכולים לעשות כשאתם בוחרים דק.

כולנו אוהבים דק בגינה, זה נראה טוב ונותן אווירה "כפרית". אבל בימינו לאווירה הכפרית יש מחיר, וכל דק שווה כריתה של כמה עצים ביער. בין אם זה יער בדרום אפריקה (עץ האיפאה) בפינלנד או בארה"ב (עץ האורן). דק הבמבוק לעומת זאת עשוי מבמבוק שהוא אינו עץ אלא שיח. ולא סתם שיח, הבמבוק הוא צמח שצומח במהירות עצומה, ומגיע לגובהו עשרות מטרים תוך חודשיים! זה אומר שגם כשגוזמים אותו  כדי לייצר דקים ורהיטים, תוך חודשיים או קצת יותר הוא כבר משקם את עצמו לגמרי.

עצי האורן והאיפאה לעומתו זקוקים לעשרות שנים להגיע לבגרות, וברור שלוקח הרבה יותר זמן לגדל עצים חדשים במקום אלו שנכרתו.


ככהזה נראה בשטח: התקנת דקים

בניית דק בגינה מעץ אורן.
צילום: משה דנטה, כרמיאל.
התקנת דק במפרסת בגודל 8 מ"ר.
צילום: עדי סגל, כרמיאל.
הרכבת דק סינטטי.
צילום: אלירן שלאל, קרית אתא.
התקנת דק מסוג במבוק בחצר קדמית ובחצר אחורית ...
צילום: צחי פרנקוביץ, רחובות.
התקנה של פרגולה ודק בגודל 6X6 מטר.
צילום: סטניסלב צוכבנוב, פתח תקווה.
התקנת קיר דק מסוג איפאה, חיפוי בגינה.
צילום: ע. א. חולון.
התקנת דק מסוג אשא תרמי בשטח של 43 מ''ר, כלל ...
צילום: ארמין שון, נס ציונה.
התקנת דק בגודל כ10 מ"ר.
צילום: רפי קרצ'מר, קרית אונו.
התקנת דק מעץ אורן כ- 30 מ"ר בגינה פרטית.
צילום: ארז ליבנה, פרדסיה.
התקנת דק בחצר, כולל עבודות עץ וחיפוי מיוחדות ...
צילום: יוסף סקל, קדימה-צורן.

דק לבריכה

כשזה מגיע לבריכות ולמקורות מים דק במבוק הוא הבחירה הטובה ביותר. המים אינם מזיקים לו ומבלים אותו כמו את דק האורן למשל, ואפשר לשים דק במבוק ליד בריכה ללא שום חשש לריקבון לאורך השנים. בנוסף הוא לא סופג חום כמו דקים אחרים מעץ, כך שהרגליים היחפות שלכם לא ירגישו שהן דורכות על לבה רותחת ביציאה מהבריכה.

ולא רק זה, בגלל שיש לו צד מחורץ וצד חלק, תוכלו להתקין את דק הבמבוק מסביב לבריכה על הצד המחורץ כדי למנוע החלקה, כפי שניתן לראות בתמונה.

 דק במבוק מסביב לבריכה

תחזוקה של דק במבוק

תחזוקה עושה טוב לכל דק וכשאנחנו אומרים תחזוקת דק אנחנו מדברים על שימון. שימון הדק שומר עליו מפני התייבשות וסדיקה, מונע ריקבון ומחדש את הצבע שלו.

 איך עושים את זה? זה לא קשה בכלל, תחילה מנקים אותו מכל לכלוך, מחזקים ברגים רופפים ואז מורחים עליו שמן ייעודי לדק.

דק הבמבוק בניגוד לדקים אחרים, ישרוד יפה גם בלי תחזוקה. הוא יאפיר עם הזמן אבל חוזקו לא יפחת והוא כנראה גם לא ייסדק. אבל אם אתם רוצים לשמור על מראה המהמם שלו, כדאי לשמן אותו בסביבות פעם בשנה. את הדק הבמבוק משמנים בשמן שקוף בלבד, ללא צבע (בניגוד לדק האיפאה ולדק האורן).

אגב, אתם לא חייבים לקרוא לנגר שעשה לכם את הדק בכל פעם שאתם רוצים לחדש אותו. המלצה שלנו, בפעם הראשונה שאתם קוראים לנגר לתחזוקת הדק תבקשו ממנו להראות לכם איך לעשות את זה בעצמכם בפעם הבאה. הוא יותר מישמח ללמד אתכם כיצד לשמור על היצירה שלו ולהמליץ לכם על השמן המתאים ביותר.


דק במבוק או איפאה

דק הבמבוק מתחרה לרוב ראש בראש עם דק האיפאה. שניהם חזקים מאוד, מחיר ההתקנה שלהם למטר דומה (כבר נרחיב על כך בפסקה הבאה) והמראה של שניהם מהמם. המלצה שלנו היא פשוט לבחור לפי הטעם שלכם. לדק האיפאה צבע חום עמוק יותר ודק הבמבוק נוטה יותר לחום אפרפר.

אבל אנחנו בכל זאת לא משאירים אתכם כאן לבד, שאלנו 29 נגרי דקים איזה עץ הכי מומלץ לדק, ומה נאמר לכם, דק האיפאה לקח את דק הבמבוק בגדול. כ11.8% הצביעו עבור דק הבמבוק בעוד 63.8% הצביעו לאיפאה. עם זאת הנגרים לא נשאלו על דק בקרבת מקור מים או על בחירת דק מסיבות אקולוגיות (שלחלוטין כבשו את הלב הפרטי שלנו, רק אומרים), שבהן יש מצב שדק הבמבוק לוקח.

שאלנו את המומחים: איזה דק הכי מומלץ?

 

מחיר דק במבוק

אם אתם מחפשים את הדק הזול ביותר למטר, דק במבוק הוא לא זה. מחיר התקנת דק במבוק למטר עומד על 600-700 ₪ בממוצע. אם צריך לעשות התקנת תשתית מורכבת או שיש צורך בהשטחה מיוחדת של הקרקע ועוד מיני תסבוכים שיכולים לקרות לפני התקנת הדק, המחיר יעלה במעט.

בנוסף, מסיבות אסתטיות בוחרים פעמים רבות להתקין את דק הבמבוק בצורת התקנה נסתרת, שבה לא רואים את הברגים שמחזיקים את הדק, זה פשוט נראה טוב יותר. התקנה נסתרת היא קצת יותר מסובכת מהתקנת דק רגילה, ומעלה במעט את המחיר.

 שיח במבוק

מתקיני דקים מומלצים

אנחנו שומעים מנגרי דקים לא מעט שמה שבסופו של דבר מכריע את אורך החיים של הדק הוא עד כמה התשתית עליו מותקן הדק איכותית. בשביל תשתית דק איכותית צריך בעלי מקצוע איכותיים. אבל איפה יש כאלה? כל כך קל. כבר אספנו עבורכם חוות דעת על נגרי דקים ואתם יכולים לקרוא את כולן. אנחנו יכולים להגיד לכם מראש שרק נגרים מומלצים מופיעים ברשימה, כי מי שקיבל מלקחותיו הקודמים ציון נמוך מ-9 כבר יצא מהרשימה אוטומטית.


שאלות נפוצות לדף זה

דק במבוק או איפאה?

רבים מתלבטים בין דק במבוק לדק איפאה, והאיכויות של שניהם דומות. שניהם דקים חזקים מאוד ומחזיקים לאורך זמן ומחיר ההתקנה למטר שלהם דומה. בסופו של דבר זה תלוי בטעם האישי שלכם - דק האיפאה הוא בצבע חום-אדמוני עמוק ודק הבמבוק הוא בצבע חום-אפרפר.

לצידו של דק הבמבוק יתרונות נוספים - הוא אינו זקוק להרבה תחזוקה והוא מיוצר במדרכים אקולוגיות הרבה יותר מעץ האיפאה.

מה מחיר דק במבוק?

מחיר התקנת דק במבוק למטר עומד על 600-700 ש"ח, תלוי בתנאי ההתקנה.

מה החסרונות של דק במבוק?

דק במבוק הוא דק איכותי, לא נשקר. חיסרון מרכזי שלו נוגע לפן האסטטי: בעוד דק אורן אפשר לצבוע בכל צבע ודק האיפאה מגיע בגוונים שונים של חום, את דק הבמבוק אפשר לשמן רק בשמן שקוף, ועל כן הוא בצבע אחד קבוע תמיד.

אין לעשות שימוש בתוכן ללא אישור בכתב (ניתן לקבל אישור בתנאים מסויימים). שימוש בתכנים ללא אישור מהווה הפרת חוק זכויות יוצרים ויהווה עילה לתביעה.

שים לב! הנך מחובר בשם הלקוח . התנתק