מוקד טלפוני: 1-700-707-233

חידוש דק

חידוש דק ישמור על הדק שלכם לאורך זמן ויגרום לו להיראות כאילו רק אתמול התקנתם אותו. החידוש מתאים גם לכם - שיודעים שצריך לעשות את זה כל שנה ורוצים להבין כמה זה עולה, וגם לכם, שהזנחתם את הדק עד שכל הברגים יצאו החוצה (זה בסדר, אתם לא לבד). יש סוגים שונים של חידוש, סוגים שונים של עצים וגם אפשרות לעשות הכל לבד בעזרת ידיים טובות (אבל לא בטוח שזה יהיה יותר זול). כל הפרטים על חידוש דק - במדריך שלפניכם. 

 חידוש דק

 


מה זה חידוש דק וכל כמה זמן כדאי לעשות אותו?

חידוש דק הוא חלק מהתחזוקה השוטפת של הדק ומטרתו היא לשמור ולהגן על הדק. השמש והגשמים הורסים את הדק מהר יחסית, מייבשים אותו וגורמים להצטברות שכבת אבנית שגורמת לו להיראות דהוי. כאן בדיוק חידוש הדק נכנס לתמונה, כי מטרתו היא לשמור על הדק מפני כל הגורמים האלו, ולתקן את כל הפגמים שכן נגרמו במשך הזמן.

בתהליך חידוש הדק, בעל המקצוע ישייף וינקה את הדק מהאבק והאבנית שהצטברו עליו, ישמן אותו בשמן מגן, יחזק את הברגים והלוחות הרופפים בדק, ובאופן כללי ישווה לו מראה חדש ונקי.

כדי לתחזק את הדק בצורה הטובה ביותר, מומלץ לעשות חידוש ושימון דק אחת לשנה, לא משנה מה סוג העץ. אם הדק שלכם חשוף במיוחד לשמש ולגשמים (לא מוגן באמצעות פרגולה, למשל), תהליך הבלאי שלו יהיה מהיר יותר ולכן כדאי לעשות חידוש דק אחת לחצי שנה.

 דק לפני חידוש

שימו לב שחידוש דק הוא לא פתרון קסם, ואי אפשר להציל כל דק. דק מעץ אורן למשל, הוא עדין יחסית ולכן אם לא נקפיד על תחזוקה מתאימה הוא ייהרס מהר, וחידוש דק לא יעזור. לעומת זאת, דק מעץ איפאה נחשב לעמיד יותר, וגם אם הוא נראה במצב קשה, חידוש דק יכול להביא תוצאות טובות ולגרום לו להיראות כמעט כמו חדש.

אם תהיתם מתי בדיוק מומלץ לעשות חידוש ושימון דק, קבלו מאיתנו טיפ קטן. השמש בקיץ והגשמים בחורף פוגעים בדק במיוחד, ולכן העונות המומלצות לביצוע חידוש דק הן הסתיו והאביב. מצד אחד, חידוש הדק יתקן את הפגמים שנוצרו בעונה החולפת, ומצד שני יכין את הדק לקראת העונה הקשה הבאה. מי אמר שאי אפשר ליהנות משני העולמות?


חידוש דק - תהליך העבודה

אוקיי, אז הבנו שצריך לעשות חידוש דק, אבל מה קורה שם בפועל? התשובה לכך מתחלקת לשניים ותלויה במצב הדק. אם מדובר בחידוש דק שגרתי, תהליך החידוש יהיה פשוט יחסית, ויסתכם בכמה שעות של עבודה. לעומת זאת, אם הדק שלכם במצב בעייתי, תיאלצו לבצע חידוש דק מורכב יותר, שככל הנראה ידרוש מבעל המקצוע להגיע אליכם יותר מפעם אחת וגם ייקר את התהליך. 

 דק אחרי חידוש

חידוש דק רגיל

חידוש דק רגיל כולל שלושה שלבים: ליטוש, ניקוי ושימון הדק.

בשלב הראשון בעל המקצוע יעבור על הדק בעזרת מכונת ליטוש (נקראת בשפה המקצועית גם באפר), ילטש את הדק ויוריד את השכבה העליונה שלו. הליטוש נעשה כדי להוריד את שכבת האבנית והאבק, לחשוף את צבעו המקורי של הדק וכדי לגרום לשמן שימרח בהמשך, להיתפס על הדק בצורה טובה. שימו לב שליטוש הדק לא מוריד כתמים של ממש, ובמקרה כזה צריך לבצע חידוש דק מורכב יותר (עליו נדבר בהמשך).

בשלב השני, בעל המקצוע ינקה היטב את הדק מכל שאריות האבק שנוצרו בתהליך הליטוש באמצעות מפוח. למרות שזה אולי לא נראה משמעותי, השלב הזה חשוב למראה הדק בהמשך, אז לא כדאי לזלזל בומחייך. אם לא מורידים את כל שאריות הליטוש בצורה טובה, הדק ייראה מחוספס ולא יקבל את המראה האחיד והיפה שאנחנו מצפים לו כל כך...

בשלב השלישי והאחרון  בעל המקצוע יבצע שימון לדק, מה שייתן לו מראה מבריק ונקי מצד אחד, ומצד שני גם ישמור על הדק מפני מים וירחיק ממנו חרקים ומזיקים אחרים.

 

חידוש דק מורכב

ומה קורה אם הדק כבר ישן יותר, וחידוש דק רגיל כבר לא יעשה את העבודה? בדיוק בשביל זה אפשר לעשות חידוש דק מורכב. במקרה כזה, השלב הראשון בחידוש הדק יהיה הורדת הצבע של הדק באמצעות חומר ממיס צבע, ולאחר מכן שטיפה יסודית של הדק באמצעות לחץ מים חזק שמוריד את כל הלכלוך והחומרים הכימיים מהדק.

 חידוש דק - שטיפת הדק

עכשיו צריך לחכות עד שהדק יתייבש לחלוטין, מה שלוקח בין כמה שעות בקיץ ועד יום-יומיים בחורף, ולאחר מכן אפשר להמשיך בדיוק כמו בתהליך חידוש דק רגיל - ליטוש, ניקוי ושימון הדק. אחרי כל זה יתווסף שלב נוסף בו בעל המקצוע יצבע מחדש את הדק.

לפני שאתם מזמינים בעל מקצוע שימו לב שלא כל בעלי המקצוע מבצעים חידוש דק מורכב. הסיבה העיקרית לכך היא שהמסת הצבע נעשית על ידי חומרים כימיים שצריכים להיות מותאמים בדיוק לחומרים בהם צבעו את הדק בשלב הראשון. אם נעשה שימוש בחומר לא מתאים הדק עלול להיהרס, ולכן חלק מבעלי המקצוע מעדיפים שלא לקחת את הסיכון הזה. אז כדי לא להתאכזב, אנחנו היינו ממליצים לוודא בשיחת הטלפון עם בעל המקצוע מה בדיוק הוא עושה בחידוש הדק.

ובנוסף לכל זה, במסגרת כל חידוש דק בעל המקצוע בדרך כלל גם יעבור על הברגים והחיבורים בדק ויחזק אותם, על הדרך. אבל גם כאן, אם הברגים כבר ישנים וצריך להחליף אותם לגמרי, תצטרכו לבקש מבעל המקצוע לעשות זאת במיוחד, וגם לשלם קצת יותר. כמה יותר? על זה נענה ממש עכשיו.


מחירים של חידוש דק

בדרך כלל תוכלו לקבל הערכת מחיר כללית לחידוש הדק כבר בשיחת הטלפון הראשונית עם בעל המקצוע. לאחר שתתארו לו את העבודה הנדרשת ואת מצב הדק (יכול להיות, ואפילו מומלץ, שתתבקשו לשלוח תמונות להמחשה), בעל המקצוע יתרשם ממורכבות העבודה ויוכל לתת לכם טווח מחיר כללי. לאחר מכן, בעל המקצוע יגיע אליכם כדי לראות את הדק בפועל ויוכל לתת לכם הצעת מחיר מדויקת.

 חידוש דק מחיר

חידוש דק מתומחר לפי מטר רבוע של דק. בדרך כלל, ככל שהדק גדול יותר כך המחיר למטר ירד. למשל:

  • חידוש רגיל של דק קטן יחסית בגודל של 10-15 מ"ר, יעלה 30-40 ₪ למ"ר, ואילו מחיר חידוש דק גדול יותר, בגודל של 25-30 מ"ר, יכול לרדת למחיר של 15-20 ₪ למ"ר.
  • מחיר של חידוש דק מורכב יהיה 80-95 ₪ למ"ר.
  • החלפת ברגים בדק תעלה את המחיר ב-20 ₪ למ"ר בממוצע

ואם אתם רוצים לדעת קצת יותר, מוזמנים לקרוא את הטיפ שלנו על מחירי חידוש דקים.


חידוש דק - עשה זאת בעצמך

אנחנו יודעים שחידוש דק נשמע מורכב מאוד, אבל האמת היא שאתם יכולים לעשות את זה בעצמכם אם יש לכם קצת חוש טכני והרבה סבלנות. את כל החומרים שצריך בשביל חידוש ושימון הדק ניתן לקנות בחנויות לציוד עץ. מה אתם צריכים? שמן לעץ, צבע, מכונת ליטוש ומברשות. קניית הציוד לחידוש דק תעלה בדרך כלל 1,300-1,600 ₪, כך שמבחינת עלויות זה יצא לכם בערך כמו חידוש דק על ידי בעל מקצוע. אבל היי, לפחות את מכונת הליטוש יש לכם לתמיד!

 חידוש דק - עשה זאת בעצמך

 


איך לשמור על חידוש הדק?

הדבר שהכי חשוב לדעת בכל הנוגע לשמירה על דקים זה שפשוט לא כדאי להרטיב אותם. על הגשם אנחנו לא ממש שולטים, אבל מומלץ להתקין פרגולה לפחות על חלק מהדק. ומה לגבי נקיון? אנחנו מבינים שאתם רוצים לנקות את הדק, אבל במקרה של דקים שטיפה במים מזיקה יותר משהיא מועילה. מים גם גורמים לריקבון מהיר יותר של העץ וגם יגרמו להצטברות של שכבת אבנית על הדק, שזה בדיוק מה שאנחנו רוצים להוריד בתהליך חידוש הדק... אז מה כן לעשות? פשוט לנקות את הדק על ידי טאטוא בלבד, זה לגמרי מספיקמחייך.


בעלי מקצוע מומלצים לחידוש דק

אז עכשיו אתם כבר יודעים איך עובד חידוש דק, הבנתם כמה זה הולך לעלות לכם, וכל מה שנשאר הוא למצוא בעל מקצוע מומלץ שיעשה זאת עבורכם? אתם יכולים להתחיל לעשות סקר שוק ולהתקשר לכל החברים והמשפחה כדי לשאול מי עשה להם חידוש דק. או שפשוט תוכלו למצוא כאן רשימה של בעלי מקצוע מומלצים לביצוע חידוש דק, עם מאות חוות דעת וציונים מלקוחות קודמים.


שאלות נפוצות לדף זה

כמה עולה חידוש דק?

חידוש דק מתומחר לפי מטר רבוע של דק, ומחירו משתנה בהתאם למורכבות העבודה.

למשל, חידוש דק סטנדרטי יעלה בדרך כלל 30-40 ש"ח למ"ר, ומחיר של חידוש דק מורכב יהיה 80-95 ש"ח למ"ר בממוצע.

כל כמה זמן עושים חידוש דק?

כדי לשמור על הדק בצורה הטובה ביותר מומלץ לבצע חידוש דק אחת לשנה לפחות. במידה והדק חשוף במיוחד לשמש ולגשמים, כדאי לעשות את חידוש הדק אחת לחצי שנה בערך.

איך עושים חידוש דק?

חידוש דק כולל שלושה שלבים עיקריים: ליטוש הדק, ניקוי יסודי ושימון הדק.

במידה ומדובר בחידוש דק מורכב יותר, בתחילת התהליך יש להמיס את הצבע הקודם של הדק, לשטוף היטב את שאריות הצבע והלכלוך ולאחר מכן ניתן להמשיך בתהליך חידוש הדק כרגיל. אחרי כל זה, בעל המקצוע יצבע מחדש את הדק, ותוכלו להינות מהדק המחודש והיפה שלכם :)

אפשר לעשות חידוש דק לבד?

לגמרי אפשר!

אם יש לכם ידיים טובות והרבה סבלנות, אתם יכולים לקנות את החומרים הדרושים לחידוש הדק ולעשות זאת בעצמכם. מה שאתם צריכים זה שמן וצבע לעץ, מכונת ליטוש ומברשות. בהצלחה!

איך עושים שימון דק?

שימון לדק הוא חלק מתהליך של חידוש הדק כולו. בתהליך החידוש יש שלושה שלבים - ליטוש הדק, ניקוי ולאחר מכן - שימון הדק. 

שימון הדק עצמו הוא פשוט מאוד וכבר מהשם אתם יכולים להבין מה עושים בו -  מריחה של שמן ייעודי לדקים על כל משטח הדק. הפעולה הזו שומרת על הדק מבריק ונקי וגם שומרת עליו ממזיקים וחרקים. 

אין לעשות שימוש בתוכן ללא אישור בכתב (ניתן לקבל אישור בתנאים מסויימים). שימוש בתכנים ללא אישור מהווה הפרת חוק זכויות יוצרים ויהווה עילה לתביעה.

שים לב! הנך מחובר בשם הלקוח . התנתק