מוקד טלפוני: 1-700-707-233

הדברת צרעות

הידעתם? בשנת 1992 נשלחו הצרעות הישראליות הראשונות לחלל. מגניב, הא? מצד שני, כשאתם צריכים הדברת צרעות אצלכם בבית זה עסק לא מגניב בכלל. כדי להפוך אותו לפשוט יותר, אספנו לכם את כל המידע שאתם צריכים לדעת לפני הדברת צרעות - איך מדבירים, איך יודעים שיש לכם קן בבית, מתי עקיצה של צרעה יכולה להיות מסוכנת, כמה עולה להדביר קן צרעות ואיפה מוצאים מדביר מומלץ.


הכירו את הצרעה

יש די הרבה סוגים של צרעות בעולם אבל לא את כולן צריך להדביר. יש שני סוגים עיקריים של צרעות שמגיעות לבתים שלנו ועוקצות אותנו - הצרעה הגרמנית והצרעה המזרחית, את שתיהן מדבירים באותה הצורה.

צרעה הצרעה הגרמנית היא צרעה קטנה יותר ומגיעה בערך לגודל של 18 מ"מ. יש לה פסים שחורים וצהובים ואפשר לומר שהתמונה שעולה לכם בראש כשאומרים את המילה "צרעה" זו תמונה של הצרעה הגרמנית.

צרעה הצרעה המזרחית, שרובנו קוראים לה גם "דבור" היא הצרעה המצויה יותר, היא גדולה יחסית ומגיעה לגודל של עד 18 מ"מ. היא חומה עם כתמים צהובים ויש לה שלוש נקודות שחורות על הראש. מי אמרה כתר ולא קיבלה? האמת היא שלגמרי מגיע לצרעה כתר כי בשנת 1992 נשלחו לחלל 230 צרעות מזרחיות מישראל, והן היו היצור הישראלי הראשון שהגיע לשם. ריספקט!

הצרעה המזרחית והצרעה הגרמנית חיות בקינים עם מלכה ופועלות והן פעילות בעיקר באביב ובקיץ. בתחילת הסתיו הן מנמיכות פעילות ונכנסות לתרדמת חורף. הלוואי על כולנו.

 צרעה מזרחית וצרעה גרמנית

מתי צריך לעשות הדברת צרעות?

צרעות נמצאות כמעט בכל מקום אבל התנאי הבסיסי לקיום שלהן הוא חיים בקן. את הקינים הן בונות במקומות שצד אחד בהם פתוח לאוויר וליציאה החוצה והצד שני סגור ומגן עליהן. בדירות ובתים פרטיים נמצא בדרך כלל את הצרעות מתבייתות על ארגזי התריסים שלנו, בפתחי המזגנים, במסתורי כביסה ובחללי הגג. במקומות האלה אפשר למצוא לפעמים חורים דרכם הצרעות נכנסות, בונות את הקן ויכולות לצאת אל תעופת הבוקר מדי יום ביומו.

איך תדעו אם יש לכם קן צרעות בבית? די בקלות. אם חשבתם שצה"ל זה מקום קשוח אנחנו רוצים להכיר לכם את תורנות השמירה של קן הצרעות. על כל קן שומרות בין צרעה אחת לארבע צרעות בכל רגע נתון. ראיתם כמה צרעות מסתובבות באופן קבוע במקום קבוע? מזל טוב. יש לכם קן צרעות בבית. עוד דרך לזהות שהתחדשתם בקן היא זמזום עמום בשעות הערב, אז הצרעות חוזרות הביתה מ"העבודה" אל הקן.

לבשימו לב: אם אתם לא בטוחים אם יש לכם צרעות או דבורים, כדאי לשלוח תמונה למדביר. בניגוד לצרעות שאותן אנחנו מדבירים והורגים, את הדבורים לא הורגים אלא מרחיקים מהבית ואוספים לתוך כוורות.

 צרעה לפני הדברה

למה לעשות הדברת צרעות או: האם צרעות זה מסוכן?

כבר מהגן אנחנו יודעים לשנן שדבורה תעקוץ רק כמוצא אחרון כי היא תמות לאחר העקיצה. אצל צרעות זה עובד אחרת והן יכולות לעקוץ ולהמשיך לחיות. חצופות. בכל מקרה, זה אומר שהן יעקצו כשהן ירגישו מותקפות.

עקיצת הצרעה לא מסוכנת לרוב בני האדם, אך יכולה להיות קטלנית עבור מי שרגיש או אלרגי אליה. אם יש לכם מעט אדמומיות וגרד סביב מקום העקיצה, אין סיבה להיכנס ללחץ. זה טבעי ונורמלי. לעומת זאת, אם הגרד עובר לעוד מקומות בגוף ובנוסף מופיעים נפיחות או קוצר נשימה, זה כבר מצב שמחייב רופא. בנוסף, אם נעקצתם באזור חלל הפה, ההמלצה היא ללכת לקבל סיוע רפואי, מחשש להיצרות של כלי הנשימה וחסימה של כניסת אוויר אל הריאות.

 עקיצה צרעה

האם אפשר לעשות הדברת צרעות לבד?

היום קיימות בשוק כל מיני מלכודות ללכידת צרעות וכמובן שישנה השיטה הישנה והטובה של ללחוש להן מלא פעמים מלח-מים-מלח-מים. כל השיטות הביתיות והמלכודות שנמכרות לשימוש ביתי יעזרו לכם לתפוס צרעה אחת או שתיים. מקסימום שלוש. כשמדובר על קן צרעות זה אומר שיש מצב שיש לכם אלפי צרעות בבית, ועם זה אתם ממש לא רוצים להתעסק. לכן ממש מומלץ להזמין מדביר להדברה מקצועית.


איך עושים הדברת צרעות?

אז הבנתם שיש לכם קן צרעות בבית וכבר הזמנתם מדביר מומלץ. איך מתבצעת הדברת צרעות? בשלוש שיטות עיקריות: ריסוס, איבוק ומלכודות.

קן צרעות  הדברת צרעות בריסוס

הדברת צרעות שנעשית בריסוס ובאיבוק, נעשית בשעות בין הערביים או בערב, אז כל הצרעות חוזרות מיום העבודה אל הקן. המדביר ילבש לבוש מיוחד שכולל בגדים ארוכים, רשת על הפנים וכפפות מיוחדות של דבוראים ורק אז ייגש להדברה.

יש שני סוגים של ריסוס נגד צרעות - ריסוס נוזל וריסוס קצף. בסופו של דבר שתי שיטות הריסוס עושות את אותה עבודה וכל מדביר בוחר לעבוד עם החומר המועדף עליו. הדברת צרעות בריסוס מתאימה להדברות ממוקדות יחסית ובמקומות שקל להגיע אליהם, כמו בתוך מזגן או צינור חלול.

קן צרעות  הדברת צרעות באיבוק

עוד דרך להדביר צרעות היא באמצעות אבקות רעל. את האבקות מפזרים באמצעות מאבקת, שנראית כמו מקל סלפי ארוך. הדברה באמצעות איבוק מתאימה לקינים במקומות שקשה יותר להגיע אליהם ושיש בהם מרחב, כמו בתוך הגג. האבקה מתפזרת על שטח גדול יותר וכך היא מבטיחה שכל הצרעות באזור יגיעו אל הרעל והן יהרגו אותן באופן מיידי

קן צרעות  הדברת צרעות עם מלכודות

הדברת צרעות בריסוס ובאיבוק טובה כשיודעים איפה הקן קיים. אם לא יודעים איפה בדיוק נמצא הקן מפזרים מלכודות ובתוכן בשר מורעל. הצרעות, שהן קרניבוריות ידועות, מגיעות אל המלכודת, לוקחות את הבשר המורעל אל הקן, מאכילות שם את שאר הפועלות והמלכה ברעל, והקן מושמד.


מחיר של הדברת צרעות

סוג ההדברה לא ישפיע על המחיר של הדברת צרעות אבל יש שני פרמטרים אחרים שדווקא כן ישפיעו - כמה הקן נגיש והאם מסוכן להגיע אליו. אם קן הצרעות נמצא במקום נגיש ונמוך שלא מצריך טיפוס, כמו בארגז התריסים, המחיר יהיה נמוך יחסית וינוע בין 250 ל-400 ₪. כשמדובר על הדברה במקום גבוה ופחות נגיש כמו במסתור כביסה, המחיר יהיה גבוה יותר וינוע בין 350 ל-550 ₪. נוכל להגיד שרוב הפעמים המחיר של הדברת צרעות ינוע סביב 350-400 ₪, כולל מע"מ.

אם מדובר על הדברה בבניין רב קומות ויש צורך לבצע את הדברת הצרעות בעזרת מנוף, אל מחיר ההדברה עצמה תצטרכו להוסיף גם עלות של מנוף, כ-300-1000 ₪, תלוי בגובה הבניין. אבל הדברת צרעות בגובה היא נדירה יחסית.

על הדברת צרעות תקבלו אחריות של חצי שנה.

 קן צרעות לפני הדברה

 


מדבירים מומלצים להדברת צרעות

אנחנו מבינים. בטח אתם, כמו כל ישראלי מצוי, לא אוהבים שעוקצים אתכם. בדיוק בשביל זה אספנו לכם רשימה של מדבירים מומלצים ואמינים להדברת צרעות. הרשימה מדורגת לפי ציונים וחוות דעת שנתנו לקוחות קודמים, שגם אצלם התנחלו צרעות בבית. הציונים מתעדכנים בכל יום, כך שכל המידע שאתם רואים רלוונטי ועדכני. תוכלו אפילו לראות אם יש מדביר שפנוי ממש עכשיו!


שאלות נפוצות לדף זה

איך להרוג צרעה?

קודם כל, לא את כל הצרעות צריך להרוג. יש צרעות שבכלל לא עוקצות בני אדם ולכן מומלץ מאוד להתייעץ עם מדביר. הוא גם יוכל לעזור לכם להדביר את הצרעה במקרה הצורך, כך שלא תסתכנו בעקיצה. 

איך להוציא צרעה מהבית?

הדרך הטובה ביותר שאנחנו מכירים להוציא צרעה מהבית היא פשוט לקרוא למדביר מומלץ, שיעשה הדברה לקן צרעות. במקרה שמדובר בצרעה בודדת, אתם יודעים איך זה - תפתחו חלון ותנו לטבע לעשות את שלו. 

איך נראית צרעה?

יש כמה סוגי צרעות שמגיעות אל הבתים שלנו. חלקן גדולות יותר (בערך 18 מ"מ) וחלקן קטנות יותר (בערך 8 מ"מ) - כולן בגווני חום וצהוב. אם אתם לא בטוחים אם מדובר בדבורה או צרעה, אפשר לצלם ולשלוח למדביר להתייעצות. 

אגב, ספויילר: דבור וצרעה הם אותו דבר. כלומר, מה שאנחנו קוראים לו "דבור" הוא בעצם צרעה מזרחית. 

איך להרוס קן צרעות?

בתור התחלה בואו נגיד לכם איך לא להרוס קן צרעות - לבד. קן צרעות מכיל לפעמים אלפי צרעות ואתם ממש לא רוצים שהן יתעצבנו ויעקצו אתכם בבת אחת. לכן, קראו למדביר מומלץ והוא יעשה הדברה לקן. איך? יש שלוש שיטות להדברת קן צרעות - בעזרת ריסוס, בעזרת אבקה ובעזרת מלכודות. 

איך מדבירים צרעה?

יש שלוש דרכים עיקריות להדברת צרעה - ריסוס, איבוק ומלכודות. כל שיטה מתאימה לקן אחר. למשל - אם מדובר בקן רחוק וגבוה, כדאי להשתמש באיבוק. בשיטה הזו יש מוט ארוך שנקרא "מאבקת" ואיתו אפשר להגיע גם למקומות שהנגישות אליהם מורכבת. 

אין לעשות שימוש בתוכן ללא אישור בכתב (ניתן לקבל אישור בתנאים מסויימים). שימוש בתכנים ללא אישור מהווה הפרת חוק זכויות יוצרים ויהווה עילה לתביעה.

שים לב! הנך מחובר בשם הלקוח . התנתק