מוקד טלפוני: 1-700-707-233

הדברת תיקן גרמני

הדברת תיקן גרמני עושים רק כשרואים תיקן גרמני. ככה פשוט. מצד אחד זה אומר שאתם לא צריכים לעשות הדברה כל שנה, מצד שני - הדברה של תיקן גרמני היא עסק קצת מורכב. אז איך תזהו את התיקן הגרמני? איפה הוא מסתובב? איך מדבירים אותו וכמה עולה הדברה של תיקן גרמני? אספנו לכם את כל התשובות.


הכירו את התיקן הגרמני

התיקן הגרמני הוא ג'וק קטן בצבע חום-אדמדם שיכול להגיע עד גודל של סנטימטר אחד או שניים. נקבת התיקן גרמני יוצרת מעין תיק קטן ולתוכו היא מטילה את הביצים. זה גם המקור לשם - תיקן, תודו שמגניב. כמו כולנו, התיקן הגרמני מאוד אוהב פחמימות ולכן הוא נמצא בעיקר במטבחים. אם שאלתם את עצמכם, איך הוא מוצא את הדרך אל המטבח אז ממש ככה: דרך ארגזי מזון, קרטונים שאספנו מהרחוב או מנועים של מוצרי חשמל. הוא אוהב להסתתר בחריצים ובמקומות חמים כמו מאחורי תמי 4 או במנוע של המיקרוגל. לתיקן הגרמני יש כנפיים, אבל הוא לא כל כך יכול לעוף. לא נרמוז שום דבר על זה שאולי כדאי לו להשקיע פחות בתירס ויותר באימונים.

ועוד דבר אחד לפני שנמשיך - הרבה פעמים נדמה לנו שיש תיקן גרמני בבית, אבל בעצם מדובר בתיקן פסים או תיקן אמריקאי. איך יודעים להבדיל? תיקן אמריקאי הוא גדול יותר ובצבע חום כהה. לתיקן פסים יש, ובכן, לא תאמינו - פסים על הגב שלו! זה נשמע פשוט בתיאוריה, אבל ברגע האמת ובגודל הפיצי של התיקנים, לפעמים לא כל כך ברור אם זה פסים או סתם כתם בהיר יותר. הדרך היותר טובה לוודא היא פשוט לשלוח תמונה למדביר והוא כבר יגיד לכם באיזה זן של תיקנים מדובר. למה זה משנה בעצם? כי כל תיקן מדבירים קצת אחרת והמדביר צריך להערך בהתאם. 

 תיקן גרמני ותיקן פסים

למה קשה להדביר תיקן גרמני?

יש כמה סוגים של תיקנים שמסתובבים בבתים פרטיים, כשהנפוצים בהם הם התיקן האמריקאי והתיקן הגרמני. את התיקן האמריקאי אפשר להדביר בריסוס. לעומתו, התיקן הגרמני הוא די בעייתי. לא כי הוא גרמני, אלא בגלל שלוש סיבות אחרות:

תיקן גרמניהוא קטן מאוד

תיקן גרמניהתיקן הגרמני עמיד בפני הדברה בריסוס

תיקן גרמניהוא מסתתר בחריצים ובסדקים

אז איך בכל זאת עושים הדברה של תיקן גרמני? הו, טוב ששאלתם.


איך עושים הדברה של תיקן גרמני?

ההדברה של התיקן הגרמני כוללת שני שלבים עיקריים - שלב הניטור ושלב ההדברה המשולבת.  

הדברת תיקן גרמני - שלב הניטור

בשלב הראשון המדביר יגיע אליכם הביתה ויבדוק איפה בדיוק נמצא תיקן גרמני. אחת הדרכים שבה אפשר למצוא מה רמת הנגיעות (כלומר - כמה תיקנים יש בבית שלכם) ומאיפה הם יוצאים, היא באמצעות מדבקות פיתיון. המדביר מניח את המדבקות במספר אזורים שבהם הוא חושד שיש תיקנים. על המדבקות יש פיתיון אכיל, התיקנים מזהים את האוכל, יוצאים מהמחבוא שלהם, מגיעים למדבקה והופס. אתם כבר מבינים לבד את ההמשך.

במקרה של נגיעות נמוכה מדבקות הפיתיון יכולות לשמש כהדברה בפני עצמה, כיון שהתיקנים לא יכולים לזוז מהמדבקה לחפש אוכל ולאט לאט הם ימותו. מצד שני, כדאי לדעת שרוב המדבירים לא יסתפקו רק במדבקות, כיון שזה לא פתרון הרמטי ולא יחסל את התיקנים שלא הגיעו אל המדבקות.

 הדברת תיקן גרמני בעזרת מדבקות פרומון

הדברת תיקן גרמני  - הדברת משולבת של ריסוס וג'ל

כדי להדביר את התיקן הגרמני כמו שצריך המדביר יבצע הדברה משולבת של ריסוס וג'ל. רוב המדבירים ירססו קודם את כל הבית בהדברה כללית ולאחר מכן יניחו את הג'ל בכל המקומות שבהם הם חושדים שיש תיקן גרמני. כשמדובר במעט מאוד תיקנים (נגיעות נמוכה) לפעמים תספיק רק הדברה בג'ל. 

הג'ל הוא בעצם פיתיון רעיל שהתיקן אוכל ומת ויש לו שלושה יתרונות משמעותיים:

הדברה בריסוס נגד פרעושיםהדברה קניבלית - אחד היתרונות בג'ל היא העובדה שתיקן גרמני הוא קניבל. כלומר, הוא מסוגל לאכול גם את חבריו, שלא לומר את אחיו ואחיותיו. דוחה מצידו. המשמעות של זה היא שכאשר תיקן גרמני אחד אוכל את הג'ל ומת, יכולים לבוא תיקנים אחרים, לאכול אותו ואז גם הם ימותו. סליחה על זה. הנה, אנחנו חוזרים לחלקים המלבבים של המאמר.

הדברה בריסוס נגד פרעושיםהדברת תיקן גרמני במוצרי חשמל - עוד יתרון משמעותי של הג'ל הוא שאפשר לשים אותו גם באיזורים של מכשירים חשמליים ומנועים, שכפי שאמרנו התיקנים הגרמניים אוהבים אותם במיוחד. הג'ל לא יגרום לקצרים חשמליים, בניגוד לריסוס.

הדברה בריסוס נגד פרעושיםהדברת המושבה - עוד יתרון לג'ל הוא שהתיקן הגרמני לוקח איתו את הג'ל לתוך המושבה שבה הוא חי וכך הוא מרעיל את שאר התיקנים. בעצם, התיקן הגרמני "עוזר" לנו לשנע את הג'ל גם למקומות נסתרים שלא תמיד אפשר להגיע אליהם באמצעות יד אנושית.

כמה זמן הדברת תיקן גרמני לוקחת? כדאי לקחת בחשבון שאם הדברת ג'וקים רגילה לוקחת 24-48 שעות, במקרה של הדברת תיקן גרמני בג'ל זה יכול לקחת גם שבועיים-שלושה עד שכל התיקנים ימותו. אז זכרו "סבלנות סבלנות לא קונים בשום חנות".


ניקיון אחרי הדברת תיקן גרמני

זה נשמע כמעט פשוט מדי להזכיר ובכל זאת, התיקן הגרמני נמשך למזון (וגם אנחנו מחייך). זה אומר שאם תשאירו פירורים בחוץ או שלא תשמרו על ניקיון במטבח, התיקן הגרמני ישוב די מהר. ההמלצה היא לנקות את הבית לפני ההדברה, כיוון שלא תמיד אפשר לנקות את הבית אחרי ההדברה, כדי לא לפגוע ביעילות החומרים הפעילים.

אם המדביר ריסס את כל הבית, צריך לחכות יומיים ואז לשטוף את הבית מהריסוס. אם יש לכם תינוקות בבית או בעלי חיים, נגבו את הרצפה בסמרטוט לח וסבון ושטפו את כל הבית לאחר 24 שעות. בכל מקרה כיוון שכל חומר הדברה משפיע בצורה אחרת, התייעצו עם המדביר לגבי פרק הזמן שלאחריו כדאי לשטוף את הבית.

 שאריות של אוכל שיכולות להביא תיקן גרמני

הדברת תיקן גרמני לבד

האמת היא כזו - לנסות עוד לא הזיק לאף אחד. אתם יכולים לקנות בעצמכם מדבקות פיתיון וג'ל נגד תיקן גרמני ולנסות להדביר את התיקנים לבד. כן כדאי לקחת בחשבון, שדווקא הדברת תיקן גרמני מצריכה ידע ומקצועיות כדי לדעת איפה בדיוק הם מסתתרים. לכאורה הדברה לבד יכולה לחסוך לכם כסף, אבל גם יכול להיות שבפועל תשלמו גם על החומרים שקניתם וגם על הדברה מקצועית, אחרי שלא הצלחתם להדביר לבד את התיקן הגרמני. בקיצור - לשיקולכם.


הדברת תיקן גרמני מחירים

מחיר של הדברת תיקן גרמני יקר יותר מהדברת ג'וקים רגילה משתי סיבות עיקריות:

מחיר של ריפוד כסאות ההדברה עצמה מורכבת יותר וארוכה יותר, כיון שמדובר בניטור ובשילוב של כמה חומרי הדברה.

מחיר של ריפוד כסאות פעמים רבות הדברת תיקן גרמני לא יעילה מספיק בפעם הראשונה ולכן המדביר יגיע פעם נוספת. רוב המדבירים לא לוקחים כסף על הפעם השנייה ולכן הם לוקחים עלות מעט גבוהה יותר על ההדברה הראשונית. 

המחיר של הדברת תיקן גרמני מתחיל מ-350 ₪ לדירת שלושה חדרים ויכול להגיע גם ל-600 ₪, אם מדובר בהדברת בית פרטי גדול, כולל מע"מ.

 מנוע של מקרר, שם יכול להתחבא תיקן גרמני הציור השבועי: מצאו את התיקן הגרמני בתוך המנוע של המקרר. לא מצאתם? זה בגלל שהוא מתחבא ממש טוב! 

מדבירים מומלצים להדברת תיקן גרמני

בהתחלה בטח ראיתם אחד וחשבתם שאתם מדמיינים. אבל אז הופיעו עוד כמה וכבר אי אפשר להתעלם - אתם צריכים הדברת תיקן גרמני. אנחנו מבינים שמדובר בעסק דוחה במיוחד שלאף אחד לא בא להתעסק איתו יותר מדי. לכן אספנו לכם רשימה של מדבירים מומלצים, לפי חוות דעת וציונים של לקוחות כמוכם, כך שכל מה שנשאר לכם זה להרים טלפון, להזמין מדביר ולא לראות יותר תיקנים מסתובבים בבית.

בהצלחה!


שאלות נפוצות לדף זה

כמה זמן צריך להיות מחוץ לבית אחרי ריסוס?

שאלנו 55 מדבירים - כמה זמן צריך להיות מחות לבית אחרי ריסוס ו-97% מהם ענו ששעתיים עד שלוש. בכל מקרה נספר לכם שעל כל חומר הדברה יש תווית ועליה כתוב כמה זמן צריך לשהות מחוץ לבית. פשוט שאלו את המדביר או בקשו לראות את התווית. 

איזו הדברה הכי יעילה נגד תיקן גרמני?

66% מהמדבירים ששאלנו אמרו שהדברת תיקן גרמני הכי יעילה בג'ל. 44% אמרו שהדברה משולבת של ג'ל וריסוס יעילה יותר. נגיד לכם שהכל תלוי ברמת הנגיעות בבית - האם יש לכם נגיעות גבוהה (כלומר הרבה ג'וקים) או שהגיעו רק כמה תיקנים לביקור. 

איך מדבירים תיקן גרמני?

בהדברת תיקן גרמני יש שני שלבים - שלב הניטור, בו המדביר מוצא את המקומות שהתיקן הגרמני מתחבא בהם ושלב ההדברה עצמה. בשלב ההדברה, לרוב, המדבירים ישתמשו בג'ל ובריסוס. 

מה המחיר של הדברת תיקן גרמני?

המחיר של הדברת תיקן גרמני מתחיל ב-350 ש"ח לדירת שלושה חדשים ויכול לעלות גם 600 ש"ח כשמדודבר על הדברה בבית פרטי גדול. 

אפשר לעשות הדברת תיקן גרמני לבד?

באופן עקרוני, אפשר לעשות הדברת תיקן גרמני באופן עצמאי. אתם יכולים לקנות מדברת פרומון וג'ל נגד תיקן גרמני ולעשות את ההדברה לבד. כן כדאי לקחת בחשבון שיש סיכוי גדול שלא תצליחו להדביר את כל התיקנים לבד ואז תצטרכו לקרוא להדברה מקצועית. היתרון בהדברה מקצועית היא שהמדביר ידע למצוא את המקומות המדוייקים שבהם התיקן הגרמני מסתובב. 

אין לעשות שימוש בתוכן ללא אישור בכתב (ניתן לקבל אישור בתנאים מסויימים). שימוש בתכנים ללא אישור מהווה הפרת חוק זכויות יוצרים ויהווה עילה לתביעה.

שים לב! הנך מחובר בשם הלקוח . התנתק