מוקד טלפוני: 1-700-707-233

מערכת השקיה – המדריך השלם

כולנו מכירים את זה – חוטפים קדחת עציצים, הולכים למשתלה וקונים מכל טוב ואחרי שבוע מסתכלים ביצור היבש והמסכן בסלון שלנו וחושבים על לגאול אותו מיסוריו. מילא עציץ, אבל כשמקימים גינה ממש לא כדאי לתת לה ללכת ככה. התקנת מערכת השקיה טובה משחררת אתכם מכל דאגה והיא זאת שתעשה את הגינה שלכם ללא פחות ממהממת. אבל מה זה בכלל מערכת השקיה אוטומטית? המדריך השלם לפניכם.


מה זה מערכת השקיה?

כשחושבים על גינה מפוארת חושבים על פרחים צבעוניים, עצים גדולים ודשא ירוק ונעים. ונכון, אנחנו רוצים גינה בשביל הירוק בעיניים והטוב בלב, אבל תתפלאו – גינה מדהימה לא נוצרת רק מהצמחים שנבחר לשתול בה, לב הגינה האמיתי הוא מערכת ההשקיה. מערכת השקיה אוטומטית טובה משקה כל צמח בכמות המדוייקת לו, נותנת לצמחים את המקום לממש את הפוטנציאל האמיתי שלהם וחוסכת לכם המווון מים. בלעדיה הגינה שלכם חצי בן אדם, בלעדיה היא בעצם כלום.

מה זה מערכת השקיה? מערכת השקיה היא כוללת ראש מערכת שמזרים את המים לתוך הצינורות ואת הצינורות שמביאים את ההשקיה לגינה. צינורות ההשקיה מוטמנים באדמה מתחת לגינה ויוצאים החוצה למתזים (ממטרות) או לטפטפות שמשקים את האדמה במים. 

כך מערכת ההשקיה בנויה כמו לב ועורקים - הלב הוא ראש המערכת המחליט כמה מים בדיוק להזרים ואיך והצינורות הם העורקים המזרימים את המים אל גוף הגינה.

 מערכת השקיה בגינה | המדריך למערכת ההשקיה - מידרג

מערכת השקיה אוטומטית

אמרנו "מערכת השקיה" ומיד אחר כך אמרנו "אוטומטית", מה אין מערכות השקיה לא אוטומטיות? יש, אבל היום מערכות ההשקיה ברובן המוחלט הן אוטומטיות. מערכות אלה מופעלות חשמלית ומתוכנתות על ידי מחשב השקיה הקובע בדיוק כמה זמן תושקה הגינה בכל יום. בעוד במערכת השקיה ידנית צריך לזכור לפתוח ולסגור את ההשקיה בזמן כל יום (ובקיץ לפעמים גם פעמיים ביום), מערכת השקיה אוטומטית עושה הכל לבד, ואפשר לסמוך עליה שתעשה את זה במדויק.

כשגנן מקים גינה עם מערכת השקיה אוטומטית הוא בעצם משאיר מאחוריו תעודת אחריות שמה ששתל וזרע נמצא בידיים טובות ושהוא יושקה אותו בדיוק כמו שצריך. ישנם גננים שאפילו לא מוכנים בכלל להתחיל להקים גינה אם הלקוח לא מעוניין בהתקנת מערכת השקיה אוטומטית, כי הסיכון שכל העבודה שעשו תלך קפוט גבוה מדי. "גינה יכולה להראות מדהים בהתחלה, ואפילו לאורך כל החורף, אבל הכשלים האמיתיים יחשפו ביולי-אוגוסט – בלי מערכת השקיה איכותית הגינה לא תעמוד בחום והכול יתחיל לנבול ולמות" הסביר אופיר הגנן המדורג על ידי 78 חוות דעת באתר.

אך כמובן שלא מספיק שמערכת ההשקיה תהיה אוטומטית, צריך לתכנן ולהתקין אותה ככה שהיא תשקה את הגינה בצורה המיטבית, וזה לא משהו שעושים על הדרך. אז בואו נסביר שלב שלב –

 כדי עציצים בגינה | מערכת השקיה - המדריך של מידרג

ממה מורכבת מערכת השקיה?

אז כמו שאמרנו מערכת השקיה איכותית מורכבת מהמון רכיבים שונים ואפשר לחלק אותה לשני חלקים חשובים: ראש המערכת ומוליכי ההשקיה אל הגינה.

ראש המערכת הוא חשוב מאין כמותו, ואחראי על כך שהמים יזרמו בכמות הראויה ובלחץ הנכון אל הטפטפות ואל הממטרות שהם מוליכי ההשקיה. מה מרכיב את ראש המערכת של מערכת ההשקיה?

בכל מערכת השקיה חייב להיות:

 1. שיבר ראשי – ברז מים הראשי של מערכת ההשקיה. הברז חשוב מאוד כדי לאפשר לכם לסגור את זרימת המים אל מערכת ההשקיה במקרה של פיצוץ במערכת או סתם ביום גשום כשאין לכם צורך בה.
 2. מחשב השקיה – אנחנו ממליצים לקרוא את המאמר השלם שכתבנו על מחשב ההשקיה, אבל בשתי מילים נסביר שהמחשב שולט בכמות ההשקיה לגינה ועל פי תכנות מראש. המחשב סוגר ופותח את הברזים החשמליים לפרק ההשקיה הרצוי, שמחושב בדקות.
 3. ברזים חשמליים – הברזים החשמליים הם חלק בלתי נפרד ממחשב ההשקיה, והם נסגרים ונפתחים לפקודתו וכך מזרימים מים אל הגינה בדיוק מתי שצריך.
 4. וסת לחץ –  מווסת את לחץ המים כך שכל מערכת ההשקיה לא תהיה תחת לחץ גדול מדי ותינזק כתוצאה מכך.
 5. ברז גן – ברז פושְט שאתם יכולים לפתוח לשימושכם אם יש לכם צורך להזרים מים לצינור או לכל דבר אחר.
 6. פילטר – הפילטר מונע מפירורים ומאבנים לחדור למערכת ההשקיה ולסתום אותה. מומלץ לחליפו לפחות פעם בשנה ומקסימום פעם בשנתיים אחרת אבנית ולכלוכים אחרים יכנסו למערכת ויעשו צרות.

רכיבים שלא חייבים בכל מערכת השקיה:

 1. משאבת דשן –  לא חובה בכל גינה, יש גננים בעדה ויש גננים נגדה. משאבת הדשן מותקנת בראש מערכת ההשקיה והיא מזרימה דשן ישירות למי ההשקיה. אם מתקינים משאבת דשן יש להתקין גם מז"ח, מונע זרימה חוזרת, שימנע מהדשן להיכנס בטעות למי השתייה של הבית.
 2. ארון – גם הוא לא חובה בכל מערכת השקיה אך כל גנן ימליץ לשים את כל ראש מערכת ההשקיה בתוך ארוך המגן עליו מפני נזקי מזג האוויר, ילדים סקרנים וחיות, כדי שיוכל לחיות חיים טובים וארוכים. ארוך כזה עם צינורות היוצאים מהברזים השונים אתם יכולים לראות כאן בתמונה:
 ארון השקיה | מערכת השקיה המדריך של מידרג

אוקי זה היה לא מעט, ועכשיו לחלק הפשוט יותר – מראש המערכת יוצאים הצינורות לטפטפות ולממטרות (מתזים בלשון הגננים) שמשקות את הגינה. הם כמו הפועלים הקטנים של ראש מערכת ההשקיה ששולט בפעילות שלהם.


 תכנון מערכת ההשקיה

אז הבנו ממה מערכת ההשקיה מורכבת, אבל איך מתכננים אותה בכלל ובמה זה כרוך?

מספר הברזים ממחשב ההשקיה

אז הדבר הראשון שהגנן יסתכל עליו בתכנון מערכת ההשקיה הוא לכמה קווים צריך לפצל את מערכת ההשקיה. מספר הקווים או מספר הברזים אומר בעצם לכמה סוגי השקיה שונים הגינה זקוקה, שכן כל ברז יוביל כמות מים שונה אל סוג צמחים שונה. אז לאלו צמחים מחלקים את הברזים השונים במערכת ההשקיה?

בדיקות | מאתר נזילות דשא – דשא זקוק לכמות מים גדולה בלחץ מים גבוה יחסית כדי שהמתזים המוטמנים בקרקע יצליחו להגיח החוצה, ולכן הוא דורש ברז משלו. כל 4-6 מתזים דורשים צינור משלהם ולכן אם יש יותר מתזים מכך, הגנן יקצה לדשא ברז נוסף.

בדיקות | מאתר נזילות עצים – עצים דורשים הרבה מים, יותר מרוב הצמחים בגינה, ולכן לרוב הם יצטרכו ברז משלהם. גם אם העצים צעירים ובתחילה צריכים מעט מים, הגנן יקצה להם ברז משלהם כדי שמערכת ההשקיה שתכנן תתאים גם כשהעצים יגדלו ויצטרכו כמות מים גדולה.

 בדיקות | מאתר נזילות צמחייה קלה – כל מה שאינו עצים או פרחים נחשב לצמחייה קלה והיא זקוקה לכמות מים בינונית.

 בדיקות | מאתר נזילות פרחים – פרחים השתולים באדמה זקוקים לקצת יותר מים מפרחים השתולים בעציץ.

 בדיקות | מאתר נזילות אדניות, כדים ועציצים – כל צמח ששתול באדניות או בכדים זקוק למעט מים יחסית בהשקיה יום-יומית, כיוון שהאדמה באדניות סופחת את המים באופן מיטבי ומוצפת בקלות.

הגנן לא תמיד נותן לכל סוג צמחיה ברז, אלא יאחד דברים דומים יחד ויתכנת את המחשב כך שההשקיה תתאים לכולם, כך יחסוך ברזים וכסף :). בגינה עם דשא סינטטי למשל יכול להיות שיש צורך בברז אחד בלבד שישקה את כל הצמחים מסביב לדשא.


ככה זה נראה בשטח: התקנת מערכת השקיה

התקנת 2 בקרי השקיה בגינה פרטית.
צילום: בני דיין, חולון.
טיפול בגינה גדולה שכלל שתילה, גיזום, ניכוש ...
צילום: תמי אלקלעי, סביון.
חידוש מרפסת גן כולל שתילה בשתי אדניות, גיזום ...
צילום: מירית בראון, רמת השרון.
שיקום והקמה של גינה פרטית שכלל ניקוי יסודי ...
צילום: ר. מ. רמת השרון.
הקמת פינת גינה במרפסת שכלל מערכת השקיה ועציצים ...
צילום: עמרי בן סניור, גבעתיים.
התקנת דשא סינטטי בגודל 100 מ"ר, סידור מערכת ...
צילום: קרן זוהר, הוד השרון.
גיזום גדר חיה ובדיקת תקלה במערכת השקיה.
צילום: דרור הר צבי, יהוד.
התקנת מערכת השקייה, שתילת צמחים והתקנת דשא ...
צילום: ליאור אילן, מודיעין.
כריתת עצי פיקוס שסיכנו את התשתיות ושתילת שיחי ...
צילום: דרור ל. רמת השרון.
הקמת גינה במרפסת 19מ' כולל סיוע בבחירה, הזמנה ...
צילום: משה ב. הרצליה.

מתזים וטפטפות

אוקי אז נסגרנו על כמות הברזים שצריכים להיות במערכת ההשקיה, עכשיו יחבר הגנן כל ברז לצינור בקוטר המתאים לכמות המים שהוא צריך להוליך ובסוף הצינור הוא יחבר צינור טפטוף או מתז. (מתז או ממטרה? בעוד כולנו האנשים הפשוטים אומרים ממטרות, ממטרות הן טכנולגיה ישנה יותר, כיום הגננים משתמשים במתזים שמפזרים את מי ההשקיה באופן מוצלח יותר. על כן מעתה אמרו - מתזים!).

מתזים משקים כמות מים גדולה יותר מטפטפות ולכן הגנן ישים אותם במערכת ההשקיה רק במקומות שזקוקים להמון מים: בדשא ולפעמים גם ליד עצים גדולים.

טפטפות מוליכות מים לאט ובטוח והגנן ישים אותן בכל שאר המקומות בגינה – סביב שיחים ופרחים, אדניות ועצים קטנים. הטפטפות, שבטח כבר שמעתם שהן המצאה ישראלית, הן המצאה נהדרת המאפשרת להשקות צמחים בהרבה פחות מים. הטפטוף האיטי חודר לאט לאדמה במקום בבוחטה כמו בצורת השקיה מאסיבית יותר, נותן לצמח את מה שהוא צריך וחוסך לנו ולישראל המתייבשת שלנו כמויות ענקיות של השקיה.

לרוב לא שמים רק פס טפטפות אחד בלבד להשקיה, ליד כל צמח הגנן ילפף כמה סיבובים של צינור טפטפות לפי הצורך של הצמח. כך למשל מסביב לעץ יכולים להיות גם חמישה מעגלים של צינור טפטפות.

תנאי הגינה

עמידות טפט לחום שמש וצל – שמש וצל גם הם גורם חשוב במערכת ההשקיה כיוון שהם מה שיקבע עד כמה המים באדמה יתאדו. מקום מוצל זקוק לפחות מים שכן שהמים שבו יישארו באדמה לאורך זמן. אם לדוגמא חצי מהדשא שלכם נמצא בשמש וחצי בצל, יכול להיות שהגנן יחליט להשקות חצי אחד פחות מהאחר.

סוג האדמה – רוב הגינות בארץ שתולות על אדמת חמרה שהיא אדמה מצוינת לשתילה ולגידול. במידה והגינה שלכם שתולה על אדמה שחורה (דבר הנפוץ במושבים) או על תערובת גן (שהיא האדמה באדניות ונחשבת ליקרה מאוד כמצע לגינה) הגינה שלכם תדרוש פחות השקיה ויש להתחשב בכך במערכת ההשקיה.

נזילה מדוד שמשאזור בארץ – בקיץ חם בכל הארץ וכמעט כל הגינות דורשות הרבה השקיה. בחורף לעומת זאת כמות המשקעים משפיעה על כמות ההשקיה כמובן, כי אין סיבה להשקות כשהשמיים עושים את העבודה. ככול שהאזור בו אתם גרים גשום יותר, כך תוכנית ההשקיה שלכם בחורף תהיה מינימאלית יותר.

 גינה עם דשא סינטטי | מערכת השקיה המדריך של מידרג

תיקון מערכת השקיה

אז כפי שכבר התרשמתם מערכת השקיה היא עניין רציני, וגם עולה לא מעט וכבר נגיע לזה. החדשות הטובות הן שאחרי ההתקנה ההוצאות הגדולות ממש מאחוריכם, ותיקוני מערכת השקיה הם לרוב פשוטים וזולים.

 • תיקון טפטפות סתומות במערכת השקיה – אז ממש סביר שזה יקרה בשלב מסוים, הטפטפות במערכת ההשקיה שלכם יסתמו בגלל אבנית או בגלל שורשים קטנטנים שהשתרבבו פנימה. במקרה כזה יש שתי אופציות – או להחליף את קטע צינור הטפטפות שנסתם או להשאיר את הטפטפות הסתומות ולנעוץ בצינור טפטפות חדשות כתחליף.
 • תיקון מתזים במערכת השקיה – אפשרות שכיחה לא פחות הם ראשי מתזים הרוסים. כדורגל תועה, חוסר תשומת לב ואתם עלולים להעיף מתז לכל הרוחות. אבל היי לא נורא! ראש מתז עולה בין 20-40 ₪ למתז וההתקנה היא בכלל לא סיפור.

הרבה פעמים על תיקון מערכת השקיה תשלמו רק על עלות הביקור, בסביבות 250 ₪, לפעמים, תלוי בעבודה, הגנן יוסיף לעלות הביקור גם את מחיר החומרים, דבר שיוסיף בין 100-200 ₪.

 • תיקון מחשב השקיה – לפעמים מחשב ההשקיה עצמו נשחק והולך וצריך להחליף אותו. מחיר החלפת מחשב השקיה תלוי במספר הברזים היוצאים ממנו. המחירים נעים בין 400 ₪ למחשב השקיה עם ברז אחד, ועד ל-1,000 ₪ למחשב עם שישה ברזים.
 טפטפות משקות עציצים | מערכת השקיה המדריך של מידרג

מחיר התקנת מערכת השקיה

אז מחיר מערכת ההשקיה משתנה בעיקר לפי גודל הגינה וכמות סוגי ההשקיה – כמות סוגי ההשקיה מכתיבים את כמות הברזים היוצאים ממחשב ההשקיה, וגודל הגינה מכתיב את אורך הצינורות לאורך הגינה ואת כמות צנרת הטפטוף והמתזים. לכל זה צריך להוסיף כמובן את מחיר העבודה של הגנן וכמות הזמן שהיה צריך לעבוד בגינה.

ננסה בכל אופן לתת לכם מושג כלשהו - 

מחיר מערכת השקיה למרפסת 

מערכת השקיה קטנות, למרפסות או לגינות קטנות, דורשות ברז אחד, אינן צריכות ארון לרוב והצנרת שבהן קצרה ופשוטה. מחיר מערכת השקיה עם ברז אחד יהיה בין 1000-1500 ש"ח.

הצעת מחיר להתקנת מערכת השקיה לדוגמא

מערכת השקיה גדולה היא כבר סיפור מסובך יותר, וכל מערכת השקיה גדולה היא מקרה לגופה. הנה לדוגמא הצעת מחיר למערכת השקיה של ארבעה קווים בגינה גדולה הכוללת בתוכה את מחיר העבודה:

תיאור כמות מחיר
ראש מערכת השקיה עם חיבור ישיר לשיבר 1 ₪ 1,700
מחשב השקיה גלקוןDC4  4 ברזים 1 ₪ 600
ברזים חשמליים +  ברז מאסטר 4+1 ₪ 550
וסת לחץ 1 ₪ 150
ברז גן 1 ₪ 100
פילטר 1 ₪ 200
ברז ראשי 1 ₪ 150
צנרת טפטוף 100 מטר ₪ 250
צנרת מתזים 100 מטר ₪ 250
מתזים 5 ₪ 100
                                                                                סך הכל: 4,050 ₪
 

גננים מומלצים

אין ספק שמערכת השקיה היא מערכת מסובכת שמאוד חשוב להתקין כמו שצריך. כמו שאמרנו, מערכת השקיה טובה תבטיח לכם גינה מהממת והיא התשתית הכי חשובה. אז כאן תוכלו לקרוא מאות חוות דעת על גננים מומלצים שיכולו להתקין לכם מערכת השקיה מדופלמת. בהצלחה!


אין לעשות שימוש בתוכן ללא אישור בכתב (ניתן לקבל אישור בתנאים מסויימים). שימוש בתכנים ללא אישור מהווה הפרת חוק זכויות יוצרים ויהווה עילה לתביעה.

שים לב! הנך מחובר בשם הלקוח . התנתק