מוקד טלפוני: 1-700-707-233

גינה במרפסת

גינה במרפסת משנה את פני הבית לגמרי, ואם מוכנים להשקיע בה – זה יכול להעיף את המרפסת לגבהים מטורפים, אפילו אם היא כבר בקומה 11. היא בדרך כלל תדרוש מערכת ניקוז טובה וכמו בגינת קרקע - גם מערכת השקיה. הכנו לכם מאמר עם כל מה שצריך לדעת על גינה במרפסת, כולל כמה עולה כל היופי הזה. הצטרפו אלינו למסע בין עציצים


גינה במרפסת – לפני שמתחילים

יש לכם מרפסת ואתם רוצים גם גינה? החדשות הטובות הן שאפשר להקים גינה בכל מרפסת באשר היא. עם זאת כדאי לכם להתאים את הציפיות מהמרפסת שלכם לגודל שלה – אם היא די קטנה, נאמר עד מטר על שתי מטר, כנראה לא תוכלו לעשות גינה גרנדיוזית עם עצים ושיחים בעציצים, אלא רק לסדר כמה אדניות וגג עוד עציץ גדול או שניים.

אם המרפסת שלכם גדולה, השמיים הם הגבול (אלא אם כן אתם לא קומה אחרונה ויש מעל המרפסת שלכם עוד מרפסתמחייך) – עקרונית אפשר לשתול כל עץ או צמח בעציץ במרפסת, רק חשוב להתאים את הצמח לאזור הגיאוגרפי המתאים לו, בדיוק כמו שמתאימים אותו בגינה רגילה. מה עוד כוללת גינה במרפסת? בואו נעבור על הדברים אחד אחד:


השקיה בגינה במרפסת

מערכת ההשקיה בגינה למרפסת היא בעצם אותה מערכת ההשקיה שמשתמשים בה בגינות רגילות, אין בעיה להתקין מחשב השקיה וציוד השקיה כרגיל. מה בכל זאת שונה? האדמה ששמים בעציצים סופחת מים טוב יותר מהאדמה בגינה כי היא באה מראש עם חומרים שסופחים מים, ומה גם שמים שקטים חודרים עמוק, ובאדמה רגילה יש להם הרבה לאן לחלחל מה שלא נכון לגבי עציצים.

בגלל כל זה, כמות ההשקיה בגינה למרפסת קטנה יותר בדרך כלל מגינה רגילה, וגם תדירות ההשקיה בה תכופה יותר כי המים מתאדים בה במהירות גדולה יותר. כך למשל, במקום להשקות פעם ביום למשך רבע שעה כמו בגינת קרקע, יכול להיות שהגנן יעדיף שתשקו את הגינה במרפסת שלוש פעמים ביום למשך חמש דקות בלבד.


תמונות של גינה במרפסת

התקנת אדניות במרפסת ושתילה.
צילום: סמדר סרי, רעננה.
הקמת גינה במרפסת הכוללת שתילת צמחים במספר אדניות.
צילום: שני אופיר איל, ירושלים.
חידוש מרפסת גן כולל שתילה בשתי אדניות, גיזום ...
צילום: מירית בראון, רמת השרון.
טיפול בגינת מרפסת שכלל אדניות, חול ואדמה, טיפול ...
צילום: אסתר שלו, רמת השרון.
הקמת פינת גינה במרפסת שכלל מערכת השקיה ועציצים ...
צילום: עמרי בן סניור, גבעתיים.
הקמת גינה בחולון מאפס שכללה מילוי חמרה שתילת ...
צילום: שחר אליאסין, חולון.
הקמת גינה במרפסת כולל אדניות גדולות, מערכת ...
צילום: ענת משי, נס ציונה.
הקמת גינה במרפסת 19מ' כולל סיוע בבחירה, הזמנה ...
צילום: משה ב. הרצליה.
סידור אדניות בגינה במרפסת, כולל החלפת תערובת ...
צילום: מילה כושצר, תל אביב.
התקנת מערכת השקיה של טפטפות הכוללת שני ראשים ...
צילום: איציק ברזין, מיתר.

הניקוז בגינה במרפסת

אחד הדברים החשובים בגינה למרפסת זה התקנת מערכת הניקוז. בלי מערכת הניקוז, המרפסת תוצף כל שני וחמישי מעציצים שעלולים לעלות על גדותיהם. איך זה עובד? כל העציצים יחוברו מלמטה בצינורות שיוליכו את המים העודפים לצינור מרכזי ומשם לפתח הניקוז של המרפסת. כך גם אם תשקו את העציצים קצת יותר מדי, לא ידלפו לכם מים לרצפת המרפסת. זה ממש חשוב - אין גנן שלא מדגיש את העניין הזה וממליץ על התקנת מערכת ניקוז בגינה במרפסת.


דשא סינטטי בגינה במרפסת

דשא סינטטי הוא הפתרון המושלם למי שיש לו מרפסת אבל רוצה ליהנות מהמרבד הירוק. אין שום בעיה להתקין דשא סינטטי בגינה במרפסת הבית. הגנן יבוא ויתקין את הדשא בדיוק כמו שהוא מתקין אותו בכל מקום אחר – יפרוש את מרבד הדשא, ידביק אותו, יקבע אותו עם יתדות - ויש לכם דשא סינטטי במרפסת. עוד על דשא סינטטי תוכלו לקרוא כאן.


גינה במרפסת – השתילה בעציצים

מה אפשר לשתול בגינה במרפסת?

עד עכשיו דיברנו על התשתית, מערכת השקייה, ניקוז ואדמה אבל בואו ניגש לדברים המלהיבים באמת – הצמחים בגינה במרפסת! אז מה אפשר לשתול במרפסת? כל צמח שתרצו. ממש כך. אבל המורכבות בכל הדבר הזה שנקרא "גינה במרפסת" מתחילה בגודל העציץ – ככל שהשורשים של הצמח שאתם שותלים גדולים יותר, הם צריכים יותר מקום וצריך לשתול אותו בעציץ גדול יותר. בעניין זה תמיד כדאי להתייעץ עם גנן שיש לו ניסיון בהתאמת עציצים לצמחים הנכונים ויידע להתאים את הצמחים והעצים לעציץ המתאים.

 

אורך חיי העץ והצמח בגינה במרפסת

עוד כדאי לדעת על צמח או עץ שנשתל בעציץ שחייו קצרים מכזה שנשתל באדמה. למה? כי ברגע שהשורשים של הצמח הגיעו עד לתחום העציץ עצמו ומתחילים למלא אותו, המים כבר לא מחלחלים למטה לעציץ. השורשים שלמעלה מונעים מהמים לחלחל, ואז השורשים שלמטה מתייבשים, והשורשים שלמעלה "טובעים" במים שלא חלחלו, ולבסוף – העץ  או הצמח מתים. זה סופו של כל עציץ.

כמה זמן יש לצמח שגדל בעציץ? התשובה האהובה על המתחכמים שבינינו – זה תלוי. זה תלוי בסוג הצמח וגם בכמה מרחב יש לשורשים שלו בעציץ. קחו למשל את עץ הלימון. אם הוא בגובה מטר וחצי-שניים הוא צריך להישתל בעציץ של 100 עד 200 ליטר (עציץ בגובה של 60 עד 70 סנטימטר בדרך כלל) והוא כנראה יחיה כעשר שנים מיום השתילה. לעומת זאת, עץ לימון שנשתל באדמה בחוץ יחזיק פי שתיים מהזמן - בין 20 ל-30 שנה. בקיצור עד 120, לכם ולצמחים.


צמחים מומלצים לגינה במרפסת

אחרי שהבנו איך העניין הזה שנקרא גינה במרפסת עובד, בשביל לפתוח קצת את הראש, הבאנו לכם רשימה של צמחי נוי ועצי פרי מומלצים לגינה למרפסת שבאזור החוף והשפלה (לא הר ולא כ-500 מטר מקו הים, בהר הטמפרטורות נמוכות וליד הים יש תנאים של מליחות והרבה רוח):

 

עצי פרי מומלצים לגינה במרפסת

עץ לימון מוסיף המון – אל תדאגו, לא כתבנו אותו רק כדי לכתוב חרוז – זה ידוע בין הגננים שעץ לימון "תופס בכל מקום", ולכן גם מומלץ לשתילה בסביבה הקצת יותר מאתגרת של גינה במרפסת.

 עץ לימון בגינה במרפסת

תפוז סיני – התפוז הסיני שקרוי גם בשם הכמעט אקראי "קומקוואט" הוא עץ יפה מאוד שמשלב תפוזים מיניאטורים ועלווה ירוקה. רק נעיר שלא תוכלו לא לעשות כלום בבית חוץ מלסחוט תפוזים טעימים, כי התפוזים האלה קטנים מדי ואין להם מספיק מיץ. וברצינות – העץ הזה מומלץ לגינה במרפסת כי הוא עמיד, לא משתלט והשורשים שלו נחשבים סלחניים יחסית לשטח מוגבל.

 עצי תפוז סיני בגינה במרפסת

עץ זית – לשתול עץ זית בגינה במרפסת זו אחלה הזדמנות להכניס את הישראליות ואת הסביבה הטבעית לבית שלכם. רק חשוב שתדעו שבדרך כלל הגננים מעדיפים לשתול עץ זית צעיר בגינה במרפסת, בן שש שנים מקסימום. בגלל שהוא רך בשנים הוא נראה שונה - קטן הרבה יותר מעצי הזית שאתם רואים בצידי הדרכים שבוגרים ממנו בהרבה.

 עצי זית בעציצים שמיועדים לגינה במרפסת

 

צמחי נוי לגינה במרפסת

גיזום דקליםסיזיגיום – סיזיגיום הוא אחלה צמח לגינה במרפסת – העלים שלו צפופים, הוא נראה כמו עץ קטן וניתן לעצב אותו בכל צורה שרוצים. מה הקאצ'? יש גננים שטוענים שהוא נוטה לסבול ממחלת הפייחת, מחלה שבה העלים משחירים, ולכן חלקם ימליצו לכם לא לשתול אותו.

 סיזיגיום בעציץ שמתאים לגינה במרפסת

גיזום דקליםשרכים – צמח יפה רווי עלים ירוקים. יש לשים לב שהוא דורש די הרבה צל וגם הרבה לחות.

 שרך בעציץ שתלוי בגינה במרפסת

גיזום דקליםדקל שפריצי – לא, לא טעינו בהקלדה – השם הוא אכן "דקל שפריצי" וזה מעין דקל גמדי, בעצם צמח דמוי דקל שמתאים בממדים לגינה במרפסת.

 דקל שפריצי

האם אפשר להקים לבד גינה במרפסת?

עקרונית כן, תמיד אפשר לנסוע למשתלה הקרובה, להתייעץ עם המוכרים אילו צמחים מתאימים, לקנות אדמה ולארגן הכול במרפסת שלכם.

איפה העניין מתחיל להסתבך? ברגע שיש לכם יותר מכמה אדניות שמעטרות את המרפסת, כנראה כבר תצטרכו מערכת ניקוז כי השקיה של עציצים גדולים מגירה עודפים נכבדים של מים.

אלא אם כן אתם ממש טובים עם הידיים, את מערכת הניקוז רק גנן יכול להתקין, ובכלל ברגע שיש לכם הרבה עציצים בגינה במרפסת, עדיף כבר שתזמינו גנן שיתקין לכם גם מערכת השקיה ויחסוך לכם את כאב הראש של להשקות. בקיצור – הקמת גינה גדולה במרפסת מצריכה בדרך כלל גנן, ואם אתם רוצים גינה צנועה, כנראה תוכלו להסתדר גם לבד.


תחזוקה של גינה במרפסת

בתחזוקת גינה במרפסת יש עבודות רגילות כמו בגינת קרקע – למשל לגזום מעט אם יהיו לכם במרפסת צמחים שיידרשו את זה כמו הסיזיגיום, ולפעמים גם אולי קצת לעשב את מהאדמה שבעציץ כי היא עשויה להצמיח כל מיני עשבוני פרא קטנטנים. וכמו בכל גינה רגילה, יכול להיות שהצמחים שלכם ייתפסו מחלות ומזיקים, מה שיצריך קריאה לגנן שיטפל בזה.

מה ששונה בתחזוקת גינה במרפסת מגינה רגילה זה שהצמחים בגינה במרפסת נוטים יותר למצוקות או עודפים של מים בגלל שאינם נמצאים בקרקע הטבעית. גם בעיות ניקוז יכולות לצוץ, ולכן גם בעניין זה תמיד כדאי לקרוא לגנן שמבין. הנה גנן שמסביר על גינת גג וגינה במרפסת ועל התחזוקה שלהן:


מחיר גינה במרפסת

לפני שניכנס בכלל לעניין עלות הקמת גינה למרפסת בידי גנן, כדאי שתדעו שמדובר בעסק יקר, בטח בהשוואה להקמת גינה רגילה. לעומת מחיר גינה רגילה, בגינה למרפסת מצטרפים עוד שלושה נדבכים מרכזיים למחיר – האדמה שממלאים בה את העציצים, העציצים ומערכת הניקוז.

מבחינת העציצים, העציצים מבטון יצוק יקרים הרבה יותר מעציצים מפלסטיק. עציץ של 50 ליטר, הכי פשוט שיש שעשוי מפלסטיק עולה כ-250 שקלים בממוצע ואילו עציץ כזה רק מבטון יצוק ואיכותי יכול להגיע גם ל-1000 שקלים בממוצע. מילוי אדמה גם מוסיף למחיר, לכל שני עציצים של אלף ליטר זה יעלה בערך 2000 שקלים כולל עבודה.

לשני אלה מצטרפת התקנת מערכת הניקוז שעולה בין 1,000 ל-2,000 שקלים בגינה עם 4 עציצים גדולים של כ-1000 ליטר והתקנת מערכת השקיה שעל מחיריה תוכלו לקרוא כאן. תוסיפו לזה את עלות הצמחים עצמם ואת זמן העבודה של הגנן בשתילת הצמחים - ותקבלו את מחיר הגינה במרפסת שלכם.

הגנן ייתן לכם הצעת מחיר אחרי שכל הפרטים ידועים, עד הפרט הקטן ביותר. הנה למשל הצעת מחיר מהשטח לגינה במרפסת:

 

הצעת מחיר לדוגמה להקמת גינה במרפסת 

חומרים המשמים לעבודת הגנן: 

חומר

כמות

אדנית עץ במידות של 12.5 מטר אורך ו-0.4 מטר ו-0.4 מטר גובה. סוג: אורן מחוטא מוקצע. צבע: עפ"י בחירת לקוח.

 יחידה אחת

יריעות זפת

15 מטר רץ על 0.8

חיפויי קרקע שכבה דקה למטה ולמעלה

 

0.5 קוב

אדמה מסוג חמרה למילוי

0.75 קוב

חומרי דישון

-מסוג הומוס בכמות של 6 שקים 50 ליטר יחידה.

-מסוג אוסמוקוס בכמות של 2 שקיות

כדי נוי מפיברגלס

5 יחידות

מערכת השקיה

מחברי מעבר – 10 יחידות, מחשב השקיה – 1, מסנן – 1, מקטין לחץ – 1, צינור השקיה מידה 16 – 50 מטר, יתדון קיבוע לצינורות – חבילה אחת.

צמחייה עונתית ושאינה עונתית

כ-20 סוגי צמחים וכ-3 יחידות בממוצע מכל צמח בגדלים של 3 עד 10.

 
העבודה עצמה: פינויי צמחייה, הזזה לצד צמחייה נשארת, סידור מערכת מים, עבודת אדנית עץ, עבודת יריעות, מילויי טוף, מילויי אדמה + דישון, שתילת צמחייה, עבודת צנרת, דישון, ניקיון סופי ותדרוך תחזוקה.

התחייבות נוספות ללא עלות: חודשיים ראשונים תחזוקה חינם וביקורת על הנעשה ובחורף הראשון שתילת צמחייה וגיזום בעלות של שתילים ודישון בלבד.

סה"כ מחיר הקמת גינה במרפסת: 12,300 ₪ כולל מע"מ

 גינה במרפסת

גננים מומלצים

גינה למרפסת זה עסק מורכב, בטח יותר מהקמת גינה רגילה. לכן תמיד כדאי להזמין בשביל זה גנן מומלץ, שאתם יודעים שעשה עבודה טובה אצל חבר או מכר. ותכלס, רשימת הגננים המומלצים במידרג זה בדיוק זה – ברשימה מופיעים גננים שקיבלו חוות דעת מלקוחות קודמים כמוכם, כשהגנן עם הציון הגבוה ביותר ממוקם בראש הרשימה.


שאלות נפוצות לדף זה

איך עושים גינה במרפסת?

עקרונית להקים גינה במרפסת זה ממש פשוט - שותלים צמחים ועצים בעציצים במקום בקרקע הרגילה. העניין שאם צריך גינה גדולה למרפסת אז זה כבר די מורכב וכדאי להזמין גנן בגלל שלגינה גדולה במרפסת צריך מערכת ניקוז של העציצים - אחרת תהיה ככל הנראה הצפה של עודפי המים. מה גם שגינה גדולה במרפסת מצריכה בדרך כלל מערכת השקיה שאותה גם רק הגנן מתקין.

איך לעצב גינה במרפסת?

זה ממש עניין של טעם. יש שיאהבו בעיקר צמחים עונתיים ופרחים, ויש שיעדיפו עצים ושיחים שמחזיקים לאורך זמן. כאן תוכלו למצוא גננים עם ניסיון בעיצוב גינות במרפסת שיידעו גם להקים אותה לפי הצורך. ואפשר לקרוא כאן על עיצוב גינת גג שדומה באופייה לגינה במרפסת. 

מה מחיר של הקמת גינה במרפסת?

זו שאלה גדולה. הקמת גינה קטנה במרפסת עם כמה עציצים קטנים ואדניות, בלי מערכת ניקוז ובלי מערכת השקיה יכולה לעלות גם בסביבות ה-1,000 שקלים, אבל הקמת גינה גדולה במרפסת זה כבר סיפור אחר לגמרי, ויכול להאמיר גם לעשרות אלפי שקלים תלוי בעציצים שקונים, בכמות הצמחים והעצים ועוד.

אין לעשות שימוש בתוכן ללא אישור בכתב (ניתן לקבל אישור בתנאים מסויימים). שימוש בתכנים ללא אישור מהווה הפרת חוק זכויות יוצרים ויהווה עילה לתביעה.

שים לב! הנך מחובר בשם הלקוח . התנתק