מוקד טלפוני: 1-700-707-233

עיצוב מסלעה בגינה

תכנון גינה משופעת או עם הפרשי גבהים הוא משימה די מאתגרת. אבל אל חשש, עיצוב מסלעה בגינה באה לפתור בדיוק את הבעיה הזאת. מסלעה עוצרת את הסחף של האדמה, מאפשרת לכם לשתול צמחים ואפילו משמשת כפינת ישיבה טבעית. עכשיו אחרי שאבן נגולה מליבכם, בואו לקרוא איך עובד תהליך עיצוב מסלעה בגינה, האם אפשר לבנות מסלעה לבד וכמה זה יעלה לכם. טיפ שכל מילה בו בסלע 

 

מסלעה בגינה

עיצוב מסלעה בגינה

מסלעה בגינה היא שכבה של אבנים שמונחות אחת על השנייה כמעין מדרגות (טרסה) או כקיר ישר. למסלעה בגינה יש כמה שימושים:

אבן פשוט יפה: עיצוב מסלעה בגינה עונה בראש ובראשונה על צורך אסתטי - הפרשי הגובה של המסלעה מהקרקע מעניקים לגינה מראה מעניין בזכות המשחק בין המפלסים השונים של האבנים הגבוהות לבין הדשא מתחתיהן (או כל חיפוי קרקע אחר). בנוסף, אם בונים מסלעה בגובה 40 ס"מ לפחות, המסלעה הופכת להיות מעין ספסל טבעי שנראה כאילו נבנה בידי אמא אדמה.

אבן בלי היסחפות: למסלעות יש גם תפקיד פונקציונאלי שמאפשר להתגבר על מגבלות עיצוב בגינות עם שיפוע או מדרון. בגינות כאלה, לאדמה יש נטייה לזלוג עם הזמן בשל הגשמים. המשמעות היא שאם תרצו לשתול צמחייה או עצים, הם לא ישמרו במקומם לאורך זמן. במקרה כזה, ניתן לתכנן מדרגות (טרסות) שבולמות את הסחף ומאפשרות לשלב בתוכן צמחים שמסייעים גם לייצוב הקרקע וגם לשדרוג המסלעה.

אבן לא מחוץ לתחום: מסלעה בגינה מאפשרת להדגיש או לתחום חלקים בגינה כמו אדניות, ערוגות או עצים. המסלעה היא אורחת קבועה גם בבריכות נוי לגינה בהן נהוג להשתמש בה כאמצעי אסתטי וגם כאמצעי בטיחות לחסימת גישה לילדים לשטח הבריכה.

 

מסלעה לגינה שמשמשת כספסל

אבני מסלעה

עיצוב מסלעה מתאים לגינות גדולות וקטנות כאחד. יחד עם זאת, בגינות קטנות היינו ממליצים להימנע מלהשתמש בסלעים גדולים במיוחד שתופסים חלק נכבד מהגינה ויכולים ליצור אשליה של שטח קטן יותר.

האבנים המתאימות למסלעות קטנות-בינוניות הן סלעי לקט קטנים- בינוניים, שכשמם כן הם - סלעים שלוקטו מהקרקע ומתאפיינים בצבעי חום-אפור וחורים.

בבניית מסלעה גדולה נהוג להשתמש בסלעי שכבות (סלעים מלבניים גדולים) או בולדרים (סלע גדול מעוגל) מסוגים שונים, ביניהם אבני בזלת (סלעים שחורים גדולים), סלעי ג'מעין (סלעים שטוחים ובהירים) סלעי לקט גדולים ועוד.

 

עיצוב מסלעה לגינה עם בולדרים

עיצוב מסלעה בגינה – אפשר גם לבד?

תלוי. לפני שתישארו מבולבלים אנחנו כבר מסבירים. בהנחה שאתם מתכננים לבנות מסלעה קטנה בגינה תוכלו לעשות זאת גם בעצמכם. במקרה כזה תוכלו לקנות אבנים קטנות או בינוניות (בגדלים משתנים - 20 ס"מ, 30 ס"מ, 40 ס"מ וכ'ו) ממשתלות לבנות זאת בעצמכם.

אם החלטתם ללכת על מסלעה גדולה – כלומר שבנויה מסלעי שכבות או בולדרים - מומלץ בחום להיעזר בגנן מיומן. הסיבה לכך היא שלא כל קרקע מתאימה לנשיאת סלעים גדולים, וגם אם היא מתאימה, נדרשים תכנון והקמה מקצועית שיבטיחו שהמסלעה תהיה יציבה לאורך זמן. מסלעה שמותקנת בצורה רשלנית, יכולה להידרדר ולהוות סכנה של ממש.

 

עיצוב מסלעה קטנה בגינה

בניית מסלעה בגינה

החלטתם שאתם רוצים מסלעה בגינה? אין ספק שזאת באמת אבן דרך בחיי הגינה שלכם. ככה זה עובד:

אחדתכנון המסלעה: כשהגנן יגיע אליכם הוא יבחן תחילה את השטח, יוודא שתנאי השטח אופטימאליים לבניית מסלעה, ויציע את האפשרות המתאימה ביותר לעיצוב המסלעה בגינה. מסלעה מדורגת, מסלעה ישרה, מסלעה קטנה או גדולה? הכל בהתאם לגינה ולתקציב שלכם.

שתייםהכנת השטח: בהנחה שיש לכם גינה חדשה, בניית מסלעה היא עניין די פשוט יחסית. לעומת זאת, אם אתם מתכננים מסלעה בגינה קיימת, יש להכין את השטח ולפנות אלמנטים כמו צמחייה או עשבייה לפני שבונים את המסלעה.

 

עיצוב מסלעה בגינה עם סלעי שכבות

 

שלושבניית המסלעה: הגנן ישתמש לרוב במשאית מנוף מיוחדת כדי להעביר את הסלעים לגינה. לאחר מכן, הוא יסדר את האבנים בשכבות בהתאם לגובה הרצוי וישתמש במלט כדי לאטום את החריצים במסלעה, על מנת למנוע זליגה של אדמה החוצה. לאחר שהטיח התייבש, הגנן ימלא אדמה (תערובת גן או חמרה) וישתול צמחייה בין הסלעים. יש אינספור צמחים שמתאימים למסלעה, ביניהם קקטוסים וסוקולנטים, צמחי תבלין כמו רוזמרין או פקעות כמו נרקיסים ורקפות.

ארבעהטאצ'ים הסופיים: אחרי שהמסלעה שלכם עומדת לראווה, תוכלו לשדרג אותה באמצעות תוספות כמו מערכת השקייה, תאורה או כל אלמנט אחר שתרצו.

 


מחיר עיצוב מסלעה בגינה

טווח המחירים של עיצוב מסלעה בגינה רחב למדי ונע בין 2,000-10,000 ₪ בהתאם לגודל המסלעה, סוגי האבנים, תוואי השטח וכן האדמה והשתילים שתבחרו. 

גננים שונים מתמחרים בניית מסלעה לפי מ"ר או מטר רץ. כך למשל, עיצוב מסלעה בגינה של קומה אחת מאבן ג'מעין ברוחב 20 ס"מ*30 ס"מ תעלה כ-130 ש"ח למטר רץ.


גננים מומלצים לעיצוב מסלעה בגינה

עיצוב מסלעה בגינה הוא עבודה שדורשת תכנון וגם לא מעט יצירתיות. כדי שמלאכת חיפוש הגנן לא תהיה מציקה כמו אבן קטנה בנעל, אספנו עבורכם רשימה של גננים מומלצים לעיצוב מסלעה לגינה. כולם מדורגים לפי חוות דעת של לקוחות קודמים, כך שנשאר לכם רק להיכנס ולבחור את הגנן שלכם.


שאלות נפוצות לדף זה

איזה סוגי מסלעות קיימים?

ישנם סוגים שונים של מסלעות בגינה - קטנות, בינוניות וגדולות. האבנים בהם משתמשים במסלעות קטנות-בינוניות הם סלעי לקט. במסלעות גדולות משתמשים באבני בזלת, סלעי חברון או סלעי לקט גדולים.

 

מה זה אבני מדרך? צירפנו תשובה בוידאו!

 

אין לעשות שימוש בתוכן ללא אישור בכתב (ניתן לקבל אישור בתנאים מסויימים). שימוש בתכנים ללא אישור מהווה הפרת חוק זכויות יוצרים ויהווה עילה לתביעה.

שים לב! הנך מחובר בשם הלקוח . התנתק