מוקד טלפוני: 1-700-707-233

עיצוב גינת גג

עיצוב גינת גג הוא פתרון אלגנטי למי שמעוניין להוסיף קצת ירוק לעיניים ולנוף השכונתי, אבל גר בדירה ללא שטח אדמה צמוד. תהליך הקמת גינת גג או גינת מרפסת שונה מהקמת גינה פרטית ובו נעסוק בטיפ זה.


הבדלים בין עיצוב גינה לעיצוב גינת גג

ההבדל המשמעותי והבולט ביותר בין עיצוב גינה פרטית קטנה לבין עיצוב גינת גג הוא כמובן מיקום הגינה – גינת גג נמצאת על הגג, או על המרפסת, ואילו הגינה הקטנה תוקם על שטח אדמה הצמוד לבית. גינת גג תהיה לרוב בעלת שטח מצומצם, מה שישפיע על בחירת הצמחים, האלמנטים הדקורטיביים והמערכות השונות.

גנן מקצועי יבדוק בגינת גג 3 דברים:

  • מיקומה הגיאוגרפי של הגינה בארץ - ישנם צמחים הגדלים רק באזורים מסוימים בישראל, וישנם צמחים המסוגלים לגדול בכל הארץ. על הגנן להתאים את הצמחים למיקום הגינה.
  • אקלים - האם הגינה פונה לשמש או מוצלת, לכמה שעות ביום והאם בגינה מנשבות רוחות חזקות.
  • תשתית - האם קיימת תשתית מתאימה להתקנת מערכות השקיה וניקוז – כלומר, נקודות חשמל וחורי ניקוז. בנושא הזה נרחיב בהמשך.


גנן מסביר על עיצוב גינת גג:

מה צריך בגינת גג?

גינות גג בדרך כלל יתוכננו ויעוצבו בבתים שעוד לא הסתיימה בנייתם כדי להתאים את תשתיות החשמל והמים לצורך הגינה. הגנן ייפגש איתנו, יבין איך הוא רוצה שהגינה שלנו תראה וכמה כסף אנחנו מוכנים לשלם על כך, ויציע לנו תוכנית אופטימאלית עבור הגינה העתידית.

לעתים הגנן יפנה אותנו לאחר תכנון הגינה לביצוע עבודת אינסטלציה על מנת שיוכל להתקין בה מערכות השקיה וניקוז, כלומר – להתקין ברז מים, צנרת וחורי ניקוז בגג עבור הגינה. כמו כן, הגנן יוודא שבגג או במרפסת יש כמה נקודות חשמל עבור חיבור למחשב השקיה.

אם אין אפשרות להתקנת נקודות חשמל, ניתן להשתמש בסוללה עבור המחשב. מחיר מחשב השקיה מתחיל ב-300 ₪ ויכול להגיע ל-1500 ₪, המחיר ייקבע לפי המפרט הטכני של המחשב, סוג ועוצמת המעבד, אורך חיי הסוללה, מספר תכניות ההשקיה שניתן להגדיר לו ולכמה ברזים הוא יכול להתחבר.

 עיצוב גינת גג


לגינת גג מוצלחת נדרשים 3 דברים:

אחד מערכות השקיה ודישון

תשתית טובה לגינת גג תכלול מערכת השקיה הנשלטת על ידי מחשב ומחוברת לנקודת מים בגג או במרפסת, ומערכת דישון – כלומר, מיכל ובו נוזלי דישון ומינרלים, אשר נשאבים באמצעות משאבה אל צינורות המטפטפים אותם לצמחים. בכל צמח יתקין הגנן נקז אשר יתחבר לצינורות מערכת הניקוז בגניה.

שתיים דשא

אם בעבר גינת גג או המרפסת הייתה נראית כמו ניסיון להוסיף צמחייה וירוק לאזור בנוי, כיום המגמה היא לשוות לגינת הגג רושם של גינה אמיתית, כזו המוקמת על הקרקע. אחד הכלים שעוזרים לגנן להשיג מראה של גינה אמיתית בגינת גג הוא שימוש בדשא סינטטי.

 דשא סינטטי לגינת גג

יתרונות הדשא הסינטטי הם מראה ירוק תמיד, חסכון במים וטיפול מינימאלי, אם בכלל, בניגוד לדשא טבעי. מצד שני, הדשא הסינטטי מגיע לטמפרטורות גבוהות במהירות ויוצר תחושה מלאכותית בגינה. חשוב לציין שהדשא הסינטטי המיוצר כיום נראה ומרגיש יותר ויותר כמו דשא טבעי, ולכן כדאי לשקול אותו כאפשרות.
 

דשא סינטטי עולה כ 100- 400 ₪ למ"ר ללא התקנה או פריטים נוספים הנחוצים להתקנה כמו מסמרים – כ-60 ₪, דבק קומפוננטי – כ-80 ₪, וסרט תפרים – כ--190 ₪ ל-10 מטרים. התקנת הדשא תתבצע על ידי הגנן. לרשימת מתקיני דשא סינטטי מומלצים לחץ כאן.

 

סוגי דשאים סינטטיים:

שלוש ניקוז

מאחר ובגינת גג או מרפסת הקרקע אינה אדמה ולמים אין מקום להיספג בו, הגנן יניח יריעות גיאוטכניות, שהן למעשה בד סינטטי, על מנת לאפשר את זרימת המים מהעציצים, מהדשא וכל הצמחים אל חורי הניקוז, ועליהן יניח את הדשא הסינטטי. מחירה של יריעה גיאוטכנית הוא כ-20-30 ₪ למ"ר.


צמחים ודישון לגינת גג

אילו צמחים מתאימים לגינת גג?

מאחר וגינת הגג או המרפסת לרוב לא נפרסת על שטח רחב, ואין אדמה עמוקה שעצים יוכלו להכות בה שורש, מומלץ לבחור לגינה צמחים באחזקה נמוכה. כלומר, צמחים שאינם מצריכים גיזום לעתים קרובות, שגדלים לאט, וצמחים רב שנתיים.

לרוב נבחר בעצים קטנים, שיחים נמוכים ובפרחים אשר יכולים להתפתח בתוך מיכל ואינם זקוקים למרחב בתוך האדמה האדמה כמו הרדוף הנחלים, פיטוספורום יפני, בראיניה מושלגת, היביסקוס סיני אגפנתוס אפריקאי, אפטניה לבובה, ורבנה, רוזמרין, נציץ ורוד, אגבה רכה, אלוי, ונצחה.

עציצים בגינת גג

פרח  שתילת הצמחים באדניות

לפני שתילת הצמחים באדנית, הגנן יניח בתוכה יריעה גיאוטכנית לניקוז. עליה הוא יוסיף מצע אבני טוף וגרגרי פרלייט, שיסייעו בניקוז, וימנעו היקוות של מים בתוך האדנית, ולאחר מכן יוסיף אדמה ותערובת דישון וישתול את הצמח. מחיר מילוי לאדניות, כגון פרלייט, נע בין שקל לשני שקלים לליטר.

ככל שהמיכל יהיה גדול יותר, כך גדלים הסיכויים של הצמח להצליח. בגינת מרפסת ובמיוחד בגינת גג נבקש מהגנן לבחור בצמחים אשר מסוגלים להתמודד עם רוחות ואור רב.
 

גינת גג פורחת

גנן מסביר כיצד לבחור צמחים לגינה:

המלצות על גננים לעיצוב גינות גג

גינת גג או גינת מרפסת היא פתרון טוב למי מאיתנו שרוצה להוסיף קצת ירוק וחיות לחיים בעיר. בשביל לעשות זאת, כדאי לבחור בבעל מקצוע המתמחה בנושא שיכול להבטיח שגינת הגג שלכם תצליח. לכן, ריכזנו עבורכם כאן באתר רשימה של גננים מומלצים לעיצוב גינות גג ומרפסות, לפי חוות דעת של אלפי לקוחות קודמים. ההמלצות של  הלקוחות מתקבלות בשיחה טלפונית עם לקוחות אמיתיים שקיבלו שרות מהגננים שברשימה.


שאלות נפוצות לדף זה

מה זה גינת גג?

ההבדל בין גינה פרטית קטנה לבין גינת גג הוא כמובן מיקום הגינה – גינת גג נמצאת על הגג, או על המרפסת, ואילו הגינה הקטנה תוקם על שטח אדמה הצמוד לבית. גינת גג תהיה לרוב בעלת שטח מצומצם, מה שישפיע על בחירת הצמחים והמערכות השונות.

איפה אפשר למצוא גנן המתמחה בגינות גג?

באתר מידרג ריכזנו רשימה של גננים מומלצים, המתמחים בגינות גג. לאחר כל עיצוב והקמה של גינת גג, צוות האתר, מתקשר ללקוח ומקבל ממנו דירוג אודות הגנן כך שהציון שלו כל הזמן מתעדכן באתר. לחצו כאן, על מנת לעבור לרשימת הגננים המומלצים

אין לעשות שימוש בתוכן ללא אישור בכתב (ניתן לקבל אישור בתנאים מסויימים). שימוש בתכנים ללא אישור מהווה הפרת חוק זכויות יוצרים ויהווה עילה לתביעה.

שים לב! הנך מחובר בשם הלקוח . התנתק