מוקד טלפוני: 1-700-707-233

גדר חיה לגינה

כששותלים גדר חיה לגינה צריך לשים לב בין היתר לאזור בארץ שבו שותלים אותה, כי יש צמחים שמתאימים לשתילה באזור השפלה ויש שמתאימים לאזור ההר. אבל השאלה היותר משמעותית היא מהם השיחים המומלצים לגדר חיה, כמה תעלה לכם שתילה ע"י גנן, ואיך אפשר להוזיל את הסיפור. כאן תקבלו את כל התשובות לשאלות האלה, וגם תשובות לשאלות נוספות שבכלל לא חשבתם עליהןמחייך מוכנים לצאת מגדרכם? (החיה??) בואו נתחיל

 


גדר חיה לגינה – למה צריך את זה בכלל?

הסיבה הנפוצה ביותר להקמת גדר חיה היא לתחום את הגינה, ולבודד אותה מפני השכנים ומהחצרות האחרות. זה אחלה סיבות, כן?  אבל לפני שנאחל לכם יחסים טובים עם השכנים, נאמר שלגדר החיה יתרונות נוספים מלבד גידור שטח הגינה.

גדר חיה לגינה טובה גם לאזורים מוכי רוח - היא שוברת את הרוח ויוצרת סוג של "מיקרו אקלים" בגינה, ומאפשרת לצמחים "רכים" יותר לצמוח בגינה למרות הרוח שנושבת קרירה באזור.

חוץ מזה, לשתול אותה זה פשוט לרקוד על שתי חתונות, לתפוס שתי ציפורים במכה אחת, לאכול את העוגה ולהשאיר אותה... קיצר הבנתם: אתם גם מקבלים אחלה של שיחים שיוסיפו ירק ונוי לגינה, וגם מקבלים גידור לגינה. הנה גנן שמסביר קצת על גדר חיה ועל הצורך בה:


הצמח המתאים לגדר החיה לגינה

יש המון שיחים ועצים שטובים לשמש כגדר חיה לגינה. השאלה איך בוחרים את הצמח המושלם? אז יש כמה פרמטרים שחשוב לשים לב אליהם לפני שבוחרים את סוג השיח או העץ לגדר חיה לגינה:

רמת כיסוי - מכיוון שהמטרה העיקרית של הגדר החיה לגינה היא להוות גדר ולהסתיר את החצר, חשוב לבדוק את רמת הכיסוי של השיח (את צפיפות העלים שלו) כדי להבין עד כמה השיח שבחרנו יוכל להסתיר את הגינה.

אזור בארץ – השיח שבחרתם צריך להתאים לאזור בארץ שבו הבית שלכם ממוקם, כדי לאפשר גדילה ועמידות מקסימלית. איזורי חוף, איזורי שפלה ואיזורי הר - כל אחד מהם מאופיין בשיחי גדר חיה שונים, ובפסקה הבאה נרחיב בנושא. 

 גדר חיה לגינה

גיזום – יש צמחים שנוטים לצמוח יותר לרוחב, ואז יצטרכו קצת יותר עבודות גיזום מאחרים, כי גדר חיה "רשמית" מעוצבת בדרך כלל כשיח רזה וגבוה. גם כאן, כדאי לשאול את הגנן לפי הניסיון שלו מה הוא ממליץ.

בכל מקרה, תמיד אפשר גם לשתול שיחים שדורשים גיזום אבל פשוט לא לגזום אותם, ולדעת שהם יתפשטו כמה סנטימטרים לכיוון הגינה, יתפסו קצת מקום, וייראו כמו שורה יפה של שיחים ופחות כמו גדר חיה.

אסתטיקה – זה קצת מובן מאליו, אבל רק נציין שבגלל שמדובר בגדר חיה, צריך ממש לשים לב לאיך הם נראים – האם יש לשיח פריחה, מה צבע העלים ולאיזה גובה הוא צומח. כל פרמטר כזה בשיח ישפיע מאוד על מראה הגינה הסופי, בעיקר בגלל כמות השיחים שיהיו מאותו סוג הצמח אחד ליד השני.


שיחים מומלצים לגדר חיה לגינה

אז כמו שכבר הסברנו – יש מגוון שיחים שיכולים לשמש כגדר חיה לגינה. בחרנו כמה מומלצים מהם, וחילקנו אותם לאלה שמתאימים לאזור ההר ואלה שמתאימים לאזור השפלה והחוף. שימו לב שאם אתם גרים עד 500 מטר מקו המים אז (כיף לכם!) וגם כדאי להתייעץ עם הגנן באופן נקודתי, כי ייתכן שהצמחים שפירטנו עליהם פה לא יתמודדו טוב. 

 

גדר חיה שמתאימה לאזור השפלה והחוף 

שיח גדר חיה לגינהאוג מכחיל – למרות שמו, צבע העלים של האוג המכחיל הוא דווקא ירוק, אין לו פריחה, הוא יכול להגיע לגובה של כ-3 מטרים ורמת הכיסוי שלו טובה מאוד! הוא מסתיר את הגינה לגמרי (כך ששום עין של שכן לא תיפול על הדשא הירוק שלכםמחייך). אחרי שהרמנו לאוג המכחיל נציין שלצד היתרונות שלו הוא דורש לא מעט גיזומים וקצב הצמיחה שלו די איטי.

שיח גדר חיה לגינההמליה מבודרת – שיח עם עלים ירוקים ופרחים אדומים בקיץ. היא יכולה להגיע לגובה של עד כ-3 מטרים, ורמת הכיסוי שלה טובה, אבל פחות מהאוג. קצב הצמיחה שלה די מהיר, אבל כדאי לדעת שהיא מושכת המון דבורים ושהיא נשירה ולא ירוקת עד.

 גדר חיה לגינה מהמליה מבודרת

שיח גדר חיה לגינהדורנטה מגוונת – למרות השם הברזילאי משהו, הדורנטה המגוונת מתאימה לאקלים הים-תיכוני והעלים שלה ירוקים-צהובים. היא מגיעה לכ-3 מטרים, רמת הכיסוי שלה טובה מאוד, אבל קצת פחות מזו של האוג. חשוב לדעת שהדורנטה מכילה קוצים ולכן יש גננים שלא ממליצים עליה. קצב הצמיחה שלה – בינוני.

 גדר חיה לגינה מדורנטה

 

גדר חיה שמתאימה לאזור ההר

שיח גדר חיה לגינהדודונאה: הדודונאה הוא החרדון שברשימה שלנו. בקיץ העלים שלו ירוקים כהים, ובחורף הם הופכים לצבע אדום-בורדו. הוא מתנשא לגובה של כ-3 מטרים. רמת הכיסוי שלו טובה מאוד, וקצב הצימוח – מהיר. שימו לב שהצמח מתאים ליישובים שעד 500 מטר מעל פני הים.

שיח גדר חיה לגינהמורן החורש: מורן החורש הוא מין עץ קטן עם פריחה לבנה רבה שמדיפה ריח טוב באביב. הוא מגיע לכ-2 מטרים כמו שחקן כדורסל טוב, ורמת הכיסוי שלו טובה מאוד. קצב הצמיחה שלו - בינוני.

 גדר חיה לגינה ממורן החורש

שיח גדר חיה לגינהעץ השמן המנוקד: שיח די גדול שיכול להגיע גם לגובה של 5 מטרים, בעל עלים ירוקים כהים ורמת כיסוי טובה מאוד, אבל קצת פחות מזו של מורן החורש. קצב הצמיחה שלו – איטי.

אז איזה צמח הכי כדאי בעצם? לכל אחד היתרונות והחסרונות שלו, אבל במקרה הזה מה שינצח יהיה הנושא האסתטי. אם שיקולי המחיר מטרידים אתכם, המחיר נקבע בעיקר לפי גודל השתיל ולא לפי סוג הצמח. לפעמים צמחים שהצמיחה שלהם איטית עולים קצת יותר, אבל לא בכל המשתלות זה ככה, ובכל מקרה אם יש הבדלים במחיר, הם די זניחים.


האם אפשר לשתול לבד גדר חיה לגינה?

עקרונית, אפשר לשתול גדר חיה לגינה לבד. אם יצא לכם אי פעם לשתול צמח, אתם בטח יודעים שזה ממש פשוט: חופרים גומה שמתאימה לגודל השתיל, מכניסים את השתיל לגומה, שמים קצת דשן מתאים, מכסים באדמה, מהדקים מעט מסביב לגזע ומשקים את האזור במים.

באשר לשתילת גדר חיה לגינה בשורה: פשוט שותלים את השתילים במרווח של לפחות מטר זה מזה לפי ההוראות שנתנו למעלה (יש שיחים שצריכים קצת יותר ממטר, אפשר לבדוק באינטרנט או לשאול גנן), ויש לכם גדר חיה לגינה! או יותר נכון תהיה לכם גדר חיה אחרי כמה חודשים טובים כשהשיחים יצמחו כמו שצריךמחייך

עד עכשיו הרמנו, אבל לצערנו הגיע הזמן קצת להוריד. הקמת גדר חיה בגינה לבד זו לפעמים עבודה פיזית לא פשוטה, שכוללת קניית לא מעט שתילים, נשיאה ושתילה בדיוק רב בשורה. 

אם כן בחרתם לעשות לבד, אנחנו ממליצים בחום להתייעץ עם המשתלה והגננים שם איזה מהשתילים הם החזקים ביותר והעמידים ביותר, ולבחור בהם. לגננים שעוסקים זמן רב בנושא יש כבר את המגע להגיד מה יצליח לגדול ומה לא - ואנשי המשתלה יוכלו לסייע בזה בשמחה. 


תחזוקת גדר חיה לגינה

תכלס, עבודת התחזוקה לגדר חיה היא רק גיזום, אלא אם יש תקלות לא צפויות כמו חורים בצנרת הטפטוף או מזיקים ומחלות על הצמחים, לא עלינו. יש שיחים שדורשים יותר גיזום ויש כאלה שפחות, אבל אם אתם רוצים שהגדר החיה תיראה אסתטית ו"רשמית", או אם היא פולשת לאזורים לא רצויים, את רוב הצמחים צריך לגזום בין פעם לפעמיים בחודש.

כמו את שתילת הגדר החיה, גם את התחזוקה תוכלו לעשות לבד, אבל תמיד תוכלו לשכור שירותים של גנן שיבוא כחלק מטיפול של אחזקת גינה. אם הגדר החיה בגינה די אינטנסיבית, תצטרכו לגזום ב"מגזמת" שהיא גוזמת מוגזמת – מעין מסור מוטורי דמוי סרגל שעליו שיניים שזזות לאורך וגוזמות ביעילות את השיח. זה משהו שאפשר להחזיק בבית, אבל צריך לעבוד איתו בזהירות. אם הגדר שלכם לא גדולה והיא לא מאוד עבותה, אפשר פשוט לגזום במספרי דשא.


מחיר גדר חיה לגינה

כמו בכל עבודת גינון שהיא, הקמת גדר חיה לגינה בידי גנן משתנה מאוד מגינה לגינה. רוב הגננים ירצו לראות את שטח השתילה בעיניים לפני שהם ישתלו שם את הגדר החיה, כי מחיר השתילה תלוי מאוד בתוואי השטח. חוץ מזה, המחיר תלוי בגודל העציץ ולפעמים גם בסוג הצמח.

נהוג לשתול שתילים לגדר חיה בשני גדלים, 10 ליטר או 20 ליטר (מדובר בגודל העציץ שבו שתולים השיחים). אלו בשתילים די גדולים, ה-10 ליטר מגיע לכ-60 ס"מ, וה-20 ליטר מגיע לכמטר וחצי (בתוך האדמה).

נוכל לומר שמחיר שתילת גדר חיה לגינה בידי גנן, בגדר שכוללת 10 שתילים של 10 ליטר כולל התקנת צנרת עם טפטפות וחיבור שלה למערכת ההשקיה, ינוע בין 1,500-2,500 ש"ח בממוצע, לפני מע"מ.

בגלל שמדובר בהרבה שתילים שנשתלים בבת אחת, חלק מהגננים כוללים במחיר גם ליווי של כמה שבועות אחרי השתילה, ויבואו לבדוק שהצמחים בסדר, או לפעמים סתם יבקשו תמונות בוואטסאפ כדי להעריך שהכול כשורה. כדאי לכם לבדוק אם הגנן עושה את זה כחלק מהמחיר שנתן לכם.


גננים מומלצים להקמת גדר חיה

בשביל להקים גדר חיה טובה, שתתאים בדיוק לאקלים שבאזור שלכם ולעיצוב הגינה, בטח תשמחו שגנן מומלץ יקים לכם את הגדר החיה. תמיד אפשר למצוא גנן שעשה אחלה עבודה לחבר או למכר, אבל תמיד אפשר גם ללכת לרשימת הגננים המומלצים במידרג, שם יש עוד עשרות אנשים שהם ממש כמו החבר או המכר, שהקימו גדר חיה דירגו את הגנן אחרי שעשה אצלם עבודה. הגננים מופיעים לפי ממוצע הציונים שקיבלו מהלקוחות.


שאלות נפוצות לדף זה

כמה עולה גדר חיה?

מחיר גדר חיה משתנה מאוד מגינה לגינה בעיקר בגלל תוואי השטח. חוץ מזה, זה תלוי איזה גודל שתיל שותלים וגם לפעמים מה הסוג שלו. נוכל לומר עקרונית ששתילת גדר חיה לגינה עם 10 שתילים בגודל של 10 ליטר (גובה של כ-60 ס"מ מעל העציץ) כולל צנרת השקיה עולה בין 1,500 ל-2,500 ש"ח, לפני מע"מ.

איך לבחור גדר חינה?

יש כמה פרמטרים שחשוב לשים לב אליהם כשבוחרים את הצמח לגדר החיה: אזור האקלים שהוא מתאים לו בארץ, רמת כיסוי (כמה הוא מסתיר) וכמה גיזום הוא צריך. לפעמים הכי קל פשוט לשאול את הגנן מה הוא ממליץ, הם יודעים הכי טוב.

איך שותלים גדר חיה לגינה?

כמו ששותלים כל צמח. חופרים גומה שמתאימה לגודל השתיל, שמים את השתיל בפנים, מוסיפים דשן, מכסים ומהדקים מסביב. את השתילים שותלים במרווח של מטר זה מזה (יש כאלה שצריכים קצת יותר, כדאי לשאול את הגנן).

איך גוזמים גדר חיה לגינה?

אפשר לשתול במספרי דשא אותם ניתן למצוא בכל חנות גינון. אם הגדר החיה שלכם עבותה והצמיחה הרבה ענפים אינטנסיביים, אפשר להשתמש גם במגזמת: מעין מסור מוטורי בצורת סרגל עם שיניים שזזות לאורכו וגוזמות את הגדר החיה. גם אותה אפשר למצוא בחנויות לגינון ולהחזיק בבית.

אין לעשות שימוש בתוכן ללא אישור בכתב (ניתן לקבל אישור בתנאים מסויימים). שימוש בתכנים ללא אישור מהווה הפרת חוק זכויות יוצרים ויהווה עילה לתביעה.

שים לב! הנך מחובר בשם הלקוח . התנתק