מוקד טלפוני: 1-700-707-233

חיפוי קרקע לגינה

חיפוי קרקע לגינה אומנם נתפס כפתרון אסתטי לגינה, אבל האמת שיש לו יתרונות נוספים כמו מניעת צמיחה של עשבייה סוררת והשקייה הגינה בתדירות נמוכה יותר. אחרי שכיסינו את החלק הזה, נשאר להבין מה הסוגים השונים של חיפוי קרקע לגינה, כמה זה יעלה לכם ועל מה חשוב להקפיד בתהליך. אל תדאגו, באנו לחפות עליכם, כי כל התשובות ממש למטה.

חיפוי קרקע לגינה

חיפוי קרקע הוא למעשה כיסוי של אדמה באמצעות אלמנטים כמו טוף, חלוקי נחל או שבבי עץ. כשאנחנו חושבים על חיפי קרקע, אנחנו חושבים בעיקר על האסתטיקה של הגינה. ובאמת, חיפוי קרקע מאפשר להבליט אלמנטים בגינה, לתחום אותם או לבודד אותם, אבל יש לו גם שימושים נוספים.

חיפוי קרקע מתאים בראש ובראשונה למי שמחפש גינה שדורשת תחזוקה נמוכה, מכיוון שהחיפוי מבודד את הקרקע ובכך מונע מקרני השמש להיכנס לאדמה ולעודד צמיחה של עשבייה. בנוסף, לאלמנטים השונים בהם משתמשים לחיפוי קרקע יש יכולות ספיגת מים טובה, כך שהצורך בהשקייה פוחת ואיתו חשבון המים שלכם.

 

חיפוי קרקע לגינה

איפה כדאי לשים חיפוי קרקע לגינה?

חיפוי קרקע מושלם ליישום בחניונים, בגינות ציבוריות, בפינות בגינה שקשה לשתול בהם צמחים, או בכל שטח בגינה שידע ימים יותר טובים והייתם רוצים להסתיר. שימו לב שאם אתם מחפשים גינה פוקציונלית שאפשר לפתוח בה שולחן אוכל לאורחים או לתת לילדים להתרוצץ בה - לא בטוח שחיפוי קרקע הוא הפתרון הטוב ביותר, מכיוון שהמשטח מורכב בדרך כלל מאבנים שלא כל כך נוח לדרוך או למקם שולחנות וכיסאות עליהן.

 


חיפוי קרקע עם אבני טוף

אבן טוף היא אבן נקבובית מבזלת שמקורה בהתפרצות הרי געש. הצבעים האופיינים לטוף הם גווני אדום, חום או שחור שעוזרים לה להשתלב בקלות בגינה ככיסוי של שטחים או באדניות. בזכות הנקבוביות שלה, לאבן הטוף יש יכולת גבוהה לספוח מים ולשמור על לחות גבוהה בסביבתה, ולכן צמחים בקרבתה זקוקים להשקייה מועטה. ואם זה לא מספיק, הטוף הוא פתרון זול בהשוואה לחיפויים אחרים כמו חלוקי נחל או שבבי עץ.

החסרון העיקרי של הטוף הוא שמדובר באבן עדינה שלאורך זמן ודריכה מרובה נוטה להתפורר. בנוסף, טוף היא אבן שקשה לנקות לכן פחות מומלץ לשים אותה באיזורים עם שלכת או נשירת עלים מרובה. כשתרצו לנקות אותה, תגלו מהר מאוד שלאסוף את העלים בלי לאסוף חלק נכבד מהטוף זאת משימה כמעט בלתי אפשרית, לכן באיזורים כאלה מומלץ להשתמש במקום בחלוקי נחל.

מחיר חיפוי גינה עם טוף הוא כ-100-150 ש"ח למ"ר (המחיר כולל את החומר ואת העבודה)

 

חיפוי קרקע לגינה עם טוף

חיפוי קרקע עם חלוקי נחל

כששאלנו את הגננים במידרג איזה חיפוי מומלץ לגינה חלוקי נחל או טוף לגינה? כ-80% מהם בחרו בחלוקי הנחל. זה לא לחינם – חלוקי נחל הם סלעים שמגיעים בגדלים שונים ומחזיקים לאורך שנים רבות (בעיקר הגדולים ביניהם) בהשוואה לטוף. חלוקי הנחל מגיעים בצבעים שונים ומתאימים למי שמחפש מראה מודרני ונקי – בייחוד חלוקי נחל מסוג שלג, שצבעם הבוהק נותן לגינה מראה יוקרתי במיוחד. אומנם חלוקי נחל נוטים להתכלכלך, אבל ניתן לנקות אותם עם מכונת שטיפה בלחץ מים.

החסרון העיקרי של חלוקי נחל הוא המחיר הגבוה יחסית שלהם, בייחוד בהשוואה לחיפוי באמצעות טוף או לחצץ.

מחיר חיפוי גינה עם חלוקי נחל הוא כ-200-300 ש"ח למ"ר. המחיר משתנה בהתאם לסוג חלוקי הנחל וכולל את החומר ואת העבודה.  

 

חיפוי קרקע לגינה עם חלוקי נחל

חיפוי קרקע עם שברי רעפים

שברי רעפים או אריחי טרקוטה (קרמיקה עשויה חרס) שצבעם האדמדם הופך אותם לחיפוי יפה במיוחד, ויש שיאמרו האסתטי מכולם. ניתן להשתמש בשברי רעפים פשוטים או מכובסים – כלומר כאלו שעברו ליטוש ומזכירים בצורתם חלוקי נחל. כמו טוף וחלוקי נחל, גם שברי רעפים מונעים חלק נכבד מהעשבייה. החסרון של הרעפים הוא מחירם הגבוה יחסית.

מחיר שברי רעפים לגינה הוא כ-200-400 ש"ח למ"ר. המחיר משתנה בהתאם לסוג החומרים וכולל את החומר ואת העבודה.  


חיפוי קרקע עם שבבי עץ

אם אתם בקטע של גינה אורגנית תוכלו ללכת על חיפוי קרקע עם שבבי אקליפטוס (רסק גזם) או קליפות אורן. חיפוי בחומרים אלה נותן לגינה מראה טבעי ופראי, שומר על לחות הקרקע ומונע צמיחה של עשבייה בצורה טובה. ואם זה לא מספיק – החיפוי מעודד התפתחות של חרקים זעירים שנקראים מיקרו-פלורה שמשפרים את תכונות הקרקע. החסרון העיקרי של חיפוי באמצעות חומר אורגני, הוא ובכן.. שהוא אורגני, כלומר מתכלה לאורך זמן ומצריך חידוש כל שנתיים-שלוש שנים.

אולי אתם מדמיינים את עצמכם מתהלכים ביער ומלקטים שיירי עצים, אבל שבבי עץ איכותיים מגיעים בבלות (שקים גדולים) שמיובאים מאירופה, לכן מחירם יחסית גבוה.

מחיר שברי רעפים לגינה הוא כ-200-400 ש"ח למ"ר. המחיר משתנה בהתאם לסוג החומרים ומורכבות העבודה.

 


חיפוי קרקע לגינה – איך זה עובד?

אם החלטתם להיעזר בגנן לחיפוי קרקע בגינה חשוב ליידע אותו האם חיפוי הקרקע מתבצע כחלק מהקמת גינה חדשה או בגינה קיימת. בהנחה שמחפים קרקע שעדיין לא נשתלה, יש להכין מערכת השקיה ולפרוש טפטפות במקום ורק לאחר מכן להתפנות לתהליך חיפוי הקרקע.

כשמחפים קרקע באלמנטים אנאורגניים (שלא מתכלים) כמו טוף, חלוקי נחל, רעפים או חצץ יש לפרוש תחילה יריעת פלריג (בד יוטה שחור) שמונעת צמיחה של עשבייה ועירבוב של החיפוי עם הקרקע. לאחר מכן ניתן לשים את החיפוי שבחרתם. אם אתם מעוניינים לשלב צמחייה בין החיפוי, יש לדאוג לחריצים ביריעה, דרכם ניתן לשתול את העצים או הצמחים. כשמחפים את האדמה בחומר אורגני כמו רסק גזם או קליפות עץ אין צורך להשתמש ביריעת פלריג וניתן לשים את החיפוי ישירות על האדמה, לאחר הכנת הקרקע והוצאת עשבייה.

שימו לב החיפויים השונים מגיעים בשקים קטנים של 25 ליטר או בבלות של 1.5 קוב. אם אתם מתכננים לכסות שטח נכבד, כדאי לדעת שבשביל לנייד את הבלות נהוג להשתמש במשאית מיוחדת עם מנוף. לפני זה חשוב לוודא שיש גישה מתאימה לגינה. בהנחה שמזמינים משאית ולמנוף לא תהיה גישה, הגנן יצטרך לפרוק את הבלה באופן ידני בגינה (וזה כבר יהיה פחות כיף). אופציה אחרת היא להשתמש בכמה שקים קטנים של 25 ליטר במקום.

 

הכנות לחיפוי קרקע לגינה עם טוף

טיפים לחיפוי קרקע בגינה

החלטתם לחפות את הגינה שלכם? שתלנו כמה טיפים שיעזרו לכם לעשות את זה נכון:

אבן בשוק קיימים המון סוגים של אבנים לחיפוי קרקע בגינה. אם אתם קונים את האבנים בעצמכם חשוב לוודא שאתם בוחרים באבנים איכותיות שיהיו מסוגלות לשאת משקל מעליהן ולהחזיק לאורך זמן. רוב הגננים ישמח לייעץ להם מניסיונם בנוגע לסוגי האבנים המומלצות.

אבן עדיף להשתמש באבנים בגודל 1 או 2 ולא אבנים גדולות מדי. אבנים בגדלים אלה הן גם אסתטיות יותר וגם נוחות יותר לדריכה.

אבן אפשר ומומלץ לשלב סוגים שונים של חיפויי קרקע בגינה, כדי ליצור מראה מגוון וצבעוני יותר בגינה. שימו לב שכדי שהאבנים ישארו במקומן מומלץ לתחום את השטח באמצעות דשא או אבנים שטוחות.

אבן בגינה שלנו מצטברים שיירי עלים, דשא ושבבי עץ. כדאי לדעת שמדובר בחומרים איכותיים שחוסכים לכם השקייה, מונעים עשבייה ובוץ ומשפרים את פוריות הקרקע. אז לפני שאתם ממהרים לפנות אותם לאחר ניקיון הגינה, כדאי לפזר אותם באחת מפינות הגינה במקום לזרוק אותן. 


גננים מומלצים לחיפוי קרקע בגינה

אם נסגרתם על חיפוי קרקע לגינה ואתם רוצים להיעזר בגנן, כדאי לבחור באחד שיהיה קשוב לצרכים שלכם ושל הגינה שלכם, בקיצור אחד עם רגליים על הקרקע, שלא לומר על הגינה 😊. כדי שלא תלכו רחוק מדי, אספנו בשבילכם רשימה של גננים מומלצים. כולם מדורגים לפי חוות דעת של לקוחות קודמים, כך שלכם רק נשאר לבחור את הגנן שלכם וליהנות מחלוקי הנחל או הטוף בגינה שלכם. כל טוף לכם.


שאלות נפוצות לדף זה

טוף לגינה או חלוקי נחל? המומחים עונים!

שאלנו 39 הגננים במידרג איך כדאי לחפות את הגינה - בטוף או בחלוקי נחל. כ-80% מהגננים המליצו על חלוקי הנחל כבחירה הטובה מבין השניים בזכת האסתטיקה והעמידות של החומר. 

איך בוחרים אבנים לגינה? צירפנו תשובה בוידאו!

 

אין לעשות שימוש בתוכן ללא אישור בכתב (ניתן לקבל אישור בתנאים מסויימים). שימוש בתכנים ללא אישור מהווה הפרת חוק זכויות יוצרים ויהווה עילה לתביעה.

שים לב! הנך מחובר בשם הלקוח . התנתק