מוקד טלפוני: 1-700-707-233

מערכת דישון לגינה

אם תמיד תהיתם למה האדנית של השכן ירוקה יותר, יכול להיות שפשוט יש לו מערכת דישון לגינה. מערכת דישון לגינה מתחברת למערכת ההשקיה שמעבירה דשן מעורבב במים לתוך הטפטפות, וכך מפיחה חיים בגינה. למרות כל הטוב הזה צריך לזכור שבמערכת דישון לגינה יש חומרים כימיים לכן כשמתקינים אותה כדאי להיעזר בגנן ולהימנע מ"דשן זאת בעצמך". אחרי שהכנו את הקרקע, תוכלו להמשיך ולהעמיק בפנים איפה כדאי להתקין מערכת דישון לגינה, כמה זה יעלה לכם ומה התקלות הנפוצות.


איך עובדת מערכת דישון לגינה?

מערכת דישון לגינה מותקנת לרוב כחלק ממערכת השקיה חדשה או קיימת ומופעלת באמצעות מחשב השקיה. כאשר המחשב מפעיל את הברזים החשמליים שמעבירים מים לטפטפות, משאבת הדישון מוציאה דשן מתוך מיכל ומטפטפת דשן מהול במים לתוך הצמחים. המשמעות היא שבכל פעם שמערכת ההשקיה מופעלת, הצמחים שלכם מקבלים גם מנת דשן הגונה.

חלק נוסף שהוא בבחינת חובה בכל מערכת דישון לגינה הוא מז"ח, שראשי התיבות שלו – מונע זרימה חוזרת, מסגירים את התפקיד שלו. המז"ח הוא הסלקטור במערכת הדישון שלכם, שמונע מהדשן המשומש (והרעיל) לחזור אל מי השתייה שלכם בבית.

 

התקנת מערכת השקיה ודישון בגינה

מתי מתקינים מערכת דישון לגינה?

כדי להתקין מערכת דישון לגינה אתם צריכים שתהיה לכם מערכת השקיה או לכל הפחות נקודת מים. לעומת זאת, כשמתקינים מערכת השקיה לגינה ממש אין חובה להתקין מערכת דישון. למעשה, ברוב מערכות ההשקיה לגינה דווקא אין מערכת דישון. מאחר שבאדמה יש מינרליים טבעיים, ברוב הגינות ניתן להסתפק בדישון ידני אחת לתקופה.  

אם אתם רוצים לקום כל בוקר לשדה של שושנים, תוכלו להוסיף מערכת דישון לגינה שתשלש את הצמחים בגינה שלכם תוך זמן קצר. עוד תרחיש בו כדאי לדאוג לדישון שוטף הוא בגינות גג או מרפסות שמורכבות בעיקר מאדניות עם טוף (סלע רך מבזלת שמשמש לחיפוי קרקע). מכיוון שבטוף אין מינרליים טבעיים שמעשירים את האדמה, התקנת מערכת דישון חיונית לשרידות הצמחים בה.

 

גינה עם טוף

משאבת דישון לגינה

כשמתקינים משאבת דישון יש לחבר את המז"ח למערכת ההשקיה ולמקם אותו מעל משאבת הדישון. את המשאבה עצמה מחברים באמצעות הברגה עם רקורדים (מחברים מיוחדים) לפני או אחרי מחשב ההשקייה. במערכת דישון לגינה ניתן להתקין משאבה מכנית או חשמלית. לפני שנפרט קצת על שני הסוגים נמליץ לבחור במשאבה של חברה מוכרת כמו תפן או דוזטרון שגם תגיע עם אחריות לשנה-שנתיים.

 

פרחמשאבת דישון מכנית: משאבה שעובדת באמצעות לחץ המים (הידראולי) שיוצא מהברז הראשי במערכת ההשקיה. מכיוון שמשאבת הדישון תלויה בספיקת המים היא תתאים להתקנה בגינות קרקע, אבל פחות במרפסות או גגות בהן זרם המים חלש יחסית.

פרחמשאבת דישון חשמלית: משאבה שעובדת באמצעות חיבור לחשמל. משאבת דישון חשמלית מתאימה למחשבי השקייה מסוג AC (שעובדים עם שנאי דרך החשמל). מאחר שמשאבה חשמלית לא תלויה בספיקת המים במערכת השקיה היא מתאימה לכל הגינות, ובייחוד לכאלה שזרימת המים בהן נמוכה.

 

משאבת דישון לגינה

טיפהטיפ טיפה!  אם יש לכם אפשרות העדיפו להתקין משאבת דישון מכנית ולא משאבה חשמלית. משאבת דישון מכנית היא הנפוצה מבין השתיים ולא לחינם – היא אמינה יותר, נוטה לפחות תקלות וגם מחירה נמוך יותר בהשוואה למשאבה חשמלית.


מחיר מערכת דישון לגינה

מחיר מערכת דישון לגינה הכוללת משאבת דשן ומז"ח עולה נע בין 1,500-3,000 ₪.

כוכביתהמחיר משתנה בהתאם לגודל וסוג המשאבה. בטווח הנמוך של המחיר תמצאו מערכת דישון עם משאבה מכנית (הידראולית) ובטווח הגבוה מערכת דישון עם משאבה חשמלית.


מערכת דישון לגינה – טיפים לפני ואחרי התקנה

אחדהתקנת מערכת דישון לגינה היא לא דבר שכדאי לעשות בשיטת DIY. הסיבה לכך היא שהדשן מכיל חומרים שרעילים לבני אדם ובעלי חיים. כדי למנוע מקרים מצערים, חשוב לדאוג להתקנה מקצועית של מז"ח שיבטיח שהדשן לא יחדור למי השתייה שלכם.

שתייםלאחר התקנת מערכת הדישון יש להזמין בודק מז"ח מורשה כל שנה שיוודא את תקינותו. קחו בחשבון שגם במקרה של תקלה רק בעל מקצוע עם הסמכה ממשרד הבריאות יכול לתקן לכם את המז"ח. אז אל תתביישו לבקש מבעל המקצוע שהזמנתם שיציג לכם רישיון לתיקון מז"ח כדי שתהיו הכי בטוחים שאפשר.

שלושחוץ מבדיקה תקופתית של המז"ח יש לדאוג לתחזוקה שוטפת של מערכת הדישון. אולי תשמחו לשמוע שזה דבר שתוכלו לעשות לגמרי לבד. תחזוקה של מערכת דישון כוללת מילוי דשן ומים במיכל הדישון אחת לחודש. אם אתם אוהבים את הגינה שלכם מרחוק, תוכלו לבקש מגנן שיטפל במערכת הדישון עבורכם.

 


תקלות במערכת דישון לגינה

לצערנו, גם מערכת הדישון לגינה שלנו לא חסינה מפני תקלות. הנה הנפוצות ביניהן:

 

ענף משאבת דישון לא שואבת: תקלה נפוצה יחסית במערכת דישון שמתבטאת במשאבה שלא יונקת דשן מהמיכל. לרוב, מדובר בתקלה יחסית פשוטה שקשורה באטמי יניקה בלויים. במקרה כזה, החלפת אטמים תפתור את התקלה.

החלפת אטמים למשאבת דישון עולה כ-200-300 ₪ כולל החלקים.

 

ענף תקלה במז"ח: אם הבחנתם בטפטוף שמגיע ממערכת הדישון שלכם, ייתכן מאוד שיש נזילה במז"ח. לרוב זה נובע מאטמים שחוקים או קפיצים שפוגעים באטימותו. במקרה כזה, כמו שאתם בטח זוכרים יש לקרוא לבודק מז"ח מורשה שיחליף את החלק הסורר.

תיקון מז"ח עולה כ-250-300 ₪.

 

מז"ח במערכת דישון לגינה

גננים מומלצים למערכת דישון לגינה

כבר פורחים נרקיסים בשמורות הטבע ואם גם אתם רוצים קצת מהטוב הזה בגינה שלכם, תוכלו להתקין מערכת דישון לגינה. כדי שתוכלו לשבת בגינה הפורחת שלכם מדושני עונג, נשאר רק למצוא גנן מומלץ להתקנת מערכת דישון לגינה. אל דאגה, חסכנו לכם את העבודה וצירפנו רשימה של גננים מומלצים. כולם מדורגים מעל ציון 9 לפי חוות דעת של לקוחות קודמים.

 


שאלות נפוצות לדף זה

מה המחיר של משאבת דישון לגינה?

עלות מערכת דישון לגינה כולל משאבה ומז"ח הוא כ-1,500-3,000 ₪.

איזה מחשב השקיה מומלץ? הגננים במידרג עונים!

ביקש מהגננים במידרג שימליצו לנו על מחשב השקיה אמין לגינה. התוצאות היו חד משמעיות, כ-98% מהגננים בחרו במחשב השקיה של גלקון שמגיע עם שלוש שנות אחריות ולא סובל מתקלות רבות. את התשובות המלאות של המומחים במידרג תוכלו לקרוא בקישור הבא. 

 

משאבת דישון לא שואבת, מה הסיבה?

לרוב משאבת דישון לא שואבת מים ממיכל הדשן בגלל תקלה באטמים. אפשרות נוספת היא שמשאבת הדישון תקולה, למרות שמדובר בתרחיש פחות נפוץ.

 

אין לעשות שימוש בתוכן ללא אישור בכתב (ניתן לקבל אישור בתנאים מסויימים). שימוש בתכנים ללא אישור מהווה הפרת חוק זכויות יוצרים ויהווה עילה לתביעה.

שים לב! הנך מחובר בשם הלקוח . התנתק