מוקד טלפוני: 1-700-707-233

הקמת גינה

נפלה החלטה בלבכם שאתם רוצים להוסיף קצת יותר ירוק לחייכם. אם אתם בשלבים של סיום בניית בית או שיש לכם שטח על המרפסת שאתם רוצים לנצל או גינה מוזנחת בבניין משותף – כתבנו עבורכם מדריך שלבים להקמת גינה. בהצלחה!

גינה בהקמה

 


הקמת גינה - שלב א': חזון הגינה

לפני הכל חישבו קדימה ותחליטו מה המטרה של הגינה שלכם – אתם רואים את עצמכם יושבים ונהנים מצל העצים ושירת הציפורים? אולי אתם רוצים בכלל גינת ירק בשביל להוסיף עגבניות אורגניות לסלט? או שמטרת הגינה היא רק הוספת אסתטיות לבית? מומלץ מאוד לשוטט ברשת, לחקור את הנושאים השונים ולקבל רעיונות, כמו איזה צמחים הייתם רוצים שישתלו בגינה או דברים שתבנו בה.

אחרי שקיבלתם כמה החלטות חשובות, קחו דף ועט ורשמו את כל מה שאתם מדמיינים בגינה העתידית שלכם. הרשימה הזו תשמש אתכם כמטרות בשלב התכנון. אל תשכחו בבחירותיכם פרטים חשובים שעלולים להשפיע על הגינה שלכם בעתיד, כמו כמה עבודת תחזוקה הצמחים שבחרתם ידרשו. לדוגמה: צמחים עונתיים יזדקקו להחלפה, שיחים לגיזום וכדומה.


גנן מסביר על מה צריך לחשוב בתכנון גינה

 

בשלב הזה ציירו לכם על דף את החלוקה לאזורים השונים שהייתם רוצים שיהיו קיימים בגינה (כמו איזור שירות ואחסון, איזור ישיבה, איזור משחקים, איזור הצמחיה ועוד). אחרי הסקיצה על הדף, צאו החוצה לגינה ונסו לדמיין את הכל בחוץ – האם החלון הצופה של השכנים לא מפריע לכם? האם אנחנו לא נפריע לשכנים? כמות הצל מתאימה לנו? ומשבי הרוח?

אחרי שקיבלתם כמה החלטות, ההחלטה הכי חשובה שלכם היא האם לבחור בגנן  שיקים את הגינה או לעשות את זה בעצמכם. חשוב לקחת בחשבון כי שתילת גינה ללא ידע מקצועי, יכולה לגרום להרבה נזק וזאת מכיוון שקשה לדעת איך הצמחיה תגדל ואם בכלל, אולם עם תכנון נכון ראוי אתם בהחלט יכולים לעמוד בזה. טיפים לבחירת גננים מומלצים ניתן לקבל כאן.

הרשימה שיצרתם קודם לכן, תלווה אתכם בהערכה הראשונית של התקציב המקסימאלי (פירוט מחירים בהמשך) ובפנייה לגננים (במידה ובחרנו שנקים את הגינה עם גנן) על מנת לקבל הצעות מחיר. אחד מן הגננים המדורגים באתר אומר כי: "כדאי לפנות לפחות לשלושה גננים ולקבל הצעת מחיר, ויחד עם ההמלצות, לבחור את זה שהכי מתאים לנו". בנוסף להמלצות, כדאי מאוד לבקר בגינה אחת לפחות שבנה הגנן הנבחר. זאת מכיוון שלא תוכלו לעקוב בכל רגע נתון אחר כל העבודה שמתבצעת ולא תוכלו לדעת האם הוא אכן שתל את כל הצמחים שרכשתם, האם הם נשתלו נכון והאם הגנן דישן וריסס. ברגע שתקבלו המלצות על הגנן תוכלו להיות בטוחים שעשה עבודה טובה ואמינה אצל לקוחותיו הקודמים והגינה שבנה שרדה כמה עונות.
 

 


הקמת גינה - תמונות מלקוחות מידרג

התקנת דשא סינטטי ארבעים מ''ר.
צילום: א. ז. באר שבע.
עקירה של צמחיה גבוהה ושתילה של צמחיה חדשה.
צילום: מתי לוטרשטין, גבעתיים.
גיזום עצים ושיחים, ניקוש עשביה וניקיון כללי ...
צילום: יואב שמולביץ, לוד.
טיפול ורענון בגינה קיימת כולל גיזום של עצים ...
צילום: דור באום, בת ים.
תחזוקת גינה ביתית שכללה גיזום עצים וכיסוח דשא. ...
צילום: בנימין ב. אשדוד.
החלפת דשא סינטטי ישן, הנחת אבני מדרך ושתילת ...
צילום: איליה טוידרמן, באר שבע.
התקנת 2 בקרי השקיה בגינה פרטית.
צילום: בני דיין, חולון.
התקנת דשא מלאכותי.
צילום: ניסן רביד, קרית אתא.
טיפול בגינה גדולה שכלל שתילה, גיזום, ניכוש ...
צילום: תמי אלקלעי, סביון.
גיזום ענפי עץ בכניסה לבית בהתנדבות עבור זוג ...
צילום: ביאנקה יואל, תל אביב.

הקמת גינה - שלב ב': תכנון הגינה

במידה ואתם מקימים גינה בבית חדש יש להתחיל ולתכנן כבר בשלבי הבנייה הראשונים, וזאת על מנת לשלב בזמן ובאופן יעיל את תשתיות הגינה עם אלו של הבית. מדובר בתשתיות כדוגמת מיקום מערכת ההשקיה והחיפוי בעבורה, ברזים, תאורה ועוד.

אחרי שדמיינתם את כל הדברים היפים שאתם רוצים בגינה שלכם, הגעתם לפגישה עם הגנן וכאן תפקידו להכניס את שלל הרעיונות למסגרת מציאותית. בשלב הזה, תצאו יחד למשתלה ותגיעו להחלטות בנוגע להרכב הצמחיה הסופי. כאן חשוב לזכור כי הגנן מכיר את תכונותיה של הצמחיה ואת התאמתה לאקלים ששורר באזור הבית בצורה הטובה ביותר ולכן כדאי שתסמכו עליו ותקשיבו לדעתו בתכנון הגינה


איך נקים גינה חסכונית למים?

גינה היא עסק לא זול, לא להקמה ולא לתחזוק – בעזרת כמה כללים פשוטים תוכלו לתכנן, יחד עם הגנן או לבד, גינה חסכונית במים, שתהיה גם יפה מחייך.

צמחיה ים-תיכונית – כדאי לא לבחור בצמחים אקזוטיים, שלא רק עולים הרבה, אלא גם זקוקים להמון מים ושמש כדי לשרוד. הצמחיה שמותאמת הכי טוב לאקלים האזורי שלנו היא צמחיה ים תיכונית שאחרי התבססות תהיה חסכונית במים (קיימת צמחיה שמספיק להשקות אותה אחת לשבוע), פורחת ובעלת תחזוקה נמוכה יחסית. צמחיה ים תיכונית כוללת מינים שונים של מרוות, דרצנות, ציקסים, געדות, אזוביונים, אכילאות ועוד.

שתילת פרחים

 

הצללה – ברגע שקיימת הצללה על הצמחיה והדשא בגינה, מאזורים אלו יתאיידו  פחות מים ולכן הם גם יזדקקו לפחות השקייה.

דשא סינטטי – עוד עיקרון לחיסכון במים הוא בחירה בדשא סינטטי שאינו מצריך השקיה כלל. דשא כזה, עם תחזוקה נכונה, יכול לשרוד תקופה ארוכה (8-10 שנים).

אבנים סופגות מים – ישנם סוגים שונים של אבנים שסופגות מים ויכולות לשמש גם  כחיפוי לקרקע וגם כחומר שתילה במיכלי ניקוז מנותקים. שכבה של אבנים כאלו מקטינה את התאיידות המים והלחות היחסית נשמרת בסביבת האבנים וכך בעצם ניתן להפחית את כמויות המים המשקות את הגינה.

 עיצוב גינה

גם אם החלטתם שאתם מקימים את הגינה באופן עצמאי, כדאי להתייעץ עם בעל מקצוע על נושא החיסכון במים בפגישת ייעוץ חד פעמית שבה תבינו יותר טוב את דרך השתילה, עומק השתילה פריסת מערכת ההשקיה והדישון.


הקמת הגינה עצמה - שלב ג'

תחילה, יש לוודא שהסתיימו כל עבודות הבינוי בבית. לאחר מכן דאגו לכך שיוכנסו כל הדברים הכבדים שצפויים לעמוד בגינה (המחסן, הארונות, כיור וכדומה), זאת מכיוון שבזמן עבודות הגינון עצמן לא תוכלו להכניס כלי עבודה כבדים (טרקטורים ומשאיות אדמה) אל שטח הגן. עם סיומן של עבודות הבטון והעץ, במידה והיו, דאגו לכך שיפנו את כל פסולת הבניין משטח הגן.

מהרגע הזה, הגנן והצוות שעובד עמו יתחילו בהכנת הגינה. זמן העבודה נע בין שלושה ימים לשבוע ימים – תלוי בכמות הידיים העובדות, מורכבות השטח והשתילה.


הקמת גינה - שלב ד': בדקו את הגינה

אחרי העבודה בגינה כדאי לעבור על הגינה הסופית: הסתכלו שהאדמה באמת לחה היכן שנשתלו העציצים, הכתרים של מערכת ההשקיה, מהם יוצאים המים, יושבים במקומות הנכונים וכי הדשא ממוקם בצורה ישרה. רוב הגננים ששוחחנו איתם לצורך הכתבה מקנים אחריות של לפחות 4 שבועות לקליטת הצמחייה – לכן בתקופה זו חשוב לבדוק ולוודא שאכן הצמחייה נקלטת והכל צומח.

חשוב שהגנן שהקים את הגינה יגיע לביקורת במהלך החודשיים הראשונים של גדילת הצמחייה, וכדאי שהוא גם זה שיטפל בגינה באופן שוטף בשלושה החודשים הראשונים שלה – אם זה לא מסתדר, שיבצע חפיפה לכם או לגנן שיתחזק את הגינה.


הקמת גינה עם גנן

כמובן שמחיר הקמת גינה משתנה בהתאם למפרט שבחרנו בעבורה, גודל הגינה, מצבה הנוכחי ואם בחרנו לעבוד עם גנן או לא.

גינת בית פרטי – גינה בגודל של 50-100 מ"ר תעלה בין 20,000-40,000 ₪, כאשר המחיר העליון כבר כולל מפרט של גינות יוקרה.

גינת מרפסת/ גינת גג – גינת גג תעלה בין 15,000-30,000 ₪. חשוב לזכור כי עלות ההובלה של הציוד לקומות העליונות מקפיץ את המחיר.

צמחים בהקמת גינה

 

גינת בית משותף – לרוב קשה להחליט יחד עם כל הדיירים על מפרט מסוים, תמיד  יש כאלה הרוצים גינת יוקרה וכאלה שלא מעוניינים להוציא כסף של הנראות החיצונית של הבניין. בהתאם לכך טווחי המחירים מאוד משתנים ונעים בין 10,000-40,000 ₪.


מה בעצם כלול במחיר של הקמת גינה?

מעבר למחיר החומרים שנפרט מטה, יש לקחת בחשבון גם את מחיר עבודת הגנן ואת מספרי ימי העבודה שייקח לשתול ולהכין את הגינה בפועל.

דשא סינטטי – מחירו נע בסביבות ה-180 ₪ למ"ר. היתרונות בבחירת דשא כזה הוא  שהוא לא זקוק להשקיה וגיזום והוא תמיד נראה ירוק ורענן. החסרונות בדשא כזה הם שהוא מתחמם כשישנה שמש ישירה, המגע שלו פחות נעים והוא נראה לא טבעי.

 דשא סינטטי

דשא טבעי – מחירו נע בסביבות ה-80 ₪ למ"ר. היתרונות לבחירת דשא טבעי הם  ברורים, הוא מתחבר יותר טוב למראה הירוק והטבעי של הגינה, הוא נעים למגע והילדים יכולים לשחק עליו בכל טמפרטורה. החסרונות הם שהוא זקוק למערכת השקיה ייחודית בעבורו (ממטרות), להשקיה תכופה ודישון על מנת לשמור על תכונותיו.

גנן מסביר על היתרונות והחסרונות של דשא טבעי
 

קומפוסט – כמות מומלצת לגינה היא סביב 25 ליטר למ"ר. את הקומפוסט מערבבים באדמה על מנת להזין את הצמח ולתת לו את אבות המזון הדרושים לו. מחירו הוא  8-10 ₪ ל-25 ליטר של קומפוסט. בשלב הקמת הגינה, רצוי לקנות את הקומפוסט, לאחר מכן ניתן כבר להציג מיכל קומפוסט בגינה ולהכין אותו לבד משאריות זבל אורגניות.

אדמה – גינה זקוקה לאדמה בעומק של 70 ס"מ כדי שהצמחים יוכלו להצמיח שורשים טובים. מחיר של 15 קוב אדמה עולה בין 800-15000 ₪.

מערכת השקיה – הקמת מערכת השקיה היא הוצאה לא זולה ותלויה בקווי המים שהגינה זקוקה להם. עלות קו אחד כ-1000 ₪ ועלות משאבת מים כ-1,5000 ₪. יש לקחת בחשבון שגינת בית פרטי עם דשא זקוקה לפחות ל-4 קווי מים ומשאבה אחת.

טוף – מדובר בסלע געשי, רך יחסית שסופח מים וכך שורש הצמח מקבל מים בצורה  יעילה יותר, בניגוד לחול שדרכו המים מחלחלים ויורדים למי התהום מהר מאוד. השימוש בטוף יעיל מאוד בגינות גג בגלל ספיחתו הגדולה. הטוף נמכר ביחידות של קוב ומחירו כ-750 ₪ לקוב אחד.

 טוף

פרליט – גם סוג זה של סלע בעל תכולה גבוהה של מים ומתאים לשימוש בגינות גג ומזכיר קצת פופקורן מחייך. הפרליט מאפשר לשלוט בכמות המים המגיעה לשורשים ולקרקעית, הוא אינו לוחץ על השורשים של העציצים, מאפשר גדילה מרווחת וכשהצמח זקוק לניקיון שורשים קל להוציא ולהכניס אותו. מחירו הוא על פי ליטרים, 6-8 ₪ לליטר אחד.
 

גנן מסביר על סוגי אבנים לעיצוב גינה

 

צמחיה – טווחי המחירים מאוד מגוונים ותלויים בשילוב הצמחיה שנבחרה ובמשתלה  ממנה קונים. כאן אתם צריכים להכריע אם אתם בוחרים בצמחים עונתיים או לא. טווחי המחיר נעים מ-5,000 ₪ עד ל-10,000 ₪.


איך לבחור צמחים לגינה
 

עצים – חשוב להחליט אם רוצים לשתול עצים בוגרים או לא. עץ בוגר ייתן לגינה  מראה של גינה שקיימת זמן רב אבל יש לקחת בחשבון שמחירו יקר (לפעמים מאוד) כמו גם הובלתו. גננים לא ממליצים על יותר מ-4 עצים בגינה אחת כי הם משילים הרבה עלים, זקוקים להרבה מים ובעיקר עלולים להעניק לגינה מראה של יער ולא גינה. טווחי המחירים מאוד משתנים, החל מ-1,000 ₪ לעץ צעיר ועד ל- 12,000 ₪ לעץ בוגר.

איך לבחור עץ לגינה

תאורת גינה – תאורה לגינה היא בדרך כלל תאורת LED במתח נמוך – 12 וולט, כלומר חסכונית בחשמל כך שאורך חיי הנורה הוא כ-500 אלף שעות. פתרון משתלם נוסף לגינה הוא חיישן תנועה שמופעל כאשר הוא מזהה תנועה ומפעיל את התאורה. עלות תאורה לגינה נעה בין 3,000-10,000 ₪, תלוי בגודל הגינה, טכנולוגית התאורה שרוצים וגודל המנורות. >הקמת מזרקה בגינה – המחירים נעים בין 5,000-20,000 ₪, טווחי המחירים משתנים בהתאם לגודל המזרקה שנבחרה.

גנן מסביר איך להתקין לבד מזרקות לגינה
 

חוץ מההוצאה החד-פעמית שיש בהקמת הגינה קיימת גם עלות לתחזוקת גינה. גינה  פרטית עם צמחיה מרובה זקוקה לתחזוקה שוטפת של פעמיים בחודש בהן הגנן עובר על הגינה, בודק את בריאותם של הצמחים, את מידת ההשקיה, גיזום, דישון ומזיקים. עלות ביקור חד-פעמי של גנן הוא כ-300 ₪, לכן, בשביל לצמצם את ביקורי הגנן למינימום ההכרחי, כדאי לבדוק איתו אילו דברים תוכלו לעשות בעצמכם.
איזה כלים חייבים בכל גינה?

 


גננים מומלצים להקמת גינה

אחרי שהבנתם את השלבים להקמת גינה ואת החשיבות שגנן מקצועי יקים אותה, הכנו לכם רשימה של הגננים הכי מדורגים באתר, לפי המלצות שנתנו לקוחות מידרג למוקדני השירות שלנו. כדי שביום שאחרי, תוכלו לשבת בנחת ולשתות את הקפה של הבוקר מול גינה מלבלבת.


שאלות נפוצות לדף זה

האם אני יכול בעצמי להקים גינה?

כל אחד יכול להקים גינה בעצמו אבל כדי שהתוצר הסופי יישא פרי כדאי שגנן מוסמך יעשה זאת ואם אינכם מעוניינים לשכור שירותי גנן, ניתן לקבע ייעוץ מאחד כדי להבין איך לעשות זאת בצורה הטובה ביותר. למשל: אילו צמחים מתאימים לגינה שלי ולאקלים שבאזור, איך להניח את מערכת ההשקייה, כיצד לדשן ועוד.

כמה עולה להקים גינה חדשה מ-0?

וגי הגינות מאוד משתנים ומתחלקים לסוג שונים, 3 מרכזיים: 
גינת בית פרטי – גינה בגודל של 50-100 מ"ר תעלה בין 20,000-40,000 ₪.
גינת מרפסת/ גינת גג – גינת גג תעלה בין 15,000-30,000 ₪. 
חשוב לזכור כי עלות ההובלה של הציוד לקומות העליונות מקפיץ את המחיר.
גינת בית משותף – לרוב קשה להחליט יחד עם כל הדיירים על מפרט מסוים, תמיד יש כאלה הרוצים גינת יוקרה וכאלה שלא מעוניינים להוציא כסף של הנראות החיצונית של הבניין. בהתאם לכך טווחי המחירים מאוד משתנים ונעים בין 10,000-40,000 ₪.

איזה צמחים לשתול כדי לחסוך במים?

הכי טוב לשתול צמחים שמתאימים למזג האוויר הסורר בישראל, ים תיכוני (כשאומרים "ים-תיכוני" הכוונה לאזור מרכז הארץ בעל שמש ולחות רבה). צמחים שרגילים לאקלים בארץ ישרדו לאורך זמן, ידרשו פחות מים וישתלבו בנוף המקומי. ניתן לבחור בין מיני צמחים שונים כמו גאורה קיפחת, הדס ולוטם לצבע, שיחי מרווה שונים או עצי פרי שונים (תאנה, חרוב, שזיף).

אין לעשות שימוש בתוכן ללא אישור בכתב (ניתן לקבל אישור בתנאים מסויימים). שימוש בתכנים ללא אישור מהווה הפרת חוק זכויות יוצרים ויהווה עילה לתביעה.

שים לב! הנך מחובר בשם הלקוח . התנתק