מוקד טלפוני: 1-700-707-233

שתילת עצים

ישראל היא מדינה חמה ואם אתם רוצים לשבת בכיף בגינה כדאי שתשתלו שם איזה עץ, ואם יש עליו תפוזים אז זה בכלל טוב. במאמר הבא ניתן המלצות על שתילת עצים, כמה זה עולה וגם טיפים של איך תעשו את זה נכון. בקיצור, כל מה שרציתם לדעת על עצים ולא העזתם לשתול.


עצים לשתילה בגינה

בדרך כלל שתילת עצים קורית כחלק מתהליך של הקמת גינה. לכן, ההחלטה אילו עצים לשתול בגינה תלויה בעיצוב של הגינה כולה, בטעמכם האישי וכמובן, באקלים של האזור בו אתם גרים.

הנה סוגי העצים המרכזיים שתוכלו לשתול בגינה:

עץ  עצים נשירים: בטח כבר הבנתם שמדובר בעצים שמשירים את העלים שלהם בתקופת הסתיו. לקבוצה הזאת משתייכים לדוגמה עצי הצאלון והסיגלון שמאופיינים בפריחה ססגונית במיוחד בקיץ. העצים הנשירים אולי מתהדרים בפריחה צבעונית ויפה אבל קחו בחשבון שבחלקם זה אומר גם הרבה לכלוך בגינה בתקופת הנשירה.

עצים נשירים בגינה


 

עץ  עצים ירוקי עד: ממש כמו ששמם מרמז, אלו עצים שנשארים ירוקים לאורך כל השנה ולכן ייתנו לגינה מראה רענן באופן קבוע. בין העצים ירוקי העד המוכרים יותר תמצאו את עץ האלון ועץ הברוש.

עץ  עצי פרי: כדי שהגינה לא תהיה רק נאה אלא גם אכילה, תוכלו לשתול עצי פרי.
ישנו מגוון עצום של עצי פרי שתוכלו לשתול בגינה, אבל נספר לכם שאם אתם רוצים עצים שמתאימים לחשיפה לשמש ישירה ולא דורשים תחזוקה רבה, כששאלנו אילו עצי פרי לשתול בגינה הגננים המדורגים באתר המליצו ברובם על עצי הדר כמו תפוז ולימון.

בסרטון הבא, און הגנן, מסביר איך להתאים עצי פרי לגינה
 


ואיזה עצים פחות מתאימים לשתילה בגינה?

יש כמה עצים שאנחנו פחות ממליצים לכם לשתול. עצים ממשפחת הפיקוסים או האראוקריה הרמה ידועים בשורשים עמוקים ואגרסיביים שמסוגלים לגרום לבעיות קשות לצנרת, ואנחנו מבטיחים לכם – אף גינה יפה לא שווה בעיות צנרת.


טיפים לשתילת עצים בגינה

חשוב לציין שלכל עץ יש את תנאי הגדילה הייחודיים לו ומומלץ לברר כל מה שניתן על מה שהעצים צריכים עוד בטרם השתילה. הנה כמה דברים שמומלץ לשים לב אליהם לקראת שתילת העצים:

עצים לשתילה אדמה לשתילת עצים: כלל האצבע במקרה הזה הוא פשוט - שותלים עצים באדמה המקומית. אם אתם גרים באזור השרון לדוגמה, שתלו את העצים באדמת החמרה של האזור. באזור צפון הנגב לעומת זאת, העצים יישתלו באדמת הלס המקומית.

אם שותלים את העצים בגינה של בית חדש או בגינה של בית שעבר שיפוץ חשוב לוודא שהאדמה  נקייה ואין פסולת בניין כמו טיט ומלט שנשארו בקרקע, מה שיפגע בקליטה ובגדילה של העץ.

עצים לשתילה מרחקים בשתילת העצים: דאגו שהעצים אינם קרובים מידי אחד לשני כדי שיהיה מספיק מקום לעץ ולשורשים לגדול ולהתפתח. לפי גננים ששאלנו מה מרחק השתילה המומלץ בין עצי פרי, כדאי לשתול את העצים במרחק של 2-3 מטר האחד מהשני (תלוי כמה העץ גדול).

עצים שתולים בגינה

 


תחזוקת עצים לאחר שתילה

תחזוקה נכונה של העץ תשמור עליו רענן ומוגן מפני נגעים שונים. כדי שהמאמצים שהשקעתם בשתילת העצים יישאו פרי, הנה כמה טיפים לשמירה על העצים בגינה:

עץ לשתילה דישון: דישון העצים מפיח בהם חיים ושומר עליהם בריאים ומוגנים מפני מחלות. יש מגוון תערובות דשן כשאחת הבולטות והמומלצות שבהן היא קומפוסט זבל גינה מסוג הומוס.

כל כמה זמן לדשן? טוב שאלתם! גננים ששאלנו המליצו לדשן את העצים ששתלתם פעם או פעמיים בשנה.
 

עץ לשתילה שמירה מפני מזיקים: העצים עלולים להיות מטרה למזיקים, תולעים כנימות ושאר יצורים שלא בטוח תרצו בגינה שלכם. במקרים של מזיקים קלים ניתן לשמור על עצי הפרי על ידי כיסוי שלהם ברשת. במקרים של מזיקים רציניים יותר כמו יקרונית התאנה או סס הנמר שמצריכים כריתת ענפים והזרקת חומרים לעץ או ריסוס של העצים, יש צורך בהדברה של בעל מקצוע.

 

עץ לשתילה גיזום: כדי לשמור על העץ ועל ההתחדשות שלו יש לגזום אותו לפני שלב הפריחה. כששאלנו את הגננים המדורגים באתר מתי לגזום עצי הדר אגב, המליצו ברובם על תקופת האביב.
 

עץ לשתילה השקיה: מומלץ לשתול את העצים כשמערכת ההשקיה כבר מוכנה מכיוון שאת העץ החדש צריך להשקות כבר מרגע השתילה לפי כמות המים המתאימה לסוג וגודל העץ.

עצים שנשתלו בגינה עם מערכת השקייה

 


שתילת עצים עם גנן

לגמרי אפשר לשתול את העצים לבד בגינה,
אבל אם אתם מחליטים ללכת על זה קחו בחשבון שתצטרכו לדאוג בעצמכם לנושאי ההשקיה, הדישון, בחירת העץ בהתאם לאקלים ולתכנון מיקום העץ כך שהשורשים יהיו מספיק רחוקים מהצנרת.

 אם הרצון בעצים בגינה קיים אבל הזמן והמשאבים פחות, תוכלו לפנות לגנן שיעשה את זה בשבילכם.

אחד בשלב הראשון, הגנן יעזור לכם לבחור את העצים מתוך קטלוג ויידע לייעץ לכם באילו עצים לבחור בהתאם למקום המגורים שלכם ולתנאים בגינה. הגנן גם ידאג לספק ולהביא את העצים ממשתלות שהוא עובד איתן.
 

שתיים בשלב הבא, הגנן יחפור בור שיהיה בגודל של כ- פי 2 מגודל הדלי או השק שבו נמצא העץ.
לאחר מכן, הוא יוציא את העץ מהשק וישים אותו באדמה עד לגובה הגזע.

כוכבית במידה ושותלים עצים קטנים במקום עם רוחות כדאי לקבע את הענפים והגזע עם ברזנט כדי שלא יישברו ברוח.

שתילת עץ גדול בעזרת מנוף

 


מחיר שתילת עצים

מחיר שתילת עצים נע בין כמה מאות לכמה אלפי שקלים. אנחנו יודעים שמדובר בטווח רחב וזה נובע מהעבודה שיש הרבה דברים שמשפיעים בסופו של דבר על המחיר:

נתחיל בכך שמחיר שתילת עצים נקבע לפי ליטר.
במילים פשוטות, זה אומר שהעץ מגיע בשק עם אדמה והמחיר נקבע לפי כמה ליטר אדמה נכנס באותו השק.

בנוסף על כך, המחיר מושפע גם ממשךהזמן שהגנן צריך להשקיע בשתילה.במקרים בהם יש צורך להשתמש במחפרון או מנוף (במקרה של עץ גדול מאוד) – המחיר יעלה.
 
הנה כמה דוגמאות למחירים של שתילת עצים כדי לקבל פרופורציות:

כסף מחיר שתילת עץ 25 ליטר יעמוד על 300-500 ₪

כסף מחיר שתילת עץ 50 ליטר יעמוד על 500-700₪

כסף מחיר שתילת עצים גדולים של 150-200 ליטר הכוללת כלים מיוחדים כמו מחפרון יתחיל מ 1,000 ₪ ויכול להגיע גם לכמה אלפי שקלים.

כמובן שאם שתילת העצים היא חלק מהקמה של גינה ישנה גמישות במחיר מכיוון שהוא נכנס כחלק מהמחיר הכולל של הגינה.

טיפ – כשמדובר בעצים הסבלנות לגמרי משתלמת, ושתילת עץ צעיר וקטן שבעתיד יהפוך לעץ גדול משתלמת יותר, ויש שיגידו שגם מספקת יותר 😊


גננים מומלצים לשתילת עצים

אחרי שלמדתם כל מה שאפשר על שתילת עצים, הגיע הזמן לגרום לזה לקרות. בדיוק בשביל זה, הכנו לכם רשימת גננים מומלצים המתמחים בשתילת עצים, כדי שממש בקרוב תוכלו לשבת בצל העצים החדשים בגינה הירוקה שלכם.


שאלות נפוצות לדף זה

אילו עצי פרי מומלץ לשתול?

עצי הפרי המומלצים לשתילה הם עצי הדר מכיוון שהם לא דורשים הרבה תחזוקה.

מה המחיר של שתילת עצים?

מחיר שתילת עצים נע בין כמה מאות לכמה אלפי שקלים בהתאם לסוג העץ, גודלו וכמות העבודה שיש להשיע על מנת לשתול אותו.

האם אפשר לבצע שתילת עצים לבד?

ניתן לשתול עצים לבד אך יש לתכנן היטב אילו עצים שותלים ואיפה לשתול אותם.

מה המרחק המומלץ לשתילת עצים?

המרחק המומלץ לשתילת עצים הוא בין 2 ל-3 מטרים, בהתאם לגודל העץ.

אין לעשות שימוש בתוכן ללא אישור בכתב (ניתן לקבל אישור בתנאים מסויימים). שימוש בתכנים ללא אישור מהווה הפרת חוק זכויות יוצרים ויהווה עילה לתביעה.

שים לב! הנך מחובר בשם הלקוח . התנתק