מוקד טלפוני: 1-700-707-233

עיצוב גינה

מי מאיתנו לא חולם על בית עם גינה יפה? כזו שהילדים משחקים בה ואתם יושבים בה בנחת לקפה של סוף היום. אבל, עיצוב גינה הוא עסק לא זול ולא פשוט, ולפעמים נכנסים בטוב ולא יודעים איך לצאת. בדיוק בשביל זה אנחנו פה - הכנו בשבילכם 8 שאלות שכל מי שחושב על עיצוב גינה צריך לענות עליהן לפני שמתחילים. אז קחו לכם דף ועט, פנו קצת זמן כדי לענות ותתחילו לתכנן את עיצוב הגינה המושלמת !

שתילת פרחים בעיצוב גינה

 

 


עיצוב גינה חדשה או עיצוב גינה קיימת?

האפשרויות לעיצוב גינה הן אינסופיות, במיוחד אם מדובר בעיצוב גינה חדשה לחלוטין - במקרה כזה, יש לכם אפשרות להתפרע עם כל מה שתמיד חלמתם (אנחנו רק ממליצים לקרוא את  המדריך להקמת גינה כדי לא לעשות שטויות). במקרה של שדרוג ועיצוב גינה קיימת, התהליך יהיה מעט יותר מסובך, כי נצטרך להתחשב בתשתיות הקיימות שיש בגינה. אבל לעיצוב גינה קיימת יש גם יתרון, שכן לרוב היא זולה יותר מעיצוב גינה מאפס. עניתם על השאלה? יאללה, אפשר להתקדם. 

 


מה השימוש שלנו בגינה?

כנראה שהשלב הכי חשוב בעיצוב הגינה הוא ההחלטה מה אנחנו רוצים שיהיה בה. ולכן לפני שמתחילים לעצב חייבים לעצור ולחשוב – איזה שימוש נרצה לעשות בגינה? אם יש ילדים קטנים בבית מן הסתם נרצה להתאים את הגינה אליהם וליצור פינות משחק עבורם. לעומת זאת אם יש בעיקר מבוגרים בבית כנראה שנרצה להוסיף פינות ישיבה לאירוח. ואם אתם אוהבים לבשל אולי תרצו להוסיף גם עמדת מנגל בחוץ? ומה עם הכלב והחתול, לא נדאג להם למקום נחמד בגינה? ייתכן שעבורך השימושים ברורים, אבל בהתייעצות עם בני הבית, תגלו שהציפיות של כל אחד שונות מהגינה המוקמת. לכן, זה הזמן להתייעץ אחד עם השני ולא להמשיך הלאה עד שאתם יודעים בדיוק מה אתם רוצים. 

 עיצוב גינה עם פינות ישיבה

 


מה המיקום גיאוגרפי של הגינה?

כאשר מעצבים גינה חשוב להתחשב במיקום הגיאוגרפי של מקום מגוריכם, שכן הוא משפיע על ההשקיה והצמחים שמומלץ לשים בגינה. וזה לא רק אם חם או קר, ואם יש גשם או לא. באזורים מישוריים המים מחלחלים הרבה יותר מהר לקרקע, ולכן נצטרך להשקות יותר את הגינה. לעומת זאת, באזור ההר חלחול המים איטי יחסית ולכן ניתן להשקות את הגינה לעיתים רחוקות יותר. אם כל זה לא מספיק, באזורים קרובים יחסית לים יש הרבה רוחות ולחות באוויר שיכולים להזיק לחלק מהצמחים. אנחנו ממליצים, להסתכל אצל השכנים ולראות את הגינה - הרבה פעמים תוכלו לזהות בקלות חלקים בגינה שלהם שלא מצליחים לגדול או להיות מטופחים כמו שצריך, ובלא מעט מקרים מדובר על חוסר התאמה בין מזג האויר לבין הצמחים שנבחרו לגינה. 


מה התקציב לעיצוב הגינה?

כמו שאפשרויות העיצוב של הגינה הן אינסופיות, כך גם טווח המחירים של עיצוב הגינה. המחיר יכול להתחיל מ-5,000 ₪ ויכול להגיע גם למאות אלפי שקלים, הכל תלוי בעיצוב שאתם רוצים. אז כדי שלא תגלו בסוף התהליך שהמחיר גבוה בהרבה ממה שחשבתם, כדאי מאוד להחליט מראש על תקציב לעיצוב הגינה ולהחליט איך כדאי לעצב את הגינה בהתאם. המלצה שלנו – אם יש תקציב מוגבל, עדיף להתמקד בדבר שהכי חשוב לכם שיהיה בגינה ולהשקיע בו. למשל, עצי פרי הם מאוד יקרים ולכן אם בא לכם פירות טריים מהגינה שלכם כדאי להשקיע את רוב התקציב בעצי פרי ובכל השאר להשקיע קצת פחות. פרחים לעומת זאת, בדרך כלל לא מאוד יקרים ולכן תמיד אפשר לשדרג איתם את הגינה במחיר סביר. 


האם אתם מעצבים גינה גדולה או קטנה?

לעצב גינה גדולה אומר להתעסק הרבה מאוד בתשתיות - חשמל, אינסטלציה, מערכות השקייה ותקציב לא מבוטל לצמחים ותחזוקה. אבל, גם אם יש לכם גינה קטנה זה ממש לא אומר שאי אפשר לעצב אותה ולהפוך אותה לפינת חמד מחייך. אם אתם עומדים בפני עיצוב גינה קטנה, כדאי מאוד לראות דוגמאות רבות ולהבין על מה אתם נאלצים לוותר. למשל, בגינה קטנה לא מומלץ לשתול פרחים או שיחים גדולים בעלי צמיחה מהירה, אלא צמחים קטנים שלא יתפשטו לכל הגינה. בנוסף עדיף לשתול את הצמחים בתוך מיכלים או כדים שיתחמו את הצמיחה שלהם. כאן אנחנו גם חוזרים לנקודה הקודמת - מה השימוש בגינה? כנראה שלא תהיה אפשרות לעמדת מנגל, עמדת משחקים וערסל ישיבה. מיקוד בדברים העיקריים יעזור בעיקר בנקודה הזו. 

עיצוב גינה

 


מעוניינים בעיצוב גינה חסכונית במים?

גינה חסכונית במים מצמצמת משמעותית את עלויות ההשקיה, ובמקרים מסוימים ניתן יהיה לוותר לגמרי על בניית מערכת השקיה ולהסתפק בהשקיה ידנית בלבד מדי פעם. זאת הסיבה שבשנים האחרונות הרבה אנשים בוחרים לבנות גינה כזו – גם אקולוגי וגם חסכוני, מי צריך יותר?

יחד עם זאת, בניית גינה חסכונית במים משפיעה מאוד על עיצוב הגינה, ולכן כדאי להחליט מראש האם רוצים לעצב את הגינה בצורה כזו. במקרה של גינה חסכונית במים נשתול צמחים מותאמים לאקלים ים תיכוני שלא דורשים הרבה השקיה, כמו למשל, סוגים שונים של מרוות, אכילאות וקקטוסים כמובן. בנוסף, יהיה לרוב חיפוי של שבבי עץ או אבנים על הקרקע, כדי לצמצמם את התאדות המים. מה החסרון בעצם? שמשפחות רבות חולמות על גינה פורחת ומלאה בדשא, שהיא יפה מאוד, אך לא חסכונית במים. שיקולי התקציב, הזמן והכוח שלכם צריכים לעזור לכם להכריע בשאלה הזו. 

 עיצוב גינה חסכונית במים

 


עיצוב גינה עם דשא רגיל או סינטטי?

בכל גינה כמעט יש דשא, אבל ידעתם שהתקנת דשא סינטטי או דשא רגיל משפיעים על עיצוב הגינה? דשא סינטטי מתחמם בשמש, ולכן ננסה להצל עליו כמה שיותר ולשלב עצים והצללה בגינה. לעומת זאת, דשא רגיל צריך שמש וצל הורס אותו ולכן ננסה לעצב את הגינה כך שהדשא יישאר מואר. בנוסף, כדאי לדעת שדשא רגיל דורש הרבה מאוד תחזוקה, שכן צריך לגזום אותו בכל שבועיים בערך. אז אם אתם לא מעוניינים להשקיע הרבה זמן בתחזוקת הגינה שווה לשקול להתקין דשא סינטטי.

 עיצוב גינה עם דשא סינטטי

 


מה תרצו שתהיה רמת התחזוקה של הגינה?

תחזוקה של משק בית היא עניין לא פשוט, וגינה עלולה להוסיף עוד לא מעט עבודה. לכן, כאשר מתחילים לעצב גינה כדאי לחשוב מראש – האם יש לכם זמן ורצון להשקיע בתחזוקת הגינה ביום יום? ישנן גינות המאופיינות בקווים ישרים ומדויקים, עם אזורים תחומים לכל צמח. גינות כאלה ידרשו גיזום ותחזוקה רבה, אז היינו ממליצים לבנות גינה כזו רק אם אתם חובבי גינון שלא חוששים מעבודה בגינהמחייך. לעומת זאת, ניתן לעצב גינה "רכה" יותר, בה אין תחומים מוגדרים לכל צמח ולכן לא יהיה צורך בהרבה גיזום ותחזוקה.

גורם נוסף שמשפיע על תחזוקת הגינה הוא התקנת דשא רגיל או סינטטי. כמו שאמרנו, דשא רגיל ידרוש מאיתנו לא מעט השקעה, לעומת דשא סינטטי שכמעט ולא מצריך עבודה מעבר להתקנה עצמה (ואם אתם לא כל כך זוכרים למה, מוזמנים לקפוץ לפסקה מעל).

עיצוב גינה רכה

 

 


גננים מומלצים לעיצוב גינה

אז עניתם על כל השאלות?  עכשיו אתם יודעים בדיוק איך אתם רוצים שהגינה שלכם תיראה. עיצוב גינה יכול להיות משהו שתעשו לבד, ויכול להיות שתרצו להיעזר בגנן מקצועי. אם החלטתם שאתם רוצים גנן טוב כדי שיעזור לכם לעצב את הגינה, מזל שיש לנו גננים מומלצים עם חוות דעת וציונים על עבודות גינון קודמות שעשו. כל מה שנשאר לכם לעשות הוא לעבור על הרשימה ולהתקשר לגנן שאתם רוצים. בהצלחה!


שאלות נפוצות לדף זה

כמה עולה עיצוב גינה?

מחיר של עיצוב גינה מתחיל מ-5,000 ש"ח ויכול להגיע גם למאות אלפי שקלים, הכל תלוי בגודל הגינה, הצמחים והאביזרים שיהיו בה.

איך מעצבים גינה לבד?

לעצב גינה לבד זה יכול להיות כיף ולפעמים גם כאב ראש גדול. בשלב ראשון כדאי שתענו לעצמכם, בשיתוף בני המשפחה הצפויים להשתמש בגינה, על כל השאלות למעלה. ככה תקבלו מושג על גודל הפרוייקט. בשלב השני כדאי לראות דוגמאות (באינטרנט או במציאות - אצל קרובי משפחה ושכנים). בשלב הבא כדאי לשרטט על דף גדול את אופי הגינה, ומשם להבין האם תוכלו לעשות הכל לבד או שתיאלצו להיעזר בבעלי מקצוע. ייתכן שאת הגננות תצליחו לבד אבל תיעזרו בגנן או באינסטלטור לצורך התקנת מערכות השקייה. 

אין לעשות שימוש בתוכן ללא אישור בכתב (ניתן לקבל אישור בתנאים מסויימים). שימוש בתכנים ללא אישור מהווה הפרת חוק זכויות יוצרים ויהווה עילה לתביעה.

שים לב! הנך מחובר בשם הלקוח . התנתק