מוקד טלפוני: 1-700-707-233

תיקון מערכת השקיה לגינה

מערכת השקיה היא החלום הרטוב של כל גינה, אבל כשהטפטפות מתחילות להציף או כשהברזים מתחילים לזייף אין מנוס מתיקון מערכת השקיה לגינה. החדשות הטובות הן שתיקון מערכת השקיה לגינה הוא בדרך כלל עבודה קצרה שגם לא תעלה לכם יותר מדי. כאן תוכלו לקרוא כל מה שצריך לדעת על תיקון מערכת השקיה לגינה – מחירים, תקלות נפוצות וגם למה חשוב להתקין מסנן בברז הראשי.


מערכת השקיה לגינה

איכותית ככל שתהיה, מערכת השקיה לגינה מורכבת מחלקים רבים ולכן במוקדם או במאוחר, אחד מהם צפוי להתקלקל. לפני שאנחנו צוללים לתיקון של מערכת השקיה – בואו נדבר שניה על מה זאת בכלל מערכת השקיה לגינה. מדובר במערכת (לרוב אוטומטית) שאחראית לספק מים לכל צמח וצמח בגינה באופן שמתאים לו ולכן תחסוך לכם לא מעט מים ותחזוקה.

המערכת עובדת באמצעות ראש מערכת (מחשב השקייה) שאחראי על הזרמת המים לצינורות בגינה דרך ברזים חשמליים. הצינורות בגינה מוטמנים באדמה ויוצאים אל הממטרות (מתזים) או לטפטפות שמשקות את האדמה. ואם אתם רוצים להעמיק בנושא תוכלו לקרוא את המאמר שכתבנו בנושא מערכת השקיה לגינה.

 

טפטפות במערכת השקיה לגינה

תיקון ברז חשמלי במערכת השקיה

במערכת השקייה ממוצעת יש בין ברז אחד לארבעה שיוצאים מראש המערכת. לצערנו, לברזים האלה יש תאריך תפוגה שנובע בעיקר מהצטברות אבנית או חלודה בברזים, או פשוט בלאי טבעי. אם יש תקלה בברז מומלץ כבר להחליף את הברז ולא לתקן, מכיוון שמדובר בחלק יחסית זול ובעבודה יחסית פשוטה.

זה די פשוט לזהות תקלה בברז חשמלי – או שהברז לא יעבוד, או שהוא לא יסגר וימשיך להוציא מים, או שהוא לא יסגר עד הסוף וימשיך לטפטף. כמו שאמרנו, לרוב מדובר בתקלות שנובעות מלכלוך או אבנית ודורשות החלפה של הברז בשלמותו. עוד אפשרות היא שהסולונואיד (נשבעים שלא המצאנו את השם) שהוא הרכיב החשמלי בברז השולט באספקת המים התקלקל.

מחיר החלפת ברז חשמלי אחד הוא כ-250-400 ש"ח ללא מע"מ.

 

ברזים במערכת השקיה לגינה

תיקון מחשב השקייה לגינה

מחשב השקיה הוא בעצם מעין בקר חשמלי שאחראי על פתיחה וסגירה של ברזי ההשקייה החשמליים באמצעות מגנטים. הגנן הוא זה שמחליט כמה פעמים ביום מחשב ההשקיה יפתח ואיזה ברזים יופעלו, ומתכנת את המחשב בהתאם.

 

חיווט מחשב השקייה לגינה

לרוב בעיות במחשב השקייה לגינה יבואו לידי ביטוי בחוסר תקשורת בין מחשב ההשקייה לברזים, שנובעים מבעיית חיווט. במקרה כזה, הגנן יוכל לחווט את המגעים של המחשב מחדש ולהחזיר את הגינה לחיים.

מחיר חיווט של מחשב השקייה הוא כ-250-300 ש"ח ללא מע"מ.

 

החלפת מחשב השקייה לגינה 

זה נכון שמחשב השקיה מתוצרת איכותית צפוי להחזיק שנים רבות, אבל גם לו יש תאריך תפוגה שנובע בעיקר מעייפות החומר. במקרה שמחשב ההשקייה התקלקל יש להחליף אותו. מכיוון שיש סוגי מחשבי השקייה שונים ומגוונים, מחיר ההחלפה תלוי בראש ובראשונה בתקציב שתרצו להשקיע במחשב.

מחיר מחשב השקיה ממוצע עם 4 ברזים כולל התקנה נע בין 800-1,200 ש"ח ללא מע"מ.

אם הגיע זמנו של מחשב ההשקייה שלכם מומלץ ללכת על מחשב השקייה של חברת גלקון עליו המליצו גם 98% מהגננים המדורגים במידרג כששאלנו אותם איזה מחשב השקיה מומלץ.

 

מחשב השקיה של גלקון

תיקון מממטרות במערכת השקיה לגינה

אפשר להגיד שהממטרות במערכת ההשקיה (שנקראות גם מתזים) הן קצת השעיר לעזאזל של הגינה שלכם. שימוש במכסחת דשא ללא תשומת לב או משחק כדורגל בגינה ואופס... הראש של המתז מתעופף לו. החדשות הטובות הן שראש מתז הוא חלק זול ופשוט שעולה כ-40-50 ₪.

מחיר התקנת ראש מתז כולל החלק הוא 250-400 ₪ ללא מע"מ (כעלות ביקור של גנן). אם ניחנתם בחוש טכני מפותח תוכלו להחליף ראש של מתז לגמרי בעצמכם.

 

ממטרות במערכת השקיה לגינה

תיקון טפטפות במערכת השקיה לגינה

גם הטפטפות בגינה מושפעות מאבנית או שורשים קטנים שחודרים פנימה וגורמים לסתימה. אם אתם לא בעניין של תיקון תוכלו לנעוץ בצינור טפטפות חדשות או להחליף את קטע הצינור הסתום.

מחיר החלפת צינור של טפטפת הוא כ5-7 ₪ למטר.

 

טפטפות במערכת השקיה לגינה

תיקון מסנן ראשי של מערכת השקיה לגינה

אם יש לכם מסנן בברז הראשי – הרווח כולו שלכם. המסנן מונע הצטברות של אבנית בברזים החשמליים ובמתזים שיכולים לגרום לשלל נזקים במערכת ההשקיה שלכם. אבל מה קורה כשהמסנן עצמו הולך? מכיוון שהוא עשוי מפלסטיק עדין ומשמש כסלקטור של מערכת ההשקיה שלכם, הוא סופג לכלוך, סדקים או בלאי טבעי. במקרה של תקלה במסנן, יש להחליף אותו. אבל אל דאגה, גם כאן מדובר בעלות עבודה זולה.

מחיר החלפת מסנן ראשי הוא כ- 250-300 ₪ ללא מע"מ (כעלות ביקור של גנן)

 


תיקון מערכת דישון לגינה

מערכת דישון היא לא "מאסט" בגינה, אבל אם יש לכם אחת כזאת היא תדאג לדישון קבוע ותהפוך את הגינה שלכם להכי חביבה שיש. בכל מערכת דישון יש משאבה שדואגת לשאוב את הדשן מתוך מיכל ייעודי ולאחר מכן להכניס למערכת ההשקיה.

אם לאחרונה שמתם לב שמפלס הדשן במיכל לא מתרוקן כרגיל, כנראה שהמשאבה לא יונקת את הדשן כמו שצריך. הרבה פעמים מדובר בבעיה בסט האטמים שנמצאים במשאבה ואחראים על יצירת הואקום לשאיבת הדשן. 

מחיר החלפת סט אטמים למשאבת דישון כולל האטמים הוא 250-300 ש"ח ללא מע"מ (עלות ביקור של גנן)

 

 

בתרחיש אחר בו משאבת הדישון שלכם התקלקלה, אולי תשמחו לשמוע שאפשר ומומלץ לתקן אותה. רוב הגננים מעבירים את המשאבה לתיקון בידיים של חברה חיצונית, אבל הם ידאגו לפירוק המשאבה ולהחזרתה מתוקנת.

מחיר תיקון משאבת דישון עולה כ-650-750 ש"ח. 


תקלה במז"ח במערכת דישון

תקלה נוספת ופחות נפוצה במערכת הדישון היא רעש של זמזום מכיוון הטפטפות. במקרה כזה כדאי שתחשדו בחלק שנקרא מז"ח (מונע זרימה חוזרת). המז"ח מותקן במשאבת הדשן בגינה ותפקידו למנוע מהדשן לחזור בחזרה למי השתייה של הבית. יכול להיות שאתם אומרים לעצמכם "טוב נו, זה רק זמזום" אבל האמת שתקלות במז"ח הן לא משהו שאפשר להקל בהן ראש. מז"ח תקול הוא סכנה בריאותית של ממש מכיוון שמדובר ברעל. במקרה בו המז"ח לא עובד כמו שצריך, הדשן עלול לחדור למי השתייה ולהזיק לבני אדם או בעלי חיים.

גננים יכולים לפרק את המז"ח התקול, אבל מי שאחראי על התקנת מז"ח חדש הוא מתקין מוסמך של משרד הבריאות. 

מחיר החלפת מז"ח עולה לרוב כ-300-350 ש"ח ללא מע"מ.

 גם אם מערכת הדישון שלכם עובדת פיקס, כדאי לדעת שאתם מחוייבים בבדיקה של המז"ח אחת לשנה על ידי מתקין מורשה כדי להבטיח את תקינות המערכת.

 


כך תשמרו על מערכת ההשקייה שלכם

אחרי שתתקנו את מערכת ההשקיה שלכם, הנה טיפים שיעזרו לכם לשמור עליה חזקה ומתפקדת לאורך זמן:

אחד התקינו מסנן בשיבר הראשי: כמו שאמרנו, מסנן אבנית בברז הראשי של מערכת ההשקיה הוא לא הכרח, אבל התקנה שלו יכולה למנוע כניסה של אבנית לברזים החשמליים ולמתזים בגינה. אגב, התקנה של מסנן מומלצת במיוחד באיזור השרון, שידוע כאזור שחביב במיוחד על האבנית.

שתיים התקינו ארון: מומלץ למקם את ראש מערכת ההשקיה שלכם בתוך ארון, שיבטיח הגנה מפני שלל פגעי מזג האוויר, חיות משוטטות או שכנים נקמנים ()


מערכת השקיה לגינה

שיקום והקמה של גינה פרטית שכלל ניקוי יסודי ...
צילום: ר. מ. רמת השרון.
הקמת פינת גינה במרפסת שכלל מערכת השקיה ועציצים ...
צילום: עמרי בן סניור, גבעתיים.
הקמת גינה בחולון מאפס שכללה מילוי חמרה שתילת ...
צילום: שחר אליאסין, חולון.
התקנת דשא סינטטי בגודל 100 מ"ר, סידור מערכת ...
צילום: קרן זוהר, הוד השרון.
חידוש גינה בבית פרטי שכללה התקנת מערכת השקיה ...
צילום: רותי יעקבסון, ראשון לציון.
גיזום גדר חיה ובדיקת תקלה במערכת השקיה.
צילום: דרור הר צבי, יהוד.
התקנת מערכת השקייה, שתילת צמחים והתקנת דשא ...
צילום: ליאור אילן, מודיעין.
כריתת עצי פיקוס שסיכנו את התשתיות ושתילת שיחי ...
צילום: דרור ל. רמת השרון.
הקמת גינה במרפסת כולל אדניות גדולות, מערכת ...
צילום: ענת משי, נס ציונה.
הקמת גינה במרפסת 19מ' כולל סיוע בבחירה, הזמנה ...
צילום: משה ב. הרצליה.

גננים מומלצים לתיקון מערכת השקיה לגינה

כדי שתוכלו לתת לנורית את הפרח הכי יפה בגינה תצטרכו לתקן קודם את מערכת ההשקיה שלכם. בדיוק בשביל זה אספנו רשימה של גננים מומלצים לתיקון מערכת השקיה לפי חוות דעת של לקוחות קודמים. שיהיה בהצלחה!


שאלות נפוצות לדף זה

איזה מחשב השקיה מומלץ? המומחים במידרג עונים!

שאלנו 51 גננים באתר מידרג איזה מחשב השקיה מומלץ. אולי תופתעו לשמוע, אבל התוצאות היו די חד משמעיות. כ-98% מהגננים המליצו על מחשב השקיה של חברת גלקון שמגיע עם 3 שנות אחריות וצפוי להחזיק מעמד שנים רבות.

איך לתכנן מערכת השקיה? צירפנו תשובה בוידאו!

 

אין לעשות שימוש בתוכן ללא אישור בכתב (ניתן לקבל אישור בתנאים מסויימים). שימוש בתכנים ללא אישור מהווה הפרת חוק זכויות יוצרים ויהווה עילה לתביעה.

שים לב! הנך מחובר בשם הלקוח . התנתק