מוקד טלפוני: 1-700-707-233

אחזקת גינות

לאחר שהשקעתם לא מעט כסף בהקמת הגינה, אחזקת גינה היא השלב הבא בשימור הגינה שלכם, שכן אחרי תקופה קצרה לא יישאר זכר לגינה היפה שהקמתם והיא תקבל מראה מוזנח, מלא עשב שוטה ונבול. מה בדיוק כוללת אחזקה של גינה? האם אפשר לעשות את זה בעצמכם? כאן נענה על השאלות 


אחזקת גינות - כך נימנע מעבודה מיותרת בעתיד

אחזקת גינה היא בעצם כל אותן פעולות שמבוצעות בתדירות שונה כדי לשמור על הגינה מפני פגיעות מזג האוויר, לשפר ולשדרג אותה.

תדירות אחזקת הגינה משתנה בהתאם לכמות הצמחייה בגינה, סוג הצמחייה, עונות השנה, חשיפה לשמש ותדירות השימוש בה. ברור כי גינות מרובות בפרחים ודשא זקוקות ליותר אחזקה מאשר גינות עם דקים, אבני דרך ומדרכות.

גננים רבים מדגישים שעוד בשלב השתילה אפשר לקבל החלטות שיחסכו זמן באחזקת הגינה שנים אחר כך. "אם אתם רוצים פחות להשקיע באחזקת הגינה שלכם עליכם לחשוב על זה עוד בשלב השתילה – צמחיה רב עונתית תפרח בכל העונות ותצטרך רק גיזום מידי פעם, גינות עם חיפוי טוף או חלוקי נחל לא דורשות גיזום של דשא ומערכות השקיה בצינור דורשות רק את הזמן שלכם להשקיה ולא דורשות תפעול קבוע", אומר צחי, גנן המדורג באתר בציון 9.8.

 תחזוקת גינה

מה כוללת אחזקת גינה?

תחזוקת הגינה כוללת ביצוע משימות אחת לכמה זמן כדי שהגינה תהיה במיטבה תמיד:

אחזקת גינותדישון האדמה/ קומפוסט – אם בחרתם בגנן לדשן את הדשא הוא ידע לבחור את סוג הדשן המתאים לאדמה של הגינה שלכם (בכל מקרה עליכם לקנות את הדישון בעצמכם) אם בחרתם לדשן את הגינה בעצמכם כדאי מראש להתייעץ עם הגנן המטפל בגינה שלכם. צירפנו לכם סרטון הסבר לבחירת דשן:

אחזקת גינותכיסוח הדשא – את הדשא כדאי לכסח בכל שבועיים בתקופת הקיץ ופעם בחודש בתקופת החורף לגובה שמתאים לדשא שלכם. למשל דשא דרבן גראס הוא דשא שבאור שמש צומח מהר מאוד ולכן לא רק שיש צורך לכסח אותו בתדירות גבוהה יחסית. את הדשא יש לדעת עד לאיזה גובה לכסח כדי לא להגיע למצב של קרקוף הדשא.

אחזקת גינותניכוש עשבים – מדובר כנראה באחד הדברים הכי שנואים על בעלי הגינות שהם. גנן יכול לעשות את זה בשבילכם, והוא גם ידע איזה עשב לעקור כדי לא לפגוע בצמחייה שאתם רוצים להשאיר. 

אחזקת גינותבדיקת אדמה – קצת קשה לבדוק את האדמה ללא ידע מקדים. אם אתם מרגישים שהאדמה יבשה באזורים מסוימים כדאי לבדוק את מערכת ההשקיה אם האדמה נראה יבשה למרות ההשקיה כדאי לקרוא לגנן שיבדוק את פוריות האדמה, יבדוק אם יש צורך להחליפה בחדשה או לדשן בצורה שונה את זו הישנה. 

אחזקת גינותבדיקת מערכת ההשקיה – יש לבדוק אם הכל פועל כראוי, האם ההשקיה מגיעה אל כל אזורי הגינה בכמויות הדרושות.

אחזקת גינותגיזום פינות הדשא - היכן שמכסחת הדשא לא מגיעה. כלי גיזום מתאים לפינות הוא החרמש. 

אחזקת גינותשתילת צמחים עונתיים – לכל עונה יש את הצמחים המתאימים לה. אם החלטתם שהגינה שלכם זקוקה לעוד צמחיה תוכלו לרכוש צמחים ולשתול אותם בגינה שלכם בעצמכם. תוכלו להתייעץ על התאמת הצמחים במשתלה או עם הגנן שלכם (אפילו אם הוא מגיע אליכם רק פעם בשנה). גנן ידע איזה צמחים מתאימים לצמחים הקיימים בגינה שלכם ומתי הכי כדאי לשתול את הצמחים. 

טיפ של גננים: "אני ממליץ להקדים בתכנון של הגינה שלכם ולתת חשיבה ורק אחר כך לשתול ולא להתפתות למה שמציע השתלן במשתלה כי לא תמיד יש לו את הניסיון וכן יש לו את האינטרס למכור - הכי טוב להתייעץ עם הגנן הקבוע שלכם" אומר און, גנן המדורג באתר בציון 9.2.

אחזקת גינות ריסוס לפי הצורך – יש צורך לרסס את הגינה לפעמים כדי להדביר מזיקים. את הריסוס חשוב מאוד שבעל מקצוע מיומן יבצע, חומרים שונים עלולים להיות מסוכנים בשימוש לא נכון שלהם.

שימו לב שלא את כל הדברים הללו עושים בכל פעם שהגנן מגיע לתחזוקת הגינה, חלק מהדברים עונתיים ואין צורך לבצע את כולם בכל פעם.

טיפ של גננים: "גיזום ענפים נגיד כדאי לעשות לרוב לקראת החורף כדי שענפים לא ישברו בגלל הרוחות העזות. דישון עושים באביב ופרחים עונתיים שותלים ממש בפתיחת העונה ולא באמצע העונה. למשל פרחי חורף לא שותלים בשיא החורף כי בשלב הזה הם כבר לא יגיעו לצמיחה המלאה שלהם", אומר נתנאל, גנן המדורג באתר בציון 9.2.


כל כמה זמן צריך לבצע תחזוקה של הגינה?

כמובן שקצב התחזוקה של הגינה תלוי גם ברצון שלכם להשקיע בגינה וגם בגודל הגינה. לגינות גדולות עם דשא רצוי לתחזק פעמיים בחודש, לעומת זאת, לגינות קטנות בלי דשא אפשר לחלוטין להסתפק בתחזוק של פעם בחודש בלבד. אם יש לכם גינת יוקרה עם דשא באורך של 400 מ"ר יש לתחזק אותה פעם בשבוע ואולי אף יותר.

ישנה גם חשיבות לעונת השנה באחזקת הגינה – בעונות הקיץ ובאביב יש לתחזק גינה ממוצעת פעם בשבועיים ואילו בחורף גינה כזו יכולה להסתפק בתחזוקה של פעם בחודש.

לרוב הגנן שהקים לכם את הגינה הוא זה שיתחזק אותה בחודש-חודשים הראשונים וכדאי מאוד לשאול אותו להתייעץ איתו כל כמה זמן יש לתחזק את הגינה בהתאם למבנה הצמחייה וגודלה. אך מי שהקים את הגינה הוא לא חייב להיות זה שמתחזק אותה, אתם יכולים ללמוד את התורה לבד ולהתייעץ עם גנן מיומן.

 אחזקת גינות

מחירים של תחזוקת גינה

גם כאן, המחירים משתנים בהתאם לגודל הגינה שלכם ולכמות הפעמים שהייתם רוצים שהגנן יגיע לתחזוק הגינה שלכם.

המחירים לטיפול בגינה ממוצעת נעים בין 250-350 שקלים לשעת עבודה. לרוב העבודה נמשכת כשעה עד שעה וחצי בהינתן שאתם מתחזקים את הגינה שלכם באופן קבוע פעמיים בחודש. ככל שצריך לעבוד יותר שעות על הגינה ככה המחיר שתשלמו לשעת עבודה ירד ולכן ההפרש בין המחירים המוצגים.

המחירים שצויינו משתנים בהתאם למה בחרתם לבצע בתחזוקת הגינה שלכם. גיזום ופעולות שוטפות אחרות למשל קצרות יותר מעבודות משמעותיות כמו שתילת צמחים חדשים.

שימו לב: המחירים הכלולים כאן כוללים רק את העבודה של הגנן. אם החלטתם שאתם רוצים לדשן או לשתול צמחיה חדשה עליכם לקנות את החומרים בעצמכם או לבקש מהגנן לרכוש אותם בשבילכם.

טיפ של גננים: "הדבר הכי חשוב זה להיות קשובים לגינה שלכם, לעבור ולראות שהכול תקין, לתזמן את ההשקיה בשעות שאתם בבית כדי שתוכלו לפקח עליה: שלא נגמרו הסוללות פתאום ואין השקייה או שאין פיצוצי צנרת – פשוט להיות מפקח של הגינה שלכם" חולק יניב, גנן המדורג באתר בציון 9.38.


אחזקת גינה – לבד או לקחת גנן?

אין ספק שאם אתם מתעניינים בבוטניקה אתם יכולים לרכוש כלי גינון ולתחזק את הגינה שלכם בעצמכם ורק מידי פעם להזמין גנן לדברים המסובכים. אפשר ללמוד הרבה מהאינטרנט וקיימות קבוצות בפייסבוק שעוזרות בשמחה לגנן המתחיל.

אך קחו בחשבון שגינה זקוקה לתחזוק קבוע ואם אין לכם את הזמן עדיף שלא תיקחו את זה על עצמכם. זאת מכיוון שאם תתנו לצמחיה בגינה לגדול פרא תצטרכו בסופו של דבר להזמין גנן לטיפול גדול יותר, שכמובן יעלה יותר מתחזוקה רגילה וייתכן תצטרכו לבצע שתילות מחודשות כדי להחזיק את המצב לקדמותו. הגנן גם מבין יותר בתחזוק של צמחים וגינה: הוא יודע מתי צריך לדשן את הדשא, מתי כדאי להביא ולשתול צמחים עונתיים או חד עונתיים. לגנן יש את המכשירים הנלווים כדי שהגינה שלכם תראה בדיוק כמו ביום ששתלתם אותה.

"אנשים הרבה פעמים לא לוקחים ברצינות את נושא תחזוקת הגינה, הם חושבים שהם יכולים לעשות את זה בעצמם אבל מדובר בתחום שהניסיון בו הוא מאוד רלוונטי – למשל היה לי לקוח שגזם את הדשא ויחד עם גיזום הדשא גזם גם את הממטרות" מספר גנן המדורג באתר.

הדבר נכון גם לפעולה של שתילה של צמחים חדשים בגינה: "הרבה פעמים חלק מהצמחייה נובל ויש רצון להחליף את הצמחייה הישנה בחדשה ולכן יש לעקור את הצמחים הנבולים אך מי שלא מיומן בעקירת צמחים יכול לעקור צמחים חיים שכבר נקלטו וחבל" מספר גנן נוסף המדורג באתר.

בין אם בחרתם לתחזק את הגינה שלכם בעצמכם ורק מידי פעם להתייעץ עם גנן או שהבנתם שתחזוק הגינה היא עבודה שלא מתאימה לכם הכנו לכם רשימה של גננים מומלצים לאחזקת גינה.


אין לעשות שימוש בתוכן ללא אישור בכתב (ניתן לקבל אישור בתנאים מסויימים). שימוש בתכנים ללא אישור מהווה הפרת חוק זכויות יוצרים ויהווה עילה לתביעה.

שים לב! הנך מחובר בשם הלקוח . התנתק