מוקד טלפוני: 1-700-707-233

מדחס מזגן לא נכנס לפעולה

מדחס המזגן יצא לשביתה ובמקום לחמם או לקרר המזגן פשוט עושה פו? טפו טפו! הבשורות הטובות הן שכאשר מדחס מזגן לא נכנס לפעולה קרוב לוודאי שהבעיה היא לא במדחס עצמו, אלא באחד משלל הגורמים בדרך אליו: כרטיס הפיקוד, התרמוסטט, חוטי החשמל או הקבל, מה שאומר שרוב הסיכויים שלא תצטרכו לקחת משכנתא לקניית מדחס או מזגן חדש. כל התקלות, התיקונים והמחירים במקרה של מדחס מזגן שלא נכנס לפעולה – לפניכם


מדחס מזגן: היכרות

אז ככה: כל מזגן בנוי משתי יחידות: היחידה הפנימית, המאייד, והיחידה החיצונית, המעבה, שבתוכו יושב המדחס, ליבו הפועם של המזגן. למה דווקא לב? כי ממש כמו הלב גם המדחס מזרים חומרים פנימה והחוצה ומפיח חיים במזגן. כשמו כן הוא המדחס דוחס גז נוזלי בעוצמה, וכמו קסם התהליך הכימי הזה גורם לאוויר קר או חם לצאת מהיחידה הפנימית ולמזג את הבית. הגעתם לכאן בגלל המזגן ברכב? פנו למאמר שלנו על מדחס מזגן לרכב.

מדחס מזגן

מדחס מזגן לא נכנס לפעולה

 איך תדעו שמדחס המזגן שלכם לא נכנס לפעולה?

אחד היחידה הפנימית של המזגן נדלקת וגם מוציאה אוויר, אבל הוא לא קר או חם, ואתם לא על מצב אוורור.

שתיים גשו אל היחידה החיצונית והאזינו לה. אם אתם לא שומעים רעש בכלל, או שאתם שומעים רק רעש של מאוורר ולא רעש של מנוע (זמזום קבוע של פעילות מכנית), כנראה שמדחס המזגן שלכם לא נכנס לפעולה.

גם אם אתם לא בטוחים אם זה המדחס או לא, הסעיף הראשון הוא כבר סיבה טובה לקרוא לבעל מקצוע. מכיוון שיש המון סיבות אפשריות מדוע המדחס לא נכנס לפעולה, טכנאי המזגנים שיגיע יחבוש את כובע הבלש וינסה לגלות איזה חלק במזגן הוא הפושע.

 

ראו את אברהם, טכנאי מזגנים, מסביר על מדחס של מזגן:


מדחס מזגן לא נכנס לפעולה בגלל תקלות מאייד

טכנאי המזגנים עובדים בשיטות חקירה שונות, אבל למען הסדר הטוב נתחיל לסקור את הגורמים האפשריים לתקלת המדחס מבפנים החוצה, וממש בהמשך תוכלו לראות את המחיר המדויק של תיקון כל תקלה. אלו התקלות שיכולות לקרות במאייד, כלומר ביחידה הפנימית של המזגן:

מזגן תרמוסטט – ובעברית "רגש טמפרטורה". התרמוסטט קולט את הטמפרטורה בחדר ומעביר את הנתון הזה הלאה, כך שהמזגן ידע מתי לצאת להפסקה ומתי לחזור. אם התרמוסטט תקול יכול להיות שהמזגן משוכנע שהטמפרטורה בסדר ולכן הוא לא מכניס את המדחס לפעילות.

מזגן כרטיס הפיקוד – המוח של המזגן, מורה לכל רכיב מתי לפעול ומתי להפסיק. יכול להיות שכרטיס הפיקוד תקול ולא מעביר פקודה למדחס להתחיל לפעול.

מזגן החיבור בין היחידה הפנימית לחיצונית – יש לכם תוכים בבית? הסעיף הזה הוא בשבילכם. בין היחידות יש חוט חשמל שדרכו שתי יחידות המזגן "מעבירות מסרים" זו לזו. פעמים רבות החוט הזה נקרע או נאכל (אהמ אהמ) ואין תקשורת בין היחידות כך שהמדחס לא מקבל פקודה לפעילות.


מדחס מזגן לא נכנס לפעולה בגלל תקלות מעבה

תקלות המאייד היו רק הסיפתח. גם במעבה יש שלל רכיבים אפשריים שיכולים להיות הסיבה לכך מדחס המזגן שלכם לא נכנס לפעולה:

מזגן קבל מדחס – תקלה נפוצה יחסית. הקבל הוא המתנע, "הסטרטר" של המדחס. כאשר הקבל נשחק לגמרי המדחס פשוט לא יכנס לפעולה. שימו לב, אם המזגן שלכם עובד על מערכת תלת פאזית אז אין לו קבל מדחס (שלא יעבדו עליכם), אלא הוא מחובר ישירות ללוח החשמל. אם זה המקרה – ממליצים להתעמק בפסקה הבאה.

 

ראו טכנאי מזגנים מסביר על קבל מזגן:

 

מזגן תקלת חשמל – אפשרות נוספת היא שאיפשהו בדרך מלוח החשמל למדחס שלכם משהו השתבש. למשל במזגנים שעובדים על מערכת תלת פאזית פעמים רבות קורה שאחת הפאזות התנתקה בדרך למדחס ולכן הוא לא עובד. תקלת חשמל נפוצה אחרת היא שהקונטקטור, רכיב חשמלי שעוזר למדחס לעבוד, מתקלקל ויש להחליפו. בתקלות החשמל בתוך המזגן טכנאי המזגנים יכול לטפל, אך ברגע שהתקלה היא כבר מחוץ למזגן וקשורה בחיווט או בלוח החשמל, עליכם לפנות לחשמלאי מוסמך, גם אם טכנאי המזגנים מתעקש שהוא יכול לטפל בתקלה.

מזגן כרטיס מעבה – בחלק מהמזגנים (אלקטרה EMD למשל) יש כרטיס פיקוד נפרד למעבה, ויכול להיות שהוא תקול ופשוט לא מעביר פקודה למדחס להיכנס לפעילות.

מזגן מדחס – רצינו להימנע מזה אבל ברור שאם מדחס המזגן לא נכנס לפעולה יש להניח שבחלק מהמקרים הוא עצמו הגורם הבעייתי. זה אמנם נדיר אבל גם המדחס מתקלקל לפעמים, וממש עוד מעט נפרט כל מה שצריך לדעת על החלפתו.


מחירי תיקון מדחס שלא נכנס לפעולה

מרבית התיקונים של מדחס מזגן שלא נכנס לפעולה יסתכמו בנזק לכיס של עד 600 שקלים. אלו הם המחירים:

מחיר מחיר החלפת תרמוסטט הוא 400-300 ₪

מחיר מחיר תיקון תקלת חשמל בתוך המעבה הוא 450-400 ₪.

מחיר מחיר החלפת קבל מדחס הוא 450-350 ₪ למזגן עד 2 כ"ס, ו550-450 ₪ למזגן של 2 כ"ס ומעלה.

מחיר מחיר תיקון החיבור בין היחידה החיצונית לפנימית הוא 550-450 ₪.

מחיר מחיר החלפת כרטיס מעבה הוא 900-700 ₪.


מחיר החלפת כרטיס פיקוד במזגן

החלפת כרטיס פיקוד במזגן זה לא עסק זול, ואם העלות כבר מתקרבת למחיר התקנת מזגן חדש שווה לכם לשקול כבר להחליף מזגן. מחיר החלפת כרטיס פיקוד תלוי בשלושה גורמים:

כוח סוס – ככל שהמזגן עוצמתי יותר מחיר הכרטיס שלו יהיה גבוה יותר.

כרטיס מקורי או אוניברסלי – ממש כמו חלקי חילוף של רכב, כרטיס מקורי של תדיראן לדוגמא עולה יותר אבל גם אמין יותר מכרטיס אוניברסלי, ואפשרות הבחירה בידכם. זה קצת מרגיז אבל לפעמים גם אם תעדיפו את החלק המקורי הוא כבר לא יהיה במלאי של החברות ותצטרכו להסתפק בכרטיס אוניברסלי.

אינוורטר – חלקים של מזגני אינוורטר תמיד יהיו יקרים יותר, ומחיר החלפת הכרטיס יכול להיות כפול ביחס למזגן רגיל. במקרה של תקלה בכרטיס אינוורטר ההמלצה שלנו היא לבקש מטכנאי המזגנים לשלוח את הכרטיס לתיקון במעבדה במקום להחליפו כך שתוכלו לסיים את היום עם מחיר שפוי.

מחיר מחיר החלפת כרטיס פיקוד אוניברסלי במזגן עילי עד 2 כ"ס הוא 1,000-700 ₪, ואילו 2 כ"ס ומעלה 1,400-1,000 ₪.

מחיר מחיר החלפת כרטיס פיקוד מקורי במזגן עילי עד 2 כ"ס הוא 1,100-800 ₪, ואילו 2 כ"ס ומעלה 1,500-1,100 ₪.

מחיר מחיר שיפוץ כרטיס אינוורטר הוא 1,500-1,000 ₪

כרטיס פיקוד של מזגן

מדחס מזגן שלא נכנס לפעולה – החלפת מדחס

הגיע הזמן לדבר על הפיל שבחדר. כיוון שאין בארץ מי שמתקן מדחסים, אם טכנאי המזגנים נאלץ לקבוע את מותו של המדחס ברירת המחדל היא החלפת המדחס. הבעיה היא שהחלפת מדחס היא עבודה מסובכת וארוכה מאוד ולכן גם יקרה מאוד, והיא תעלה לכם כמה אלפי שקלים טובים. החלפת מדחס משתלמת רק במזגנים מיני מרכזיים חדשים יחסית (מתחת ל־10 שנים), כאשר עלות ההחלפה נמוכה יחסית למחיר התקנת מזגן חדש ולמזגן צפויות עוד שנות פעילות רבות. בשאר המקרים כנראה שיהיה שווה לכם יותר פשוט לקנות מזגן חדש.

החלפת מדחס שלא נכנס לפעולה

 

מחיר החלפת מדחס במזגן

מחיר מחיר החלפת מדחס נקבע בעיקר לפי כ"ס של המזגן. אתם כבר יודעים איך זה עובד: יותר כ"ס = יותר כסף.

מחיר מחיר החלפת מדחס מזגן 2.5 עד 5 כ"ס הוא 4,500-2,500 ₪

מחיר מחיר החלפת מדחס מזגן 7 עד 5 כ"ס הוא 6,000-5,000 ₪

 

מה מייקר מחיר החלפת מדחס במזגן?

מעבר לטווח המחירים שציינו קודם, יש עוד כמה גורמים שיכולים למחיר החלפת המדחס לעלות עוד יותר:

אינוורטר – לצערנו חלקים של מזגן אינוורטר תמיד יקרים יותר וגם החלפת מדחס תהיה יקרה יותר.

גז ישן – בשנת 2005 שונה התקן לגז מזגנים בישראל וכל המזגנים שהותקנו מאז משתמשים בגז אחר. אם המזגן שלכם ישן יכול להיות שהוא משתמש בגז הישן (R22), גז יקר יותר, ולכן מחיר החלפת המדחס יעלה.

נגישות גרועה – אם המעבה שלכם מותקן במקום שבו אין בכלל לטכנאי המזגנים מקום לעמוד, וכדי להחליף את המדחס הוא ממש יצטרך להוציא את המעבה כולו מהמקום ולהוריד אותו לקרקע, תצטרכו לשלם תוספת מחיר עבור העבודה הזו.

מזגני יוקרה – אם יש לכם מזגן של מיצובישי או פוג'יטסו אתם בוודאי יודעים שמדובר ברמה אחרת, והאיכות הזאת מתבטאת גם במחירי החלפים.


טכנאי מזגנים מומלצים לתיקון מדחס שלא נכנס לפעולה

ברכותינו! סיימתם את הכשרת המדחס התיאורטית שלנו. מחפשים מישהו שישלים את ההכשרה המעשית? לתיקון מדחס שלא נכנס לפעולה כדאי למצוא טכנאי מזגנים אמין וישר, כזה שיזהה את התקלה הנכונה ולא יגבה מכם מחיר מופקע. בדיוק בשביל זה אספנו לכם רשימה של טכנאי מזגנים מומלצים לתיקון מדחס שלא נכנס לפעולה, כולם מדורגים לפי חוות דעת של לקוחות אמתיים, ממש כמוכם.


שאלות נפוצות לדף זה

איך בודקים מדחס מזגן?

סימן מובהק לזה שמדחס המזגן לא עובד הוא שהיחידה הפנימית שבבית תעבוד אבל לא תקרר או תחמם אלא תוציא רק אוויר. אם אתם רוצים לוודא את העניין תוכלו לגשת ליחידה החיצונית ולנסות ולהקשיב. למדחס יש רעש של זמזום רציף, אל תתבלבלו עם המאוורר. 

 

למה המזגן לא מקרר ומוציא רק אוויר?

אם המזגן שלכם מוציא רק אוויר סימן שהמדחס, החלק שאמור לגרום לאוויר קר/חם להגיע אליכם, לא עובד. במקרה כזה יכולות להיות כל מיני סיבות לכך שהמדחס לא נכנס לפעולה: קבל, תרמוסטט, חיבור חשמלי קרוע, כרטיס פיקוד ועוד. 

כמה עולה החלפת מדחס במזגן?

החלפת מדחס במזגן זה עסק לא זול בכלל, והיא מתחילה מ־2,500 ויכולה להגיע גם עד 6,000 ש"ח, תלוי בכוח הסוס של המזגן, ובגורמים נוספים: האם מדובר במזגן אינוורטר, במזגן של חברת יוקרה כמו מיצובישי או פוגי'טסו, כמה גישה יש למדחס המזגן, ועוד. בגלל העלות היקרה של העבודה משתלם להחליף מדחס רק במזגנים מיני מרכזיים חדשים יחסית (מתחת ל־10 שנים).

אין לעשות שימוש בתוכן ללא אישור בכתב (ניתן לקבל אישור בתנאים מסויימים). שימוש בתכנים ללא אישור מהווה הפרת חוק זכויות יוצרים ויהווה עילה לתביעה.

שים לב! הנך מחובר בשם הלקוח . התנתק