מוקד טלפוני: 1-700-707-233

החלפת מדחס למזגן

המזגן שלכם לא ממזג ואתם חושדים שהבעיה היא במדחס? כאן תוכלו לקרוא את כל המידע שאתם צריכים לפני החלפת מדחס למזגן. מהו מדחס למזגן, כמה יעלה להחליף אותו ומתי עדיף לקנות מזגן חדש? נגלה לכם כבר – אם יש לכם מזגן עילי אל תטרחו להחליף את המדחס, זה לא משתלם. כל השאר - תתאוורו, התשובות לשאלות בפנים


מדחס למזגן

המדחס (קומפרסור בלועזית) הוא גוף הרמטי שהתפקיד שלו הוא להזרים את הגז במערכת המיזוג על ידי דחיפה ויניקה של הגז. המדחס מעביר את נוזל הקירור דרך צינורות הנחושת של המזגן ודוחס אותו, וכתוצאה מכך הטמפרטורה של הנוזל עולה או יורדת ויוצרת את אפקט המיזוג כשהנוזל יוצא מהמזגן בתור גז. בקיצור ובשפה פשוטה – המדחס הוא החלק המסובך והחשוב ביותר במזגן שלנו וכשהוא מתקלקל, המזגן מושבת.מתי צריך להחליף מדחס במזגן

בדרך כלל מחליפים מדחס במזגן בגלל שתי תקלות עיקריות:

מזגן פועל מדחס מקצר – אם המזגן שלכם גורם לקצר בחשמל בכל הבית או רק בחלק מסוים בבית אתם לגמרי יכולים לחשוד במדחס, אבל חשוב לזכור שיש עוד תקלות שיכולות לגרום למזגן לקצר.  

מזגן פועל חוסר תפוקה של המזגן – אפשר לזהות את התקלה כשהמזגן בעצם לא עושה את תפקידו – לא ממזג בכלל ולא מוציא אוויר גם כשהוא פועל (גם כאן, יש כמה סיבות שהמזגן שלא מקרר והחמורה מבינהן היא בעיה במדחס).

שתי התקלות יכולות לקרות גם בגלל בעיות שהמקור שלהן לא במדחס, ומחייבות אבחון של טכנאי מזגנים כדי לדעת איזה חלק במזגן דורש תיקון או החלפה.

 

החלפת מדחס או החלפת מזגן

גיליתם שהמדחס של המזגן שלכם ויתר עליכם? לא בטוח שלהחליף אותו יהיה הדבר המשתלם ביותר.

מזגן פועל  אם יש לכם מזגן עם פחות מ-4 כוח סוס, כנראה שהחלפת המדחס תעלה לכם כמו מזגן חדש – ואז כבר עדיף להשתדרג, לא? (אם קשה לכם לבחור, שאלנו את טכנאי המזגנים המדורגים באתר על איזה מזגן הם ממליצים). באופן כללי אפשר להגיד שככל שהמזגן קטן יותר או יותר זול, הכדאיות להחליף מדחס יורדת.

מזגן פועל אם יש לכם מזגן עם יותר מ-4 כוח סוס, מחיר החלפת המדחס יהיה משתלם יותר מרכישה והתקנה של מזגן חדש. ברוב המקרים אם היחידה החיצונית של המזגן (המעבה) ישנה, זאת אומרת קיימת מעל 12 שנים (לא, זה לא אומר שאתם ישנים אם עברתם את גיל 12), עדיף להחליף את כל היחידה החיצונית של המזגן ולא רק את המדחס – היחידה החיצונית הישנה לא תוכל לתפעל את המדחס החדש כמו שצריך.

מדחס למזגן מרכזי

מתי לא צריך להחליף את המדחס?

כמו שאמרנו, המדחס הוא החלק החשוב ביותר והמסובך ביותר במזגן. לפני שאתם ממהרים להחליף את המדחס חשוב שתדעו שיש תקלות שבהחלט יכולות לגרום לו לא לעבוד אבל לא בהכרח מצריכות החלפה שלו (תקוו שהבעיה שלכם נמצאת פה, זה יהיה זול בהרבה מהחלפת מדחס). דוגמאות לבעיות כאלו:

אחד בעיה בקבל המדחס שאמור להתניע את המדחס.

מספר שתיים בעיה בחוטי החשמל שמגיעים אל המדחס.

 שלוש הממסר (קונטקטור) שמפעיל את המדחס (מקבל פקודה על ידי הכרטיס המרכזי) לא תקין ולכן לא מגיע מתח תקין למדחס.

כוכבית תקלות אלו לא מצריכות החלפה של המדחס למזגן ותוכלו ללמוד עליהן עוד כאן - מדחס מזגן לא נכנס לפעולה.


תהליך ההחלפה של מדחס למזגן

כדי להגיע אל  המדחס שלכם  טכנאי המזגנים יפרק את הפח שעוטף את  המעבה. טכנאי המזגנים ידאג להוציא את כל הגז מהמזגן שלכם – תהליך שאמור לקחת שעתיים וחצי בערך – ויוודא שאין זרם חשמלי במזגן. הטכנאי יפרק את צינורות הנחושת המחוברים למדחס, ויחליף את המדחס הישן במדחס חדש. לבסוף, הוא יחזיר את הגז למזגן שלכם.

התהליך לא דורש קידוח וקורה ביחידה החיצונית של המזגן, שלרוב לא נמצאת בתוך הבית. קחו בחשבון שאם הגישה למעבה של המזגן לא נוחה, יכול להיות שהטכנאי יצטרך לפרק את המעבה כולו כדי להחליף את המדחס (מה שמייקר את עלות העבודה), אבל הוא יחזיר אותו למקום, לא לדאוג.

 

איך תדעו שהמדחס למזגן חדש ולא משומש 

כדי לבדוק שהמדחס שקיבלתם אכן חדש, צריך לראות שהצבע של המדחס מבריק – מדחס שכבר היה בשימוש נהיה דהוי ומאט. מעבר לזה, על מדחס ישן יהיו סימנים של שריפה כי צריך להלחים אותו כדי להתקין אותו. אתם בהחלט יכולים לבקש לראות את המדחס החדש לפני ההחלפה, זה צעד שיכול למנוע תקלות בעתיד.

מדחס ישן וחדש למזגן

מחיר החלפה של מדחס למזגן 

כסף מחיר החלפת מדחס למזגן שכוחו 4 כוח סוס או יותר עומד בממוצע על כ-4,000 ש''ח. אם היחידה החיצונית של המזגן שלכם ממוקמת במקום לא נגיש, יכול להיות שיגבו מכם עד 1,000 שקלים נוספים כדי להחליף את המדחס.

כסף מחיר החלפת מדחס למזגן קטן, שכוחו פחות מ-4 כוח סוס, עומד בממוצע על כ-3,500 ש''ח. כמו שאמרנו, לא משתלם לכם להחליף את המדחס אם יש לכם מזגן קטן, המחיר כמעט זהה לרכישה של מזגן חדש.

שימו לב – טכנאי המזגנים יתנו אחריות של עד שנה על המדחס החדש, אבל אחריות של שלושה חודשים או חצי שנה נפוצה גם.

 

למה החלפה של מדחס למזגן יקרה כל כך?

מחיר החלפה של מדחס למזגן היא פעולה מורכבת וארוכה.

מחיר החומרים הדרושים – המדחס החדש וגז מזגנים חדש (שחייבים להחליף אם מחליפים מדחס), יקרים.

מחיר  שכשהמדחס של המזגן מפסיק לעבוד זה כנראה נגרם מתקלה אחרת שמצריכה גם היא תיקון כדי להחזיר את המזגן לפעולה מיטבית.

מחיר  טכנאי המזגנים לא מקבלים בעצמם אחריות על מדחס מזגן החדש, אבל הם מוכרחים לתת אחריות ללקוח, ככה שבמקרה של תקלה הם אלו שסופגים את העלות.

טכנאי מזגנים עובד על מעבה מזגן

איך לשמור על מדחס המזגן

בדיוק כמו בני אדם – גם למזגן קשה לעבוד טוב לאורך זמן. אבל, גם כמו בני אדם, עם קצת עזרה הכל נהיה קל יותר. כדי לשמור על המזגן אנחנו צריכים לוודא שאנחנו מקלים על הפעולה של המדחס. איך עושים את זה?

מצב קור במזגן אל תזניחו אותו – הקפידו לנקות את הפילטרים של המזגן באופן קבוע (טכנאי המזגנים שמדורגים באתר ממליצים לנקות את הפילטרים של המזגן פעמיים-שלוש בכל עונת שנה). פעולה ממושכת של המזגן עם מסננים סתומים יכולה לשחוק את המדחס במהירות.

מצב קור במזגן נקו את חלקי המזגן – ניקיון עדין של חלקים שלא זוכים להירטב בגשם ולהתנקות מעט, כמו המעבה אם הוא מוסתר, יכול לסייע לשמירה על תפקוד מיטבי של המזגן שלכם. לצורך הניקוי תוכלו להיעזר בשואב אבק קטן או בצינור מים, אבל שימו לב לנתק את המזגן מהחשמל לפני כן.  

מצב קור במזגן בידקו שחוטי החשמל שמספקים חשמל למזגן תקינים –זרימה לא מספקת של חשמל יכולה להכביד על המדחס ולגרום לו להישחק בטרם עת. ראיתם כבלים פגומים וחוטי חשמל חשופים? זה הזמן להזמין טכנאי להחלפה שלהם, לפני שיגרם נזק למדחס.

 

מעבה מזגן מלוכלך

טכנאי מזגנים מומלצים להחלפת מדחס במזגן

לא נייפה את הדברים, מדחס שלא עובד זו צרה צרורה. כדי להקל קצת על המצב ריכזנו עבורכם רשימה של טכנאי מיזוג אוויר מומלצים להחלפת מדחס במזגן. ברשימה תמצאו טכנאי מיזוג מדורגים לפי אלפי חוות דעת וציונים של לקוחות קודמים.


שאלות נפוצות לדף זה

כמה עולה להחליף מדחס למזגן?

מחיר החלפת מדחס למזגן שכוחו 4 כוח סוס או יותר עומד בממוצע על כ-4,000 ש''ח.

מחיר החלפת מדחס למזגן קטן, שכוחו פחות מ-4 כוח סוס, עומד בממוצע על כ-3,500 ש''ח. לא משתלם לכם להחליף את המדחס אם יש לכם מזגן קטן, המחיר כמעט זהה לרכישה של מזגן חדש.

איך יודעים שצריך להחליף את המדחס במזגן?

אם המזגן שלכם גורם לקצר בחשמל בכל הבית או רק בחלק מסוים בבית אתם לגמרי יכולים לחשוד במדחס, אבל חשוב לזכור שיש עוד תקלות שיכולות לגרום למזגן לקצר. אם המזגן לא ממזג בכלל ולא מוציא אוויר גם כשהוא פועל - זו סיבה נוספת לחשוד במדחס ויכול להיות שתצטרכו להחליף אותו. 

מה כולל תהליך החלפת המדחס למזגן?

טכנאי המזגנים יפרק את הפח שעוטף את מעבה המזגן. טכנאי המזגנים ידאג להוציא את כל הגז מהמזגן שלכם – תהליך שאמור לקחת שעתיים וחצי בערך – ויוודא שאין זרם חשמלי במזגן. הטכנאי יפרק את צינורות הנחושת המחוברים למדחס, ויחליף את המדחס הישן במדחס חדש. לבסוף, הוא יחזיר את הגז למזגן שלכם.

אין לעשות שימוש בתוכן ללא אישור בכתב (ניתן לקבל אישור בתנאים מסויימים). שימוש בתכנים ללא אישור מהווה הפרת חוק זכויות יוצרים ויהווה עילה לתביעה.

שים לב! הנך מחובר בשם הלקוח . התנתק