מוקד טלפוני: 1-700-707-233

מזגן מטפטף

ייתכן בהחלט שלמרות שהמזגן שלכם מטפטף הוא עובד פיקס, אבל גם אם אין לכם בעיה עם דלי המים באמצע הסלון – חשוב לאתר את מקור הטפטוף ולתקן אותו. מזגן מטפטף יכול לגרום לעובש (ולריח מסריח) ולתקלות שישביתו את המזגן ויעלו לכם לא מעט כסף. אז מה גורם למזגן לטפטף? מה תוכלו לעשות בעצמכם ומתי תאלצו להיעזר בבעל מקצוע? טיפת סבלנות (הבנתם? מחייך), כל התשובות בהמשך.


מזגן חדש מטפטף לאחר ההתקנה

אם התקנתם מזגן חדש (ברכות) ומיד לאחר ההתקנה המזגן החל לטפטף, כנראה שההתקנה לא בוצעה על הצד הטוב ביותר. החדשות הטובות הן שהתקלות האלה ברות תיקון, ולרוב התיקון גם די פשוט. אז אלו הליקויים הנפוצים בהתקנה שיכולים לגרום למזגן לטפטף:

קור מתקין המזגן שכח לחבר את צינור הניקוז או להוציא אותו החוצה. צינור הניקוז מחובר למזגן ולאמבטיית הניקוז (גם אליה נגיע בהמשך) ותפקידו לנקז את המים המצטברים באמבטיית הניקוז ולהוציא אותם החוצה. אם הוא לא מחובר טוב, או לא קיים בכלל, המים פשוט יישארו באמבטיית הניקוז עד שיצליחו לטפטף ממנה החוצה אל הסלון או החדר שלכם.

 צינור ניקוז של מזגן

קור צינור הניקוז הותקן בזווית לא נכונה. צינור הניקוז צריך להיות מותקן תמיד בזווית כלפי מטה. אם במהלך ההתקנה נוצרה סטייה בזווית הצינור או עיקול קטן המים לא יצליחו לעבור בצינור ויטפטפו לתוך הבית. אם הבעיה בצינור הניקוז היא לא רק הזווית אלא שחיקה ובלאי, תצטרכו להחליף את צינור הניקוז

קור חשוב שמתקין המזגנים יבודד את צנרת הנחושת המחוברת למזגן לכל אורכה. אם רואים את צינור הנחושת עצמו, ולו בחלק קטן ביותר, יכולה להיווצר שם לחות שתגרום למזגן לטפטף.  

קור יש להקפיד לאטום את החיבור לצנרת. במהלך ההתקנה מחברים את המזגן לצנרת הכללית של הבית. אם המזגן התחיל לטפטף יחד עם הגשם הראשון (או הגשם הראשון לאחר ההתקנה) כנראה שהחיבור שלו לצנרת לא אטום טוב.


לפני שתזמינו טכנאי

במידה והתחילה אצלכם נזילת מים מהמזגן סתם כך פתאום יש סיכוי טוב שתוכלו לפתור את התקלה בעצמכם. נסו לבצע את הפעולות הבאות לפי הסדר בתקווה שלא תצטרכו לבצע את כולן ואם כן תצטרכו אז לפחות שהבעיה תפתרמחייך

וי אתם לא נושמים בלי המזגן? מבינים אתכם, אבל תנו לו גם לנשום. הדבר הראשון שתוכלו לעשות לבד הוא לנקות את הפילטרים (אגב, זה נכון לגבי כל תקלה במזגן). שימו לב שאם יש לכם מזגן מיני מרכזי, ברוב הדגמים יש פילטר נוסף בתוך היחידה – אל תזניחו אותו.

ניקוי פילטרים למזגן

וי נסו להפעיל את המזגן על טמפרטורה לא קיצונית (למשל 25 מעלות בקיץ) כשכל החלונות סגורים, והדלתות של חדרי השירותים והאמבטיה סגורות. מעבר לחסכון בצריכת החשמל זה יעזור למזגן לעבוד פחות קשה. כשהחלונות פתוחים המזגן נמצא במלכוד –  הוא מנסה ללא הפסקה להגיע לטמפרטורה שהגדרתם לו, אך האוויר שנכנס מבחוץ מקלקל הכל. החיישן לא מזהה שהחדר הגיע לטמפרטורה הרצויה ולכן לא מכניס את המזגן למצב השהייה, מה שגורם לו לעבוד קשה ובלי הפסקה. שימו את עצמכם רגע במקומו –  לא נעים...

וי צאו החוצה וחפשו את החלק החיצוני של צינור הניקוז. מדובר בצינור שרשורי לבן שנמצא בסמוך ליחידת המזגן החיצונית שנקראת יחידת העיבוי. נערו אותו בעדינות, היזהרו לא למשוך אותו חזק מדי כדי לא לנתק אותו. לאחר שנערתם נשפו נשיפה אחת חזקה לתוך הצינור- זה עוזר להוציא חרקים ושאר הפתעות שמצאו את דרכן אל צינור הניקוז שלכם. אם לא אכלתם ארוחת בוקר ואין לכם כוח לנשוף תוכלו להיעזר בפן בעל עוצמה גבוהה.

וי נקו את הרווח שבין היחידה החיצונית של המזגן לקיר שעליו היא תלויה. מצטבר שם לכלוך שיכול להיכנס פנימה בזמן שהמזגן עובד ולגרום לו לטפטף.


מזגן מטפטף – תקלות נפוצות

עשיתם את כל הפעולות שציינו בפסקה הקודמת והמזגן עדיין מטפטף? לצערנו אין מנוס מלהזמין טכנאי מזגנים. התקלות הנפוצות שגורמות לטפטוף במזגן  ומצריכות טכנאי:

מזגן פועל חוסר גז במזגן –  כשחסר גז במזגן נוצר קרח, וכשהקרח נמס נוצר טפטוף. שימו לב שלפני שממלאים גז חשוב לאתר ולתקן את מקור הדליפה, אחרת מילוי הגז יהיה רק פלסטר זמני.

מזגן פועל סתימות בצינור הניקוז –  ברגע שצינור הניקוז סתום המים לא יצליחו לצאת החוצה וייווצר טפטוף בתוך הבית. אם מדובר בלכלוך קטן תוכלו לפתור את הבעיה בעצמכם (כמו שהסברנו ממש בפסקה הקודמת) אך הרבה פעמים מדובר בלכלוך מסיבי יותר וצריך להיעזר בטכנאי.

מזגן פועל סוללת מאייד סתומה - אם המזגן מלוכלך מבפנים, סוללת המאייד תקפא ותגרום נזילת מים מהמזגן. ניקוי מזגן עמוק על ידי טכנאי יפתור את הבעיה. 

מזגן פועל בעיה בתעלת הניקוז / אמבטיית הניקוז– תעלת הניקוז, או בשמה השני אמבטיית הניקוז, היא מעין גומחה הנמצאת בתוך היחידה הפנימית של המזגן ואוגרת את המים שהמזגן מייצר בזמן הפעולה שלו. אם השיפוע של האמבטיה לא טוב, אם יש סתימה בחיבור שבין האמבטיה לצינור הניקוז או אם יש סדק באמבטיה –  התוצאה תהיה טפטף של מים.

 אמבטיית ניקוז של מזגן

היחידה החיצונית של המזגן מטפטפת בחורף

אם בקיץ המזגן שלכם עבד ולא היה שום זכר לטיפת מים, ועם החורף היחידה החיצונית של המזגן התחילה לטפטף כרעם ביום בהיר רוב הסיכויים שהכל תקין ואין סיבה לדאגה. בחורף הטמפרטורה בחוץ נמוכה יותר מהטמפרטורה של היחידה החיצונית שעובדת ולכן מתחממת, וכך  יכולים להצטבר על היחידה חיצונית אדים שהופכים למים שיטפטפו. כל עוד הטפטוף לא מלווה ברעש מהמזגן אין בעיה.


המזגן הוא חברכם הטוב ביותר? שמרו עליו

כדי להקדים תרופה למכה (או להקדים איטום לטפטוף) יש כמה דברים שתוכלו לעשות בשגרה כדי לשמור על המזגן שלכם ולהפחית את הסיכויים שהוא יתחיל לטפטף:

מזגן הקפידו לנקות פילטרים אחת לחודש-חודשיים. הזכרנו כבר שאם המזגן מטפטף הפעולה הראשונה שצריך לעשות היא לנקות את הפילטרים, אבל ממש לא צריך לחכות למקלחת מהמזגן בשביל זה. ניקוי תדיר של הפילטרים יאריך את חיי המזגן, יעכב בלאי ותקלות... בקיצור –  רק טוב יצא לכם מזה.  

מזגן אל תפעילו את המזגן על טמפרטורה קיצונית. לא 30 מעלות בחורף, וגם לא 16 מעלות בקיץ. נכון שמזגן מקפיא ופוך זה כיף, אבל אם קראתם עד לפה אתם יודעים שזה גורם לנזק במזגן, וזה כבר פחות כיף. אם אתם רוצים לקחת את זה עוד צעד קדימה, כשמפעילים את המזגן בקיץ  רצוי גם לסגור את הוילונות.

מזגן בחורף כוונו את תריסי המזגן כלפי מטה ובקיץ כלפי מעלה. אוויר חם מטבעו עולה למעלה, ואוויר קר מטבעו יורד למטה. על מנת לאפשר לחיישן הטמפרטורה לקלוט את האוויר בחדר בצורה טובה חשוב שהתריסים יהיו מכוונים בהתאם לכיוון שבו זורם האוויר. שימו לב! לא כדאי לכוון מזגן עילי ידנית אלא באמצעות השלט.


טכנאי מזגנים מומלצים לתיקון מזגן מטפטף

מזגן מטפטף יכול להיות עינוי של ממש, ולכן על מנת לחסוך לכם את העינוי שבחיפוש טכנאי מזגנים מנוסה ואמין רכזנו עבורכם רשימה של טכנאי מזגנים מומלצים. איך אנחנו יודעים שהם מומלצים? כי לקוחות קודמים בדיוק כמוכם שקבלו מהם שירות דרגו אותם ומסרו חוות דעת על העבודה.


שאלות נפוצות לדף זה

המזגן מטפטף מהיחידה הפנימית. מה הסיבה?

יש המון סיבות בגללן היחידה הפנימית של המזן מטפטפת, העיקריות הן פילטרים סתומים, מחסור בגז או צינור ניקוז סתום.

המזגן מטפטף - מה עושים?

אם המזגן מטפטף, לפני שתזמינו טכנאי נסו כמה דברים:

1. נקו את הפילטרים.

2. הפעילו את המזגן על טמפרטורה סבירה (למשל בקיץ 25 מעלות), סגרו את כל הדלתות בבית ואם יש ווילונות סגרו גם אותם.

3. נשפו בחוזקה לתוך החלק החיצוני של צינור הניקוז - זה צינור לבן שרשורי שנמצא ליד יחידת המזגן החיצונית.

4. נקו את היחידה החיצונית ואת הרווח שבינה לבין הקיר.

 

המזגן מטפטף והצינור לא סתום - מה עושים?

סביר מאוד שמדובר בפילטרים מלוכלכים או במחסור בגז. את הפילטרים תוכלו לנקות בעצמכם, אך אם מדובר במחסור בגז תצטרכו להזמין טכנאי מיזוג. 

היחידה החיצונית של המזגן מטפטפת בחורף. למה?

הרבה פעמים כשקר בחוץ והמזגן עצמו חם מצטברים אדים על היחידה החיצונית והם הופכים לטיפות מים. כל עוד זה רק בחורף, והטפטוף לא מלווה ברעש אין איתו בעיה. 

אין לעשות שימוש בתוכן ללא אישור בכתב (ניתן לקבל אישור בתנאים מסויימים). שימוש בתכנים ללא אישור מהווה הפרת חוק זכויות יוצרים ויהווה עילה לתביעה.

שים לב! הנך מחובר בשם הלקוח . התנתק