מוקד טלפוני: 1-700-707-233

צילינדר בעין

הוא אולי נשמע כמו משהו מאיים, אבל האמת שצילינדר בעין הוא בסך הכל ליקוי אופטי קטן שאחוז נכבד מהאוכלוסייה בורך בו. אם אתם רואים מטושטש בעיקר מזווית מסויימת או מרגישים שהעולם קצת מסתובב ולא בגלל היין של שישי – תחשדו בצילינדר. בטיפ הבא נענה על שאלות שנמצאות בעין הסערה – מה זה צילינדר בעין, איך בודקים צילינדר בעין ומה בכלל ההבדל בין צילינדר למספר.


מה זה צילינדר בעין?

צילינדר הוא מנעול כמובן. סתם, בואו נהיה רציניים -  צילינדר הוא בסך הכל ליקוי אופטי קל, לא מחלה ולא בעיה חשוכת מרפא. למען האמת, לרובנו יש צילינדר, רק שהרבה פעמים אנחנו אפילו לא מרגישים אותו מכיוון שהוא ממש קטנטן, מעין צילינדרצ'יק כזה שאפילו לא מצריך שימוש בעזרי ראייה.

אז מה זה בעצם צילינדר? אם להעמיד דברים על דיוקם, המונח "צילינדר" לא מתייחס לליקוי הראייה עצמו, אלא לתיקון של ליקוי ראייה בשם "אסטיגמציה". בואו נפשט את זה -  בעוד שצורת קרנית של אדם ממוצע היא עגולה וסימטרית, מבנה הקרנית של אדם עם אסטיגמציה הוא אליפטי ומזכיר במבנה שלו ביצה או כדור פוטבול. כתוצאה מכך, קרני האור שמגיעות אל העין נשברות בצורה לא אחידה, בשני מוקדים שונים (במקום באחד כמו בעין רגילה) מה שגורם להופעת תמונה מטושטשת או מרוחה.

 

עין רגילה לעומת עין עם צילינדר

איך מטפלים בצילינדר בעין?

כדי להתגבר על אסטיגמציה, יש להכין עדשה מתקנת בעלת שני קימורים שונים. עדשה זו היא למעשה עדשה בכיוון הפוך לזה של עדשת עין עם אסטיגמציה, מה שמנטרל את העיוות בראייה ויוצר מוקד ראייה אחד. העדשה מזכירה בצורתה גליל, באנגלית – צילינדר, ומכאן גם השתרש שמה המפורסם. אנחנו יודעים שקצת בלבלנו אתכם, אז בואו נעשה הסכם, מעכשיו, בכל פעם שנזכיר במאמר את המילה צילינדר, נתייחס למעשה לליקוי הראייה אסטיגמציה.

כוכבית כמעט תמיד ניתן לתקן צילינדר באמצעות משקפיים או עדשות מגע עם צילינדר. יחד עם זאת, לעיתים ישנם צילינדרים גבוהים מאוד או חריגים שרק עדשות מגע מיוחדות יוכלו לתקן.

 


מה ההבדל בין צילינדר למספר?

לא תמיד קל להבדיל בין צילינדר למספר, וזה לא פלא – בשני המקרים הראייה שתתקבל תהיה מטושטשת. מספר (או מרשם) אומר למעשה שיש נקודה מסויימת במרחב שתתקבל בצורה מטושטשת בראייה. כשמדובר בצילינדר, הסיפור קצת שונה – הנקודה במרחב תהיה מטושטשת, אבל רק מכיוון ספציפי ומזווית מסויימת (AXIS).

שימו לב גם אם יש לכם צילינדר בעין, זה ממש לא מחייב שיש לכם מספר. צילינדר יכול להופיע ללא מספר ומספר יכול להגיע ללא צילינדר. וכמו שכבר אמרנו, בהנחה שיש לכם צילינדר קטן ללא מספר כנראה שלא תזדקקו אפילו לעזרי ראייה.  


סימנים לצילינדר בעין

אם אתם רואים קצת מטושטש מרחוק, מקרוב או מול המחשב או מרגישים תחושת אי נוחות כללית בסוף כל יום, שגורמת לכם להרגיש שהעולם מסתובב - הגיע הזמן לחשוד שיש לכם צילינדר. נכון, לא תמיד קל להבדיל בין צילינדר, מספר או סתם עייפות, אבל בהנחה שהטשטוש הוא לא אחיד, ומופיע בעיקר בזווית מסויימת כאשר אתם מזיזים את הראש למטה ולמעלה, מצד ימין לשמאל – זאת יכולה להיות אינדיקציה לא רעה שיש לכם צילינדר.

 

ראייה עם צילינדר לעומת ראייה רגילה

בדיקת צילינדר בעין

בדיקת אסטיגמציה מתבצעת כחלק מבדיקת ראייה רגילה. משמע, כל אופטומטריסט מוסמך יכול לבצע אותה. הבדיקה עצמה מתחלקת לשני חלקים:

אחדבדיקה אובייקטיבית: בחלק זה האופטומטריסט יבצע בדיקה ממוחשבת באמצעות מכשור אופטי, שיתן אינדקציה למצב הראייה שלכם, באמצעות פלט מודפס.

מספר שתייםבדיקה סובייקטיבית: הבדיקה נשענת על הפידבק שתיתנו לאופטומטריסט שיציג בפניכם אותיות ומספרים אותם תתבקשו להקריא. האופטומטריסט יציג בפניכם עדשות שונות, שיאפשרו לכם לבחון אם חל שיפור מסויים בהתאמת עדשה מסויימת.

מיד בסיום הבדיקה האופטומטריסט יוכל להכריע אם יש לכם צילינדר בעין. כמו שכבר הבנתם -  כמו שלכל סיר יש מכסה, לכל צילינדר יש זווית. לכן, כאשר מתקנים את הליקוי, יש להכין עדשת ראייה או משקפי ראייה בהתאם לזווית של הצילינדר שנעה בין 0 ל-180 מעלות ובהתאם לחוזק הצילינדר שנמדד ביחידת דיופטר: עד 1 צילינדר נמוך, 1-2 צילינדר בינוני, 3 ומעלה צילינדר גבוה.

 


מחיר משקפיים לצילינדר

כמו שכבר הבנתם, בדיקת צילינדר היא חלק אינטגרלי מבדיקת ראייה סטנדרטית. לכן גם תעלה כמחיר בדיקת ראייה רגילה - 200-300 ₪ בממוצע. אם בסיום הבדיקה תתבשרו שיש לכם צילינדר, תוכלו לבחור במשקפיים או בעדשות מגע. בהנחה שיש לכם צילינדר קטן עד בינוני, תוכלו לרכוש עדשות מוכנות מחנות האופטיקה (עדשות מדף). לעומת זאת, אם יש לכם צילינדר גבוה בדרך כלל האופטומטריסט יאלץ להתאים לכם עדשות מגע מאפס (עדשות ייצור). וכמו שניחשתם – זה גם יעלה יותר.   

נקודה עלות משקפיים בסיסיים לצילינדר נמוך עד בינוני, זהה לעלות משקפיים רגילים (ללא צילינדר) ונעה בין 350-750 ₪.

נקודה עלות משקפיים לצילינדר גבוה נעה בין 1,500-2,000 ₪.

נקודה עלות עדשות מגע יומיות לצילידנר נעה בין 80-200 ₪ למארז של 30 עדשות.

נקודה עלות עדשות מגע חודשיות לצילינדר נעה בין 150-300 ₪ למארז של 6 יחידות.

כוכביתהפער במחיר נובע מעובי העדשה וסוג המסגרת שתבחרו


אופטומטריסטים מומלצים לבדיקת צילינדר בעין

בעיות כמו טשטוש בראייה, סחרחורת או חוסר פוקוס הן לא בעיות שכדאי להעלים מהן עין לאורך זמן. בדיקת ראייה סטנדרטית תגלה אם יש לכם צילינדר בעין, מספר או סתם מחסור בשעות שינה. אם אתם מחפשים אופטומטריסט מומלץ, אחד שימצא חן בעיניכם, כאן תוכלו למצוא אופטומטריסטים מומלצים לבדיקת צילינדר בעין לפי חוות דעת של לקוחות אמיתיים. ושיהיה בהצלחה!


שאלות נפוצות לדף זה

מה התסמינים לצילינדר בעין?

טשטוש בראייה - בייחוד מזווית מסויימת, תחושת סחרור או תמונה מרוחה יכולים להיות אינדקציה לא רעה שיש לנו צילינדר בעין. מצד שני, אותם התסמינים יכולים להעיד שיש לנו מספר (מרשם) או שאנחנו סתם עייפים. כך שהדרך הטובה ביותר לאשש שאכן יש לנו צילינדר בעין היא באמצעות בדיקת ראייה שכוללת בתוכה גם בדיקה לצילינדר. 

צילינידר לעומת מספר - מה ההבדל?

בין אם יש לכם צילינדר ובין אם יש לכם מספר, בשני המקרים התמונה שתתקבל תהיה מטושטשת. ובכל זאת יש הבדל קטן וחשוב - במקרה של מספר בהסתכלות על נקודה מסויימת במרחב התמונה שתתקבל תהיה מטושטשת, ואילו במקרה צילנדר, הנקודה במרחב שתראו תהיה מטושטשת, אבל רק מזווית מסויימת.

 

מה זה צילינדר בעין? צירפנו וידיאו שיסביר הכל!

 

אין לעשות שימוש בתוכן ללא אישור בכתב (ניתן לקבל אישור בתנאים מסויימים). שימוש בתכנים ללא אישור מהווה הפרת חוק זכויות יוצרים ויהווה עילה לתביעה.

שים לב! הנך מחובר בשם הלקוח . התנתק