מוקד טלפוני: 1-700-707-233

בדיקת עיניים לרישיון נהיגה

בדיקת עיניים לרישיון נהיגה כנראה תתפוס אתכם איפשהו בין הבגרויות לצבא, ותאמינו או לא – הפעם הבאה שתהיו מחוייבים לעשות אותה תהיה אחרי כמעט יובל. הצטרפו אלינו לשיחה בארבע עיניים על כל מה שצריך לדעת על בדיקת עיניים לרישיון נהיגה - מי מוסמך לעשות אותה, כמה זה עולה וכמה זמן זה יקח (אל חשש - עשר דקות אחרי אתם כבר בחוץ נהנים מאור השמש). הכל מוכן, סעו בזהירות


מתי צריך לעשות בדיקת עיניים לרישיון נהיגה?

אחדאם חגגתם לאחרונה יום הולדת 16 (לא נסתיר שאנחנו ממש מקנאים) כנראה שאתם בעיצומו של המירוץ לרישיון, ובקרוב תתפנו לשלב הראשון בתהליך - הוצאת טופס ירוק, שמחייב כמובן בדיקת ראייה. מתי תהיה הפעם הבאה שתעשו בדיקת עיניים לרישיון נהיגה שאלתם? זה אולי יפתיע אתכם, אבל יכולות לחלוף עשרות שנים עד שתעשו שוב בדיקה לרישיון נהיגה. 

מספר שתיים למרות שעד לפני כמה שנים נהגים מעל גיל 40 היו מחוייבים לעבור בדיקת ראייה כתנאי לחידוש רישיון הנהיגה, נכון לשנת 2020 החוק מחייב לעבור בדיקת ראייה אחת לשנתיים רק מעל גיל 65 (!). לצערנו למרות שהחוק לא מחייב, כדאי שתדעו שגיל 40 הוא דווקא תזמון מושלם לבצע בדיקת עיניים, מאחר שהוא שלב בו חלה נסיגה באיכות הראייה. בנוסף, בשלב זה גדל הסיכון לחלות במחלות עיניים כמו גלואקומה או קטרקט. אנחנו לא רוצים להישמע כמו פרסומת למשרד התחבורה – אבל אתם ממש לא צריכים לחכות לגיל 65 כדי לגשת לבדיקת עיניים לרישיון. אם לאחרונה הבחנתם בשינויים בזמן הנהיגה כמו צימצום שדה הראייה או ראייה כפולה - זה צריך להדליק לכם אור אדום שהגיע הזמן ללכת לבדיקה ראייה.

 

בדיקת עיניים לחידוש רישיון נהיגה

מי יכול לעשות בדיקת עיניים לרישיון נהיגה?

בדיקת עיניים לרישיון היא בדיקה קצרה ושטחית יחסית בהשוואה לבדיקת ראייה סטנדרטית. יחד עם זאת, לא כל אופטומטרסיט מוסמך לבצע אותה. למה? בירוקרטיה מחייך. כשאתם באים לבצע בדיקת עיניים לרישיון, חשוב לוודא שבחרתם באופטומטריסט מורשה מטעם משרד התחבורה, מאחר שרק הוא מאושר להכניס את תוצאות הבדיקה שלכם למאגר של משרד הרישוי. איך תוכלו לוודא את זה? לצערנו, עדיין אין מאגר מוסדר של אופטומטריסטים מטעם משרד התחבורה, אז לכו על השיטה הישנה והטובה, והתקשרו לוודא עם האופטומטריסט המיועד.


בדיקת עיניים לרישיון נהיגה

כמו שהספקתם להבין, בדיקת עיניים לרישיון היא לא בדיקה מעמיקה במיוחד. למעשה, היא נמשכת דקות בודדות בלבד, בניגוד לבדיקת ראייה רגילה שאורכת כ-30-45 דקות וסורקת את העין שלכם לאורכה ולרוחבה. בדיקת עיניים לרישיון תתמקד בכמה פרמטרים מרכזיים:

בדיקת ראייה עם אוטורפרקטומטרחדות הראייה: אתם מכירים אותה כבדיקה עם הלוח והאותיות, במהלכה אתם מתבקשים לעצום בכל פעם עין אחת ולהקריא אותיות ממרחק 6 מטרים. כיום הבדיקה השתכללה ומתבצעת באמצעות מכשיר אופטי. ואם אתם נלחצים מהמעמד, נרגיע ונספר שאתם ממש לא צריכים לראות 6/6 כדי לעבור אותה. למעשה, כדי לעבור בדיקת עיניים לרישיון על רכב פרטי נדרשת חדות ראייה של 6/12 לפחות באחת מהעיניים. לעומת זאת, כד לעבור בדיקה לרישיון על רכב ציבורי תזדקקו לחדות ראייה של 6/12 כבר בשתי העיניים.

הסבר מאיר עיניים! המספר 6/12 מתייחס לגודל בו הנבדק רואה את האותיות על הלוח. כך למשל אדם בעל ראייה מושלמת של 6/6 יזהה ממרחק 6 מטרים אות בגודל ס"מ, אדם שרואה 6/12 יוכל לזהות מאותו המרחק אות בגודל כפול (2 ס"מ).

 

בדיקת ראייה שדה הראייה: הבדיקה שנעשית במסגרת בדיקה לרישיון היא סוג של פרומו לבדיקת שדה ראייה שהיא בדיקה מקיפה יותר שיכולה לתת אינדיקציה למחלות עיניים שונות. במהלך הבדיקה האופטומטריסט יוודא ששדה הראייה שלכם רחב דיו, וללא שטחים חסרים, בדגש על איזורי הפריפריה של העין. כדי לעבור את הבדיקה, שדה הראייה של נהג ברכב פרטי צריך להיות לפחות 120 מעלות בכל אחת מהעיניים. לעומת זאת, שדה הראייה של נהג ברכב ציבורי צריך להיות לפחות 140 מעלות בכל אחת מהעיניים.

בדיקת ראייה  שלילת ראייה כפולה: זה בטח לא יפתיע אתכם שראייה כפולה היא קצת כמו ברקס בטסט – כלומר, תכשיל את בדיקת העיניים בוודאות. הבדיקה עצמה בוחנת את היכולת של המוח שלכם לקחת אינפורמציה מכל אחת מהעיניים שלכם ולאחד אותה לכדי תמונה אחת ברורה.


ומה אם לא עברתי את הבדיקה?

עוד לפני שהוצאנו טופס ירוק, העיניים שלנו כבר נשואות אל הטסט המיוחל, ובעיקר לפדיחה של מה יקרה אם לא נעבור טסט ראשון. אגב, השמועה אומרת, שהטובים עוברים חמישי (כמו כותבת המאמר שלפניכם קריצה). אבל מה קורה אם חלילה דווקא לא עברנו את בדיקת העיניים לרישיון? בהנחה שהסיבה היא לקות ראייה שניתן לפתור באמצעות עזרים, תוכלו לנצל את העובדה שאתם כבר אצל אופטומרטיסט ולעשות בדיקת ראייה מקיפה במקום. במידת הצורך, האופטומטריסט יתאים לכם משקפיים או עדשות, שיבטיחו שתעברו את הבדיקה בהצטיינות.

בתרחיש אחר (ופחות רצוי), בו במהלך הבדיקה עולה חשד לפתולוגיה שמשפיעה על הראייה, האופטומטריסט יפנה אתכם לגורם הרפואי הרלוונטי להמשך בדיקה. למשל, אם במהלך הבדיקה עולה חשד לסכרת, הנבדק יקבל הפנייה לאנדוקרינולוג. לעומת זאת, אם עולה חשש למחלת עיניים, הנבדק יקבל הפנייה לרופא עיניים.

 

בדיקת עיניים לרישיון נהיגה

מחיר בדיקת עיניים לרישיון נהיגה

משרד התחבורה קבע מחיר אחיד של 50 ש"ח עבור בדיקת עיניים לרישיון נהיגה.

כוכביתאם במהלך הבדיקה יתעורר חשד שיש צורך בשימוש בעזרי ראייה, תוכלו לעשות בדיקת ראייה מקיפה במקום. מחיר בדיקת ראייה נע בין 150-300 ש"ח. 


אופטומטריסטים לבדיקת עיניים לרישיון נהיגה

אז אחרי שהבנתם מה כוללת בדיקת עיניים לרישיון, מי מוסמך לבצע אותה וכמה זה הולך לעלות, הגיע הזמן לעלות הילוך, ולהתחיל את השלב הראשון בדרך אל הרישיון – בדיקת העיניים. כאן תמצאו אופטומטריסטים מומלצים לבדיקת עיניים לרישיון נהיגה, לפי חוות דעת של לקוחות אמיתיים. סעו לשלום המפתחות בפנים מחייך


שאלות נפוצות לדף זה

מה המחיר של בדיקת עיניים לרישיון נהיגה?

בהתאם לתעריף שקבע משרד התחבורה, מחיר בדיקת עיניים לרישיון נהיגה עולה 50 ש"ח.

מתי צריך לעשות בדיקת עיניים לחידוש רישיון נהיגה?

עד שנת 2017, חידוש רישיון נהיגה מעל גיל 40 היה מותנה בבדיקת ראייה. לאחרונה, החוק שונה, כך שרק החל מגיל 65 יש לגשת לבדיקת עיניים לחידוש רישיון כל שנתיים. שימו לב שאם הבחנתם עוד לפני בשינויים בראייה זה חשוב והכרחי שתיגשו לבדיקת ראייה אצל אופטומטריסט. 

מי מוסמך לעשות בדיקת עיניים לרישיון נהיגה?

רק אופטומטריסט שקיבל אישור ממשרד התחבורה רשאי לעשות בדיקת עיניים לרישיון נהיגה. מומלץ להתקשר לאופטומטריסט ולוודא זאת עוד לפני שמגיעים לחנות, כדי שלא תופתעו בהמשך.

אין לעשות שימוש בתוכן ללא אישור בכתב (ניתן לקבל אישור בתנאים מסויימים). שימוש בתכנים ללא אישור מהווה הפרת חוק זכויות יוצרים ויהווה עילה לתביעה.

שים לב! הנך מחובר בשם הלקוח . התנתק