מוקד טלפוני: 1-700-707-233

בדיקת ראייה לילדים

בגילאים צעירים הראייה מתפתחת, העין לומדת לראות ומשתנה כל הזמן, ולכן בדיקת ראייה לילדים חשובה במיוחד. אבל מתי צריך לבצע בדיקת ראייה אצל רופא עיניים ומתי צריך ללכת לאופטומטריסט? ובאיזה גילאים חשוב במיוחד לבצע בדיקת ראייה? הרבה שאלות ואנחנו פה עם תשובות להכל, ועם עוד כמה דברים שכדאי לדעת לפני שמבצעים בדיקת ראייה לילדים.

 ילד בבדיקת ראייה

 


מי מבצע בדיקת ראייה לילדים

הדבר הראשון שכדאי לדעת הוא שיש הבדל בין בדיקות ראייה לילדים קטנים (תינוקות אפילו), לבין בדיקת ראייה לילדים גדולים קצת יותר. באופן כללי, בדיקות ראייה לילדים עד גיל 5-6 מתבצעות לא אצל אופטומטריסט, אלא אצל רופא עיניים מומחה לילדים. שימו לב, לא מדובר באחות וגם לא ברופא עיניים כללי. אנחנו לא צריכים להגיד לכם עד כמה עיניים זה עניין עדין, ובמקרה של ילדים המצב מורכב עוד יותר, שכן בגילאים אלו העין מתפתחת ומשתנה כל הזמן. בקיצור, אתם לא רוצים לבצע בדיקת ראייה לילדים אצל מישהו שלא מומחה בתחום. במידה ובמסגרת הבדיקות האלו רופא העיניים יגלה פגם כלשהו בראייה, הוא יפנה אתכם לאופטומטריסט שיתאים לתינוק או לילד משקפיים מתאימים.

מגיל 6 ומעלה כבר ניתן לבצע את בדיקת הראייה אצל אופטומטריסט. חשוב שתדעו שלאופטומטריסטים אין התמחויות או הסמכות ספציפיות לביצוע בדיקות ראייה לילדים, וניתן ללכת לכל אופטומטריסט שתבחרו. אבל, אנחנו בטוחים שאתם מעדיפים להרגיש הכי בנוח שאפשר במהלך בדיקת הראייה ולכן מומלץ לוודא לפני כן שמדובר באופטומטריסט שיש לו גישה לילדים וניסיון כלשהו בתחום.


מתי צריך לעשות בדיקת ראייה לילדים?

בדיקות ראייה שגרתיות לילדים צריך לבצע בשלוש נקודות עיקריות: בגיל חצי שנה, בגיל שלוש ובגיל שש, לפני הכניסה לבית הספר. כמו שאתם בטח זוכרים מהפסקה הקודמת, את בדיקות הראייה בגיל חצי שנה ובגיל שלוש מבצעים אצל רופא עיניים, ואת בדיקת הראייה בגיל 6 – אצל אופטומטריסט.

בדיקות הראייה הללו חשובות במיוחד, אל תוותרו עליהן! הן נועדו לוודא שהעין מתפתחת בצורה תקינה, שלא מתפתחים פגמים בראייה או חלילה מחלות כלשהן. במידה שכן מתגלה משהו חריג באחת הבדיקות, יש חשיבות רבה בהם לגילוי וטיפול מוקדם, כי כמו שהזכרנו, בגילאים צעירים העין ממשיכה להתפתח כל הזמן ולכן אם מזהים בשלב מוקדם יחסית שיש בעיה בראייה התיקון יהיה פשוט ומהיר יותר. כמו כן, מטרת בדיקת הראייה האחרונה היא לוודא שילדכם רואה בצורה טובה מספיק ויוכל להשתלב בלימודים ללא מאמץ (מבחינת הראייה לפחות מחייך).

 ילדה מרכיבה משקפיים

במידה ויש לילד שלכם משקפיים, מומלץ מאוד ללכת לבדיקת ראייה אחת לשנה, בנוסף לבדיקות השגרתיות שציינו קודם (וזה טיפ שכדאי גם לכם לאמץ, במידה ואתם מרכיבים משקפיים או עדשות מגע). במקרה של ילדים זה חשוב עוד יותר, שכן הם לא תמיד מודעים לכך שיש להם בעיה כלשהי ראייה, פשוט כי הם מסתגלים למצב והם לא ישימו לב שהם רואים אחרת.

אם אתם שמים לב לבעיה כלשהי בהתנהלות של הילד ביומיום גם כדאי לבצע בדיקת ראייה. בעיה כזו יכולה להיות שפשוף עיניים, עיניים אדומות, נטייה לעצום עין אחת ולהסתכל רק בעין השנייה או כאבי ראש תכופים. הסימנים האלו עלולים להעיד על בעיה בראיה.

 


איך מתבצעת בדיקת ראייה לילדים

כל בדיקת ראייה מורכבת משני חלקים: בדיקה אובייקטיבית ובדיקה סובייקטיבית.

החלק הראשון של הבדיקה הוא החלק האובייקטיבי, בו האופטומטריסט מבצע בדיקות ממוחשבות בעזרת מכשור רפואי מתקדם. בשלב השני של בדיקת הראייה מתבצעת הבדיקה הסובייקטיבית, בה האופטומטריסט בודק את הראייה ידנית (אתם מכירים את השלב הזה, זה החלק בו אתם צריך לקרוא אותיות מהלוח).

בבדיקת ראייה רגילה, האופטומטריסט מסתמך גם על הבדיקה האובייקטיבית וגם על הסובייקטיבית והאבחון נקבע לפי שתיהן. במקרה של בדיקת ראייה לילדים, לעומת זאת, קצת יותר קשה להסתמך על הבדיקה הסובייקטיבית וצריך להסתמך יותר על המכשור הרפואי ועל הבדיקה האובייקטיבית. הסיבה לכך היא שלפעמים קצת קשה להסתמך על תשובות הילדים ובגילאים צעירים יחסית יהיה להם קשה לשים לב ולענות לאופטומטריסט בצורה שתסייע לו באבחון, אז אל תיבהלו אם בדיקת הראייה תכלול רק שימוש במכשור רפואי, זה בסדר.

 בדיקת ראייה לתינוקת

 


מחיר בדיקת ראייה לילדים

בשורה התחתונה, מחיר בדיקת ראייה לילדים נע בין 200-300 ₪ (וזה לא שונה ממחיר בדיקת ראייה למבוגרים). במידה ולאחר בדיקת הראייה תרכשו משקפיים, החדשות הטובות הן שמחיר בדיקת הראייה ייכלל במחיר המשקפיים כך שלא תצטרכו להוסיף תשלום נוסף!


אופטומטריסטים מומלצים לבדיקת ראייה לילדים

הגעתם עד לפה ועכשיו אתם רוצים למצוא אופטומטריסט מומלץ כדי לבצע בדיקת ראייה לילדים? אנחנו כאן בדיוק כדי לעזור לכם עם זה! פה תמצאו אופטומטריסטים מומלצים המבצעים בדיקות ראייה לילדים, אבל יודעים מה החלק הכי טוב? אתם יכולים לקרוא חוות דעת אמיתיות ולראות ציונים שנתנו לקוחות קודמים לאופטומטריסט, כדי שתוכלו לסמוך על האופטומטריסט בעיניים עצומות מחייך.


שאלות נפוצות לדף זה

מתי עושים בדיקת ראייה לתינוק?

בדיקת הראייה הראשונה שצריך לעשות לתינוק הינה בגיל חצי שנה, ואותה עושים אצל רופא עיניים מומחה לילדים.

לאחר מכן, חשוב לעשות בדיקת ראייה בגיל 3 ובגיל 6.

בדיקת ראייה אצל רופא עיניים או אופטומטריסט?

באופן כללי, בדיקת ראייה עושים אצל אופטומטריסט.

במקרה של ילדים קטנים, מגיל 6 ומטה, יש לבצע את בדיקת הראייה אצל רופא עיניים מומחה לילדים.

איך עושים בדיקת עיניים לילדים?

בדיקת עיניים לילדים נעשית לרוב באמצעות מכשור רפואי מתקדם של רופא העיניים או האופטומטריסט, ולא באמצעות תשאול.

הסיבה לכך היא שבמקרה של ילדים קצת קשה להסתמך על התשובות שלהם ולא תמיד הם יוכלו להסביר מה בדיוק הם רואים, ולכן לאופטומטריסט יהיה קשה לאבחן את המצב.

אין לעשות שימוש בתוכן ללא אישור בכתב (ניתן לקבל אישור בתנאים מסויימים). שימוש בתכנים ללא אישור מהווה הפרת חוק זכויות יוצרים ויהווה עילה לתביעה.

שים לב! הנך מחובר בשם הלקוח . התנתק