מוקד טלפוני: 1-700-707-233

המדריך השלם ללוח החשמל

קפץ לכם השלטר והגעתם מבולבלים לדבר הזה שנקרא "לוח חשמל"? לא בטוחים איזה מפסק מוביל לאן ואם זה לא מסוכן בכלל לגעת במשהו. הכנו לכם מדריך מלא על לוח החשמל – החל ממה הוא בנוי ועד למה שמתקלקל בו. צאו לדרך!

לוח חשמל

איפה נמצא לוח החשמל?

בדירות ישנות, לוח החשמל לרוב נמצא מחוץ לדירה, בדרך כלל בחדר המדרגות ליד דלת הכניסה. המצב הזה לא אידיאלי, למשל ילד המחפש לעשות מעשה קונדס יכול לכבות לכם את השלטרים או מישהו המבין מעט בחשמל עלול "לשחק" עם החיבורים והתוצאה עלולה להיות קטלנית.

לכן, התקן שונה בשנים האחרונות בבנייה חדשה, כך שלוח החשמל עצמו יושב בפנים הבית ואילו שעון החשמל נשאר מחוץ לדירה כדי שעובדי חברת החשמל יוכלו לבצע קריאה.

לוח חשמל

בטיחות בסביבת לוח החשמל

קודם כל צריך לוודא כי הארון נקי תמיד ואין בו ניירות או חומרים שלא אמורים להיות בו ועלולים לגרום ללוח להתלקח. נוסף על כך, בדקו שקיים אוורור מספיק ומתאים ללוח החשמל כדי למנוע התחממות יתר. התחממות יתר, בנוסף ליכולתה לגרום לדליקה בלוח, גם עלולה להמיס את החומרים השונים ולגרום לביטול יכולת הבידוד.

חשמלאים ממליצים פעם בשנה לקרוא לבעל מקצוע כדי שיבדוק את תקינות לוח החשמל ויחזק ברגים, חוטים ומגעים. בדיקה זו תמנע מהתלקחות הלוח במקרה של קצר או בעקבות חוט לא מחוזק. בנוסף, בקריאה זו יוכל בעל המקצוע לבדוק שהארקה תקינה, כמו גם את המפסק הראשי ושאין חדירת מים לארון החשמל – בדיקה זו מצילה חיים ומאריכה את חייו של לוח החשמל וגם את שלכם. ואם אתם כבר מבצעים שינויים בארון, כדאי להכניס את לוח החשמל עצמו לבית (אם הוא עוד לא בפנים) ורק את המונה להשאיר בחוץ, כשעושים זאת חשוב לא לקבע אותו קרוב למקור מים כדי שהמים לא יזלגו פנימה ויגרמו לקצר ( לקריאה על עבודות החשמלאים השונות).

באופן כללי, פעם ב-15-20 שנים כדאי להחליף את לוח החשמל או חלקים ישנים שלו, שכן הפיוזים מתבלים, הפלסטיקים מתפוררים והחוטים נקרעים.

לוח חשמל

סביבת לוח החשמל מאוד מבלבלת וגם כשהחשמלאי אומר מושגים בטלפון ומכוון אתכם לבדוק כמה דברים לא בטוח שתבינו על מה מדובר בדיוק.


ממה בנוי לוח החשמל?

1. מאמ"ת (מפסק אוטומטי מגנטי תרמי) – שמות נוספים: פיוז/נתיך/פקק. לוח  החשמל בנוי בדרך כלל מכמה מאמ"תים ותפקידם בלוח להגן מקצר חשמלי ומעומס יתר – ברגע שמתרחש מצב כזה, השלטר בהם קופץ והספקת החשמל נפסקת.

2. ממסר פחת – שמות נוספים: מפסק דלף או מפסק מגן. מדובר במפסק המגן על  מערכת החשמל ומתנתק אוטומטית כשיש נזילת חשמל. מדובר בתוספת חשובה מאוד שתפקידה למנוע התחשמלות ושריפה של לוח החשמל.

3. מפסק זרם ראשי – ( חד פאזי או תלת פאזי) אחראי על הספקת החשמל והוא גם מאפשר ניתוק החשמל מהלוח באופן גורף.

למילון המושגים המלא בחשמל

לוח חשמל

בכל שינוי במערכת החשמל חשוב מאוד להזמין חשמלאי מוסמך, לא רק מבחינת הבטיחות אלא גם מבחינת המקצועיות והניסיון במעברים של הספקות חשמל. לא פעם קורה כי אנשים מזמינים חשמלאי שלא בקיא בדרישות הנוקשות של חברת חשמל והוא צריך להגיע למקצה שיפורים כמה וכמה פעמים עד לקבלת האישור המיוחל מחברת חשמל.


טיפים חשובים ללוח חשמל

::  כשעוברים לדירה או בית חדשים או בהחלפת לוח חשמל כדאי לעבור על הפיוזים,  לכבות אותם אחד אחד, לבדוק על איזה איזור הם אחראים ולסמן אותם. ברגע שיקפוץ פיוז אחד תוכל בקלות להבין באיזה אזור של הבית קיימת הבעיה.

::  פעם בשלושה-ארבעה חודשים, כדאי לבדוק את הספקת זרם החשמל לדירה באמצעות לחיצה על ממסר הפחת (לחיצה על כפתור TT) ולראות שאכן יורד השלטר (עובר ממצב ON למצב (OFF וכי נפסקת הספקת החשמל לדירה. במקרה וזה לא מתרחש, יש לקרוא בדחיפות לחשמלאי שכן תפקידו של ממסר הפחת לנתק אוטומטית את לוח החשמל בזמן תקלה או קצר, ולמעשה הוא זה שאחראי שהלוח לא יעלה בלהבות.

לוח חשמל

::  וודאו שעל הפיוזים מוטבעת חתומת של תו תקן האומרת כי הם עומדים בתקנים  הישראליים.

::  כדי לוודא שמונה החשמל תקין – אפשר לכבות את החשמל בדירה ולראות כי  הצלחת בשעון לא מסתובבת או מסתובבת לאט מאוד.

::  במידה ויש קצר חשמלי וקפיצה של שלטר – נסו לאתר אם הבעיה היא במוצר  חשמלי או בשקע. ברגע שעליתם על מקור הבעיה, נתקו אותה מהחשמל ורק אחרי זה הרימו את השלטר.

:: וודאו שלוח החשמל עשוי מחומר חסין אש – מסומן בדרך כלל בצדו השמאלי העליון של הלוח.

::  כדאי שלוח החשמל יהיה בעל יותר מפאזה אחת, ככה זרימת החשמל תתחלק  בבית בצורה מאוזנת יותר ואם יקפוץ החשמל בפאזה אחת, יש עוד שתיים המספקות חשמל לחלקים נוספים בבית.


תקלות נפוצות בלוח החשמל

ממסר הפחת קופץ – ייתכן וקיים מכשיר בבית שמקצר וגורם לקפיצה של ממסר  הפחת. חשמלאי מוסמך יגיע עם מכשיר שנקרא מגר ויבדוק את תפקודם של מעגלי החשמל בבית כדי לוודא שהבעיה היא לא בממסר הפחת עצמו אלא באחד ממכשירי החשמל בבית המקצר וגורם להקפצת הממסר. במידה וזה לא המצב, תצטרכו להחליף את הממסר.

מפסק זרם ראשי קופץ – לפעמים החלוקה בין הפאזות לא מאוזנת וזה מקפיץ את המפסק הראשי. במידה וזה קורה הרבה כדאי לפנות לבעל מקצוע כדי שיבדוק את תקינות המפסק או הסיבה שהדבר מתרחש. ייתכן וצריכת מכשירי החשמל בבית גבוהה ויש צורך להגדיל את הזרם לדירה ל-40 אמפר או לתלת פאזי.

הפרעות במתח – קפיצות במערכת החשמל עלולות לגרום לירידה קבועה במתח או  לירידות ועליות בלתי סדירות במתח. קפיצות אלה יכולות לגרום לנזקים ופעילות לא תקינה של מוצרי החשמל שלכם (כאן תמרור האזהרה שלכם). חשמלאי מוסמך יוכל לבדוק אם אכן קיימות הפרעות במתח.

שריפה בלוח החשמל – לפעמים מעמיסים יתר על המידה על אחד הפיוזים והוא עלול להישרף ולשרוף את לוח החשמל. במצב בו אתם מריחים ריח שרוף מהלוח כדאי לקרוא מיד לחשמלאי ולא לגעת בדברים בשום דבר בעצמכם או לנסות לתקן. ניתן למנוע מצב זה על ידי חלוקה נכונה של מוצרי החשמל בבית (למשל מוצרים "זוללי" חשמל לא לחבר לכבל מאריך או למפצל).

לוח חשמל

קורוזיה בלוח החשמל – התקלה בעיקר מופיעה בעקבות בלאי של לוח החשמל ומכיוון שזה חשוף ללחות מהאוויר. כדאי לבדוק מידי פעם את המצב של לוח החשמל ואם אנחנו מבחינים בחלודה חשוב לקרוא לחשמלאי לפני שיהיה מאוחר מידי.

התחברות פיראטית ללוח החשמל – ברגע שקיים אצלכם חשש כי מישהו התחבר  ללוח החשמל עליכם להודיע על כך לחברת החשמל ובנוסף לקרוא לחשמלאי מוסמך כדי שיבצע בדיקה וימסור חוות דעת. הוספת צרכנים ואלתורים ללוח החשמל ברמות שמעל המותר על הקו מסוכנות ועלולות לגרום לעומס יתר והתחממות הלוח עד לשריפה.

לוח חשמל

במקרה שלוח החשמל בלוי או נשרף לנו לחלוטין, עלות התקנת לוח חשמל חדש תנוע בין 1,000 ₪ לחד פאזי ועד 2,000 ₪ לתלת פאזי. בנוסף, ישנה תלות בעבודה סביב שיש לבצע (כמו הכנסת ארון החשמל לפנים הבית, החלפת הארקה וכדומה). כאן תוכלו לקרוא את כל המידע על החלפת לוח חשמל


התקנת שעון שבת בלוח החשמל

תוספת ללוח החשמל הנפוצה בקרב ציבור שומרי המסורת הוא שעון השבת. קיימים שני סוגים אפשריים: שעון שבת לתאורה ושעון שבת למזגן.

מחיר התקנת השעון תלוי בכמה מעגלים יש לחבר אותו. לפעמים יש צורך לחבר לשעון השבת גם קונטקטור (מגען כוח שתפקידו לעביר זרם גבוהה יותר) בגלל צריכת חשמל גבוהה כמו במצב שמחובר מזגן מפוצל או תאורת חוץ. עלות התקנת שעון שבת 300-400 ₪ לשעון בסיסי ו-400-450 לשעון עם קונטקטור. אחרי ההתקנה בעל המקצוע יראה לכם כיצד לתפעל אותו.


אל תעשו זאת בעצמכם

העיסוק בחשמל הוא עניין מסוכן מאוד. אל תנסו לתקן את הדברים בעצמכם ללא שום ידע או הסמכה וכדאי שתמיד תפנו לחשמלאי בכל הנוגע לעבודות החשמל בבית. הכנו לכם רשימה של בעלי מקצוע הכי מדורגים באתר בדיוק בשביל זה.


שאלות נפוצות לדף זה

איך מחברים לוח חשמל?

אתם לא מחברים לוח חשמל. בכל עבודות החשמל חשוב מאוד לקרוא לחשמלאי שיבצע את העבודה ולא לעשות את זה בעצמכם אם אין לכם שום ידע בחשמל.

איך מחליפים לוח חשמל?

אם לוח החשמל שלכם בלוי כבר או שרוף, קראו לחשמלאי שיבדוק אותו. החשמלאי יחליט אם יש צורך להחליף את כל הלוח או רק חלקים מסויימים ממנו. עלות החלפת לוח החשמל היא בסביבות ה-1000-2000 ₪.

ממה בנוי לוח החשמל?

לוח החשמל בנוי משלושה רכיבים בסיסיים:

1. מאמ"ת (מפסק אוטומטי מגנטי תרמי) – בלוח ישנם בדרך כלל כמה מאמ"תים ותפקידם בלוח להגן מקצר חשמלי ומעומס יתר – ברגע שמתרחש מצב כזה, השלטר בהם קופץ.

2. ממסר פחת - מדובר במפסק המגן על מערכת החשמל ומתנתק אוטומטית כשיש שינויים בזרימת חשמל. מדובר בתוספת חשובה מאוד שתפקידה למנוע התחשמלות ושריפה של לוח החשמל.

3. מפסק זרם ראשי – אחראי על הספקת החשמל והוא גם מאפשר ניתוק החשמל מהלוח באופן גורף ומידי במקרה של קצר או בעיה בלוח.

ממסר פחת לא עולה חזרה, מה עושים? צירפנו תשובה בוידיאו

 

אין לעשות שימוש בתוכן ללא אישור בכתב (ניתן לקבל אישור בתנאים מסויימים). שימוש בתכנים ללא אישור מהווה הפרת חוק זכויות יוצרים ויהווה עילה לתביעה.

שים לב! הנך מחובר בשם הלקוח . התנתק