מוקד טלפוני: 1-700-707-233

החלפת לוח חשמל

הוא נמצא במקום נידח בדירה או בכלל מחוץ לבית, ורוב הזמן אתם בכלל לא שמים לב אליו – עד שהשלטר מחליט לקפוץ לפתע, או שריח שרוף מגיע אליכם. מתי בעצם צריך להחליף את לוח החשמל? מתי מדובר בתיקון נקודתי? ולמה החלפה לתלת פאזי עולה כל כך הרבה כסף? החלפת לוח חשמל, כל התשובות לפניכם.


מה התפקיד של לוח החשמל?

אפשר לומר שלוח החשמל הוא המלך הבלתי המעורער בדירה שלכם – הוא מהווה את נקודת הכניסה של החשמל לדירה ואחראי על הספקת החשמל אל המכשירים השונים (באמצעות מפסק זרם ראשי), הוא מגן על המכשירים שלכם מפני קצר חשמלי ועומס יתר על מערכת החשמל (באמצעות המאמ"תים – או בשמם השני -  הפקקים), מונע שריפות של לוח החשמל, והכי חשוב - מגן עליכם מהתחשמלות (באמצעות ממסר הפחת). למילון המושגים המלא בחשמל

איפה נמצא לוח החשמל? לוח החשמל מותקן בתוך ארון ייעודי מפלסטיק, ובבתים ישנים הוא ממוקם לרוב מחוץ לדירה, בדרך כלל בחדר המדרגות. בדירות חדשות, בהתאם לתקן החדש, לוח החשמל נמצא בתוך הדירה עצמה, מה שמאפשר לשלוט עליו בקלות במקרה של פקק סורר שהחליט לקפוץ פתאום.

החלפת לוח חשמל - מדריך בסיסי


מתי נחליף את לוח החשמל?

במרבית הפעמים, תקלות בלוח חשמל ניתנות לטיפול נקודתי על ידי החשמלאי ולא מחייבת החלפה של לוח חשמל שלם. מתי בכל זאת נשקול להחליף את הלוח? לא נשאיר אתכם במתח (הבנתם??מחייך ) ונספר לכם כי יש שלושה מקרים עיקריים בהם נחליף את לוח החשמל:

זרם חשמל לוח חשמל שרוף – שריפה בלוח חשמל היא מסוכנת ועלולה לגרום לסכנת חיים. במצב כזה, כדאי לקרוא לחשמלאי מיד ובשום אופן לא לגעת בלוח החשמל או לנסות לטפל בתקלה בעצמכם. לוח החשמל יכול להתלקח כתוצאה מקצר חשמלי שנגרם מעומס של מכשירים על אחד הפיוזים או מחיבור רופף של אחד החוטים. לא קשה לפספס לוח חשמל שרוף, ותוכלו להבחין בחריכה על לוח החשמל או בריח שרוף שמגיע מהלוח. חשוב לדעת שלא בכל המקרים תצטרכו להחליף את הלוח, והדבר תלוי בעיקר באורך החיים שלו. אם יש לכם לוח חשמל חדש שיש עליו התחלה של סימני חריכה, פעמים רבות החשמלאי יוכל לתקן את הלוח באופן נקודתי. לעומת זאת, אם מדובר בלוח ישן, כדאי שתשקלו להחליף את לוח החשמל בשלמותו.

 שריפה בלוח חשמל

 

זרם חשמלמעבר מחד מפאזי לתלת פאזי – אם יוצא לכם להתעצבן לעיתים קרובות על אחד מדיירי הבית שהדליק את המזגן בסלון, בדיוק כשהדלקתם את התנור בחדר, וגרם לפקק לקפוץ – כדאי שתשקלו מעבר ממערכת חד פאזית לתלת פאזית.

מפסק חד פאזי מתאים לרוב לדירות בהן צריכת החשמל בינונית, לעומת זאת, בדירות גדולות יותר בהן יש ריבוי מכשירי החשמל, מפסק תלת פאזי מאפשר הפעלה של מכשירי חשמל מרובים, בלי חשש לקפיצה של השלטר. מערכת תלת פאזית שונה ממערכת חד פאזית ומצריכה הוספה של מאמ"תים נוספים על לוח החשמל, אבל לא תמיד מחייבת החלפה של הלוח בשלמותו. במידה ולוח החשמל שלכם גדול מספיק, החשמלאי יוכל להוסיף את המפסקים החדשים בלוח הקיים. במקרים בהם הלוח קטן ולא מאפשר הוספה של מפסקים חדשים, לא תוכלו להתחמק משידרוג לוח החשמל הקיים ללוח גדול יותר.

מה זה תלת פאזי?

זרם חשמל החלפת לוח חשמל ישן – כמו כל מכשיר,  גם ללוח החשמל יש אורך חיים מוגבל. במשך הזמן החלקים השונים שמרכיבים אותו, כמו פיוזים וחוטים, צוברים בלאי, לכן חשמלאים ממליצים להחליף את לוח החשמל אחת ל-15-20 שנים. כדאי לדעת שלוח החשמל יכול להישחק עוד קודם לכן, כך שאם הבחנתם במפסק שקופץ בלי סיבה ברורה, יכול להיות שזה סימן שכדאי לערוך בדיקה ואולי לשקול החלפה של לוח החשמל. באופן כללי, כמו שכבר למדנו ביסודי – חשמל זה לא משחק ילדים, לכן חשמלאים ממליצים לערוך בדיקת תקינות אחת לשנה. אתם כמובן לא חייבים להקשיב, אבל כדאי לפקוח עין, ובמידת הצורך לקרוא לחשמלאי לבדיקה שתשמור על אורך החיים של לוח החשמל שלכם, והכי חשוב – על הבטיחות שלכם.  


שלבים בהחלפת לוח חשמל

ברוב הפעמים, החלפת לוח חשמל היא עסק די יומיומי בשביל חשמלאי מנוסה. יחד עם זאת, כדאי לדעת שמדובר בסיפור לא פשוט בכלל שדורש עבודה איטית, מדויקת ויסודית, חיבור וניתוק חוטי חשמל רבים, ולעיתים אורכת שעות לא מעטות. עוד לפני שהחשמלאי יחליף את לוח החשמל, הוא יבצע בדיקה מקיפה של הלוח הכוללת בדיקת הארקה. לאחר מכן, ינתק את זרם הזנת החשמל בדירה ויפרק את אביזרי החשמל השונים מהקיר. בשלב הבא, החשמלאי ינתק את מעגלי החשמל בדירה, ויחליף אותם במעגלים חדשים, ובסוף, יחבר החשמלאי את לוח החשמל החדש, ויוסיף את המאמ"תים השונים על הלוח, כולל ממסר הפחת והמפסק הראשי.

 ניתוק חוטים בלוח חשמל

חשוב לדעת! החלפת לוח החשמל מצריכה חשמלאי בעל רישיון מתאים. במקרה של החלפת לוח חשמל במערכת חד-פאזית שימו לב שהחשמלאי שמגיע אליכם הוא חשמלאי מעשי או בכיר ממנו. אבל, חשמלאי מעשי לא רשאי להחליף לוח חשמל במערכת תלת- פאזית, ובמקרה כזה תצטרכו לקרוא לחשמלאי מוסמך או בכיר ממנו.


מחירים של החלפת לוח חשמל

מחיר החלפת לוח חשמל משתנה בהתאם לרכיבים השונים ותלוי בגודל הלוח וסוג המפסק הראשי (חד פאזי או תלת פאזי). יש גורמים נוספים שצפויים להשפיע על עלות החלפת לוח החשמל שצריך לקחת בחשבון, כמו עבודות תשתית במידת הצורך, החלפת הארקה או הכנסת ארון החשמל לתוך הבית.

כמה זה יעלה לכם?

מחיר החלפת לוח חשמל חד פאזי (עד 10 מפסקים) יעלה כ-1,200-1,500 ₪

מחיר החלפת לוח חשמל תלת פאזי (מפסק תלת פאזי ו-10 מפסקים) יעלה כ-2,000-2,200 ₪. כאן תוכלו לקרוא על עוד מחירים של החלפת לוח חשמל.

 לוח חשמל

אם בחרתם לעבור מחד- פאזי לתלת פאזי קחו בחשבון שמדובר בתהליך מורכב ויקר יותר, שמצריך בניית תשתית על ידי חשמלאי מוסמך, ולאחר מכן אישור התשתית על ידי חברת החשמל:  

מעבר מחד פאזי (25x1) לתלת פאזי (25x3) יעלה כ3,000-5,000 ש"ח תלוי בעבודת התשתית + עלות מעבר בחברת החשמל תוסיף כ-3,500 ₪ נוספים.

חשוב לדעת שבבתים ישנים התהליך יכול להתייקר, מאחר והוא מצריך פעמים רבות גם החלפת חוטים ושקעים בלוח החשמל. 


חשמלאים מומלצים להחלפת לוח חשמל

קצר בלוח החשמל בדירה ממש לא מחייב קצר בתקשורת גם עם החשמלאי שהזמנתם. החלפת לוח חשמל היא לא סיפור מורכב מדי עבור חשמלאי מנוסה, אבל עליכם לוודא שמדובר בחשמלאי עם תעודה המתאימה לגודל העבודה אצלכם בדירה ושיש עליו המלצות קודמות. במיוחד בשביל זה אספנו עבורכם רשימה של חשמלאים מומלצים לפי חוות דעת של עשרות לקוחות קודמים. 


שאלות נפוצות לדף זה

מה התפקיד של לוח החשמל?

לוח החשמל הוא מרכז הבקרה בדירה ומשמש כנקודת הכניסה של החשמל בדירה. תפקידו העיקרי הוא להגן על דיירי הבית מפני התחשמלות. חוץ מזה, לוח החשמל מגן גם על מכשירי החשמל השונים בדירה מפני קצר ושריפות בלוח החשמל.

 

 

מה זה לוח חשמל תלת פאזי?

פאזה הוא זרם החשמל המסופק מחברת החשמל למערכת החשמל הדירתית. מערכת חד פאזית מספקת עד 25 אמפר ומתאימה לדירות בהן צריכת החשמל נמוכה או בינונית. מערכת תלת פאזית מספקת פי 3 ממערכת חד פאזית, כלומר 75 אמפר המחולק בדירה, ומתאימה לדירות בהן מכשירי חשמל רבים פועלים בו זמנית, או במקרה של מכשירי שצורכים חשמל ברמה גבוהה (כמו מזגן). הסבה למערכת תלת פאזית מחייבת החלפה המפסק הראשי לתלת פאזי (שמצריך 3 מקומות על לוח החשמל, בניגוד לחד פאזי שמצריך מקום אחד) והחלפה של ממסר הפחת (מצריך הגדלה ל-4 מקומות על לוח החשמל, לעומת 2 מקומות במערכת חד פאזית). מאחר ומעבר לתלת פאזי דורש הוספת מפסקים על לוח הבקרה, הרבה פעמים יש צורך להחליף את לוח החשמל ללוח גדול יותר.  

מה מחיר החלפת לוח חשמל?

מחיר החלפת לוח החשמל משתנה בהתאם לגודל הלוח (מספר המאמת"ים/פקקים), בהתאם למפסק הראשי (חד או תלת פאזי) ומושפע גם מעבודות נוספות במידת הצורך כמו עבודות תשתית בדירה, התקנת הארקה ועלות ביקור של חברת החשמל (במקרה של שינוי תשתית במעבר מחד פאזי לתלת פאזי) :

החלפת לוח חשמל חד פאזי (כולל 10 מפסקים) תעלה כ-1,200-1,500 ₪

החלפת לוח חשמל תלת פאזי (מפסק תלת פאזי ו-10 מפסקים) תעלה כ-2,000-2,200 ₪.

מעבר מחד פאזי  לתלת פאזי יעלה כ3,000-5,000 ש"ח (תלוי בעבודת התשתית) + עלות מעבר בחברת החשמל תוסיף כ-3,500 ₪ נוספים.

איך מחליפים לוח חשמל?

לוח חשמל הוא עסק מסוכן, ובניגוד לתיקונים אחרים בדירה כאן כדאי לשמור את העבודה לחשמלאי מקצועי, ולוודא שהוא מחזיק ברישיון הדרוש לעבודה.  עוד טרם ההחלפה החשמלאי יערוך בדיקות מקיפות של לוח החשמל בדירה, ביניהם בדיקות הארקה שחיוניות לבטיחות דיירי הבית ומונעת התחשמלות (חס וחלילה). לאחר מכן, החשמלאי ינתק את זרם החשמל בדירה, יפרק את אבזירי הלוח השונים, ינתק את מעגלי החשמל בדירה ויחליף אותם במעגלים חדשים. לבסוף, יתקין החשמלאי את לוח החשמל החדש ויוסיף את המאמ"תים על לוח החשמל.

אין לעשות שימוש בתוכן ללא אישור בכתב (ניתן לקבל אישור בתנאים מסויימים). שימוש בתכנים ללא אישור מהווה הפרת חוק זכויות יוצרים ויהווה עילה לתביעה.

שים לב! הנך מחובר בשם הלקוח . התנתק