מוקד טלפוני: 1-700-707-233

התקנת גופי תאורה

בעבר, גופי התאורה השונים הסתכמו בנברשות תלויות או מנורות עומדות, אבל עם הזמן המנורות הפשוטות פינו את אור הזרקורים לגופי תאורה שקועים, צמודים, או שנדלירים מרשימים. לא משנה מה בחרתם - נשאר רק להתקין את גוף התאורה במקום הנכון.  אז אנחנו פה לענות לכם על כל השאלות -  מה חשוב בהתקנת גופי תאורה? מי יכול להתקין אותם (ובעיקר מי לא..)? למה נורת הלד הפכה להיות כל כך פופולרית, וגם מחירים של התקנת גופי תאורה שישפכו אור על הכל מחייך


התקנת גופי תאורה

מזל טוב הגעתם לפה כי אתם צריכים להתקין גופי תאורה. הבחירה בין סוגי גופי התאורה השונים אומנם תלויה (תרתי משמע) בטעם האישי שלכם, אבל כדאי לדעת שיש גופי תאורה שמתאימים יותר למקומות מסוימים בדירה ולקירות מסוגים שונים:

 •  גופי תאורה עצמאיים –  למשל מנורת שולחן או מנורה עומדת. כאן בעצם אין צורך בהתקנה, ואתם פשוט צריכים לחבר את הכבל של המנורה לתקע חשמל. בהצלחה, בטוחים שתתמודדו מחייך
 • גופי תאורה תלויים –  גופים תלויים ממוקמים על התקרה ומתאימים במיוחד לתקרות גבוהות (אבל ממש לא מחייב). את הגופים תלויים ניתן למצוא בכל רחבי הבית - בסלון, במטבח ובחדר השינה
 •  גופי תאורה צמודי תקרה / קיר – גופי תאורה שמותקנים בצמוד לקיר או על תקרה (גבס או בטון) הפכו להיות פתרון עיצובי אהוב במיוחד בשנים האחרונות. גופי תאורה צמודים מתאימים במיוחד לתקרות נמוכות וחללים קטנים
 • גופי תאורה שקועי תקרה / קיר –  גופי תאורה שחבויים מאחורי הקיר, התקרה ואפילו הרצפה ויוצרים אווירה נקייה בחלל הבית

 

 גופי תאורה תלויים

 

 


מי יכול להתקין גופי תאורה?

גם אם בורכתם בידי זהב ואתם הראשונים לטפל בכל תקלה שצצה בדירה, כדאי לדעת שבהתאם לחוק החשמל, רק חשמלאי עם רישיון מתאים מוסמך לבצע עבודות חשמל. מה נכלל תחת עבודות חשמל? עבודת חשמל היא כל עבודה שמתבצעת בעזרת כלי עבודה. להוציא את גופי התאורה העצמאיים, כל גופי התאורה השונים מצריכים שימוש בכלי עבודה ומחייבים התקנה על ידי חשמלאי מעשי ובכיר ממנו כמו חשמלאי מוסמך. כשמדובר בהחלפת נורה או בהתקנת גופי תאורה עצמאיים כמו מנורת שולחן בהם אין צורך להיעזר בכלי עבודה, תוכלו לבצע את ההתקנה בעצמכם - רק חשוב לשים שגוף התאורה עומד באופן יציב ושהוא מותקן במקום שאין בו חשש לרטיבות. 

 מנורת שולחן

 


התקנת תאורת לד

בשנים האחרונות, יותר ויותר אנשים בוחרים להאיר את הדירה שלהם בנורות לד על פני נורות ליבון או פלורסנט, ובהתחשב ביתרונות הרבים של נורת הלד – הבחירה לגמרי ברורה.  כיום כמעט כל גופי התאורה מגיעים עם נורות לד, בייחוד גופי תאורה צמודים או שקועים. תאורת לד חסכונית במיוחד גם בזכות תפוקת חשמל גבוהה יותר בהשוואה לנורות ליבון או פלורסנט, וגם בגלל אורך החיים הממושך שלה- לצורך ההשוואה, נורת פלורסנט מחזיקה כ-20,000 שעות עבודה, לעומת נורת לד שמחזיקה כ-50,000 שעות. 

בחירת גופי תאורה - נורות חסכוניות


התקנת גופי תאורה – כל השלבים

אז איך בעצם מתקינים גוף תאורה? נחלק את זה לשניים - ההתקנה הפשוטה יותר, של גופי תאורה שקונים בד"כ בחנויות חשמל ואתם מזמינים חשמלאי רק להתקנה שלהם, וגופי תאורה שקועים, שמצריכים קצת יותר מאמץ. 

התקנת גופי תאורה תלויים וצמודים:

גופי תאורה תלויים או צמודים מותאמים להתקנת על תקרות גבס ובטון, יחד עם זאת, כדאי לדעת שגופי תאורה גדולים במיוחד, כמו שנדלירים, לא מומלצים להתקנה ישירה על גבי תקרת הגבס מאחר והם פחות עמידים לנשיאה במשקל הרב של גוף התאורה. עוד לפני תחילת התקנת גוף התאורה, החשמלאי יוודא בשטח שגוף התאורה מותאם להתקנה על סוג הקיר / תקרה הקיימים, ורק לאחר מכן יבצע את ההתקנה במספר שלבים פשוטים:

 • הרכבת גוף התאורה עצמו על הרצפה או על שולחן קרוב
 • ניתוק זרם החשמל לנקודת ההתקנה
 • סימון מיקום החורים לקדיחה בקיר – יש לוודא שהקידוח לא מתבצע קרוב לצינור החשמל כדי לא לפגוע בחוטי החשמל.
 • קדיחת חורים בתקרה והתקנת דיבלים בהתאם לסוג התקרה
 • חיבור חוטי החשמל לגוף התאורה
 • הצמדת גוף התאורה לתקרה/קיר והברגת הברגים במקומות המתאימים 

התקנת גופי תאורה שקועים:

גופי תאורה שקועים מיועדים להתקנת בתוך קירות גבס או על התקרה באמצעות הנמכת תקרה. במקרים אחרים כמו שיפוץ או בניית בית חדש, יש אפשרות להתקין גופי תאורה שקועים גם בקירות בטון באמצעות התקנת קופסאות בטון בשלבי היציקה. מדובר על תהליך יחסית מסובך, אז אנחנו נתמקד כאן בתהליך התקנת גופי תאורה שקועים בתוך קיר גבס: 

בשלב הראשון החשמלאי יעשה תכנון מקדים של התקנת גוף התאורה, כולל בדיקה של מיקום גוף התאורה וחיבור אפשרי למקור חשמל בתוך הקיר, בשלב זה תתבצע גם הזמנת פרופיל אלומיניום שהוא מתקן ייעודי לתאורת הלד.

לאחר התכנון המקדים החשמלאי יתקין את גוף התאורה במספר שלבים:

 • מדידה וחיתוך של קיר הגבס לפי הסימון.
 • קדיחת חור בקיר עבור חוט השנאי המוסתר.
 • הכנת גוף התאורה -  כוללת מדידה וחיתוך של פס הלד, חיבור מגעים והדבקת פס הלד בתוך פרופיל האלומיניום.
 • הדבקת גוף התאורה המוכן אל שקע הקיר.

תאורה נסתרת בגבס:


התקנת גופי תאורה באמבטיה או בגינה

שני מקומות בבית בהם מותקנים גופי תאורה רבים, אך יש להתייחס אליהם באופן שונה, הם האמבטיה והגינה. בין אם מדובר בלדים שהולכים ומשתלטים על האמבטיה, או תאורת גן סולרית בגינה  - הבחירה בין סוגי גופי התאורה השונים פשוט לא נגמרת. אבל בשונה מגופי תאורה אחרים, התקנת גופי תאורה באמבטיה ובגינה מצריכה התייחסות מיוחדת בגלל החשש למפגש עם מים או לחות.

 גופי תאורה בגינה

שני דברים עיקריים שחשוב להקפיד עליהם כשמדברים על התקנת תאורת אמבטיה וגינה - בחירה בגופי תאורה עם מתח נמוך של V12 ובחירה בגופי תאורה מוגני מים. בנוסף, כשמדברים על מיקום גופי תאורה במקלחת חשוב לדעת שהתקנת גופי תאורה תלויים מעל המקלחת או האמבטיה ממש לא מומלצת ואפילו מסוכנת.

 לדים בחדר אמבטיה

 


מחירים של התקנת גופי תאורה

מחירי גופי התאורה עצמם מגוונים ויש להודות, יקרים מאוד. מחיר התקנת גופי תאורה לא מושפע ממחיר גוף התאורה, אותו לרוב תקנו בעצמכם, אלא מאופי ההתקנה – בתקרה, בקיר, האם נדרשת עבודה של התקנת נקודות חשמל חדשות וכדומה. אם אתם כרגע בחנות החשמל שימו לב - מחירי גופי התאורה אף פעם לא כוללים התקנה, כך שאל תטעו בנושא.

התקנת גוף תאורה יחיד, בתקרה, ללא עבודה נוספת או בעיות מיוחדות תעלה כ- 200-300 ₪. אנחנו ממליצים "לאחד עבודות" ולקרוא לחשמלאי כדי להתקין מספר רב של גופי תאורה וכך לחסוך במחיר.

התקנת גוף תאורה שקוע יחיד (לא כולל מחיר גוף התאורה) תעלה בין 270-400 ₪, בהתאם לעבודת הגבס והעבודה המקדימה בקיר הכוללת חיווט חוטי חשמל. שימו לב שלרוב גופי תאורה שקועים לא יהיו יחידים על קיר או בהנמכת גבס ויש לבקש הצעת מחיר כוללת, המתייחסת לכל הפרמטרים הקשורים לקיר. 

התקנת ספוט סטנדטי בגינה (לא כולל בניית תשתית) תעלה כ-200 ₪. יש לקחת בחשבון שהמחיר הוא עבור התקנת גוף התאורה בלבד, אחרי התקנת תשתית או שיפוץ מתאים. בניית תשתית חשמל מתאימה (כולל הוספת קו חשמל, צנרת וכבלים) תייקר את העבודה במאות שקלים ולפעמים מעבר לזה. עוד פרמטרים שצפויים להשפיע על המחיר תוכלו לקרוא במחירון החשמל שלנו.

 גופי תאורה תלויים

חשמלאים מומלצים להתקנת גופי תאורה

אז אחרי שהבנתם איך מתקינים גופי תאורה, מי בכלל רשאי להתקין גופי תאורה ועברתם קצת על מחירים, נשאר רק לפנות לחשמלאי עם רישיון מתאים שיתקין את גוף התאורה המסנוור שרכשתם. בדיוק בשביל זה, אספנו עבורכם רשימה של חשמלאים מומלצים להתקנת גופי תאורה. ההמלצות מתקבלות בשיחה טלפונית עם לקוחות בדיוק כמוכם, שקבלו שירות מהחשמלאים ברשימה ונתנו חוות דעת על העבודה.


שאלות נפוצות לדף זה

מה המחיר של התקנת גופי תאורה?

מחיר התקנת גופי תאורה משתנה בהתאם למספר גורמים ביניהם סוג גוף התאורה, מיקום גוף התאורה ועבודות נוספות שצריך לקחת בחשבון כמו הוספת נקודת חשמל ועבודות תשתית נוספות. עלות התקנת גוף התאורה לא כוללת את גוף התאורה עצמו ותנוע בין ינוע בין 200-300 ש"ח, כתלות בסוג גוף התאורה ובגודלו.

איך מתקינים גוף תאורה?

בכל מה שנוגע בהתקנת גוף תאורה,  מומלץ בחום לא ללכת על שיטת "עשה זאת בעצמך", ולפנות לחשמלאי בעל רישיון מעשי ובכיר ממנו שמוסמכים על פי חוק לביצוע עבודת התקנת גוף התאורה.

התקנת גופי תאורה צמודים או תלויים כוללת את הרכבת גוף התאורה עצמו, ניתוק זרם החשמל (באמצעות לוח החשמל), קדיחת חורים בתקרה, חיבור חוטי החשמל לגוף התאורה ולבסוף הצמדת גוף התאורה לקיר.

התקנת גופי תאורה שקועים מצריכה תכנון מקדים של התקנה הגוף והזמנת פרופיל האלומיניום (מתקן ייעודי לתאורת לד). לאחר התכנון המקדים, תתבצע התקנת גוף התאורה באמצעות מדידה וחיתוך של קיר הגבס, קדיחת חור בקיר עבור חוט השנאי, הכנת גוף התאורה עצמו והדבקת גוף התאורה המוכן אל שקע  הקיר.

 

מה זה נורות לד? צירפנו תשובה בוידיאו!

 נורת לד היא דיודה פולטת אור (LED - light emitting diode) שמתאפיינת בצריכת חשמל נמוכה במיוחד ובאורך חיים ממושך בהשוואה לנורות אחרות (כמו פלורסנט או ליבון) ובזכות התכונות האלה, הפכה להיות מקור תאורה פופולרי במיוחד בגופי התאורה השונים.

צירפנו וידיאו כדי להאיר את כל היתרונות בנורות לד -

 

 

אין לעשות שימוש בתוכן ללא אישור בכתב (ניתן לקבל אישור בתנאים מסויימים). שימוש בתכנים ללא אישור מהווה הפרת חוק זכויות יוצרים ויהווה עילה לתביעה.

שים לב! הנך מחובר בשם הלקוח . התנתק