מוקד מידרג: 1-700-707-233

הגדלת חיבור חשמל

הגדלת חיבור חשמל היא תהליך מורכב שלא יקרה ביום אחד, יערב כמה גורמים, ויעלה כ5,000 ₪ לפחות. מה הבשורות הטובות אתם שואלים? שאנחנו כאן כדי להסביר הכל על הגדלת חיבור חשמל, כדי שתבואו לתהליך הכי מוכנים שיש! אז מתי זה נדרש? מי מבצע? ומה השלבים השונים של הגדלת חיבור חשמל? בואו להטעין את עצמכם במידע 😊


מתי צריך להגדיל חיבור חשמל?

כמה עובדות רקע על חשמל שכדאי שתדעו לפני שנצא לדרך:

חשמל כדי שמכשיר חשמלי יפעל, הוא צריך לקבל חשמל בהספק מסויים. לדוגמא, תנור אמבטיה צורך 2,000 וואט, לעומת פטריית חימום לחצר שצורכת 13,000 וואט.

חשמל כדי שהספק החשמל המיועד יגיע אל המכשיר, צריך שהמוליך אליו יוכל לעמוד בזרם החשמל, שנמדד ביחידות של אמפר.

חשמל המוליך שאחראי על כל צריכת החשמל בבית שלכם נקרא פאזה, והוא נמצא בלוח החשמל.

אנחנו רואים את המבט שלכם מזדגג אז לא נרחיב כאן יותר, מוזמנים לקרוא בקישור הזה עוד על מושגים בחשמל.

 

ברוב הבתים הישנים, חיבור החשמל הוא חד פאזי 25 אמפר. זה אומר שבכל רגע נתון קו החשמל שמגיע אל הבית יכול לספק זרם של עד 25 אמפר, כלומר הספק של עד 5,500 וואט (איך הגענו למספר הזה? הכפלנו את הזרם במתח החשמל הביתי בישראל, שהוא 220 וולט). המשמעות היא שאם תפעילו בו זמנית כמה מכשירי חשמל שצורכים יחד יותר מזה, נניח: מזגן, מכונת כביסה ותנור אפיה, החשמל יקפוץ. במקרה כזה, נדרשת הגדלת חיבור חשמל.

הגדלת חיבור חשמל

איך יודעים כמה חשמל כל מכשיר צורך? ההספק הנדרש לכל מכשיר אמור להיות כתוב עליו, אבל תוכלו גם לגגל את שם הדגם כדי למצוא עליו מידע. באופן כללי מכשירים שצורכים הרבה חשמל הם מזגנים, מכונות או מייבשי כביסה, מדיחי כלים, דודי חשמל, כיריים חשמליות ועוד – כל דבר שמייצר הרבה חום. 

חוץ מעומס על קו החשמל, יש עוד מצב שדורש הגדלת חיבור חשמל, וזה אם מעוניינים להתקין בבית מכשיר שדורש חיבור תלת פאזי, כמו מזגן מעל 3 כח סוס או כיריים אינדוקציה.


הגדלת חיבור חשמל: אפשרויות

יש שני סוגים של הגדלת חיבור חשמל שתוכלו לבצע:

חשמל מ25 אמפר ל40 אמפר: החיבור יישאר חד פאזי, אבל יספק זרם גדול יותר – 40 אמפר במקום 25 אמפר

חשמל מחד פאזי לתלת פאזי: החיבור החד פאזי יוחלף בשלוש פאזות, כל אחת מהן בהספק של 25 אמפר, כלומר 75 אמפר בסך הכל. ניתן גם להחליף לתלת פאזי בהספק גדול יותר – 40 או 63 אמפר לכל פאזה, כלומר 120 או 189 אמפר בסך הכל, בהתאמה. לרוב בבתים פרטיים לא משתמשים ביותר משלוש פאזות של 40 אמפר.

איך תדעו איזה גודל חיבור אתם צריכים בבית? 40 אמפר או תלת פאזי? תלת פאזי 25 או 40? תוכלו להשאיר את השאלה לחשמלאי שתזמינו, או לנסות לחשב בעצמכם: לעשות חיבור של ההספקים שדורשים המכשירים השונים שתרצו להפעיל בו זמנית, לחלק ב220, ולקחת עוד קצת טווח ביטחון.


הגדלת חיבור חשמל

הגדלת חיבור חשמל היא מחזה מעט מורכב שיכלול כמה דמויות: בודק חברת חשמל, חשמלאי מוסמך ואתם.

במערכה הראשונה (פנים. יום.) תצטרכו להזמין חשמלאי מוסמך הביתה, שיכין את הבית לקראת הגדלת החיבור ולקראת ביקור חברת החשמל במערכה השניה. ההכנה תכלול:

חשמל בדיקת תקינות של מערכת החשמל בבית: למשל בדיקת הארקה, בדיקת ממסר הפחת, ובדיקת מגר שמוודאת שחוטי החשמל מבודדים כמו שצריך. באופן כללי החשמלאי יעשה עבודה יסודית כדי לוודא שהכל במערכת החשמל שלכם תקין, כי אם לא – חברת החשמל פשוט לא תסכים לבצע הגדלת חיבור.

חשמל תיקונים נדרשים: במהלך הבדיקה שבסעיף הקודם, ברוב המקרים יעלה הצורך בתיקונים שונים במערכת החשמל, וכדאי לתת לחשמלאי שכבר אצלכם לבצע אותם.

חשמל עבודת תשתית נוספת: ביקור החשמלאי הוא הזדמנות לעבודות תשתית נוספות בבית, שלפעמים נדרשות בשביל הגדלת החיבור. לדוגמא התקנת שקעי כח חדשים (שקע כח הוא שקע שמגיע אליו קו חשמל פרטי היישר מלוח החשמל, והוא מיועד לצרכני חשמל כבדים כמו מדיח, אטמור ועוד). אם הסיבה להגדלת חיבור החשמל היתה התקנה של מכשיר שדורש חיבור תלת פאזי, בשלב הזה החשמלאי יתקין שקע תלת פאזי עבורו.

חשמל הכנת לוח החשמל: אחרי שמערכת החשמל שלכם בבית עברה את כל הבדיקות והתיקונים והיא ללא רבב, החשמלאי יכין את לוח החשמל להגדלת החיבור. אם אתם נשארים בחיבור חד פאזי, ההכנה כוללת רק החלפה של המפסק הראשי ותיקונים נדרשים. אם אתם עוברים לחיבור תלת פאזי, ההכנה תכלול החלפה של המפסק הראשי, החלפה של ממסר הפחת, וחלוקה של המפסקים השונים בלוח לפאזות השונות, כך שקווי החשמל בבית יהיו מחולקים בין שלושת הפאזות בצורה יחסית שווה.

לוח חשמל לאחר החלפה לרכיבים של תלת פאזי

במערכה השניה תופיע דמות חדשה: בודק חברת החשמל. החשמלאי מהמערכה הקודמת יגיע שוב כדי להגיש לו את תוכנית החשמל בבית שלכם ואת טופס אישור הבדיקה שביצע, וגם אתם תהיו חייבים להיות נוכחים במעמד הגדלת החיבור. הבודק יוודא שהחשמל אצלכם תקין לחלוטין, ואז יחליף את הנתיך והשעון (לפעמים גם חלק מהחוטים) בלוח החשמל שלכם, והידד! הגדלת חיבור החשמל הושלמה.

אם מצב מערכת החשמל בבית שלכם לא יהיה לשביעות רצונו של בודק חברת החשמל, הוא לא יאשר את הגדלת החיבור וכל ההצגה תתחיל מההתחלה. מהסיבה הזו לא כדאי לחפש קיצורי דרך, אלא לעשות את עבודת ההכנה בצורה היסודית ביותר כדי למנוע בעיות מאוחר יותר.


מחיר הגדלת חיבור חשמל

כמו שכבר קראתם, הגדלת חיבור חשמל תדרוש גם חשמלאי פרטי וגם את חברת החשמל. וכמו שאתם יכולים לשער, לכל אחד מהם תצטרכו לשלם. כך שבעצם מחיר הגדלת חיבור חשמל יהיה מורכב מתשלום האגרה לחברת החשמל והתשלום לחשמלאי. לא בדיוק להגדיל בשקל תשעים 😊.

 

מחיר הגדלת חיבור חשמל –חשמלאי

לעומת חברת החשמל שמחירי האגרות שלה יחסית קבועים, עלות ההכנה להגדלת חיבור חשמל על ידי חשמלאי משתנה מאוד על פי הצרכים של הבית שלכם. אם הבית שלכם חדש יחסית, יכול להיות שכבר יש בו הכנה לחיבור תלת פאזי, ומן הסתם תצטרכו פחות תיקונים, פחות החלפות שקעים, פחות מתיחות קווי חשמל חדשים ועוד דברים שהעלות הכוללת שלהם גבוהה.

אם אין צורך בעבודות תשתית ותיקונים בבית שלכם אלא רק בבדיקה והכנת הלוח להגדלת החיבור, מחיר הגדלת חיבור חשמל יהיה כ1,500-2,000 ₪. אם תצטרכו תיקונים או הוספות המחיר יכול להגיע גם ל4,000-5,000 ₪, ובמקרים קיצוניים אפילו יותר.

אנחנו יודעים, הטווח לא קטן, אבל קשה לדעת עלות מדוייקת בלי לראות את תנאי הבית שלכם. כדי לקבל הצעת מחיר יותר ספציפית, אתם מוזמנים לדבר עם חשמלאי.

 

מחיר הגדלת חיבור חשמל – חברת החשמל

אגרת חברת החשמל עבור הגדלת חיבור חשמל מ25 ל-40 אמפר היא כ3,000 ₪.


האגרה עבור הגדלת חיבור חשמל מחד פאזי 25 אמפר לתלת פאזי 25 אמפר משתנה לפי תשתית החשמל בבית שלכם, ויכולה להיות כ3,000 ₪ או כ5,000 ₪.

 איך תדעו כמה תשלמו? פתחו את ארון החשמל ובדקו כמה חוטים יוצאים מהשעון. ארבעה? הידד! כבר יש לכם הכנה לתלת פאזי, ותשלמו פחות אגרה. שניים? אבוי! עבודת תשתית נדרשת בלוח שלכם, ותשלמו את תעריף האגרה הגבוה.  


האגרה עבור הגדלת חיבור חשמל מחד פאזי 25 אמפר לתלת פאזי 40 אמפר היא כ5,300 ₪, ויכולה להיות יותר כאשר נדרשת עבודת תשתית בלוח.


חשמלאים מומלצים

כל עבודת חשמל כדאי להניח בידיים טובות, אבל כשאתם מפקידים את מערכת החשמל שלכם כולה בידיים של איש מקצוע, כדאי בהחלט שזה יהיה מישהו שאפשר לסמוך עליו. בדיוק בשביל זה אספנו לכאן רשימה של חשמלאים מומלצים, מדורגים לפי חוות דעת של לקוחות קודמים. מוזמנים לקרוא ביקורות וציונים על החשמלאים ולבחור את האיש המתאים לכם.


אין לעשות שימוש בתוכן ללא אישור בכתב (ניתן לקבל אישור בתנאים מסויימים). שימוש בתכנים ללא אישור מהווה הפרת חוק זכויות יוצרים ויהווה עילה לתביעה.

שים לב! הנך מחובר בשם הלקוח . התנתק