מוקד מידרג: 1-700-707-233

חשמלאי מוסמך

חשמל זה עניין של חיים ומוות, ולכן כשמזמינים חשמלאי חשוב להבין טוב מי עומד להגיע והאם ההכשרה שלו מתאימה. אמנם חשמלאי מוסמך מורשה לבצע את רוב עבודות החשמל בבתים פרטיים, אך לא כל חשמלאי בעל תעודה הוא חשמלאי מוסמך. אז איך אפשר לוודא? בלי מתח. אנחנו כאן כדי להסביר


רישיון עיסוק בחשמל

המושג "חשמלאי מוסמך" יכול לתעתע קצת. כשמדובר בחשמלאים, המילה "מוסמך" אינה אינדיקציה לכך שהחשמלאי עבר הסמכה באופן כללי, אלא מציינת את רמת ההסמכה של החשמלאי. יש רמות שונות ברישיון החשמלאים, כאשר "חשמלאי מוסמך" היא אחת מהן. רמת ההסמכה נקבעת לפי סוג הלימודם והניסיון של החשמלאי. 

סוגי רישיונות לעיסוק בחשמל:

הרשימה מסודרת בסדר עולה, כך שכל רמה כוללת את הסמכויות של הדרגה הקודמת וסמכויות נוספות. לדוגמא, חשמלאי ראשי מורשה לעסוק בכל התחומים בהם עוסק חשמלאי מוסמך ומעבר לכך. חשמלאי מהנדס רשאי לערוך ולבצע כל תכנית חשמל.

 1. חשמלאי עוזר
 2.  חשמלאי מעשי
 3.  חשמלאי מוסמך
 4.  חשמלאי ראשי
 5.  חשמלאי טכנאי
 6.  חשמלאי הנדסאי
 7.   חשמלאי מהנדס

חשמלאי בודק

בנוסף, יש חשמלאים שעברו הסמכה מיוחדת כדי להיות חשמלאים בודקים והם עוסקים בעיקר בבדיקת מערכות החשמל, ההארקה והחיווט ובהפקת דו"ח על ליקויי החשמל הקיימים. במידה ויש צורך חשמלאי בודק יכול גם לבצע תיקונים (בהתאם לסוג הרישיון). גם כאן, לא כל חשמלאי שהוא "חשמלאי בודק" יכול לבדוק כל מערכת חשמלית וחשוב להבחין בין הסוגים השונים:

 • חשמלאי בודק סוג 1 - חשמלאי טכנאי שעבר הכשרה מיוחדת להיות חשמלאי בודק
 • חשמלאי בודק סוג 2 - חשמלאי הנדסאי שעבר הכשרה מיוחדת להיות חשמלאי בודק
 • חשמלאי בודק סוג 3 - חשמלאי מהנדס שעבר הכשרה מיוחדת להיות חשמלאי בודק

רשיונות חשמלאי לעבודות ספציפיות

חשמלאים שרשאים לבצע רק סוג מסויים של עבודות חשמל תחת הגבלים מסויימים המצויינים ברישיון העבודה:

 • חשמלאי מסוייג לפי תחום עיסוק (למשל התקנת מזגנים)
 •  חשמלאי שירות לפי תחום התמחות (למשל רדיו וטלויזיה)

הסמכויות של חשמלאי מוסמך

בחלוקה גסה, ככל שרמת רישיון החשמלאי גבוהה יותר כך הוא רשאי לתכנן ולבצע עבודות במתח חשמל גבוה יותר. חשמלאי מוסמך מורשה לתכנן ולבצע את כל עבודות החשמל עד מתח של 3X80 אמפר, כולל תלת פאזי. ברוב הבתים הפרטיים המתח נמוך מזה, כך שחשמלאי מוסמך בהחלט מספיק. ברמות מתח גבוהות יותר (למשל במבנים ציבוריים) חשמלאי מוסמך אינו רשאי לתכנן, אך יכול לבצע חלק מהעבודות תחת פיקוח של חשמלאי בדרגה גבוהה יותר (תלוי ברמת המתח).

 

חשמלאי מוסמך

איך יודעים אם החשמלאי מוסמך?

לצערנו, תחום עבודות החשמל עמוס בחאפרים וברמאים שמתחזים לחשמלאים למרות שאין ברשותם אף תעודה. חשמל הוא עסק רציני שיכול להפוך בקלות למסוכן, ולכן לפני שמזמינים חשמלאי חייבים לבדוק שבעל המקצוע הוא אכן חשמלאי בעל תעודה תקפה וברמת הרישוי הנדרשת לעבודה הספציפית שאתם צריכים. איך עושים את זה?

כשאתם מתקשרים לחשמלאי, בקשו ממנו לשלוח צילום של רישיון עבודות החשמל שלו. התעודה שהחשמלאי צריך לשלוח לכם היא "רישיון לעסוק בביצוע עבודות חשמל" והיא צריכה לכלול: מספר רישיון, מספר תעודת זהות או דרכון, סוג הרישיון, שם, תאריך הוצאה, תוקף, היתרים והגבלות. קודם כל, בדקו את תוקף התעודה. בשונה מקוטג' שאפשר לפעמים לאכול גם יום אחרי תאריך התפוגה, בעבודות חשמל אין מקום למשחקים –  גם אם הרישיון פג רק אתמול, הוא לא בתוקף!

בדקו מה רמת הרישיון שכתובה בתעודה של החשמלאי. למשל, אם אתם רוצים לבצע בדיקת הארקה חשמלאי בדרגת "חשמלאי מעשי" לא יספיק, ותצטרכו חשמלאי בדרגת "חשמלאי מוסמך" לפחות. אם אתם לא יודעים איזו רמת הסמכה נדרשת לצורך ביצוע עבודת החשמל שאתם צריכים (אל תרגישו רע, זה בהחלט הגיוני), עדיף ללכת על בטוח ולהזמין חשמלאי בדרגת "חשמלאי מוסמך" ומעלה. כדי לברר איזו רמת הכשרה כל עבודה מצריכה תוכלו לבדוק בחוק החשמל או לחלופין להסתכל בהגבלות המצוינות בתעודת הרישוי של החשמלאי ולבחון האם העבודה בה אתם מעוניינים נמצאת במסגרת העבודות שהוא רשאי לבצע.

בדקו באתר משרד התמ"ת את מספר הרישיון של החשמלאי. חשוב לבדוק לפי מספר רישיון או לפי מספר תעודת זהות ולא לפי שם כדי למנוע בלבול. אנחנו חיים במדינה שיש בה הרבה שמות נפוצים, ובהחלט יכול להיות מצב של שני חשמלאים בעלי אותו שם אך הסמכה שונה.

 אז בדקתם שיש רישיון, ושהרישיון בתוקף. אבל מי מבטיח שהאדם שיגיע הוא בעל הרישיון, ולא עובד מטעמו שאינו מוסמך? תעודת רישיון עבודות החשמל אינה מכילה תמונה, ולכן ההמלצה הטובה ביותר היא לבצע בדיקת הצלבה: בקשו גם צילום של תעודת הזהות או רישיון הנהיגה של החשמלאי, בדקו שמספר תעודת הזהות זהה למספר שמופיע על רישיון העבודה וודאו שהאדם שמגיע אליכם הביתה הוא באמת בעל הרישיון.  נכון שמדובר בקצת מאמץ, אבל היי, מדובר פה בבטיחות שלכם! 


כמה עולה ביקור חשמלאי

עלות ביקור של חשמלאי אינה תלויה ברמת ההסמכה שלו, ונעה בדרך כלל בין 150-250 ₪.

מעבר לעלות הביקור, טווח המחירים של עבודות חשמל רחב מאוד ויכול להגיע גם לאלפי שקלים, תלוי בסוג העבודה. אם אתם רוצים לדעת כמה עבודת החשמל שאתם צריכים צפויה לעלות תוכלו לבדוק במחירון עבודות החשמל שלנו.


חשמלאים מוסמכים מומלצים

כדי להקל עליכם את תהליך הבדיקה, רכזנו עבורכם רשימה של חשמלאים מוסמכים מומלצים על ידי עשרות לקוחות קודמים. בכל כרטיס של חשמלאי במידרג תוכלו למצוא תמונה שלו וצילום של רישיון העבודה. כל מה שנשאר לכם זה לקרוא את חוות הדעת ולהחליט מחייך


אין לעשות שימוש בתוכן ללא אישור בכתב (ניתן לקבל אישור בתנאים מסויימים). שימוש בתכנים ללא אישור מהווה הפרת חוק זכויות יוצרים ויהווה עילה לתביעה.

שים לב! הנך מחובר בשם הלקוח . התנתק