מוקד מידרג: 1-700-707-233

לימוד נהיגה

הגיע הזמן והחלטתם ללמוד נהיגה, ברכותינו! ללימוד נהיגה מספר שלבים, חלקם טכניים, חלקם כיפיים וחלקם קצת מלחיצים. אבל אל דאגה, כאן תוכלו לקרוא את כל המידע שאתם צריכים לדעת על לימוד הנהיגה – מהטופס הירוק ובחירת מורה הנהיגה ועד לטסט המיוחל, כך שתוכלו להתחיל ללמוד נהיגה כשאתם יודעים בדיוק למה לצפות.


הסבר כללי על תהליך לימוד הנהיגה

גיל מינימאלי ללימוד נהיגה

אז נתחיל בהסבר כללי – הגיל המינימאלי ללימוד נהיגה הוא 16 שנים ו6 חודשים, אך הגיל המינימאלי לקבלת הרישיון הוא 16 שנים ו9 חודשים. משמע, שאתם יכולים להתחיל ללמוד כשאתם בני 16 וחצי, ולגשת לטסט שלושה חודשים אחרי, זאת בתנאי שאתם לומדים באופן אינטנסיבי יחסית. יחד עם זאת, אם הגעתם לגיל המתאים, שאלו את עצמכם אם אתם מרגישים מוכנים. זה שכל החברים כבר לומדים נהיגה ועושים סיבובי דאווין עם המכונית של אבא, לא אומר שאתם גם צריכים, אם אינכם מרגישים מוכנים לכך עדיין.
 

 לימוד נהיגה
מספר שיעורי נהיגה מינימאלי

לימוד הנהיגה כולל מינימום 28 שיעורי נהיגה חובה. שיעור אחד הוא באורך של ארבעים דקות. אפשר גם לעשות שיעורים כפולים, אם אתם ממש רוצים לתקתק את תקופת לימוד הנהיגה. עם זאת לא כדאי לעשות זאת כל פעם שכן כשמתחילים ללמוד, לנהוג שעה ועשרים ברצף יכול להיות מעייף ולאו דווקא מועיל לתהליך לימוד הנהיגה שלכם. תנסו לעשות שיעור כפול פעם-פעמיים ותראו אם זה מתאים לכם.

ברכב עליו תלמדו נהיגה למורה יש דוושות בלם וגז גם בצד שלו, והוא יכול להאיץ או לבלום במקרה הצורך. ככה במקרה של טעות, המורה יכול להשתלט על העניינים ולמנוע מצבים בלתי-רצויים.

כאן תוכלו לראות מורה נהיגה נותן הסבר וטיפים על תהליך לימוד הנהיגה:


הכנות מקדימות ללימוד הנהיגה

ישנם מספר דברים שחייבים לעשות לפני שמתחילים בלימוד הנהיגה:

טופס ירוק

טופס ירוק הוא הטופס המכיל את האישורים לכך שאתם יכולים ללמוד נהיגה ולגשת לטסט. כדי להוציא אותו הולכים לאחת מהתחנות הפזורות ברחבי הארץ. שם יצלמו אתכם, וידפיסו את הטופס. שימו לב – התמונה המצולמת בשביל הטופס הירוק היא התמונה אשר תופיע על הרישיון החדש שלכם, אז תסדרו קצת את השיער לפני כן מחייך.

לאחר שהוצאתם את הטופס צריך לבצע בדיקת ראיה, אשר תקבע אם אתם צריכים לנהוג עם משקפיים או עדשות מגע. חלק מן התחנות אשר מוציאות את הטופס הירוק יכולות לבצע לכם את בדיקת הראייה במקום.

לאחר בדיקה הראייה, יש להעביר את הטופס לרופא המשפחה שלכם על מנת  שיחתום שאין לכם בעיות רפואיות כלשהן אשר יכולות למנוע מכם לנהוג. עכשיו אתם מוכנים להתחיל ללמוד נהיגה, רק בריאות!

את הטופס הירוק החתום תצטרכו גם להביא למבחן התיאוריה, עליו נרחיב בסעיף הבא. שם יחתמו עליו שעברתם את המבחן העיוני. לאחר שעשיתם את כל מה שצריך אתם מוסרים את הטופס למורה נהיגה שלכם, הוא ישמור אותו ויעביר אותו לגורמים המתאימים כדי שתוכלו לקבל את הרישיון המיוחל.

מבחן עיוני – התיאוריה

התיאוריה היא המבחן העיוני שכולם חייבים לעשות על מנת לקבל רישיון. בתיאוריה תבחנו על משמעות התמרורים והסימונים השונים בכביש, חוקי התנועה, תפעול הרכב והתנהגות בטוחה ונכונה בכביש. המבחן הוא מבחן אמריקאי והוא מורכב משלושים שאלות, על מנת לעבור את המבחן אתם צריכים לענות נכון על 26 שאלות לפחות.

 לימוד נהיגה

למבחן אפשר ללמוד בעזרת ערכות הנמכרות בחנויות הספרים, מבחנים באינטרנט ואפליקציות המיועדות בדיוק לכך. חפשו את מאגרי השאלות, תרגלו וגשו אל בחינת התיאוריה רק כשאתם מרגישים מוכנים. חבל לגשת סתם ולהסתמך על המזל, למידה של כחצי שעה-שעה ביום במשך שבוע או שבועיים אמורה לעשות את העבודה. אם נכשלתם במבחן העיוני, לא נורא, אתם יכולים לגשת אליו שוב כבר למחרת.

כאשר למדתם מספיק אתם יכולים להיכנס אתר מבחני התיאוריה כדי להירשם למבחן  במרכז הבחינות הקרוב לביתכם. את הרשימה של מרכזי הבחינה השונים תוכלו לראות כאן.

הבחינה עולה 62 ₪ אשר תוכלו לשלם בכרטיס אשראי בעת ההרשמה למבחן באינטרנט או במזומן במרכז הבחינה עצמו.

את התיאוריה כדאי לעשות לפני שמתחילים כדי שלא תצטרכו להפסיק את לימוד הנהיגה שלכם כדי לעשות אותה. עם זאת, אל תעשו אותה עדיין אם אינכם מתכוונים להתחיל ללמוד נהיגה בקרוב כי תוקפה פג לאחר שנתיים (וגם חשוב שתזכרו את חוקי התנועה בזמן השיעוריםמחייך.).


לימוד נהיגה על אוטומט או על הילוכים?

בחירה שמעסיקה כל תלמיד לפני שהוא מתחיל בלימוד הנהיגה היא האם ללמוד על רכב אוטומט – כזה שאינו דורש החלפת הילוכים בעת הנהיגה, או על הילוכים – רכב שדורש העברת הילוכים בשלבים השונים של הנהיגה.

כיום ישנם חסרונות ויתרונות לשתי האפשרויות, והבחירה היא בסופו של דבר העדפה אישית. כדי להקל על הבחירה, הנה מספר שיקולים שכדאי לקחת בחשבון:

לימוד נהיגה על רכב אוטומטי

כיום רובם המוחלט של הרכבים בישראל הוא אוטומטי. העולם כולו מתקדם לכיוון מכוניות אוטומטיות ועצמאיות יותר ויותר. גוגל אפילו השיקה לא מזמן מכונית ללא נהג, כך שבעניין הזה אין ספק שהעולם תפס מגמה מסוימת. בנוסף, לרוב תהליך לימוד הנהיגה על רכב אוטומטי קצר יותר, שכן יש פחות פעולות מכאניות ללמוד ואפשר להתרכז מוקדם יותר בתהליך הנהיגה עצמו. עם זאת, לעיתים קרובות שיעורים על רכב אוטומטי יקרים יותר ב10-20 אחוזים.

לימוד נהיגה על רכב ידני / הילוכים

למרות זאת עדיין ישנם יתרונות גם ללימוד נהיגה על רכב הילוכים. בעוד רישיון על רכב אוטומטי נותן את האפשרות לנהוג על רכבים אוטומטיים בלבד, רישיון על הילוכים ייתן לכם את האפשרות לנהוג על רכבים משני הסוגים. כך כל האופציות פתוחות בפניכם ורישיונכם לא יגביל אתכם כלל. כן, אפילו תוכלו לשכור רכב באירופה ;). עם זאת הרבה מהנהגים שלומדים על הילוכים לא זוכים לנהוג על רכבים ידניים לאחר הטסט, ככה שאולי תמצאו את עצמכם מנסים להיזכר איך עושים זינוק בעליה ביורו טריפ החלומי שלכם.

בנוסף, בלימוד נהיגה על רכב ידני, תלמדו יותר על המכאניקה של הרכב, ויש אומרים שלכן הם מרגישים שיש להם יותר שליטה על הרכב. עם זאת, אם התחלתם ללמוד על הילוכים ואתם רואים שאתם לא מסתדרים עם הקורדינציה ולא מצליחים להתרכז במה שקורה על הכביש בנוסף על העברת ההילוכים, אתם תמיד יכולים לעבור ללימוד נהיגה על אוטומט.

 לימוד נהיגה

לפני הבחירה שקלו מה מתאים לכם עכשיו ובעתיד. גם אם אתם מוקפים בלחץ חברתי ללמוד על הילוכים זהו לא גורם ששווה להתחשב בו, תעשו רק מה שטוב לכם. כשתהיו מאחורי ההגה לאף אחד לא יהיה אכפת על איזה רכב למדתם נהיגה. ואם אחרי כל זה אתם עדיין מתלבטים ורוצים לשמוע חוות דעת נוספת, שאלנו את מורי הנהיגה במידרג מה עדיף, אוטמט או הילוכים, והם ענו בהמוניהם. אפשר להיכנס, לקרוא את תשובותיהם בקשר לשאלת הרת הגורל, ולקבל את ההחלטה הנכונה. 


לימוד נהיגה – מחירים

כיום מחיר שיעור נהיגה באורך 40 דקות נע בין 100-150 ₪ . המחירים משתנים ברחבי הארץ, כאשר באזורים המרכזיים יותר כמו אזורי ירושלים והמרכז, המחירים גבוהים יותר

אם יש לכם את האפשרות, כדאי לכם לשקול ללמוד נהיגה במקומות בהם השיעורים זולים יותר והתנועה כבדה פחות. מצד שני, לימוד נהיגה בעיר סואנת מעניק ניסיון חשוב. כמו כן, לימוד נהיגה על רכב ידני יהיה זול יותר מאשר לימוד נהיגה על רכב אוטומט. בדרך כלל מדובר בהפרש של 10-20 ש"ח לשיעור לכל היותר, אבל כדאי לקחת את זה בחשבון מחייך.


בחירת מורה נהיגה

חשוב שתרגישו בנוח עם מורה הנהיגה שלכם, ולכן הכנו עבורכם כמה שיטות טובות כיצד לבחור במורה הנהיגה המומלץ והטוב ביותר עבורכם, אותן תוכלו למצוא כאן. באופן כללי, אל תלכו ללמוד אצל כל אחד, אלא רק אצל מישהו עליו שמעתם המלצות מבוססות. בדיוק בגלל זה אספנו לכם כאן באתר מידרג המלצות על מורי נהיגה מקצועיים ואמינים. אם האווירה בשיעורים לא נעימה לכם, המורה לא זמין במידה בה אתם רוצים לעשות שיעורים, או כל דבר שאתם מרגישים שלא מקדם אתכם בלימוד הנהיגה, אל תהססו להחליף מורה. אתם תבלו עם מורה הנהיגה שלכם שעות רבות עד להוצאת הרישיון, ואין סיבה שלא יהיה לכם נעים ונחמד בזמן לימוד הנהיגה.


הטסט – מבחן הנהיגה המעשי

אז עברתם את כל תהליך לימוד הנהיגה והגיעה שעת הטסט המיוחל, ברכותינו!

תאריך הטסט

את תאריך הטסט קובע מורה הנהיגה שלכם, בהתייעצות איתכם וכשהוא מרגיש שאתם מוכנים. סימן לכך שאתם מתקרבים אל שעת הטסט היא כשהמורה נותן פחות ופחות הוראות בשיעור ופחות מתקן את נהיגתכם. אם אתם מרגישים מוכנים, אתם יכולים להביע את דעתכם אבל אם המורה חושב שצריך עוד זמן התחשבו בדעתו, יכול להיות שהוא רואה דברים שדורשים שיפור שאתם לא מבחינים בהם.

לאחר קביעת תאריך המבחן המעשי, מורה הנהיגה יביא לכם את הטפסים המתאימים אשר בעזרתם תוכלו לשלם את עלות הטסט. חלק מן הסכום תעבירו ישירות למורה נהיגה שלכם וחלק תצטרכו לשלם בדואר. סך הכול תצטרכו לשלם על הטסט 371 ₪ נכון למרץ 2016.

 לימוד נהיגה
מהלך טסט הנהיגה

לפני הטסט תיסעו עם המורה שלכם למשרד הרישוי הקרוב, קרוב לוודאי עם עוד תלמידה או תלמיד. שם, יחליף את המורה הבוחן, אשר ישים על הרכב את שלט המסמן כי הנהג ברכב במבחן נהיגה מעשי (זה יגרום לנהגים סביבכם להיות קצת יותר סבלניים מחייך). הטסט אורך כ20-30 דקות בהן הטסטר יבדוק את איכות הנהיגה שלכם.

טיפים לטסט הנהיגה

בטסט עצמו אתם יכולים להביא דיסק עם מוזיקה שאתם אוהבים, שתוכל להרגיע אתכם באותן דקות לחוצות. במהלך הטסט הבוחן ירצה לראות שאתם בשליטה ומודעים לכל גורמי הדרך. הזיזו את ראשכם באופן ברור בשעה שאתם מסתכלים לצדדים או למראות. עשו תנועות שקולות ולא מהירות או תזזיתיות. כך תבהירו לבוחן שאתם יודעים מה אתם עושים. לאורך הטסט כולו שימרו על קור רוח ואל תיבהלו אם אנשים צופרים מאחוריכם או אם אתם נתקלים בדבר מה לא צפוי על הדרך, שדרו לטסטר שאתם רגועים ומודעים לכל מה שקורה.

מספר שעות לאחר הטסט המורה יתקשר להודיע לכם אם עברתם או לא. התוצאות גם יופיעו באתר משרד התחבורה ב17:30 באותו היום.

אם לא עברתם

אם לא עברתם לא נורא! תלמיד ללימוד נהיגה בארץ עושה במומצע 2-3 טסטים, כך שזה נורמאלי לגמרי.

לפני הטסט הבא תצטרכו לחכות לפחות 14 יום. דברו עם מורה הנהיגה שלכם על טעויות שעשיתם בטסט הקודם, ויחד תעבדו על הנקודות החלשות. בסוף תעברו את הטסט בהצלחה.


עברתם את הטסט!

קודם כל, כל הכבוד! לאחר הטסט במשך החצי שנה הראשונה רישיונכם יהיה זמני (את הקבוע תקבלו בדואר במהלך החודשים שלאחר הטסט). בתקופה זו יהיו עליכם מספר מגבלות:

תקופת מלווה

התקופה בה תצטרכו לנהוג עם מלווה היא כשישה חודשים. המלווה הוא אדם מעל גיל 24 בלבד אשר יש לו רישיון חמש שנים. שלושה חודשים יהיה עליכם לנהוג עם מלווה כל שעות היממה, ובשלושת החודשים שלאחר מכן תצטרכו לנהוג עם מלווה רק בשעות הלילה, בין 21:00 ל6:00 בבוקר. אם מלאו לכם 24 שנים בזמן תקופת הליווי, לא תצטרכו ליווי יותר.

הגבלת מספר נוסעים

לנהג חדש אסור להסיע יותר משני נוסעים ברכב שלא בנוכחות מלווה. זאת כל התקופה בה הוא מוגדר כנהג חדש: כשנתיים מיום קבלת הרישיון, או עד שמלאו לנהג 24, מה שמגיע קודם.

 לימוד נהיגה
היום שאחרי לימוד הנהיגה

זהו, יש לכם רישיון! בתקופה שלאחר הטסט, מומלץ לתרגל את הנהיגה במקומות ובשעות לא סואנות במיוחד . עשו הכול בהדרגה. האריכו את זמן הנסיעה שלכם קצת בכל פעם ואל תצאו מהעיר כבר בשבועות הראשונים. כמו כן, מומלץ לא לנהוג בשעות הלילה ישר על ההתחלה. צברו ביטחון ביום ולאט לאט תרחיבו את טווח הנהיגה שלכם, הן מבחינת מרחק והן מבחינת שעות היממה.


מורי נהיגה מומלצים

שחשוב מאוד שתרגישו בנוח עם מורה הנהיגה שלכם, ושתתקדמו בקצב נכון בלימוד הנהיגה. בדיוק מהסיבה הזאת אספנו עבורכם כאן באתר מידרג המלצות של לקוחות קודמים על מורי נהיגה מומלצים. לאחר שתהיו עמוק בתוך תהליך לימוד הנהיגה, נציג ממידרג יתקשר אליכם על מנת לקבל חוות דעת וציונים אודות השירות שקיבלתם ויעדכן את הדירוג באתר, כך שרשימת מורי הנהיגה המומלצים מתעדכנת כל הזמן.


שאלות נפוצות לדף זה

מה המחיר של שיעורי נהיגה?

המחירים ברחבי הארץ משתנים, ככול שהעיר בה לומדים מרכזית יותר המחירים נוטים לעלות. טווח המחירים כיום הוא בין 90-120 ₪. אם אתם  רוצים לחסוך, כדאי לשקול ללמוד בעיר מעט רחוקה יותר מכם, בה עלות השיעורים נמוכה יותר. 

כמו כן, השיעורים על רכב הילוכים (מה שנקרא ידני או גיר רגיל) מעט נמוכים יותר, אך הרבה פעמים תלמידים על ידני עושים יותר שיעורים, כך שיוצא שהסכום הכולל של השיעורים על רכב אוטומטי או הילוכים יוצא דומה.

מאיזה גיל אפשר ללמוד נהיגה?

על-פי תקנות משרד התחבורה הגיל המינימאלי ללימוד נהיגה הוא 16 שנים ו-6 חודשים, אך הגיל המינימאלי לקבלת הרישיון הוא 16 שנים ו-9 חודשים. זאת אומרת שאיך שמלאו לכן 16 וחצי אתם יכולים לרוץ ללמוד נהיגה, ללמוד במשך שלושה חודשים (שזה מה שזה לוקח בדרך כלל בקצב נורמלי עד מהיר), ולגשת לטסט.

מה צריך לדעת על לימוד נהיגה על אופנוע?

התנאים ללימוד נהיגה על אופנוע מעט שונים. הגיל המינימאלי שאפשר לגשת בו למבחן העיוני הוא 17.55, בעוד הגיל המינימאלי בו אפשר ולהתחיל ללמוד נהיגה ולגשת למבחן המעשי הוא 18.  מה שאומר שכדי  להתקדם לקראת חלומכם את יכולים לגשת לתיאוריה חצי שנה לפני לימוד הנהיגה עצמו, ולחכות בסבלנות. מספר השיעורים שצריך הוא 15 שיעורים לפחות, ובחצי שנה הראשונה אחרי קבלת הרישיון עוד יהיה אסור לכם להרכיב אף אחד. 

באופנועים גדולים התנאים שונים, את כל הפרטים על הרישיונות השונים, באתר משרד התחבורה. 

אל תשכחו לנהוג בזהירות רבה!

אנשים שהתעניינו בלימוד נהיגה התעניינו גם בזה...

אין לעשות שימוש בתוכן ללא אישור בכתב (ניתן לקבל אישור בתנאים מסויימים). שימוש בתכנים ללא אישור מהווה הפרת חוק זכויות יוצרים ויהווה עילה לתביעה.

שים לב! הנך מחובר בשם הלקוח . התנתק