מוקד טלפוני: 1-700-707-233

אימון כושר לילדים

אנחנו אומנם זוכרים את תקופת הילדות כמלאת אושר, עושר וכושר, אבל אצל הילדים שלנו - הטאבלט מזמן מנצח את התופסת. אימון כושר לילדים לא רק יחזק את הביטחון העצמי של הילד, אלא גם יהווה את הבסיס ליציבה נכונה ומבנה גוף בריא. אז מתי אפשר להתחיל אימון כושר לילדים, מה חשוב לדעת לפני שמתחילים ומה עדיף – אימון כושר קבוצתי או אישי? לא נשאיר אתכם במתח, כי כל התשובות פה.


אימון כושר לילדים

הרבה פעמים אנחנו נוטים לקשר בין אימון כושר לבין חיטוב או ירידה במשקל, אבל האמת היא שכמו במקרה של מבוגרים, גם אצל ילדים ממש לא חייבים לחכות לעודף משקל כדי להתחיל להיכנס לעניינים.

אימון כושר לילדים, ובעצם כל פעילות ספורטיבית הם מעין "תוכנית חסכון" שתשמש את ילדיכם בשלבים מאוחרים יותר של החיים. אימון כושר כבר מגיל צעיר, מסייע לבניית העצם לאורך החיים, מחזק את סיבולת הלב ריאה, וגם תורם לבנייה נכונה של מבנה הגוף ולמאזן בין רקמות שומן לתאי שריר. ואם אנחנו כבר חזק בדימויים, אז ממש כמו פנסיה – ככל שהילד שלכם יתחיל "לצבור" משאבים בגיל מוקדם, כך זה ישתלם בגילים מתקדמים בהם העצמות נוטות להיחלש.

אז כן, אימון כושר מומלץ תמיד, אבל יש כמה מקרים שהוא יכול להיות ממש הכרחי: עודף משקל, קשיים מוטוריים, בעיות יציבה, טונוס שרירים נמוך וחוסר שיווי משקל. מעבר ליתרונות הגלויים, אימון כושר לילדים יכול לתרום גם בקשיים חברתיים או במקרה של דימוי עצמי נמוך, ויכול לסייע לחיזוק תחושת היכולת ואת הביטחון העצמי של הילד.

 

 אימון TRX לילדה

למה בכלל צריך אימון כושר לילדים?

בתרחיש האידיאלי, הילד שלנו מוצא את חוג חלומותיו – ג'ודו, כדורגל, שחייה, ריקוד ואז החיים נפלאים. בפועל, לא כל הילדים מתחברים לפעילות ספורטיבית ספציפית, או בכלל לקונספט הקבוצתי. במקרה הזה, אימון כושר לילדים יכול להיות פתרון לא רע. היתרון המשמעותי של אימון כושר זה שהוא משלב מספר אימונים באימון אחד - משחקי כדור, שכיבות שמיכה, אימוני תחנות, TRX וקפיצה על חבל. אנחנו לא מבטיחים, אבל סביר להניח שלפחות אחד מהם ידבר אל הילד שלכם. מעבר לכך, שילוב של מספר סוגי אימון, כמו אימוני כוח ואימוני סיבולת, מאפשרים לילד לעבוד על מגוון מיומנות במקביל כמו מערכת הלב והנשימה, מערכת השרירים והמערכת החיסונית, מה שלא תמיד מתאפשר בחוג אחד.


זה מסוכן?

ביחד עם המיתוס על פיית השיניים וסנטה קלאוס, אחד המיתוסים המפורסמים הוא שאימוני כושר – ובפרט משקולות ואימוני כוח יכולים לפגוע בגדילה של ילדים, בייחוד כשמדובר בגיל ההתבגרות. לפי מחקרים בתחום, דווקא ההפך הוא הנכון. אימוני כוח שכוללים טבעות, כדור כוח ומתח יכולים לתרום בצורה משמעותית לפיתוח השרירים וחיזוק יכולות מוטוריות כמו מהירות, קפיצה וריצהואם תהיתם מתי הגיל שאפשר להתחיל, אז כדאי לדעת שמאמני הכושר ממליצים לחכות לגיל 6 כדי להתחיל באימוני כושר, או לחילופין לשלב בו הילד מבין הנחיות. וכן, גם משקולות אפשר, רק חשוב שהתאמת המשקלים תעשה בהתאם לגילו של הילד ובהדרגה נכונה של עומס האימונים. 


אימון כושר לילדים VS. אימון למבוגרים

הילדות היא שלב קריטי בהתפתחות הגוף, לכן אימון כושר לילדים הוא גם קצת שונה מאימון כושר למבוגרים. אימון כושר למבוגרים יתמקד באימוני כוח ואירובי, בדגש על ירידה במשקל, פיתוח מסת שריר ועיצוב הגוף. אימון לילדים יתמקד בקבוצת שרירים גדולה יותר ובתרגילים שמפתחים סיבולת לב ריאה, עיצוב מבנה גוף, פיתוח מוטוריקה ויציבה נכונה. אימון נפוץ בהקשר הזה הוא אימון תחנות מחזורי שמאפשר לעבוד על מספר מערכות במקביל. לדוגמה: תחנה ראשונה- פידול באופניים, תחנה שנייה - 20 קפיצות על חבל, תחנה שלישית תרגילי מדרגות וכן הלאה. 

גם אופי האימון משתנה בין ילדים או מבוגרים. זה לא סוד שילדים מאבדים עניין די בקלות, לכן, בין אם מדובר באימון קבוצתי או אימון אישי, חשוב שאימון כושר לילדים יתבסס בראש ובראשונה על הנאה באמצעות אלמנטים של משחק, תחרויות ואתגרים שיעודדו את הילד להפוך את הכושר לחלק בלתי נפרד משגרת החיים שלו.  


אימון קבוצתי או אישי?

אז הילד ואתם החלטתם "לרוץ" על הרעיון של אימון כושר, אבל מתי עדיף לבחור באימון כושר אישי ומתי עדיף לבחור באימון כושר קבוצתי? זה תלוי.

אימון כושר קבוצתי

באופן כללי, אם זה מתאפשר כדאי לבחור באימון כושר קבוצתי. בינינו, פעילות קבוצתית תמיד יותר מהנה מאימון אחד על אחד, מאחר שהיא מערבת משחקים ותחרויות ששומרים על רמת עניין גבוהה ויתרמו למוטיבציית ההשתתפות של ילדיכם. מעבר לכך, אימון כושר קבוצתי הוא הזדמנות לאינטראקציה עם ילדים אחרים, שיכולים לתרום לחיזוק הביטחון העצמי והיכולות החברתיות. ואם זה לא מספיק – אז מחיר אימון כושר קבוצתי יהיה לרוב גם זול יותר מחייך

 אימון כושר קבוצתי לילדים

אימון כושר אישי

אז כן, אימון כושר קבוצתי יפחית משפטים כמו "אוף אימא אבל זה משעמם!" אבל שימו לב שהוא לא מתאים לכל ילד. לצערנו, אימון כושר קבוצתי לא תמיד מאפשר להוציא מכל ילד את המקסימום, בייחוד כשמדובר בילדים עם צרכים פיזיים ורגשיים מיוחדים. במקרה הזה לא כל הילדים יצליחו להדביק פערים עם יתר הקבוצה, דבר שיכול ליצור תסכול והימנעות מפעילות ספורטיבית בכלל.

מתי מומלץ לשקול אימון כושר אישי?

משקולת עודף משקל: לצד קושי פיזי, עודף משקל יכול להשפיע על הילד בפן הרגשי. הרבה פעמים ילדים עם עודף משקל ירגישו מבוכה לבצע פעילות ספורטיבית כמו ריצה ליד ילדים אחרים. במקרה הזה, ייתכן בהחלט שמומלץ לשקול אימון כושר אישי.

משקולת קשיים רגשיים: אומנם פעילות קבוצתית יכולה לסייע לילדים עם חוסר ביטחון עצמי או דימוי עצמי נמוך לשפר את המיומנות החברתית שלהם, אבל לפעמים זה יכול ליצור את האפקט ההפוך. גם במקרה הזה ייתכן שאימון אחד על אחד יוביל לתוצאות טובות יותר.

משקולת קשיים מוטוריים: ילדים עם בעיות שיווי משקל, סרבול או חוסר ארגון מוטורי זקוקים הרבה פעמים לקצב שונה, והתמקדות בתרגילים ספציפיים שקשורים בקואורדניציה מוטורית. כמו למשל, קליעה לסל, דיווש באופניים ועוד.

משקולת קשיים פיזיים: גם במקרה של מצבים כמו עקמת או טונוס שרירים נמוך, תידרש לא פעם עבודה צמודה עם מאמן כושר אישי שתכלול דגש על תרגילים ספציפיים ועצימות (קצב פעילות) שונה.

קצת קשה לנבא מראש אם האימון האישי או הקבוצתי יהיה אפקטיבי יותר, לכן אנחנו ממליצים להתחיל בשיעור ניסיון קבוצתי, ולעבור לאימון אישי במקרה הצורך. אבל אל חשש - גם ילדים שיתחילו באימוני כושר אישיים, יכולים לעבור בסופו של דבר לאימון בקבוצה. הרבה פעמים ניתן לעשות לילד 4-5 אימונים אישיים כדי להכניס אותו לעניינים. לאחר מכן, בהתאם לרצון הילד, בהחלט אפשר לעבור לאימון כושר קבוצתי, או להישאר באימון אחד על אחד (זה גם בסדר מחייך)


אימון כושר לילדים – איך זה עובד?

אחרי שמצאתם את המאמן המושלם לילד שלכם (ומיד נגיע לאיך בוחרים מאמן) אתם בשלים – או יותר נכון הילד, להתחיל באימון כושר אישי. אבל הנה כמה נקודות שחשוב לדעת:

הליכון בשלב הראשון מומלץ להגיע לאימון ניסיון ראשון עם מאמן הכושר כדי לבחון את הכימיה בינו לבין הילד. אם קיבלתם אור ירוק מהילד שלכם, תוכלו להתחיל באימון. מטבע הדברים, לכל ילד יש נקודות חוזק וקושי אחרות, אז בין אם הילד מעדיף משחקי כדור, תחרויות ריצה או תחנות – רצוי שמאמן הכושר יהיה עם יד על הדופק, כדי לבנות לו תוכנית אימונים שגם תעניין אותו לאורך זמן.

הליכון גם הסיבה בגללה פנינו לאימון תשפיע על הרכבת תוכנית האימונים. למשל, אם הילד סובל מכתפיים שמוטות או בעיית יציבה, האימון יתמקד יותר בחיזוק חגורת הכתפיים באמצעות סולמות או רצועות.

הליכון  דין אימון ילד בן 6 לא כדין אימון ילד בן 10 וזה כמובן יילקח בחשבון בזמן האימון. אימון כושר לילדים בגילאי 6-8 יתמקד בפיתוח יכולות בסיסיות כמו מוטוריקה וקוארדינציה באמצעות משחקי כדורי כדור, קפיצה על חבל וטיפוס על סולמות. בגילאים מאוחרים יותר כמו 10-11, הדגש יעבור לתרגילים מורכבים יותר כמו תרגילי התנגדות כמו כפיפות בטן, שכיבות שמיכה והרמת משקלים נמוכים.

הליכון  אורך אימון כושר לילדים ממוצע הוא 45 דקות, ותדירות האימונים המומלצת היא בין יומיים לשלושה ימים בשבוע, כתלות ברצון וביכולת של הילד.

שימו לב במקביל לאימוני הכושר, מאמני כושר אוהבים לתת טיפים שקשורים באורח החיים כמו המלצה על כמות חלבון מומלצת בארוחה- וזה, לגמרי בסדר. יחד עם זאת, כדאי לזכור שמאמן כושר הוא לא תזונאי, לכן הוא גם לא מוסמך להתאים תפריט דיאטה. במצבים בהם נדרש להתאים תפריט תזונה במקביל לאימוני הכושר מומלץ לפנות לדיאטנית ילדים או לבחור במאמן כושר עם הכשרה של תזונאי. 

 אימון כושר אישי לילד

מחיר אימון כושר לילדים

מחיר אימון כושר לילדים זהה לאימון כושר למבוגרים ונע בין 100-250 ש"ח. ואם תהיתם ממה נובע הפער במחיר, אז זה קשור ללא מעט גורמים: הבחירה בין אימון אישי או קבוצתי, מיקום הסטודיו, המכשור בסטודיו ורכישה של סדרת אימונים לעומת אימון בודד. לצורך ההשוואה, ברכישה של חמישה אימונים כושר אישיים בסטודיו משותף תשלמו כ-125 ש"ח. לעומת זאת, ברכישה של עשרה אימוני כושר אישיים בסטודיו פרטי תשלמו כ-190 ש"ח. ואם אתם רוצים לקבל עוד מושג, כאן תוכלו לקרוא על מחירים של מאמני כושר אישיים.


מאמני כושר מומלצים

כשאנחנו ניגשים לבחור מאמן כושר לילדים,  כדאי שנוודא שיש לו הכשרה ספציפית לאימון ילדים. אתם כבר יודעים שאימון כושר לילדים שונה מאימון כושר למבוגרים. לכן, גם בהנחה שהמאמן שבחרנו סופר מקצועי, אבל אין לו היכרות עם היכולות והצרכים של ילדים - זה פשוט לא יעבוד. למשל, גם כשהילד שלנו מפגין מוטיבציה גבוהה להרמת משקלים גדולים, מאמן הכושר צריך להיות קשוב לרצון הילד אבל גם לדעת "לצנן" את ההתלהבות של הילד במידת הצורך, כדי למנוע עומס יתר על השרירים.

אז כן, תעודות זה חשוב אבל הן לא תעודת ביטוח. מאמן הכושר מנוסה ככל שיהיה, צריך להיות קודם כל מחנך. צריך לזכור שילדים יש קצב שונה ממבוגרים, קוצים בישבן וזמן הפנמה שונה, מה שמצריך ממאמן הכושר סבלנות וחשיבה מחוץ לקופסה. בייחוד בשביל זה ריכזנו עבורכם רשימה של מאמני כושר מומלצים לאימון כושר לילדים שזכו לחוות דעת מלקוחות קודמים. ושיהיה בהצלחה! 


שאלות נפוצות לדף זה

מה המחיר של אימון כושר לילדים?

מחיר אימון כושר לילדים לא שונה מאימון כושר למבוגרים ונע בין 100-250 ש"ח. הפער במחיר נובע ממספר גורמים ביניהם: האם מדובר באימון אישי או קבוצתי, מיקום הסטודיו, רכישה של כרטיסיית אימונים והמכשור בסטודיו.

 

מה משך אימון כושר לילדים?

אימון כושר לילדים יימשך בממוצע כ-45 דקות. יש לקחת בחשבון שזמן האימון משתנה בהתאם לשיתוף הפעולה של הילד והמסוגלות שלו.

אנשים שהתעניינו באימון כושר לילדים התעניינו גם בזה...

אין לעשות שימוש בתוכן ללא אישור בכתב (ניתן לקבל אישור בתנאים מסויימים). שימוש בתכנים ללא אישור מהווה הפרת חוק זכויות יוצרים ויהווה עילה לתביעה.

שים לב! הנך מחובר בשם הלקוח . התנתק