מוקד טלפוני: 1-700-707-233

תיקון משאבה טבולה

אם הגעתם לכאן כנראה שמשהו מסריח. המשאבה הטבולה, מי שאחראית לתפקוד הביוב בדירות שנמצאות מתחת לקרקע, מקרטעת. נרגיע אתכם ונספר שיכול מאוד להיות שהבעיה במשאבה שלכם היא רק סתימה, ותיקון המשאבה הטבולה יסתכם בניקוי שלה, ובקרוב תוכלו לחזור לשבת בשירותים בשלווה (רק לא לזרוק מגבונים לאסלה!). יכול להיות גם שמקור התקלה בחלק שהתקלקל או בחיבור לחשמל. במקרים מסוימים, לא עלינו, תיקון משאבה טבולה בכלל לא משתלם או אפשרי ותהיו חייבים להחליף את הבובה. כל מה שרציתם לדעת (ואולי העדפתם שלא) על תיקון משאבה טבולה לפניכם.


מה זה משאבה טבולה

המים בביתנו מגיעים אל צנרת הביוב בעזרת כוח המשיכה – הצנרת יושבת מתחת לבית והמים שבהם השתמשנו פשוט נשפכים אליה דרך צינורות. לעומת זאת אם מערכת המים נמצאת מתחת לקרקע כמו במקלט או במרתף, חוקי הטבע לא יעזרו ויש צורך בפעולה מלאכותית כדי לשלוח את המים המשומשים לביוב. בדיוק בשביל זה הומצאה המשאבה הטבולה. המשאבה מחוברת לשקע רגיל ויושבת בתוך בור ביוב בעומק של כמה מטרים (לכן היא נקראת "טבולה") ומחוברת לצנרת הביוב המרכזית.
ברגע שמפלס מי השפכים עולה ומגיע אליה, היא נכנסת לפעולה ודוחפת את המים אל הצנרת המרכזית. כשהמשאבה לא עובדת קל מאד לדעת – בהתחלה תחושו בניחוחות הביוב ובמקביל או קצת אחר כך המים פשוט לא ירדו והביוב יתחיל לעלות על גדותיו.

 בור ביוב של משאבה טבולה

 


תיקון משאבה טבולה

משאבות טבולות תקולות מחולקות לשני סוגים: כאלה שאפשר לתקן וכאלה שצריך להחליף. הקאצ' הוא שאי אפשר לדעת מה הבעיה מבלי להוציא קודם כל את המשאבה לפני השטח. לכן החלק המרכזי בתיקון משאבה טבולה הוא ההוצאה שלה החוצה, עבודה לא נעימה במיוחד.

בדרך כלל האינסטלטור צריך לרדת לבור הביוב ולהוציא משם את המשאבה אבל לפעמים הבור כולו מוצף או שהמשאבה נמצאת בעומק רב, ואז הוא יצטרך להשתמש בכלים מיוחדים לשאיבת הביוב או להרמת המשאבה. אחרי שהמשאבה בחוץ וכולנו נשמנו לרווחה (מהפה, לא מהאף), אפשר לדבר על התקלות עצמן:

תקלות במשאבה טבולה שאפשר לתקן

 משאבה טבולה סתימה – התקלה הנפוצה ביותר במשאבות טבולות היא סתימה. הסתימה נגרמת בדרך כלל מהצטברות של מגבונים או לכלוך מוצק אחר בפתח היניקה של המשאבה. האינסטלטור ישמיד את הראיות המוצקות ויבדוק שהמשאבה עובדת, וסביר להניח שבכך יסתיים תיקון המשאבה הטבולה שלכם.

משאבה טבולה מצוף חיצוני תקול – כפי שהסברנו, המשאבה אמורה לעבוד כאשר המים מגיעים אליה. אם נרד רגע לרזולוציות, מי ששולח את הפקודה למשאבה להתחיל לעבוד הוא מצוף חיצוני, שעושה זאת ברגע שהמים מרימים אותו. לכן אם גם אחרי שהמשאבה נקייה שום לא דבר לא התקדם יכול להיות שהבעיה היא במצוף החיצוני, ואחרי שיוודא שזאת אכן הבעיה האינסטלטור יחליף לכם אותו.

 מצוף חיצוני של משאבה טבולה

תקלות שדורשות החלפת משאבה

יכול מאוד להיות שאחרי בדיקה מעמיקה, האינסטלטור יודיע לנו שמדובר בבעיה פנימית של מנוע או של מכשור ולכן תיקון המשאבה הטבולה לא כדאי או לא אפשרי. בצער רב, כל מה שנותר הוא להיפרד בידידות מהמשאבה הישנה:  

משאבה טבולה בעיה פנימית– אם האינסטלטור ניקה את המשאבה והחליף את המצוף והעסק עדיין לא משתחרר, כנראה שמדובר בבעיה במנוע או בחלק פנימי אחר ותצטרכו להחליף את המשאבה.  

משאבה טבולה משאבה טבולה מקצרת – אם המשאבה מקצרת כדאי לבדוק קודם כל שלא מדובר בבעיה בשקע החשמל שאליו מחוברת המשאבה, ואז הפתרון למצוקה הוא בכלל לקרוא לחשמלאי. אם מה שגורם לקצר הוא לא השקע, אלא המשאבה עצמה, כנראה שהסליל החשמלי שלה עבר מן העולם, והגיע הזמן להמשיך את התהליך ולהחליף את המשאבה כולה.


כך תימנעו תקלות במשאבה טבולה

מגבונים, מגבונים ו...מגבונים – מגבונים הם הגורם מספר אחת לבעיות במשאבה טבולה. זה אמנם דומה לנייר טואלט, אבל זה פשוט סמרטוט לכל דבר. שימו לב! גם משאבות טוחנות (Grinder) לא אמורות לטחון מגבונים ולא יודעות לעשות זאת.

לכלוך ושמן – בהמשך לסעיף הקודם, גם סוגים אחרים של לכלוך כמו בוץ או בטון יתקעו את המשאבה. גורם קטלני נוסף הוא שמן בישול, שגם יפריע למשאבה וגם יזיק לסביבה, ולכן יש לזרוק אותו לפח.

אזעקה להתרעת גלישה  – אם אתם מעוניינים, תוכלו לבקש מהאינסטלטור להתקין לכם במשאבה הטבולה מערכת אזעקה, שתתריע לכם ברגע שמשהו חורג מגדר הרגיל כך שתדעו לטפל בתקלה מידית ולמנוע התדרדרות של המצב. 

 מגבונים שגרמו לסתימה בביוב

 


תיקון משאבה טבולה – מחירים

אולי לכסף אין ריח, אבל לפעמים לריח יש כסף... תיקון בסיסי של משאבה טבולה, כלומר ניקוי או החלפת מצוף יעלה 700-500 ₪ בממוצע.

מה שמעלה את המחיר הם הקושי והמיומנות שנדרשו מן האינסטלטור כדי להוציא את המשאבה החוצה. כך לדוגמא במקרה בו המשאבה נמצאת בעומק והאינסטלטור צריך להשתמש בכננת (כלי מיוחד להרמה), או שהביוב מוצף והוא השתמש בציוד שאיבה מיוחד, המחיר יכול להגיע גם ל-1,000 ₪.

אם המשאבה שלכם הלכה לעולמה, החלפת משאבה טבולה זה כבר עסק שונה לגמרי. מחירי החלפת משאבה טבולה נעים בין 2,200 ל3000 ₪, כולל מחיר המשאבה. משאבה טבולה טובה היא עניין קריטי, ולכן ההמלצה שלנו היא לא לבחור משאבה חדשה לבד אלא לעשות זאת באמצעות אינסטלטור. 

 

 


אינסטלטורים מומלצים לתיקון משאבה טבולה

ברכותינו! זו הייתה טבילת אש לא קצרה בעולם המשאבות הטבולות. תיקון משאבה טבולה הוא לא עניין של מה בכך אלא עבודה שדורשת מישהו ששולט בתחום ושיעשה עבורכם עבודה איכותית ואמינה. במיוחד בשביל זה הכנו לכם רשימה של אינסטלטורים מומלצים לתיקון משאבה טבולה, כולם מדורגים על פי חוות דעת של לקוחות אמתיים.


שאלות נפוצות לדף זה

מה זה משאבה טבולה?

משאבה טבולה היא מכשיר שדואג שהמים שמשתמשים בהם בדירות מתחת לקרקע יגיעו אל הביוב. המשאבה מחוברת לשקע חשמל רגיל ויושבת בתוך בור ביוב בעומק של כמה מטרים.

מה גורם לתקלות במשאבה טבולה?

הגורם מספר אחת לתקלות במשאבה טבולה הוא מגבונים שנזרקים לאסלה וסותמים את המשאבה. 

כמה עולה תיקון משאבה טבולה?

ניקוי או החלפת מצוף יעלו 700-500 ש"ח. אם ההוצאה של המשאבה דרשה כלים מיוחדים או שאיבת ביוב, המחיר יכול להגיע גם ל-1000 ש"ח.

מתי כדאי להחליף משאבה טבולה?

אם המשאבה גורמת לקצר או שהיא לא עובדת בגלל בעיה פנימית כבר לא משתלם לתקן את המשאבה וכדאי פשוט להחליף אותה.

אין לעשות שימוש בתוכן ללא אישור בכתב (ניתן לקבל אישור בתנאים מסויימים). שימוש בתכנים ללא אישור מהווה הפרת חוק זכויות יוצרים ויהווה עילה לתביעה.

שים לב! הנך מחובר בשם הלקוח . התנתק