מוקד טלפוני: 1-700-707-233

שמאי מקרקעין - מחיר
אתם עומדים מול העסקה של חייכם, מכירה או קנייה של בית, ואתם יודעים ששמאי מקרקעין יוכל להיות זה שיבטיח לכם שאתם עושים עסקה משתלמת. אבל כמה עולה להזמין את שירותיו של שמאי המקרקעין? זה תלוי בסוג השירות. למשל, מחיר שמאי מקרקעין להערכת שווי דירה נע בין 2,000 ל-3,500 שקלים בממוצע. מה עוד משפיע על המחיר וכמה עולה שמאי מקרקעין לשירותים אחרים? כל המחירים והפרטים - במאמר שלפניכם


מחיר שמאי מקרקעין - איך קובעים אותו?

מחיר שמאי מקרקעין תלוי בדרך כלל במשתנה אחד מרכזי - משך זמן העבודה של השמאי. השמאי יבדוק המון פרטים כדי לספק לכם את חוות הדעת שלו או בשביל לייצג אתכם בדיונים כאלה ואחרים. יש שירותים מסוימים שבהם לא רק זמן העבודה ישפיע על המחיר. אבל אל דאגה - המקרים האלה מעטים, וחוץ מזה אנחנו פה בשביל לספר לכם עליהם. 


מחיר שמאי מקרקעין להערכת שווי דירה

 

מה כלול במחיר?

שמאי המקרקעין יעריך את שווי הדירה וישקלל בהערכתו את כל הנתונים הנדרשים. כמוכם, השמאי יידע לתמחר את הדירה בהתאם לגודל שלה ולאזור שבו היא נמצאת, אבל - הוא יידע גם לחשב את הנתונים הקטנים ביותר, אלה שבלי הידע המקצועי קשה לדעת אותם, וגם אם כן יודעים מה הם - לא ממש יודעים איך לשקלל אותם כחלק מהערכת הנכס. 

באילו נתונים מדובר? המצב הפיזי של הדירה, חלוקת החדרים בדירה, אופן הסדר הרישום של הדירה בטאבו, פוטנציאל השדרוג של הדירה, המיסים שיוטלו במצב של מכירה או קנייה והמצב הפיזי שלה. לא מעט נכון? בשביל זה קיים השמאימחייך

 

מה משפיע על מחיר שמאי מקרקעין להערכת שווי דירה?

המשפיע העיקרי על מחיר שמאי להערכת בית היא מורכבות העבודה, או בעצם במילים אחרות - הזמן שהיא גוזלת לשמאי. למשל, אם לבית ניתנו זכויות בנייה שגררו היטל השבחה, השמאי יצטרך לעבוד עוד בלהעריך את גובה ההיטל ולהוסיף אותו להערכת שווי הבית.

אולי תופתעו לגלות ששווי הנכס, או גודלו במקרה הזה, לא משפיעים על מחיר השמאי. גם מטרת הערכת שווי הנכס לא משפיעה - בין אם אתם צריכים להעריך שווי דירה לפני קנייה, לפני מכירה או לפני לקיחת משכנתא - המחיר ישאר זהה. אם תרצו חוות דעת מומחה לבית משפט משמאי - זה כבר סיפור אחר, ונדבר עליו בהמשך.

 

מה המחיר הממוצע?

מחיר שמאי מקרקעין להערכת שווי דירה בבניין מגורים הוא 2,000 ש"ח בממוצע. מחיר הערכת שווי בית פרטי צמוד קרקע מעט יקר יותר ונע בין 3,000 ל-3,500 ש"ח בממוצע. למה זה? בתים שיושבים על קרקע פרטית דורשים בדרך כלל בדיקת שטח ובדיקת חריגות בנייה, מה שלא קיים בהערכת שמאי של דירה בבניין מגורים. 


מחיר שמאי מקרקעין להערכת שווי נחלה

 

מה כלול במחיר?

הערכת שווי נחלה הוא סיפור מעט מורכב יותר מהערכת שווי דירה, כי בנחלה יש סוגיות נוספות שלא קיימות בהערכת שווי דירה. למשל, השמאי יבדוק אם קיים בנחלה היתר לפעילות שאינה חקלאית ויעריך מה הסיכוי לקבל אותו. גם פיצול השטח שבדרך כלל נדרש במקרה של העברתו לכמה יורשים הוא פרמטר שהשמאי יבדוק ויעריך לפיו את שווי הנחלה. 

 

מה משפיע על מחיר שמאי מקרקעין להערכת שווי נחלה?

בדומה למחיר שמאי בהערכת שווי דירה, גם כאן זמן העבודה הוא המשפיע העיקרי על מחיר השמאי, וגודל השטח או שוויו - לא משפיעים בכלל על מחיר הערכת השמאי. 

 

מה המחיר הממוצע?

בגלל שמדובר בבדיקה הרבה יותר מורכבת מבדיקת שווי של בית פרטי או דירה, הערכת שווי נחלה בידי שמאי היא לרוב הוא בדרך כלל עסק די יקר. שמאי מקרקעין יגבה בדרך כלל כ-6,000 ש"ח בממוצע על הערכת שווי נחלה

 שמאי מקרקעין מעריך שווי דירה

מחיר שמאי מקרקעין להערכת דמי שכירות

 

מה כלול במחיר? 

בהערכת דמי שכירות, שמאי המקרקעין מחשב פרמטרים דומים לאלה של הערכת שווי דירה, רק שבניגוד להערכת שווי דירה, בהערכת דמי שכירות נלקחים בחשבון בעיקר המצב הפיזי של הדירה, הגודל והמיקום. נתונים אחרים כמו מיסוי וזכויות בנייה לא משפיעים לרוב על גובה השכירות, ולכן בדיקת שמאי להערכת דמי שכירות בדרך כלל פשוטה יותר מהערכת שווי דירה. 

 

מה משפיע על מחיר שמאי מקרקעין להערכת דמי שכירות?

זמן העבודה של השמאי הוא המשפיע היחידי בהערכת דמי שכירות, ומכיוון שהערכת דמי שכירות היא בדרך כלל בדיקה קצרה ביחס לעבודות  שמאות אחרות, מדובר בשירות זול יחסית. 

 

מה המחיר הממוצע?

מחיר הערכת דמי שכירות בידי שמאי נע בין 1,500 ל-2,000 ש"ח. בשונה ממחיר הערכת שווי דירה, אין כמעט הבדל בין הערכת דמי שכירות של בית צמוד קרקע להערכת דמי שכירות בדירה בבניין מגורים.  

 שמאי מקרקעין מעריך דמי שכירות

מחיר שמאי להפחתת היטל השבחה 

 

מה כלול במחיר?

בהליך הפחתת היטל ההשבחה, השמאי קודם כול יבדוק בשלב הראשון אם בכלל שווה לכם להגיש בקשה להפחתת היטל השבחה. אם תחליטו ששווה לכם, השמאי יגיש את חוות דעתו לשמאי המכריע או לוועדת הערר. לאחר מכן, הוא ילוווה אתכם לאורך כל ההליך וייצג אתכם בדיונים - עד להכרעה על גובה היטל ההשבחה. מדובר בהליך מורכב מאוד וארוך יחסית, ולכן הוא גם לא זול בדרך כלל. חשוב לציין שאם השמאי ימצא שלב הראשוני של הבדיקה שאין פוטנציאל הפחתה להיטל, הוא ימליץ לכם לא להתחיל בהליך. רבים מהשמאים לא יגבן כסף אם הגעתם רק עד לשלב זה והחלטתם לא ללכת להליך הפחתה.

 

מה משפיע על מחיר שמאי מקרקעין להפחתת היטל השבחה?

שלא כמו בהערכת שווי דירה, בחלק גדול מן המקרים, גובה הפחתת היטל ההשבחה יכול להשפיע מאוד על המחיר של שמאי המקרקעין. יש שתי שיטות תמחור במחיר שמאי מקרקעין להפחתת היטל השבחה:

דירה למשכנתא בכף יד אחוזים מגובה ההפחתה - רבים מהשמאים ייגבו אחוזים מגובה ההפחתה הצפויה. מכיוון שהפחתת היטל השבחה היא דבר שלא בטוח בתחילת התהליך, לרוב אותם שמאים ייגבו שכר טרחה בתחילת הדרך, ואם אכן יצליחו להשיג הנחה בהיטל, הם ייגבו אחוזים מההפחתה.

דירה למשכנתא בכף יד שכר טרחה - חלק מהשמאים ייקחו שכר טרחה בלבד, והמחיר קצת בדומה לעבודות שמאים אחרות, יגלם בתוכו את שעות העבודה של השמאי - הייצוג בדיונים והבדיקות שהוא עורך בשביל להכין את הטיעונים שאמורים לשכנע את המכריעים שהיטל ההשבחה שלכם דורש הפחתה. 

נכון לזמן כתיבת המאמר, בתקנון האתיקה של שמאי המקרקעין עקרונית נאסר עליהם לגבות תשלום לפי תוצאות ההליך. עם זאת, חשוב שתכירו שמתנהל בשנים האחרונות תהליך לשינוי הסעיף בתקנון והפיכת התשלום באופן הזה לחוקי.

 

מה המחיר הממוצע?

מחיר שמאי מקרקעין להפחתת היטל השבחה נע בטווח רחב מאוד, בעיקר בגלל שגם גובה הפחתות היטל ההשבחה נע בטווח רחב. יש הפחתות השבחה בשיעור של עשרות אלפי שקלים, ויש הפחתות של היטל השבחה במיליונים. ככל שגובה ההפחתה שניתן גבוה, כך האחוזים ששמאי המקרקעין יגבה מתוכו יהיו נמוכים. 

מעבר לכך, בגלל שיש שמאים שלא גובים אחוזים אלא גובים רק שכר טרחה, כך שבעניין זה אין מחיר אחיד והוא נפרס בטווחים גדולים מאוד. נוכל להגיד שאם מדובר בהפחתת היטל השבחה בשיעור של מאות אלפי שקלים, רוב שמאי המקרקעין גובים כ-5,000 ש"ח שכר טרחה, ועוד כ-15 עד 20 אחוזים מגובה הפחתת ההיטל.


מחיר חוות דעת מומחה של שמאי מקרקעין לבית משפט

 

מה כלול במחיר?

חוות דעת מומחה של שמאי לבית משפט היא בעצם כמו חוות דעת שמאית רגילה  שלקוח מקבל מהשמאי  אחרי שהעריך שווי דירה, שווי נחלה או כל עבודה אחרת, רק שהוא מגיש אותה בצורה של חוות דעת מקצועית לבית משפט. 

לעומת חוות הדעת השמאית, חוות הדעת המקצועית לבית משפט מכילה בדרך כלל יותר פרטים. למשל, בחוות דעת משפטית להערכת שווי דירה, השמאי צריך לפרט על הרקע המקצועי שלו ומסד הנתונים שעליו השמאי מסתמך מפורט יותר. 

 

מה משפיע על מחיר חוות דעת מומחה של שמאי מקרקעין?

אתם בטח כבר מתארים לעצמכם שזמן העבודה בחוות דעת לבית המשפט ארוך יותר מחוות דעת רגילה. הערכתכם נכונה - בדרך כלל שמאי עובד יותר על חוות דעת משפטית  מאשר על חוות דעת שמאית רגילה, אבל לא רק זה - לפעמים הוא נאלץ להגיע בגופו לבית המשפט, וגם זה משפיע על המחיר.

 

מה המחיר הממוצע?

 מחיר חוות דעת שמאית לבית משפט יוסיף עוד 500 -1,000 ש"ח על מחיר חוות הדעת הרגילה. 

למשל, אם המחיר של שמאי להערכת שווי בית צמוד קרקע הוא 2,500 שקלים, עבור חוות דעת מקצועית לבית משפט של אותו נכס בדיוק תשלמו בין 3,000 ל-3,500 שקלים.


שמאי מקרקעין מומלצים

כמו בכל מקצוע, גם בתחום שמאי המקרקעין חשוב למצוא שמאי שכבר התנסה בסוג העבודה שאתם מחפשים. בהרבה מאוד מקרים יש שמאים שלא מספיק מכירים את הפרוצדורה של סוגי עבודה מסוימים ואז פשוט לא מצליחים לעשות את העבודה הנדרשת. 

במידרג יש רשימת שמאי מקרקעין מומלצים עם פירוט של עשרות חוות דעת שלקוחות קודמים נתנו להם עבור שירותים שונים. השמאים מדורגים לפי שביעות הרצון של הלקוחות, וכך גם תוכלו לבחור שמאי מומלץ וגם לראות אם הוא מנוסה בסוג העבודה שאתם מחפשים. בהצלחה!


שאלות נפוצות לדף זה

כמה לוקח שמאי מקרקעין?

זה תלוי מאוד מה סוג העבודה שאתם צריכים, וכמה זמן ייקח לשמאי מקרקעין לבצע אותה. בהערכת שווי דירה למשל, שמאי מקרקעין גובה בדרך כלל בין 2,000 ל-3,500 ש"ח, תלוי אם מדובר בדירה בבניין פרטי או בבית פרטי צמוד קרקע. הערכת שווי בית צמוד קרקע לרוב תהיה יקרה יותר מהערכת שווי דירה בבניין מגורים.

מה בודק שמאי מקרקעין?

ראשית, תלוי באזיה סוג שירות מדובר. אם מדובר בהערכת שווי דירה, שמאי המקרקעין בודק פרמטרים רבים, ביניהם - גודל הדירה, מצבה הפיזי של הדירה, האזור שבו היא נמצאת, זכויות בנייה והיתרי בנייה שיש לה וענייני מיסוי נוספים. כל אלה ישפיעו על הערכת שווי הדירה.  

איך בוחרים שמאי מקרקעין?

במקרים רבים, שמאי המקרקעין יכול להיות זה שיחסוך לכם הרבה כסף, בין אם אתם לפני קניית דירה ובין אם אתם לפני מכירה. כשאתם בוחרים שמאי מקרקעין, כדאי לכם לבדוק שיש לו ניסיון בסוג העבודה שאתם צריכים ממנו וששמעתם ממי שנתן להם שירות שהוא עשה עבודה טובה.

באתר מידרג יש רשימה של שמאי מקרקעין מומלצים שמודרגים לפי חוות דעת של לקוחות קודמים כמוכם. בכל חוות דעת ניתן ציון לשמאי וגם נכתב בעבור איזה סוג עבודה. השמאי שמדורג הכי גבוה נמצא בראש הרשימה. בהצלחה!אין לעשות שימוש בתוכן ללא אישור בכתב (ניתן לקבל אישור בתנאים מסויימים). שימוש בתכנים ללא אישור מהווה הפרת חוק זכויות יוצרים ויהווה עילה לתביעה.

שים לב! הנך מחובר בשם הלקוח . התנתק