מוקד טלפוני: 1-700-707-233

ריצוף מרפסת

החלטתם לרצף את המרפסת שלכם והדבר הראשון שאתם חושבים עליו עכשיו הוא המרצפות היפות שתבחרו. לא רוצים לבאס או משהו, אבל הנחת המרצפות זה השלב האחרון והסופי בריצוף המרפסת. לפני כן עוד יש כמה דברים להקפיד עליהם, וגם כשבוחרים ריצוף יש כמה קריטריונים שצריך לקחת בחשבון. אז אילו מרצפות יתאימו למרפסת, איך מרצפים וכמה יעלה לרצף מרפסת? הכנו לכם מדריך מפורט

 ריצוף מרפסת

 


על מה חשוב להקפיד בריצוף מרפסת?

אז המרפסת שלכם הולכת לעבור מהפך! לפני  המייקאובר המיועד, חשוב שתדעו שבין אם מדובר בהחלפת ריצוף ישן לחדש, הדבקת ריצוף על ריצוף קיים או בניית מרפסת מאפס - הנחת המרצפות היא רק השלב הסופי והקוסמטי – ובלי להעליב את המרצפות שבחרתם, הרבה לפני כן יש כמה דברים שחשוב להקפיד עליהם בתהליך ריצוף המרפסת:

 

ניקוזים בריצוף מרפסת

אחד הדברים שהכי חשוב להקפיד עליהם לפני הריצוף הוא פתחי הניקוז. כשמרצפים מרפסת חשוב לוודא שקבלן השיפוצים משאיר פתח לניקוז - כדי שיהיה למי הגשמים או למים שבהם אתם שוטפים את הרצפה לאן לצאת, וזאת כדי למנוע הצפה של המרפסת.

חור הניקוז יכול להתחבר לצינור שמוביל את המים לביוב, או ליציאה החוצה לרחוב.

דבר שחשוב לשים לב אליו הוא הקיבולת של הניקוז – אם המרפסת שלכם גדולה כדאי להוסיף יותר מנקודת ניקוז אחת כדי לא ליצור עומס על יציאת הניקוז ולהוביל להצפה.

בהדבקת ריצוף על ריצוף קיים חשוב לשים לב שלא סותמים את פתחי הניקוז, שכן כשמדביקים על ריצוף קיים, גובה המרפסת מתרומם בערך בסנטימטר וחצי ועלול לחסום את הגישה לפתח הניקוז.

בנוסף, חשוב לוודא את הנגישות ליציאות הניקוז של המעבר מהויטרינה בסלון למרפסת: בויטרינות האלומיניום שבסלון יש מסילות קטנות שדרכן זורמים המים החוצה למרפסת. גם כאן, במקרה של הדבקה על ריצוף קיים, הריצוף החדש והמוגבה עלול לחסום את פתחי הניקוז של הויטרינה, וזה עלול להוביל לבעיות רטיבות.  

לכן, במקרה של הדבקת ריצוף יש לפרק את המסילה הקיימת, להניח את הריצוף במרפסת ולאחר מכן להגביה את המסילה, בהתאם לגובה החדש של המרפסת.

 ניקוז במרפסת מרוצפת

התקנת נקז כפול בריצוף מרפסת

באיטום המרפסת חשוב להקפיד על התקנת נקז כפול, כלומר, חור ניקוז שינקז את המים גם ממפלס המרפסת וגם מהמפלס התחתון – של יריעות האיטום. נקז כפול ישמור על איטום איכותי ועמיד של המרפסת לאורך זמן.

יצירת שיפועים במרפסת

בהמשך לניקוזים, יצירת שיפועים היא דבר שחשוב להקפיד עליו בעת ריצוף המרפסת, שכן על מנת שהמים יגיעו אל הניקוז יש צורך בשיפוע של המרפסת לכיוון חור הניקוז. בדיוק כמו שבמקלחון יש חלק שהוא טיפה מוטה ואלכסוני לכיוון חור הניקוז, כך גם המרפסת צריכה להיות. חשוב לשים לב שקבלן השיפוצים אכן מקפיד על זה.  

איטום המרפסת

לפני הנחת הריצוף הדבר אולי החשוב ביותר הוא איטום המרפסת. האיטום צריך להתבצע לפני יישום תשתית החול והחצץ ולפני הנחת המרצפות.

בשלב זה חשוב להקפיד על איטום איכותי, שיתבצע בצורה טובה ועמידה, כי במידה ותהיה לכם בעיית רטיבות תיאלצו להרים את כל ריצוף המרפסת מחדש, לתקן את האיטום ולרצף שוב – ואתם בטח לא רוצים את כאב הראש או את העלות שזה גורר איתו.

איטום המרפסת ייעשה באמצעות יריעות ביטומניות, בשתי שכבות.  

 איטום מרפסת מרוצפת

סף הפרדה

לפני ריצוף המרפסת יש להתקין סף הפרדה בין הבית למרפסת, כדי שתהיה הפרדה בין החול שנמצא מתחת לריצוף בבית לבין זה שנמצא במרפסת, וזאת על מנת למנוע בעיות של רטיבות בתוך הבית.

כשאין סף הפרדה, או כשהוא מותקן בצורה לא נכונה, ברגע שיש רטיבות במרפסת המים מחלחלים אל החול שמתחת לריצוף ומשם עוברים לחול שבתוך הבית, ואז במקום לטפל רק בבעיית רטיבות במרפסת תצטרכו גם לטפל בה בתוך הבית. לכן, בעת האיטום חשוב להקפיד על סף הפרדה שעליו יש חומר איטום.

 

תשתית אינסטלציה וחשמל

לפני הנחת הריצוף במרפסת, ואחרי שלב האיטום, חשוב לבדוק את התקינות והאיכות של התשתיות שקיימות מתחת לריצוף – האינסטלציה והחשמל – במידה ויש כאלה.

חבל להשקיע כל כך הרבה מאמץ, זמן וכסף בריצוף ובסוף לגלות צינור פגום. לכן, במידה ומגלים שצנרת האינסטלציה או החשמל ישנות כדאי להחליף אותן.

 

דבק ורובה שעמידים לחום

אם אתם מרצפים מרפסת באמצעות הדבקה על ריצוף קיים, חשוב לשים לב שהדבק שקבלן השיפוצים משתמש בו הוא דבק מיוחד עמיד לחום. ישראל כידוע, היא מדינה חמה, ודבק רגיל לא יהיה עמיד בפני השמש והריצוף לא יהיה איכותי.

בדומה לכך, בריצוף של כל מרפסת, בין אם בהדבקה ובין אם ישירות על התשתית, בסוף העבודה קבלן השיפוצים ימרח רובה בין המרצפות. חשוב לוודא שגם הרובה היא מסוג מיוחד שעמיד לשמש וחום.

 מריחת רובה בריצוף מרפסת

סוגי אריחים למרפסת

לפני שאתם יוצאים לחרוש את החנויות ולחפש את האריחים למרפסת שלכם, יש כמה קריטריונים שאתם צריכים לשים אליהם:

ריצוף ריצוף אנטי סליפ – האריחים במרפסת חייבים להיות מסוג "אנטי סליפ", שזהו ריצוף נגד החלקה.

זה משמעותי בעיקר במידה והמרפסת שלכם פתוחה:  היא חשופה לגשמים ולכן חשוב למנוע בה החלקה.

מעבר לכך, פעמים רבות המרפסת משמשת למנגלים, ולכן שמן, מים או מיצים הופכים את הריצוף למועד לפורענות.

ריצוף אריח מחוספס  -  ואם כבר דיברנו על מניעת החלקה, כדאי לבחור אריח מחוספס ולא חלק. לאריחים יש רמות חספוס שונות וככל שתבחרו רמה גבוהה יותר כך רצפת המרפסת תהיה בטוחה יותר להחלקה.

ריצוף קל לניקוי – המראה חשוב וגם הבטיחות אבל אם אתם לא רוצים להשקיע מאמץ ואנרגיה רבים מדי בניקיון של המרפסת אחרי כל מנגל, או אחרי כל גשם וסערה, כדאי שתבחרו אריח שיהיה קל לניקוי.

ריצוף ריצוף עמיד לשמש וגשם – אם מדובר על מרפסת לא סגורה, חשוב לבחור באריחים שיהיו עמידים לשמש וגשם. כך למשל, פרקט לא יכול לשמש כריצוף למרפסת פתוחה, כי הוא לא עמיד למים. לכן עדיף להשתמש בריצוף דמוי פרקט.

 

סוגי אריחים לריצוף מרפסת

אריחי קרמיקה – קרמיקה היא החומר הנוח ביותר לריצוף מרפסת. אריחי הקרמיקה מגיעים במגוון של עיצובים, גוונים וגימורים. בנוסף, ריצוף הקרמיקה הוא חזק, עמיד וקל לניקוי.

גרניט פורצלן – אולי אריחי הקרמיקה הנפוצים ביותר בריצוף מרפסת, מהסיבה שהם קלים לתחזוקה וניקוי, ויש להם דרגת שחיקה גבוהה כך שהם שומרים על צבעם לאורך זמן.

בנוסף, ההעדפה בריצוף מרפסת היא להמשיך את הקו של הריצוף בסלון ובכך להקנות מראה של חלל אחד. גרניט פורצלן מאפשר את זה, כי הוא מגיע במגוון של צבעים, דוגמאות וגימורים.

כך למשל, ניתן למצוא אריחי גרניט פורצלן דמוי עץ, דמוי פרקט, גרניט פורצלן בדוגמאות של אבן טבעית ועוד מגוון רחב של שילובים.

 מרפסת מרוצפת בגרניט פורצלן

 

אבן טבעית – אבן טבעית היא ריצוף באבן שנחצבת מהאדמה ולא מיוצרת באופן תעשייתי. היתרון שלהן הוא שיש להן מראה ייחודי אבל החיסון הוא שהיא יכולה לשנות את המראה שלה עם השנים, וכתמים כמעט ולא ניתנים לניקוי. בנוסף, בגלל שמדובר באבן טבעית, לא מובטח לכם שהגוון יהיה זהה בכל האריחים.

 ריצוף מרפסת באבן טבעית

 

אבנים משתלבות – מרצפות שייצרו במרפסת שלכם מראה של מדרכה. גם כאן מדובר במראה ייחודי אך באריחים שבאופן יחסי קשים לניקוי.

 ריצוף מרפסת באבנים משתלבות

בטון מוחלק – ריצוף המרפסת בבטון מוחלק יעניק למרפסת מראה ייחודי, והוא נוח וקל לניקוי. יתרון נוסף הוא שבניגוד לגרניט פורצלן, שבין האריחים שלו מורחים רובה וזה מייצר מראה לא חלק שמדגיש את ההפרדה, בבטון מוחלק יש מראה של משטח אחד גדול ללא חלוקות. החיסרון שלו הוא שבטון נוטה להיסדק עם השנים.

 ריצוף מרפסת בבטון מוחלק

דק סינטטי – ריצוף בדק סינטטי מייצר מראה מרשים, הוא בעל תחושתיות נעימה, וקל לניקוי ותחזוקה. עם זאת, דק סינטטי נוטה להתחמם מאוד בשמש, ולכן אם המרפסת שלכם בצד שמקבל הרבה שמש, כדאי לשקול את זה.

 מרפסת מרוצפת בדק סינטטי

תהליך ריצוף מרפסת

אם הגעתם עד כאן זה מצוין, ואם כבר התבלבלתם מכל המידע – אל דאגה. הפסקה הזאת תעשה לכם סדר בכל תהליך הריצוף של המרפסת.

ריצוף מרפסת לוקח בד"כ באיזור החמישה ימים, ואלו השלבים:

מרצפת דק שלב ראשון: פירוק ופינוי הריצוף הישן - השלב הזה הוא שלב הבלאגן – קבלן השיפוצים מפרק את כל הרצפה במרפסת עד לתשתית.

מרצפת דק שלב שני: תשתיות חשמל ואינסטלציה -  בשלב הזה מוודאים שהצנרות, במידה וקיימות, תקינות, ואם לא אז מחליפים אוותן.

מרצפת דק שלב שלישי: איטום המרפסת ובדיקת הצפה - בשלב הזה מבצעים הדבקה של היריעות הביטומניות לרצפה, ומוודאים לאטום גם בין הבית ליציאה למרפסת.

לאחר מכן יציף קבלן השיפוצים את המרפסת למשך 72 שעות כדי לוודא שהאיטום עובד והמים לא חודרים את היריעות ולא עוברים לבית שלכם.

מרצפת דק שלב רביעי: יצירת ניקוזים ושיפועים - בשלב הזה קבלן השיפוצים ייצור את חורי הניקוז ואת השיפועים שיובילו אליהם.

מרצפת דק שלב חמישי: מילוי חצץ סומסום או חול - בשלב הזה מבססים את התשתית לפני הנחת האריחים. קבלן השיפוצים יישם על כל הרצפה שכבת חצץ או חול, שעליהם יונח הריצוף.

מרצפת דק שלב שישי: הדבקת הריצוף - והנה הוא הגיע! הרגע להדביק את האריחים שבחרתם. קבלן השיפוצים ימרח מלט ועליו יסדר את הריצוף.

מרצפת דק שלב אחרון: מריחת רובה - בשלב הסופי מורחים רובה בין המרצפות, וזהו זה! המרפסת שלכם מרוצפת.


ריצוף מרפסת – מחירים

מחיר הריצוף מורכב מעלות האריחים ועלות העבודה. אתם יכולים לקנות את האריחים בעצמכם, או לתאם מראש עם קבלן השיפוצים שיספק אותם בעצמו.

המחיר יושפע מגודל המרפסת ומורכבות העבודה :הדבקת אריחים על ריצוף קיים תהיה זולה יותר מריצוף על ידי פירוק הריצוף הישן.

עם זאת, ככל שהמרפסת גדולה יותר, כך המחיר למ"ר יורד.

מחיר ריצוף מרפסת כולל פירוק הריצוף הישן  – 300-400 ₪ למ"ר, לא כולל האריחים

מחיר ריצוף מרפסת בהדבקה על הריצוף הישן – 200-250 ₪ למ"ר, לא כולל האריחים

 

ריצוף מרפסת – דוגמאות להצעות מחיר

שימו לב, המחירים לא כוללים את מחיר האריחים ואספקתם

ריצוף מרפסת 21 מ"ר

הריסה ופינוי של ריצוף קיים – 2,500 ₪

איטום ביריעות ביטומניות – 3,000 ₪

תשתיות וניקוזים – 2,000 ₪

מילוי חול – 750 ₪

ריצוף מחדש- 400 ₪ למ"ר X 21 מ"ר = 8,400 ש"ח

סה"כ מחיר ריצוף מרפסת: 16,650 ₪, לא כולל מע"מ

 

ריצוף מרפסת 12 מ"ר  

פירוק ופינוי ריצוף קיים

איטום המרפסת ביריעות ביטומניות 4 מ"מ

ריצוף ועבודת הכנה (יצירת ניקוז ושיפוע, מילוי חול)

סה"כ כל העבודה – 900 ₪ למ"ר

סה"כ מחיר ריצוף מרפסת: 10,800 ₪ לא כולל מע"מ

 

ריצוף מרפסת 15 מ"ר בהדבקה

עבודת הדבקת אריחים, 250 ₪ למ"ר

סה"כ מחיר ריצוף מרפסת: 3,750 ₪, לא כולל אספקת אריחים

 

אחריות על ריצוף מרפסת

אחריות ניתנת לרוב לחמש שנים, כשהיא כוללת בתוכה את עבודת הריצוף ואת איטום המרפסת.


תמונות של שיפוץ ריצוף במרפסת

שיפוץ במרפסת שכלל הזזת ניקוז, החלפת קרמיקה ...
צילום: צפת.
סיוד חלקים בדירה ושיפוץ מרפסת שכלל איטום והחלפת ...
צילום: ברכה רונסלי, כפר סבא.
שיפוץ במרפסת חיצונית.
צילום: זיוה ה. הרצליה.
שיפוץ מרפסת שכלל ניקוז וריצוף.
צילום: יהודית גוטמן, מודיעין.
שיפוץ מרצפות בחצר.
צילום: ציקי יגיל, פתח תקווה.
שיפוץ דירה שכלל החלפת צנרת, התקנת כיור מטבח ...
צילום: רועי אור, מעלה אדומים.

קבלני שיפוצים מומלצים בריצוף מרפסת

אם החלטתם לרצף את המרפסת בהדבקה על הריצוף או עם פירוק של הריצוף הקיים, כדאי שתבחרו קבלן שיפוצים מומלץ שיעשה עבודה איכותית וטובה, כך שהמרפסת גם תיראה יפה אבל גם תחזיק מעמד לאורך זמן. לכן ריכזנו לכם כאן רשימת קבלני שיפוצים מומלצים בריצוף מרפסת. תמצאו שם קבלני שיפוצים עם המלצות מלקוחות קודמים, כי מה יותר טוב מחוכמת ההמונים?


שאלות נפוצות לדף זה

איך מרצפים מרפסת?

ריצוף מרפסת יכול להיעשות בשתי שיטות: או על ידי פירוק הריצוף הישן וריצוף מחדש, או על ידי הדבקה על הריצוף הקיים.

כמה עולה ריצוף מרפסת?

ריצוף מרפסת מחדש נע בין 300-400 ₪ למ"ר

מחיר ריצוף מרפסת בהדבקה נע בין 200-250 ₪ למ"ר

כמה עולה הדבקת ריצוף למטר?

הדבקת ריצוף במרפסת מתומחרת לפי מ"ר, ועולה בין 200-250 ₪ למ"ר

מה זה גרניט פורצלן?

גרניט פורצלן הוא סוג של אריח קרמיקה מאוד נפוץ לריצוף. הוא קל לניקוי ותחזוקה ומגיע במגוון של צורות, צבעים, גוונים וגימורים.

איזה ריצוף מתאים למרפסת?

יש מספר אריחים שמתאימים לריצוף מרפסת: קרמיקה, וספציפית גרניט פורצלן, בטון מוחלק, אבן טבעית ודק סינטטי.

איך מדביקים קרמיקה על ריצוף?

הדבקת קרמיקה על ריצוף נעשית באמצעות דבק מיוחד, ובמרפסות דבק מיוחד שמחזיק מעמד בחום. לאחר הדבקת הריצוף מורחים רובה בין חיבורי המרצפות.

איך אוטמים מרפסת מרוצפת?

מרפסת מרוצפת מומלץ לאטום ביריעות ביטומניות, ולאחר הרמת ופירוק הריצוף.

אין לעשות שימוש בתוכן ללא אישור בכתב (ניתן לקבל אישור בתנאים מסויימים). שימוש בתכנים ללא אישור מהווה הפרת חוק זכויות יוצרים ויהווה עילה לתביעה.

שים לב! הנך מחובר בשם הלקוח . התנתק