מוקד טלפוני: 1-700-707-233

חיפוי קרמיקה למטבח

חיפוי קרמיקה יהפוך את המטבח שלכם ליותר דקורטיבי, אבל לא רק. לחיפוי קרמיקה יש תפקיד חשוב בשמירה על קירות המטבח מלכלוך ושומן, ואפילו בהגנה על ארונות המטבח הדנדשים שלכם מחדירת מים. רגע לפני שאתם בוחרים אריחים, הכנו עבורכם מדריך לחיפוי קרמיקה למטבח וצרפנו טיפים שלא ישאירו מקום לחורים.


חיפוי קרמיקה למטבח

אם תפסנו אתכם עוד בשלב ההתלבטות ואתם לא בטוחים האם חיפוי קרמיקה הוא המתאים ביותר למטבח שלכם, הנה כמה עובדות שיעזרו לכם להחליט:

יתרונות הקרמיקה היא חומר עמיד, ולכן חיפוי קרמיקה מחזיק מעמד לאורך זמן רב יותר בהשוואה לסוגי החיפויים האחרים (צבע, זכוכית, אבן ועוד).

יתרונות האפשרויות העיצוביות של חיפויי קרמיקה למטבח מגוונות: תוכלו לבחור אריחים בשלל צבעים, דוגמאות, גדלים וגימורים – מט או מבריק.

יתרונות הקרמיקה מאופיינת ברמת ספיגות נמוכה למים, מה שהופך אותה לעמידה יותר בפני רטיבות והעובש שבא בעקבותיה. מאותה סיבה בדיוק תוכלו לשטוף את אריחי הקרמיקה בעזרת מים מבלי לחשוש להרוס אותם.

יתרונות בניגוד לחיפויים אחרים כמו זכוכית למשל, ניתן לקדוח על חיפוי קרמיקה (בעזרת מקדח מיוחד המיועד לכך) כך שאם תרצו לתלות מדפים או כל דבר אחר במטבח לא תתקלו בבעיה.


הכנות לחיפוי קרמיקה למטבח

במידה ואתם לא בונים בית חדש אלא משפצים אחד קיים, השלב הראשון הוא להסיר את חיפוי הקרמיקה הישן. ייתכן בהחלט שתתקלו בשיפוצניקים חאפרים שיציעו לכם להדביק את האריחים החדשים על הישנים –  מה שיחסוך להם עבודה ולכם כסף בטווח הקצר, אך בטווח הארוך זה יעלה ביוקר מפני שהאריחים לא יידבקו כמו שצריך וזו רק שאלה של זמן (ולא הרבה זמן) עד שהם יתחילו להתפרק. אם החלפת הקרמיקה מתבצעת במסגרת שיפוץ של המטבח או הבית, חשוב להקפיד לטייח את הקיר עליו מדביקים את האריחים לפני שמתקינים את המטבח עצמו כדי להימנע מלכלוך של הארונות החדשים. לרוב, בזמן שיפוץ נהוג לטייח את קיר המטבח בשלב בו מטייחים את כל הבית, ולכן חשוב לתכנן את העבודה מראש כך שהקרמיקה הקודמת תוסר לפני כן.


מיקום אריחי הקרמיקה

גובה האריחים:

הגובה הסטנדרטי לאריחי קרמיקה במטבח הוא 60 ס"מ והוא למעשה נגזר מגובה הארונות הסטנדרטי. אם הארונות שלכם גבוהים יותר, או אם יש חלקים במטבח שאין בהם ארונות גבוהים, כמובן שתוכלו לבחור להדביק את האריחים גם מעל ל-60 ס"מ. בכל אופן, כדאי לתכנן את גובה האריחים מראש ולמדוד את הרווח שבין השיש לארונות כדי להימנע ממצב שהאריחים לא מכסים את כל השטח שרציתם. אם זה מתאפשר העדיפו להניח את אריחי הקרמיקה בגובה רב יותר מ-60 ס"מ מעל גז הבישול, לא תאמינו כמה גבוה הרוטב של הפסטה קופץ! 

ועוד המלצה חמה –  אל תקנו בדיוק את כמות האריחים שאתם צריכים, אלא לפחות 10% יותר. למשל, אם אתם צריכים 50 אריחים כדי לכסות את השטח שאתם רוצים, קנו לפחות 55 אריחים. לא סימפטי לגלות ברגע האחרון שחסרים לכם שני אריחים כי אחד נשבר ואחד הודבק לא טוב ונהרס, אבל הדגם שבחרתם  בדיוק אזל.

 חיפוי קיר למטבח

מרווח בין האריחים:

התקן הישראלי מחייב מרווח של 3 מ"מ בין אריחי הקרמיקה במטבח אך שיפוצניקים רבים ימליצו לכם ללכת על מרווח של 2 מ"מ בלבד. "מהניסיון שלי, מרווח של 2 מ"מ  מאפשר הצמדות מספיק חזקה של האריחים ויחד עם זאת מאפשר מראה יותר אסתטי של המטבח עם פחות רובה. בבית שלי, ובבתים של בני משפחתי בחרתי במרווח של 2 מ"מ" מספר אחד מקבלני השיפוצים המדורגים באתר.

 חיפוי קרמיקה למטבח - מרווח בין האריחים

חמישה דגשים חשובים לחיפוי קרמיקה למטבח

אם עד עכשיו קראתם ברפרוף, זה הזמן להתמתח בכסא, להתפקס ולפתוח את האנטנות כי את הטיפים הבאים ממש לא כדאי לכם לפספס:

טיפ ראשוןלהשרות להשרות להשרות.  לפני שמדביקים את אריחי הקרמיקה במטבח חשוב להשרות אותם במים למשך 3-4 שעות. בהנחה שאתם רוצים שהאריחים החדשים יישארו יציבים במקומם וישרתו אתכם נאמנה למשך שנים רבות, חשוב שההדבקה (או בשפת השיפוצניקים - ההצמדות) של האריחים לקיר תהיה חזקה ככל האפשר, ועל מנת שהיא תהיה חזקה – התהליך צריך להיות איטי. המים שהאריח ספג בזמן ההשריה מאטים את קצב ההצמדות ומחזקים את החיבור בין האריח לקיר. אין לכם מה לדאוג – זה לא משהו שתצטרכו לעשות בעצמכם. שיפוצניק טוב ואמין יגיע יחד עם חבית מים גדולה וישרה את האריחים לפני ההדבקה.

טיפ שנייש טוב ממראה עיניים. זה נחמד וטוב שהאריחים נראים ישרים, אבל זה לא אומר שהם באמת ישרים. בעל מקצוע חאפר יספר לכם שהוא עושה את זה שנים ושהעיניים שלו כמו סרגל, אל בעל מקצוע אמין לא יתעצל וישתמש בפלס בזמן הנחת האריחים. אין צורך לבדוק כל אריח בודד בפלס, אבל כמובן שגם לבדוק רק בסוף זה לא יעיל במיוחד ולכן רצוי לבדוק בעזרת פלס כל 3-5 אריחים. מעבר לעניין האסתטי יש לכך גם חשיבות פונקציונלית – ברגע שהאריחים לא ישרים לחות, שמן ושאר הפתעות שהמטבח מלא בהן ימצאו את דרכן ביתר קלות אל החריצים שבין האריחים ולאט לאט יפרידו אותם מהקיר.

טיפ שלישיסוג הדבק והרובה קריטי. יש שלל סוגים של קרמיקה, ובהתאם יש שלל דבקים שמשמשים להדבקת אריחי קרמיקה למטבח וחשוב להתאים את סוג האריח לסוג הדבק. למשל, אם מצויין על אריזת האריחים שרמת ספיגת המים שלהם עולה על 10%, חשוב להשתמש בדבק מיוחד שסופג נוזלים כמו למשל דבק מדגם 601 של חברת תרמוקיר. לא פחות חשוב מסוג הדבק  הוא סוג הרובה – יש שני סוגים של רובה: רובה אפוקסית ורובה אקרילית. רובה אפוקסית נחשבת לעמידה יותר מצד אחד אך יקרה יותר מצד שני, כך שהשיקול כאן הוא לחלוטין מחיר אל מול איכות. לא חשוב באיזה סוג רובה תבחרו, חשוב שתוודאו שהקבלן שבחרתם משתמש בסוג רובה עם תו תקן.

 

טיפ רביעיאל תוותרו על פס איטום אלסטי. המפגש בין השיש לחיפוי הקרמיקה הוא מקום מועד לפורענות. כדי לא לאפשר חדירה של מים לארונות המטבח דרך החריצים (חארם, רק עכשיו החלפתם מטבח) חשוב לאטום את הרווח שבין אריחי הקרמיקה לארונות המטבח בעזרת פס איטום אלסטי. בעבר שימוש בפס איטום אלסטי היה נחשב לתוסף אקסטרה, אבל היום זה לגמרי סטנדרט (אצל בעלי מקצוע טובים, כמובן) ולרוב לא תצטרכו להוסיף עליו כסף.

טיפ חמישיהשיקול בבחירת גודל אריחי הקרמיקה הוא לא רק יופי. הגודל האידיאלי של האריחים תלוי בטעם שלכם, בצורת המטבח ובאווירה שאתם רוצים לייצר. המלצה שלנו – התייעצו עם קבלן השיפוצים שלכם לפני שאתם בוחרים את האריחים. לדוגמא, אריחי הקרמיקה הגדולים אמנם יפים ויכולים להקנות למטבח מראה מרווח יותר, אך ייתכן שבמטבח שלכם יש נישות או שקעים רבים שיצריכו הרבה חיתוכים של הקרמיקה - מה שייפגע גם במראה וגם בכיס שלכם.  

 קרמיקה למטבח כפרי

תמונות של חיפוי קירות וחיפוי קרמיקה למטבח

בניית חדר, צביעת דירה, העברת מטבח, שבירת קירות ...
צילום: איציק הבי, תל אביב.
התקנת לוח גבס כחול בשיקוע של מעקה המרפסת והחלקתו ...
צילום: ש. ל. מודיעין.
שיפוץ אמבטיה שכלל החלפת אמבטיה, התקנת קרמיקות ...
צילום: אריה גיאן, תל אביב.
שיפוץ חדר אמבטיה שכלל קרמיקה, צנרת, תקרת גבס ...
צילום: יוסף חסיד, קרית אתא.
חיפוי קרמיקה 10X20 במטבח.
צילום: דיאנה פוליסשוק, רמת גן.
עבודת קרמיקה במטבח.
צילום: אביטל כהן, יבנה.
חיפוי מטבח וחיפוי בריקים בשני קירות פנימיים.
צילום: אביתר שלו, חיפה.
שיפוץ חדר אמבטיה וחדר שירות שכלל עבודות אינסטלציה ...
צילום: יבגני דבורקין, אשקלון.
הדבקת בריקים.
צילום: קרן מלח, הרצליה.
חיפוי קרמיקה במטבח.
צילום: כפר סבא.

מחיר חיפוי קרמיקה למטבח

מחיר חיפוי קרמיקה למטבח נע בין 250-550 ₪ למ"ר בממוצע ומושפע בעיקר מגודל האריחים, כמות החיתוכים הנדרשים וגודל השטח שאתם מעוניינים לחפות. בממוצע, עבור חיפוי בלבד (כלומר הדבקת אריחים, לא כולל הסרת אריחים קודמים וטיוח) לקיר מטבח בגובה 60 ז"מ ואורך 3 מטר תשלמו 1,500-2,000 ש"ח. ככל שתרצו לחפות שטח גדול יותר, המחיר למ"ר ירד, ככל שיש צורך ביותר חיתוכים המחיר יעלה וככל שהאריחים גדולים יותר העבודה תתקצר (במידה ואין צורך בחיתוכים רבים) ובהתאם גם המחיר יהיה נמוך יותר. אם אתם לא לגמרי מבינים מה משפיע על המחיר, תוכלו לקרוא את המאמר על מחירי חיפוי קרמיקה למטבח.


שיפוצניקים מומלצים

אם קראתם עד לפה בטח כבר הבנתם שכשמזמינים שיפוצניק לחיפוי קרמיקה במטבח רצוי מאוד לבחור באחד אמין, כזה שיסגור את כל הפינות ולא ישאיר חורים. כמובן שחיפינו עליכם ורכזנו רשימה של שיפוצניקים מומלצים. כל מה שנשאר הוא להכנס לרשימה, לקרוא חוות דעת של לקוחות קודמים ולבחור את השיפוצניק שישדרג לכם את המטבח. בהצלחה מחייך


שאלות נפוצות לדף זה

כמה עולה חיפוי קרמיקה למטבח?

מחיר חיפוי קרמיקה נע בין 250-450 ₪ למ"ר. מחיר זה כולל את עלות הדבקת האריחים אך לא את עלות הסרת האריחים הישנים ולא את עלות האריחים עצמם. 

באיזה רובה כדאי להשתמש לחיפוי קרמיקה במטבח?

הרובה המומלצת לחיפוי קרמיקה במטבח היא רובה אפוקסית

מה עדיף - חיפוי חדש או הדבקה על הישן?

עדיף להסיר את האריחים הישנים ולהדביק את האריחים החדשים על קיר שעבר טיוח יסודי. הדבקה של אריחים חדשים על אריחים ישנים לא תחזיק מעמד זמן רב. 

מתי כדאי להחליף את חיפוי הקרמיקה במטבח?

הזמן הטוב ביותר הוא כשמשפצים את הבית כולו או לפחות את המטבח. תוכלו להחליף את אריחי הקרמיקה גם ללא קשר לשיפוץ, אבל קחו בחשבון שהעבודה תהיה מסובכת יותר ותסכן את שלמות ארונות המטבח שלכם. 

אין לעשות שימוש בתוכן ללא אישור בכתב (ניתן לקבל אישור בתנאים מסויימים). שימוש בתכנים ללא אישור מהווה הפרת חוק זכויות יוצרים ויהווה עילה לתביעה.

שים לב! הנך מחובר בשם הלקוח . התנתק