מוקד טלפוני: 1-700-707-233

גגות רעפים

החלום של רוב הישראלים זה בית צמוד קרקע עם גג רעפים אדום עליו. לא מדובר רק בסמל סטאטוס אלא גם בגג פרקטי ויעיל לבית. אבל איך בכלל ניגשים להגשמת החלום? כמה עולה התענוג הזה? ואיך בוחרים את הסוג המתאים? – על כל זה נענה כאן.


למה גג רעפים?

היתרון בגגות רעפים הוא שהם יותר עמידים לרטיבות ונזילות ואין צורך באיטום רב, או החלפה בכל כמה שנים כמו שצריך לעשות בגג שטוח. יתרון נוסף של גג רעפים היא יכולת הבידוד שטובה בהרבה מגג שטוח – גגות רעפים מבודדים יותר טוב חום וקור וגם "מרחיקים" את המים מסביבת הבית בגלל הקצוות הארוכים. לטווח ארוך, גג רעפים גם משתלם יותר מכיוון שהגג שורד לתקופה של 20 שנה לפחות. מבחינת ההוצאה הראשונית על איטום הגג, בין איטום גג שטוח ואיטום גג רעפים, מדובר בהוצאה זהה.


איך בכלל בנוי גג רעפים?

תלוי אם בחרתם בגג רעפים חשוף (נקרא גושני) או גג רעפים שלא רואים מתוך פנים הבית. אם בחרתם בגג רעפים חשוף אז השלד (קורות העץ) צריך להיות מסיבי (וכן, זה גם יותר יקר, בכ-30 אחוז) ובדרך כלל מומלץ שהוא יהיה גם מעץ מלא. אם בחרתם בגג לא חשוף, הגגן יניח תקרת גבס או בטון, עליה קורות עץ או אגדים לחיזוק ומעל הבידוד, את הלאטות בצורת שתי וערב ואז את הרעפים שבחרתם. סביב הגג יוצרים גם ארגזי רוח שתפקידם ליצור סירקולציה של אוויר סביב הגג וגם להרחיק את המים מהקירות החיצוניים של הבית (ואם התברכתם בבית במיקום גיאוגרפי בו יורד שלג – הוא גם מרחיק את השלג ככה שאפשר לפתוח את דלת הבית). אל ארגז הרוח מחברים את המרזבים.

דבר נוסף (ואולי הכי קריטי) בבנייה של גג הרעפים הוא השיפוע – גג בעל שיפוע נמוך בעל סיכוי רב יותר לחדירת מים ורטיבות. השיפוע משמעותו שעל כל מטר אופקי הגג עולה לגובה של אותו אחוז, למשל, גג בשיפוע של 35 אחוז עולה לגובה של 35 ס"מ (35 אחוז זה אגב המינימום שכדאי לעשות בגג).

את גג הרעפים על הבית החדש או המחודש שלכם צריך להנדס אדריכל, הוא הכתובת המתאימה והוא גם זה שיודע איזה סוג וסגנון מתאים לאיזה בית וסביבה. לאחר שהאדריכל שרטט תוכניות המדמות איך הגג אמור להיראות (כמובן בהתייעצות איתכם) הוא יפנה לגגן שיגיע אליכם וייתן לכם הצעת מחיר וטיפים לגבי הגג.

 


זמן עבודה ומחיר לגג רעפים

מחיר כולל להתקנת גג רעפים מאוד משתנה ותלוי בפרמטרים רבים: איכות וסוג החומרים, סגנון העיצוב, הגישה לגג ואורכו. טווחי המחירים יכולים לנוע החל מ-300 ₪ למ"ר ועד ל-1,200 ₪ למ"ר.  מחירים אלו אינם כוללים תיקונים בארגזי רוח, פחחות ומרזבים - לעבודות אלו נהוג לתת מחיר נפרד. בניית גג רעפים מאפס לוקחת כשבועיים, וכמובן תלויה בפרמטרים שצוינו לעיל.

 

 תמונה

 


סוגי רעפים, תוספות ומחירים

:: רעפי חרס – הרעף הפשוט והמוכר. מידת השיפוע הקיימת שלו היא 35 אחוז, זה הרעף האולטימטיבי. היום הוא לא משנה צבע ולא דוהה עם הזמן ומעניק מראה טבעי יותר לגג הבית. סוג זה של רעפים שורד המון זמן, בין 70 ל-100 שנה ולא סתם רוב הגגנים ששאלנו מה עדיף, רעפי חרס או בטון? בחרו ברעפי החרס כמומלצים יותר עבור הגג. עלות רעף חרס פשוט נעה בסביבות ה-35 ₪ למ"ר (10-11 רעפים במ"ר).

 

 תמונה

 

:: רעפי חרס פורטוגזים – עלות רעף מסוג זה היא בסביבות ה-75 ₪ למ"ר. העבודה  עליו חייבת להיות יותר מדויקת ולכן המחיר יקר יותר.

:: רעפי בטון – הרעף עשוי כולו מבטון, הוא חזק יותר ומעורבב עם דבק בתוצרת שלו. רעפים אלו יכולים להגיע בצבעים שונים אבל אורך החיים שלהם קצר יותר מרעפי החרס – כ30-40 שנים בלבד. מחירו משתנה כתלות בצבע שבחרתם - ומחירו נע בין-60-75 ₪.

:: רעפים דמויי צפחה – נראים כמו קשקשים של דג על הגג. עלותו היא בסביבות ה-120 ₪ למ"ר.

 

 תמונה

 

:: רעפי רב-רעף – המדובר ברעף ארוך הנראה כמו המון רעפים קטנים המחוברים יחד. הוא עשוי ממתכת עם ציפוי אקרילי וגרגרי קוורץ. מחירו של רעף כזה נעה כתלות בעובי שלו – טווחי המחירים הם 60-80 ₪ למ"ר.

:: רעפי אונדולין/שינגלס – רעף ביטומני קל. מדובר ברעף העשוי מכמה חומרים ממוחזרים שיצקו אותם יחד וצבעו בשרף מיוחד. מחירו נע בסביבות ה-60 ₪ למטר.

 תמונה

 

גגן מסביר על סוגים שונים של רעפים לגג

 

:: רעף רוכב – על כל גג רעפים סטנדרטיים צריך גם להוסיף "רוכב" שסוגר את קומפוזיציית הרעפים בסוף כל פאה. מחירו נע בין 10-80 ₪ בהתאם לתכונות הרעף (צבע וצורה).

 

תוספות אפשריות

 

:: בידוד גג הרעפים – לרוב סוג הבידוד המועדף והמומלץ על ידי הגגנים הוא יריעת BTI (הסבר בהמשך). אורך חבילה אחת 11.5 מטר ועלותה בסביבות ה-350 ₪. בנוסף ליריעות מניחים גם פלטות OSB לבידוד בעובי של 9 מ"מ שעלותן בסביבות 40-60 ₪. לסיכום, עלות עבודת הבידוד הכוללת, לגג בעל גישה נוחה, תעלה בין 60-120 ₪ למ"ר כולל עבודה.

 

 תמונה
 

:: חלון בגג הרעפים – אם יש לכם חדר בעליית הגג או שיש לכם גג חשוף ואתם רוצים להכניס עוד אור לבית, פתרון טוב הוא חלון בגג. מדובר ברעף שמתחבר לשאר הרעפים (כל הרעפים חייבים להיות מאותו הסוג) והוא בעל ראש שקוף.  עלותו לא זולה והיא נעה בסביבות ה-1,1000 ₪.

 

:: מפוח/ וונטה – מכשיר שמתקינים על מרום הגג ויונק את החום החוצה. מכשיר זה מוריד את החום בחלל הגג ב2-5 מעלות ומכאן גם בבית. עלותו + התקנה כ-3,000 ₪.

 


בידוד גגות רעפים

ישנם המון סוגים של בידוד לגג רעפים: בידוד קלקר, רונטופן, סליל אלומיניום, בועות אוויר ויש בידודים עם צמר סלעים. בהרבה גגות מניחים גם שכבות איטום מפלטות OSB (מעין פלטה מעץ דק) ועליהם מניחים את יריעות הבידוד. היריעה מעבירה אוויר וגם מונעת כניסת מים אם רעף נשבר או נסדק. חומר האיטום האיכותי ביותר נקרא BTI (70 מ"מ) והוא מורכב בדרך כלל מצמר גפן וציפוי אלומיניום משני צדדיו. בידוד זה נותן שמירה של החום בחורף ושמירה על הקירור בקיץ. ואם אתם לא מאמינים לנו, אז תדעו שגם רובם הגדול של הגגנים ששאלנו בחרו ב BTI כששאלנו אותם איזה בידוד עדיף לגג רעפים.

 

 


תיקון ואיטום גגות רעפים

לפעמים מזיקים או תופעות טבע פוגעות בחלק מהרעפים ואז יש צורך לתקן חלק מהגג ולאטום אותו. פעמים גם הגג ממוקם בקרבה לעץ או שחלק מהרעפים זזים עם הזמן וצריך לתחזק את הגג. עלות העבודה נגזרת מכמות הנזק ואורך העבודה שיש לעשות – אם זה מסתכם רק בהחלפת רעפים, החלפת בידוד, הלאטות או השלד או ניקיון בסיסי של תעלות ומיקום מחדש של הרעפים.

 


החלפת גגות רעפים

למה מחליפים גגות רעפים? לפעמים הגג עשוי מחומר שכבר לא עומד בתקן (היו שלום גגות אסבסט!) או שהרעפים בלויים או שבורים ומים חודרים ביניהם. אז מבצעים החלפת רעפים, אבל לרוב מידות הרעף החדש שונות מאלה של הישן וכן גם המשקל שלו לכן צריך להחליף גם את הלאטות שמחזיקות את הרעפים ומוסיפים בידוד תרמי חדש.

 

החלפת גג רעפים מתבצעת בשמונה שלבים: 

1. פירוק הרעפים מהגג

2. פינוי הפסולת

3. יישור וחיזוק קונסטרוקצית הגג

4. החלפת לייסטים (לאטות) - לפי הצורך

5. עבודות פחחות - לפי הצורך

6. תיקונים בארגזי הרוח - לפי הצורך

7. הנחת רעפים חדשים, כולל חיתוכם

8. הנחה וביטון של רוכבים

 

כמה עולה רק להחליף רעפים בגג? 200-350 ₪ למ"ר וזמן העבודה הוא בערך כיומיים.


איך לבחור גגן לגג רעפים?

ההמלצה של גגנים מהאתר היא לבקש לראות עבודות קודמות של הגגן (כאלה שעברו חורף אחד) ולשוחח עם הלקוחות על טיב העבודה. כמובן שאנחנו במידרג אספנו לכם רשימה של גגנים הכי מדורגים עם חוות דעת וביצענו בדיקות אימות חוזרת אחרי שנה  בדיוק בשביל זה.


גגות רעפים - תמונות מלקוחות מידרג

שינוי מבנה קונסטרוקציה עם פלדה לצורך חיזוק ...
צילום: דן ע. ראשון לציון.
תיקון ואיטום של גג רעפים ובניית מרזב חיצוני.
צילום: י. צ. הרצליה.
בניית תוספת של גג רעפים.
צילום: ראובן נוימן, בית אריה.

שאלות נפוצות לדף זה

איך נזהה שצריך להחליף רעפים בגג?

הסימן הראשון יהיה אם יש רטיבות או נזילה מהגג. ייתכן ורעפים לא יושבים טוב או שיש סתימה במערכת הניקוז של הגג או כשרעפים כבר ישנים ובלויים. במצבים בהם הרעפים כבר בלויים נצטרך להחליפם בחדשים. 

כמה עולה לבנות גג רעפים?

המחירים מאוד משתנים ותלויים בשטח הגג, סוג הרעפים שאנחנו רוצים, צורתם וצבעם. טווחי המחירים נעים החל מ-300 ש"ח למ"ר עד 1200 ש"ח למ"ר. 

כמה זמן לוקח לבנות גג רעפים?

לבנות גג רעפים מ-0 לוקח כשבועיים. להחליף רעפים בגג כיומיים ותיקון בגג רעפים בערך יום. 

מה עדיף, גג שטוח או גג רעפים?

גג רעפים הוא לא רק בחירה אסטית בלבד אלא גם יש בו אלמנט פרקטי - הוא אוטם טוב ומרחיק את המים מסביבת הבית. הרעפים בדרך כלל שורדים החל מ-30 שנים עד 120 אם הם לא נשברים ואם אין מזג אוויר קיצוני. מבחינת האיטום הראשוני של הגג, העלות בין גג רעפים לגג שטוח היא זהה. 

אין לעשות שימוש בתוכן ללא אישור בכתב (ניתן לקבל אישור בתנאים מסויימים). שימוש בתכנים ללא אישור מהווה הפרת חוק זכויות יוצרים ויהווה עילה לתביעה.

שים לב! הנך מחובר בשם הלקוח . התנתק