מוקד טלפוני: 1-700-707-233

פינוי אסבסט

יש לכם גג אסבסט? כדאי שתפנו קצת זמן כדי לקרוא את מה שהכנו לכם. פינוי אסבסט הוא לא משימה מורכבת, אך כיוון שמדובר בחומר מסוכן, חשוב לדעת למי לפנות וכיצד להיזהר. כאן, הכנו לכם מדריך מקיף לפינוי האסבסט: מתי צריך לדאוג לפינוי גג האסבסט, כמה עולה פינוי אסבסט ואמצעי זהירות חשובים בתהליך הפירוק.

פינוי אסבסט

אז היום כולנו כבר יודעים – אסבסט זה דבר מסוכן. למרות שבעת העתיקה שוויו לפעמים היה קרוב לזה של זהב, האסבסט נמצא כחומר מסוכן ביותר לבריאות וכבר כמה שנים שהוא אסור לשימוש בבנייה בארץ. רק חבל שישנם עוד הרבה מבנים המכילים אסבסט בישראל.

האסבסט הוא תערובת מינרלים אשר היו משולבים בבניה בעיקר לצרכי בידוד חום או רעש והוא ידוע כחומר חזק במיוחד. כאן חשוב להבהיר – האסבסט אינו מסוכן כאשר הוא במצב תקין ושלם, אלא רק כאשר הוא נשרף או נשבר. במקרים אלו משתחררים לאוויר סיבי האסבסט, אשר שאיפתם מסוכנת לבריאות. על כן, ברוב המקרים כדאי להקדים תרופה למכה ולהזמין איש מקצוע לבצע פינוי האסבסט מהגג לפני שמזג האוויר או סתם כדורגל תועה יעשו את נזקיהם.


הגגנים המדורגים ביותר באתר מידרג


למי פונים לפינוי אסבסט

אם מדובר בשטח אסבסט של פחות מ- 50 מ"ר, האסבסט במצב שלם והעבודה היא חד-פעמית, ניתן לפרק את האסבסט בהתאם לתקנות פטור כמפורט באתר האינטרנט של המשרד להגנת הסביבה. 
הנחיות המשרד להגנת הסביבה לביצוע עבודות אסבסט מצומצמת ופינוי מוצרי אסבסט

לעבודות פינוי אסבסט מעל לשטח של 50 מ"ר חייבים על פי חוק להזמין קבלן מורשה לפינוי אסבסט. את רשימת הקבלנים המורשים תוכלו למצוא באתר לאיכות הסביבה.


מה כולל תהליך פירוק ופינוי האסבסט?

לפני פירוק האסבסט מרטיבים אותו כמו שצריך על מנת למנוע מהאבק, שהוא כאמור החלק המסוכן, להתפזר מסביב. לאחר ההרטבה בעל המקצוע נזהר לא לשבור או לרסק את הלוחות, אלא רק להבריג את הברגים החוצה ולהסיר את הלוחות בזהירות. את חלקי האסבסט שם בעל המקצוע ביריעת פלסטיק עבה. כאן מגיע חלק הפינוי – מכיוון ואף אחד לא רוצה חלקי אסבסט בפח של השכונה, בעל המקצוע מטמין את הפסולת באתר הטמנת אסבסט מורשה. מומלץ לבקש ממנו את כתובת אתר ההטמנה בו הוא השתמש, במידה ויגיע מפקח על מנת לבדוק שהאסבסט לא סתם נזרק במזבלה אקראית, כדרכם של חאפרים, ומהווה מפגע בריאותי.
 

 פינוי האסבסט

 


מהם אמצעי הזהירות בפירוק ופינוי אסבסט?

במהלך פינוי האסבסט בעל המקצוע יעטה מסכה, ולפעמים אף חליפת מגן, על מנת למנוע מגע עם סיבי האסבסט המסוכנים. כמו כן, מומלץ לבני המשפחה לא להיות קרובים למקום בעת הפירוק. בעבודות גדולות, מעל 50 מ"ר, אמצעי הזהירות נרחבים בהרבה: יש לעבוד רק עם קבלן בעל היתר לבצע פינוי אסבסט בהיקף זה, להתריע את השכנים על העבודה, לגדר את האתר ולפעמים אף לעשות בדיקות מעבדה לאחר סיום עבודת פינוי האסבסט, על מנת לקבוע אם יש ריכוז של סיבי אסבסט באוויר. את הנחיות הזהירות המלאות בעבודות אסבסט גדולות תוכלו למצוא באתר המשרד להגנת הסביבה.

 פינוי האסבסט

פינוי אסבסט - מחיר

טווח המחירים בעבודות שמתחת ל50 מ"ר הוא בסביבות 450 – 500 ₪ להחלפת מטר מרובע של גג וכולל הרכבת גג חדש (כדי לקרוא את הטיפ שלנו על סוגי גגות רעפים לחצו כאן).

על מנת להוזיל עלויות, במקרה בו לוחות האסבסט שלמים ולא סדוקים או שבורים, אפשר רק לצבוע או לצפות אותם. הציפוי מונע מהסיבים הרעילים להשתחרר לאוויר, ומוסיף שכבת בידוד. יש לשים לב כי זהו אינו פיתרון לטווח הארוך.


המלצות על גגנים המתמחים בפינוי אסבסט

אז אחרי שהבנתם שיש לנהוג בזהירות כאשר מפנים אסבסט, לא תרצו לפנות לבעלי מקצוע לא אחראיים. לכן, הכנו עבורכם במידרג רשימה של גגנים מומלצים העוסקים בפינוי אסבסט, שנבנתה על פי חוות דעת קודמות של לקוחות אמיתיים כמוכם! לאחר כל פינוי אסבסט, נציג ממידרג מתקשר ללקוח, מקבל ממנו חוות דעת וציונים אודות הפינוי ומעדכן את הדירוג באתר, כך שהרשימה נשארת מעודכנת כל הזמן. פינוי נעים מחייך.


שאלות נפוצות לדף זה

האם אני חייב להחליף את גג האסבסט בבית שלי?

במידה והאסבסט שבור או סדוק – כן. הוא מהווה מפגע בריאותי שכדאי לפנות כמה שיותר מהר. במידה והוא שלם ללא נזק, ניתן רק לצבוע או לצפות את האסבסט, אך זהו אינו פיתרון לטווח ארוך ומומלץ לקרוא לאיש מקצוע לבצע פינוי אסבסט בשלב כלשהו על מנת לא להסתכן בנזק בריאותי עתידי.

האם אני צריך לעשות בדיקות מעבדה לאחר פינוי האסבסט?

אנשים רבים נרתעים מהחלפת האסבסט בשל בדיקות המעבדה היקרות הבודקות את ריכוז סיבי האסבסט באוויר לאחר הפירוק. בדיקות אלו הן רק לאחר עבודות גדולות מ50 מ"ר, ואין צורך לעשות אותן בשטחים קטנים. בעבודות גדולות כדאי לבדוק שמחיר בדיקות המעבדה כלול בהצעת המחיר של הפירוק ופינוי, כדי למנוע הפתעות לא נעימות בסוף העבודה.

מה תהליך פינוי האסבסט?

מכיוון שהאסבסט הוא חומר רעיל לוקחים אותו ביריעת ניילון אטומה לאתר הטמנה מורשה בלבד. את רשימת אתרי ההטמנה ניתן לראות כאן, באתר של המשרד לאיכות הסביבה. מומלץ לא לפרק ולפנות בלי עזרה של איש מקצוע על מנת לא להסתכן בשאיפת סיבים מסוכנים.

מה זה אסבסט?

אסבסט הוא תערובת מינרלים חזקה מאוד המעורבת בבניה על מנת לבודד מחום ומרעש. בבניה הוא משומש בעיקר בצורת האסבסט-צמנט, זהו אסבסט מעורבב עם מלט ומים וזה מה שניתן למצוא בגגות למשל. הצורה השנייה היא האסבסט הפריך. בצורה זו האסבסט מושפרץ על קירות ותקרות בצורה מרוכזת יותר אשר גם נוטה יותר להתפוררות, מה שהופך את סוג האסבסט הזה למסוכן יותר. בהתחלה היה האסבסט בשימוש נרחב בבניה בכל בעולם, עד שמחקרים הראו ששאיפת סיביו גורמת למחלות ריאה קשות.

אין לעשות שימוש בתוכן ללא אישור בכתב (ניתן לקבל אישור בתנאים מסויימים). שימוש בתכנים ללא אישור מהווה הפרת חוק זכויות יוצרים ויהווה עילה לתביעה.

שים לב! הנך מחובר בשם הלקוח . התנתק