מוקד טלפוני: 1-700-707-233

התקנת מרזבים

Winter is coming! הגיע הזמן לנקות ולהתקין מרזבים, לפני שהגג יוצף ויוַצרו נזקים לבית. תפקיד המרזב הוא לנקז את מי הגשמים מגג המבנה. ניקוז זה מונע נפילת מים בלתי מבוקרת לגינה, אשר יכולה לפגוע בצמחיה, להזיק לריצוף חיצוני ואף ליסודות הבית. כמו כן, הצטברות מים בגג יכולה לגרום לנזקי רטיבות בתקרות ובקירות הבית. אז במקום לסתום ולסייד שוב ושוב את אותם מקומות, הגיע הזמן לפיתרון אמיתי ובכלל לא מסובך – התקנת מרזב. כאן תקבלו מספר טיפים על תיקון מרזבים והתקנת מרזבים וגם המלצות על בעלי מקצוע אשר יסדרו אתכם לפני הגשמים הגדולים.


התקנת מרזב – מחירים וחומרים

ישנם שני סוגי מרזבים: מרזב פנימי ומרזב חיצוני. ברוב הבניינים החדשים מותקנים מרזבים פנימיים, שהם חלק מהבניין עצמו. מרזבים פנימיים לרוב בנויים מבטון, ומצופים בחומרים שונים מבפנים. יתרונם הגדול של מרזבים אלו הוא שהם אינם חשופים לנזקי מזג האוויר ועל כן קצב הבלייה שלהם איטי בהרבה. חסרונם הגדול הוא, שברגע שהמרזב הפנימי מתקלקל לרוב לא ניתן לתקן אותו וכל מה שנותר הוא להתקין מרזב חיצוני. הבשורות הטובות הן שהמרזבים היום הם בכלל לא מרזבי הברזל החלודים שפעם היו דבוקים לכל מבנה. כיום מתקינים מרזבים חיצוניים העשויים משלל חומרים, אשר אפשר לבחור לפי היכולת הכלכלית וההעדפה אסטטית. פלסטיק, פח מגולוון, אלומיניום, נחושת, בפניכם מונחות שלל אפשרויות ולכל חומר היתרונות והחסרונות שלו.

שימו לב: בכל החומרים כל זווית במרזב נחשבת למטר מבחינת המחיר.

התקנת מרזב אלומיניום

האלומיניום הוא חומר זול ועמיד כנגד נזקי מזג האוויר, על כן קצב הבליה שלו איטי. כמו כן, במרזבים שלא עולים על שמונה עד עשרה מטרים ניתן לייצר אותו ביחידה אחת, דבר החוסך בחיבורים לאורך המרזב, אשר מהם יכולות להיווצר נזילות בעתיד. מעבר לכך, האלומיניום מגיע במגוון צבעים אשר ישתלבו עם ביתכם באופן טבעי ונעים, או אפילו יהפכו את המרזב לאקססורי מדליק על קיר הבית. מחירו נע בין 80-120 ₪ למטר רץ.

התקנת מרזב פח מגולוון

 

פח מגולוון הוא חומר חזק ואיכותי מאוד המחזיק שנים רבות ואפשר לצבוע אותו כמעט בכל צבע שרוצים. כאשר מתקינים מרזב מפח מגולוון חשוב לשים לב כי הפח בעובי של לפחות 0.6 מילימטר, על מנת שיהיה עמיד מספיק. כמו כן, כדאי לוודא שהפח הוא מתוצרת אירופאית ולא סינית, שכן ההבדל באיכות גדול, בעוד ההבדל במחיר לא בהכרח כזה. מחירו אטרקטיבי ונע בסביבות 120-160 למטר רץ.

 התקנת מרזבים

התקנת מרזב פלסטיק PVC

מרזבי הפלסטיק גם הם עמידים בפני נזקי מזג האוויר, מגיעים במגוון צבעים והם ועלותם נמוכה יחסית. בנוסף מרזבים אלה בנויים מחלקים, ולכן נתן לרכוש ערכות התקנת מרזב בשיטת עשה זאת בעצמך, ולהרכיב לבד. חשוב לקחת בחשבון שמרזבי פלסטיק פחות עמידים ואורך חייהם קצר יותר מחומרים אחרים ועל כן הם פחות מומלצים.

התקנת מרזב נחושת

מרזבי הנחושת הם בעלי מראה דרמטי אשר נותנים אווירה וינטג'ית עם ניחוח של חו"ל. איתם הסטייל מתחיל כבר מבחוץ! זהו חומר עמיד וחזק מאוד, עם זאת, כפי שניתן להניח חומר זה יקר יותר מאחרים, כאשר מחירו הוא בסביבות ה300-360 ₪ למטר רץ. אם מתקינים אותו כיאות מרזב נחושת יכול להחזיק עשרות שנים בלי שום בעיה.

התקנת מרזב אבץ או אבץ מיושן

בארץ השתמשו במרזבים עשויי אבץ עוד מתחילת המאה הקודמת. כמו הנחושת זהו חומר בעל מראה מיושן ויוקרתי אשר יכול להשתלב יפה במבנים עתיקים או לתת סגנון מיוחד לבית מודרני. זהו חומר אמין ועמיד מאוד. אמנם המחיר הוא לא אחד מיתרונותיו, אך מרזב עשוי אבץ יכול להחזיק עד פי שתיים יותר זמן מחומרים האחרים. מחירו הוא בין 200-350 למטר רץ.

התקנת מרזב סמוי

אנשים רבים בוחרים להתקין את המרזב בצורה של "מרזב סמוי", כלומר להתקין מעליו מעטפת אשר יוצרת הסוואה עם הרקע. המעטפת יכולה להיות עשויה מעץ, רעפים וכדומה. יש לקחת בחשבון שמעטפת מעלה את המחיר, שכן יש להזמין אותה במיוחד.

כאן תוכלו לקרוא עוד על מחירי התקנת מרזב והצעות מחיר לדוגמא להתקנת מרזב חיצוני


מחיר התקנת מרזבים

מחיר התקנת מרזב משתנה לפי החומר ממנו עשוי המרזב, אורך המרזב ותנאי הגג בו הוא מותקן. המחיר עולה במידה והגג הוא ישן ואינו בעל דרכי גישה לאזור התקנת או תיקון המרזב, אם הרעפים ישנים ואי אפשר לדרוך עליהם, אם יש צורך בשימוש בסולמות גבוהים מאוד או סנפלינג, אם יש צורך לעקור את המרזב הישן על מנת להתקין חדש ועוד. לרוב העלות היא כמה מאות שקלים, אך יכולה להגיע גם לאלפים בפרויקטים גדולים או מסובכים.

כדי שתוכלו לקבל מושג איך זה עובד, הנה הצעת מחיר לדוגמא של התקנת מרזב בבניין עם קצת סיבוכים, לאחר שהמרזב הפנימי התחיל לעשות בעיות:

תאור: התקנת מרזב חדש לבניין.

הצעת מחיר: 2,500 ₪ + מע"מ

המחיר כולל:

  • התקנת מרזב לאורך הבניין.

  • קדיחת פתח יציאה למרזב החדש בקוטר של 3 צול ואורך של 25 ס"מ.

  • חיזוק המרזב עם חבקים כל שני מטרים.

  • חומר המרזב: פלסטיק PVC בצבע אפור בהיר.

  • אורך המרזב: 10 מטרים.


תכנון התקנת מרזבים

תהליך התקנת המרזב כולל מדידה של אורכו וחישוב נכון של מקום פתח יציאת המים. אם התקנתם מרזב כדי לשמור על הבית מנזקי הגשם אבל המים המתנקזים ממנו מציפים את הגינה, התפספסה המטרה. בנוסף, פתח יציאת המים צריך להיות מרוחק משבילים או מרפסות על מנת שלא יפריע להתנהלותם של בני הבית. לפני ההתקנה כדאי לבדוק אם יש אפשרות להתקין את המרזב במיקום או זווית אשר ימנע סתימה עתידית מעלים, קיני ציפורים וכדומה.

חשוב מאוד להתקין את המרזב בשיפוע קל, כאשר יש הפרש של בערך חמישה סנטימטרים בין המקום הגבוה ביותר לבין המקום הנמוך ביותר. זאת על מנת שכל המים יתנקזו מן המרזב ולא ייווצר מצב של מים עומדים אשר יכולים ליצור חלודה ולגרום לבלייה מואצת של המרזב.

 ניקוי מרזבים

ניקוי ותיקון מרזבים

חלקנו לא צריכים להתקין מרזב, אלא פשוט לתקן את הקיים. המרזבים נוטים להיסתם מעלים, מאשפה, לשלשת יונים ולפעמים מקיני ציפורים שהשתכנו בגג במהלך הקיץ. מרזב סתום עולה על גדותיו וגורם להצפה, דבר שלא מומלץ לא לאיטום, לא ליסודות ולא לגג. את ניקוי המרזב חשוב לבצע בזהירות רבה על מנת לא לשבור או לגרום נזק למרזב. כאמור אם מרזב פנימי מתקלקל, הוא אבוד לנצח! אבל גם עם מרזבים חיצוניים צריך להיזהר.

לפעמים אפשר לעשות את ניקוי המרזב לבד, אך יש לנקוט באמצעי זהירות כדי לא להזיק למרזב ועוד יותר על מנת לשמור על עצמכם בגובה. בעזרת דלי וכף ניתן לעלות על סולם ולגרוף את הלכלוך מהמרזב. לאחר הניקוי מומלץ לשפריץ מים על המרזב בעזרת צינור על מנת לבדוק שאכן המים זורמים מטה בצורה חלקה וללא עיקובים. במידה ואתם לא בטוחים איך מנקים מרזב ובמקרים מסובכים יותר, בהם קשה להגיע למקום הסתימה או שיש חשש לעשיית נזק למרזב כדאי כבר לפנות לאיש מקצוע שיבצע ניקוי מרזב מקצועי.

מחיר ניקוי המרזב או תיקונו על-ידי איש מקצוע תלוי באורך המרזב ובגובה בו הוא נמצא. כמו כן, כמו בהתקנה גם בניקוי המרזב תנאי ההגעה אל המרזב משנים את המחיר. במידה והרעפים ישנים, שבורים, או שאין גישה אל המרזב, מחיר ניקוי המרזב יעלה. מחיר ניקוי מרזב חיצוני עולה כמה מאות שקלים, אך במקרים קשים יכול גם להגיע לאלפי שקלים. ניקוי מרזב פנימי יעלה לרוב בסביבות ה1000 ₪. במקרים מסובכים יש לשקול התקנת מרזב חיצוני במקום תיקון המזרב הפנימי שכן הדבר יכול להשתלם יותר כלכלית.

אחזקת מרזבים

בגגות אשר סביבם יש עצים רבים, יש צורך לעשות טיפול תחזוקתי מונע בו מנקים את המרזב מן העלים על מנת שלא יסתמו אותו בעתיד. במקרה הגרוע, יש לעשות טיפול כזה פעם בשנה, אך לרוב מספיק גם פעם בשלוש-ארבע שנים. כמו כן מומלץ להתקין רשת מעל המרזב אשר מונעת מן העלים להיכנס, מחירה לרוב כלול במחיר ההתקנה .

 ניקוי מרזבים

מחזור מים – אגירת מי מרזבים

לפעמים ניתן לתכנן את המרזב כך שהמים היוצאים ממנו יזרמו לתוך מיכל צבירה, אשר ניתן להשתמש במים בו בימי הקיץ ולחסוך בעלויות ההשקיה. בגגות גדולים במיוחד, המים המצטברים יכולים לכסות את הוצאות ההשקיה כולה בקיץ. אך גם אם הגג שלכם קטן, מיכל של 500 ליטר יכול לעזור. במידה ואכן יש מקום להשמת המיכל, הדבר טוב לחשבון המים שלכם ולישראל המתייבשת ישנן גם מערכות מים מורכבות יותר, שעליהן אולי נדבר בטיפ אחר מחייך.


אחריות על תיקון מרזבים ועל התקנת מרזבים

רוב אנשי המקצוע נותנים אחריות של בסביבות 3-5 שנים על התקנת מרזב או ניקוי מרזב. במידה ובעל המקצוע שלקחתם מקצועי, והמרזב לא נמצא במיקום בעייתי במיוחד, הוא אמור להחזיק זמן רב בלי בעיה.


מתקיני מרזבים מומלצים

התקנת מרזב היא עבודה הדורשת מקצועיות ודיוק. יש לשים לב לסוג חומרי האיטום, סוג הברגים שמשתמשים בהם והקפדה על עשיית זווית השיפוע של המרזב. כל פרטים אלה חשובים מאוד על מנת שהמרזב שלכם יחזיק שנים רבות ואפילו רבות מאוד. בדיוק מהסיבה הזאת אספנו עבורכם כאן באתר מידרג המלצות של לקוחות קודמים על מתקיני מרזבים מומלצים לאחר כל התקנת מרזב או תיקון מרזב נציג ממידרג מתקשר ללקוח, מקבל ממנו חוות דעת וציונים אודות השירות ומעדכן את הדירוג באתר, כך שרשימת בעלי המקצוע המומלצים מתעדכנת כל הזמן.


התקנת מרזבים - תמונות מלקוחות מידרג

התקנת מרזב באורך 19 מטר.
צילום: אבי מייזליש, חמד.
התקנת מרזב ארוך לגג משופע.
צילום: שאולה הייטנר, קרית אונו.
התקנת מרזב והארכת חיפוי פלסטיק לפרגולה.
צילום: זאב שוורץ, ראשון לציון.
התקנת מפוח סולארי לקירור הבית, החלפת רעפים ...
צילום: אושרת סבג, כפר יהושע.
התקנת מרזבים בגג.
צילום: א. מ. כוכב יאיר.
התקנת מרזב בגגון רעפים.
צילום: ליאור טל מעון, להבים.
התקנת מרזב.
צילום: דודי גל, ראשון לציון.
התקנת מרזב.
צילום: קרן אזולאי, רמת השרון.
התקנת מרזב חיצוני מאלומיניום בבניין מגורים.
צילום: דנה דניאל, כפר סבא.
איטום קיר חיצוני והתקנת מרזב חדש.
צילום: מיכאל אייזנבך, רחובות.

שאלות נפוצות לדף זה

איך פותחים מרזב סתום?

אם יש גישה למרזב ניתן לעלות על סולם בזהירות ולנסות לגרוף את העלים והפסולת שהצטברה במרזב בעזרת כף ודלי. לאחר הפינוי מומלץ להשפריץ מים על המרזב בעזרת צינור על מנת לראות שהם אכן זורמים מטה ללא עיקובים. במקרים מסובכים יש לקרוא לאיש מקצוע.

איך מרכיבים או מתקינים מרזב?

מי שיש לו חוש לשיפוצים יכול להתקין בעצמו, כאשר יש לשים לב שמקפידים להתקין את המרזב בשיפוע על מנת שכל המים יתנקזו ממנו כיאות. כמו כן יש לשים לב כי לכל חומר יש את הברגים וחומרי האיטום איתם צריך להשתמש להתקנה. יש גם את אופציה ניתן גם להזמין ערכות להרכבה עצמית של מרזבי פלסטיק.

למה צריך מרזב?

מרזב מנקז את מי הגשמים מהגג על מנת שלא יצטברו ויגרמו לנזקי רטיבות לתקרה, לקירות וליסודות הבית. כמו כן הם גורמים לזרימה מבוקרת של המים מהגג כך שלא יזיק לגינה או לריצוף החיצוני. כל גג צריך מרזב, אין זה משנה אם אתם גרים בניין, בית משותף, בית פרטי, בעל גג רעפים או גג שטוח.

מה מחיר התקנת מרזב?

מחיר המרזב משתנה לפי אורכו וסוג החומר ממנו הוא מורכב. בנוסף, תנאיי הרכבת המרזב גם יכולים לעלות את המחיר, אם למשל אין גישה נוחה למקום ההתקנה, או שצריך לעקור מרזב ישן או לאסוף רעפים שבורים בדרך. עלויות החומרים השונים לפי מטר רץ: אלומיניום 80-120 ₪, פח מגולוון 120-160 ₪, נחושת 300-360 ₪, אבץ מיושן 200-350 ₪. כל זווית במרזב מחושבת כמטר מבחינת המחיר.

איך מתקינים מרזב לפרגולה?

כל מרזב יכול להיות גם מרזב לפרגולה ומתקינים אותם כמו מרזבים רגילים. מכיוון ולרוב הם קצרים יותר ממרזבים היורדים מהגג עלותם נמוכה יותר. מכיוון והתקנת מרזב לפרגולה היא הרבה פעמים מלאכה פשוטה יותר בדקו את האפשרות להתקין את המרזב בעצמכם - ניתן להזמין ערכה להרכבה עצמית, או להזמין דרך בעל מקצוע ולהתייעץ איתו לגבי סוגי ההברגה ועשיית השיפוע הנכון במרזב. אם כל זה נשמע מסובך קצת, פשוט הזמינו בעל מקצוע

אין לעשות שימוש בתוכן ללא אישור בכתב (ניתן לקבל אישור בתנאים מסויימים). שימוש בתכנים ללא אישור מהווה הפרת חוק זכויות יוצרים ויהווה עילה לתביעה.

שים לב! הנך מחובר בשם הלקוח . התנתק