מוקד טלפוני: 1-700-707-233

תכנון מטבח

אם אתם עומדים לקראת תכנון מטבח בדירה חדשה מהקבלן, או שאתם רגע לפני שיפוץ של המטבח – ודאי תרצו להתאים את המטבח אישית לצרכים שלכם. בתכל'ס, כמה כבר יוצא לכם לתכנן מטבח משלכם? תכנון מטבח בהתאמה אישית זה משהו שצריך לדייק בו כי בואו נהיה כנים, אתם כנראה מבלים בו די הרבה. אז מה השיקולים לתכנון מטבח בצורה נכונה, איך הופכים את החלום שלכם למטבח אמיתי ואיך כל זה קשור לשילוש הקדוש? כל הטיפים לעיצוב ותכנון המטבח – ממש מתחת לאף שלכם.

תכנון מטבח עם מעצבת פנים

תכנון מטבח עם מעצב פנים

שלא כמו עיצוב חדר שינה או סלון בבית – תכנון מטבח דורש, מעבר למחשבה על העמדת הרהיטים, גם חשיבה על אלמנטים כמו אינסטלציה ותשתיות אחרות. לכן מעצב הפנים צריך להיות, מעבר לכשרוני במיוחד, גם עם ראש טכני ובעל נגיעה בתחומים האלו. תכנון המטבח כולל סה"כ שלושה שלבים; בהתחלה תצטרכו לשבת עם עצמכם ולהבין מה אתם רוצים ויכולים לדרוש מהמטבח שלכם,

אחר כך תשבו עם מעצב הפנים להבין את השיקולים הדקים ביותר ולהעביר לו את החזון, ובשלב האחרון מעצב הפנים ילך להכין את שיעורי הבית שלו ויחזור עם סקיצה מוכנה של המטבח שלכם. אחרי השלבים האלו, מגיע תורכם: את הסקיצה תיקחו לנגר מטבחים או לחברות מטבחים שיוציאו את הרעיון לפועל.

אמרנו שלושה שלבים, ובזה סיכמנו את כל התהליך של תכנון מטבח. אבל מה השלבים בדיוק כוללים? הנה כל המידע בהרחבה:

עיצוב מטבח כפרי מודרני

שלב ראשון: תכנון רעיון ראשוני

כפי שאמרנו, בתור התחלה תצטרכו לחשוב עם עצמכם מה אתם בדיוק מבקשים מהמטבח שלכם ואיך הייתם רוצים שהוא ייראה. קחו בחשבון שמעבר לצרכים האישיים שלכם, יש את מה שהבית שלכם מסוגל להכיל. הכוונה היא כמובן לגודל המטבח אצלכם בבית, לצנרת והתשתיות העוברים דרכו ולנקודות החשמל שפזורות בו (לעת עתה, בהמשך אולי תרצו להתקין עוד כמה נקודות חשמל למכשירי החשמל השונים במטבח).

 

גודל המטבח הרצוי

באופן פשוט; גודל המטבח נגזר מהשטח שיש לכם עבורו. עם זאת, זה לא תמיד מדויק. אם תרצו להרחיב את המטבח, אל תתביישו להגיד את זה למעצב הפנים. לפעמים שבירה של קיר או סתם סידור מחדש, פותחים מחדש את המטבח.

אם אי אפשר להרחיב את המטבח יותר ממה שהוא, כי אתם מעדיפים שלא לשבור קירות או שהשטח לא מאפשר את זה – תוכלו להיעזר במעצב הפנים עבור תכנון מטבח קטן הכולל חשיבה על חלוקה נכונה של השטח, ארונות לגובה לניצול מרבי של השטח, תאורה נכונה למטבח קטן ועוד.

 טיפ נוסף מאיתנו לבעלי המטבח הקטן - שלבו, ככל האפשר, את מוצרי החשמל בתוך חלל האחסון הקיים; תנור אינטגרלי, מיקרוגל בתוך ארון עם קלפה ועוד רעיונות כאלו יטשטשו את תחושת העומס שמוצרי החשמל הכבדים נותנים לחלל המטבח.

 

מעצבת פנים מסבירה איך מעצבים מטבח בסגנון כפרי

 

פרישת השיש במטבח

חלק בסיסי ובלתי נפרד מתכנון מטבח זה תכנון הפרישה של השיש במטבח. תוכלו לבחור בין מטבח בפס אחד ישר, מטבח בצורת ח, מטבח בצורת ר או אפילו שני פסי שיש מקבילים אחד לשנייה. ההחלטה על איזה מהפרישות מתאימה לכם יותר תלויה בשיקולים של מקום, נוחות והעדפה – ועל כל זה הקפידו לדבר עם מעצב הפנים כבר בשלב הראשוני.


שלב שני: פגישה עם מעצב הפנים

פה בעצם מתחיל התהליך של תכנון מטבח עם מעצב פנים. המעצב יגיע לפגישת ייעוץ ראשונית בה הוא יבין את הצרכים שלכם; מי משתמש במטבח, כמה זמן ביום אתם עתידים להיות בו וכמה אתם באמת מבשלים? אלו למעשה דברים שאתם כבר יודעים ותוכלו להתכונן אליהם מראש ובהמשך גם נפרט יותר על נקודות חשובות שיעזרו לכם להבין לעומק איך להתאים את המטבח לצרכים האישיים שלכם.

 

בחירת סגנון עיצובי

לפני שמתחילים להצר את הבגד ולהתאים אותו אליכם – צריך קודם להחליט על סגנון הלבוש. כך גם בתכנון המטבח שלכם – לפני שמעצב הפנים יתאים אותו למידות שלכם, הוא יברר מה הסגנון העיצובי המועדף עליכם ומה הכי מתאים לכם ולמטבח שלכם.

תוכלו לבחור בין מבחר סגנונות העיצוב הקיימים, בין אם מדובר בעיצוב מודרני, כפרי או כל דבר אחר. עם זאת, קחו בחשבון שהסגנונות האלו הם רק עוגנים להבנה של האפשרויות אך בפועל תוכלו לשלב בין כמה סגנונות ולתכנן מטבח שיהיה מותאם אישית לטעם שלכם. בנוסף לעיצובים הקיימים בקטלוגים של מעצבי הפנים, תמיד תוכלו לקבל השראה מחברים, מפינטרסט או מכל מקור אחר – ולהציג למעצב הפנים, בקווים כלליים, איך הייתם רוצים לתכנן את המטבח שלכם.

 

"חוק השלוש" בתכנון מטבח

כל מעצב פנים שמכבד את עצמו חורט על דגלו את "השילוש הקדוש" בכל הנוגע לתכנון ועיצוב מטבחים: מקרר – כיור – כיריים. שלושת אלו הם השלד שמרכיב את המטבח, ואחרי שמבינים איפה הם יושבים, עוברים לתכנון שאר חלקי המטבח. את שלושת האלמנטים האלו תרצו למקם קרוב אחד לשני ככל האפשר בכדי לאפשר סביבת עבודה נוחה במטבח.

ארונות מטבח בסגנון כפרי

שלב שלישי: תכנון המטבח בפועל

במקרה של עיצוב מטבח בדירת קבלן זה כנראה פשוט יותר; מעצב הפנים, לאחר התייעצות איתכם והבנה נכונה של הצרכים והרצונות שלכם, יכין סקיצה של תכנון מטבח מותאם אישית ויעביר לקבלן להתחלת עבודה. הקבלן יכין את התשתיות, האינסטלציה והחשמל – בצורה שתתאים לבקשות שלכם ושל מעצב הפנים.

אבל במידה ומדובר בשיפוץ מטבח קיים, ותרצו לשנות משהו ביסודות של המטבח, תצטרכו להחליט על אחת משתי אופציות: או לאלתר על התשתיות הקיימות, או להשקיע קצת יותר זמן, כסף ומחשבה ולהתאים את התשתיות מחדש לצרכים החדשים שלכם (כן, גם אם זה אומר לשבור כמה קירות( ורק אז, לאחר ההבנה של השיקולים, מעצב הפנים יכין סקיצת עבודה למטבח.

 

מעצבת פנים מסבירה על עיצוב מטבח מודרני


בחירת חומרים ומשטחים למטבח

חלק בלתי נפרד מעבודתו של מעצב הפנים זה לייעץ ולהציג את האפשרויות העומדות לפניכם בבחירת חומרים וצבעים לחלקי המטבח השונים. כיוון שמדובר בדי הרבה פרמטרים, נספר עליהם פה רק בראשי פרקים ותוכלו לקרוא עליהם באריכות ממש כאן, במאמר על עיצוב מטבחים.

 

בחירת שיש למטבח

תכנון שיש למטבח מושפע מהרבה שיקולים כמו; כמה אתם מבשלים ביום? האם אתם נוהגים לשים סירים רותחים על השיש או לא? כמה תקציב יש לכם עבור השיש? מה הסגנון המועדף עליכם לשיש במטבח? ועוד שאלות כאלו ואחרות שמעצב הפנים ידאג לשאול אתכם לפני. רוצים לבוא חכמים לפגישה עם מעצב הפנים? תוכלו לקרוא על כל סוגי השיש והשיקולים לבחירה שלהם, ממש כאן.

נקודת שיש שחור ספוילר: רוב קבלני השיש המדורגים במידרג ממליצים על שיש אבן קיסר כשיש המומלץ ביותר למטבח.

עיצוב שיש לאי מטבח

 

תכנון גוף ארונות למטבח

עיגול עץ פלטות סנדוויץ' – אלו שכבות עץ דחוסות המודבקות זו לזו. לוח הסנדוויץ' נחשב ללוח חזק ועמיד במיוחד, בעיקר מפני רטיבות, שכן שכבות העץ הדחוסות מקשות על מעבר המים.

עיגול עץ סיבית דחוסה – אלו שבבי עץ מעורבבים עם דבק. היא אומנם זולה יותר מפלטות הסנדוויץ', אך היא עמידה פחות ללחות.

 

תכנון דלתות ארונות מטבח

מעוין עץ עץ מלא – אז נכון, עץ מלא ברוב הפעמים יפה יותר מכל חיקוי אבל חשוב לזכור שעץ הוא חומר טבעי שחי ונושם ולכן הוא מושפע מאוד מחום, קור ולחות. תהליכי התזוזה של העץ עלולים לגרום, בין היתר, להתעקמות של העץ (או במקרה שלכם, דלת במטבח ש"מקבלת בטן") או להופעת סדקים.

מעוין עץ פלטות MDF - זה למעשה חומר שעשוי משילוב של שבבי קרטון ודבק. פלטות ה-MDF מתאימות במיוחד לבניית דלתות של ארונות כיוון שהן ישרות, שומרות על עובי אחיד ונוחות מאוד לעבודה.

עיצוב ארונות עץ למטבח

 

חיפוי דלתות הארונות

נקודה ארונות פורמייקה – הפורמייקה היא חומר מאוד פרקטי: היא חזקה, עמידה למכות וזולה. לעומת זאת, היא לא חומר מאוד ידידותי לעבודה ולכן קשה להתקין בה ידיות מעוצבות.

נקודה ארונות בגימור צבע בתנור – גימור צבע הוא למעשה צביעה של הדלת בהתזה. גימור של צבע נראה אמנם יוקרתי יותר, אך הוא עמיד הרבה פחות – הצבע פגיע למכות, ויש לו נטייה להתקלף.

נקודה ארונות בחיפוי זכוכית – חיפוי זכוכית הוא ציפוי חיצוני של זכוכית על ארונות המטבח.

 

תכנון תאורה למטבח

תכנון תאורה למטבח זה עניין חשוב במיוחד, וכל מי שעובד הרבה במטבח כבר מכיר ויודע איך חוסר בתאורה מתאימה יכול להוות בעיה רצינית ומציקה. אז בואו נבחין בין שני סוגי תאורה שיש בתכנון מטבח:

גוף תאורה תאורה טכנית - תאורה פרקטית המספקת אור חזק ומאיר על משטחי העבודה הרצויים.

גוף תאורה תאורת אווירה - תאורת אווירה שייכת לחלק העיצובי. בתכנון מטבח דואגים גם לאסתטיקה ולאווירה של המטבח. לכן, מעצב הפנים יציע גם אפשרויות לתאורת אווירה, שיקנו אסתטיקה ורוגע למי שנמצא במטבח.

עיצוב גופי תאורה למטבח

קווים מנחים לתכנון עצמאי של המטבח

כשאתם ניגשים לעצב את המטבח שלכם יש המון שיקולים שיכולים להשפיע על איך שהמטבח שלכם ייראה. כלומר, מעבר לסגנון העיצובי שתבחרו, תכנון מטבח קשור גם בפונקציות שהוא צריך למלא. אז על מה צריך לשים דגש ואיך לקרוא נכון את הצורך שלכם במטבח? הנה כמה טיפים שיעזרו לכם לתכנן מטבח מותאם אישית:

מטבח מעוצב

 

כמה מבשלים במטבח?

זה הרגע להיות כנים – כמה אתם נמצאים במטבח ביום? בשבוע? אתם יותר מטגנים על כיריים או אופים בתנור? אולי אתם בכלל משפחה של מיקרוגל? אם אתם יודעים לענות על השאלות האלו, אתם כבר בחצי הדרך להבין איזה אלמנט צריך להיות בולט ונגיש יותר במטבח שלכם.

 

כמה אנשים משתמשים במטבח?

לא, אנחנו לא מתכוונים להגביל את הכניסה למטבח למספר אנשים מצומצם בכל פעם. פשוט לשאלה כמה אנשים משתמשים במטבח באופן תדיר יש השפעה על תכנון מרחב ואורך משטח העבודה הרצוי במטבח; האם אתם רוצים להתקין אי או בוצ'ר למטבח? האם השיש שלכם יהיה רחב מספיק בשביל שני טבחים או אפילו שלושה, אם איתי הקטן יצטרף? אלו שאלות שנגזרות מתוך ההבנה של כמות האנשים שצפויים להיות במטבח ביום יום.

 

מה היד החזקה שלכם?

אה אנחנו פשוט עושים סקר. סתם, יש משמעות לשאלה האם אתם ימנים או שמאליים לגבי תכנון המטבח שלכם; המיקום של השיש ביחס לכיור ולמקרר, כיוון הפתיחה של הארונות ודלת המקרר. אנחנו תמיד בעד נוחות המשתמש ככל האפשר מחייך

 

איפה אתם שומרים את מסחטת המיץ?

ומה לגבי מטחנת הבשר והבלנדר והמצנם? או בקצרה: האם אתם מאחסנים את מוצרי החשמל המטבחיים בארון או שהם נשארים על השיש? תכנון מטבח עד הפרטים הקטנים כולל הכנה של מקום ייעודי לכל המוצרים האלו, פזורת נקודות חשמל במקומות אסטרטגיים.

 טיפ אישי ממעצבי הפנים המומלצים באתר: תמיד עדיף לאחסן את מוצרי החשמל האלו בארונות סגורים; זה נותן אווירה אסתטית יותר, שומר על הסגנון העיצובי של המטבח והמכשירים נשמרים לאורך זמן.

 

שימו דגש על פרזולים

מעבר לכל עבודת הנגרות שקיימת במטבח שלכם – יש משמעות עיצובית גדולה לפרזולים שנמצאים בארונות המטבח. הפרזול הוא כל מה שלא מהווה חלק מהארון עצמו אלא מתווסף אליו; ידיות של דלתות הארונות, צירי הארונות, המסילות של המגירות וכו'.

למה הדגש הנוסף על הפרזולים? אין לתאר כמה שהפרזול במטבח קובע את הטון העיצובי ומשפיע על הנראות של כל המטבח; אותן דלתות עם ידיות נסתרות, או ידיות עץ מלא עם נוכחות – ייראו שונה לחלוטין וישפיעו על הנראות של כל המטבח.

סוגי פרזולים למטבח

מחיר תכנון ועיצוב מטבחים

מחיר מחיר תכנון מטבח ע"י מעצבת פנים נע בין 500-1,000 ₪ למטבח סטנדרטי (15 מ"ר פחות או יותר).

המחיר כולל את התכנון, השרטוט וההדמיה של המטבח, כמו כן הכנת סיכום של כל השיקולים שעלו בשלב התכנון, לבחירת החומרים למטבח שלכם. לאחר מכן מעצב הפנים יפנה אתכם לחברת מטבחים או נגר מטבחים שייקחו את המושכות ויכינו מהתכנון – תיכנונדה  מחייך


מעצבי פנים מומלצים לעיצוב ותכנון מטבח

אז אתם כבר עומדים במרכז המטבח עם העיפרון הזה באוזן ופנקס פתוח ומסתכלים לכל הצדדים. מגניב, זה באמת השלב הראשון בתכנון מטבח. השלב הבא, אחרי שתורידו לכתב את כל הרעיונות והמחשבות שלכם – זה לפנות למעצב מטבחים. המלצה שלנו? רק מעצבי פנים מומלצים על פי חוות דעת של מאות לקוחות קודמים. ככה אתם יודעים שאתם נעזרים לא רק בעוד זוג עיניים, אלא גם בעולם שלם של רעיונות ואפשרויות עיצוב ותכנון מטבחים, מעבודות עבר.


אין לעשות שימוש בתוכן ללא אישור בכתב (ניתן לקבל אישור בתנאים מסויימים). שימוש בתכנים ללא אישור מהווה הפרת חוק זכויות יוצרים ויהווה עילה לתביעה.

שים לב! הנך מחובר בשם הלקוח . התנתק