מוקד טלפוני: 1-700-707-233

טיפולי שיננית

נתחיל מלנפץ מיתוס– ממש לא צריך לחכות עד שיורד דם מהחניכיים כדי ללכת לטיפולי שיננית, ואפילו רצוי מאוד ללכת לפני שמגיעים למצב הזה. כמו טיפולי תחזוקה לרכב, גם השיניים והחניכיים שלנו שעובדות קשה זקוקות לטיפולי שימור תקופתיים שיאפשרו לכם להמשיך ללעוס ולחייך בכיף. איך, מתי, למה וכמה? כל מה שצריך לדעת על טיפולי שיננית – במדריך הבא


למה צריך טיפולי שיננית?

מטרת הטיפול אצל השיננית היא בראש ובראשונה לשמור על בריאות החניכיים. רבים מגיעים לשיננית במחשבה שהטיפול יסייע להלבנת השיניים שלהם, אך זו כלל אינה מטרת הטיפול. במהלך הטיפול השיננית מורידה משקעים כמו אבנית שנוצרים באופן טבעי על השיניים. עם הזמן משקעים אלו מצטברים ולא יורדים בצחצוח שיניים רגיל, יסודי ככל שיהיה, ויש צורך להיעזר במכשור מיוחד.

אז מה כל-כך רע באבנית הזו? עם הזמן האבנית שמצטברת "לוקחת" את המקום החופשי של החניכיים, מה שגורם לדלקות ברקמת החניכיים ובהמשך גם לדלקת בעצם שמתחת לחניכיים. ככל שהאבנית ממשיכה להתרבות כך גדל הסיכוי שהעצם סביב השן "תיספג" בחניכיים ויהיו שינויים במבנה הלסת. נרגיע ונאמר ששינוי כזה הוא מקרה חריג, ואם תקפידו לשמור על בריאות החניכיים שלכם אין סיבה שתגיעו לשם.

 התפתחות נסיגת חניכיים

טיפטיפ – מעבר לטיפול עצמו חשוב שהשיננית תדריך אתכם איך לשמור על היגיינת הפה. המלצות השיננית יתבססו על מה שהיא תראה במהלך הטיפול והן יהיו מותאמות לחניכיים שלכם. כך לדוגמא, משחת שיניים שמומלצת עבור אדם מסויים לא בהכרח מומלצת גם עבורכם. בשלב בו השיננית מסבירה כתבו את ההוראות שלה (סביר שלא תזכרו דברים שנאמרו לכם תוך כדי טיפול שיניים, מניסיון) והקפידו למלא אותן. גם אם השיננית שלכם היא פיית שיניים אמיתית שעשתה את העבודה הטובה ביותר, אם לא תקפידו המצב יחזור לקדמותו מהר מאוד, ומה הועילו שינניות בטיפולן?


מתי צריך לעשות טיפולי שיננית?

אחד טיפול שיננית שגרתי - בדיוק כפי שאתם מסירים אבנית מהקומקום אחת לתקופה, כך גם צריך לעשות בשיניים. הזמן בין טיפול לטיפול תלוי במטופל, בהרגלי הצחצוח שלו ובנטייה הגנטית שלו. אם אין לכם נטייה לדלקות חניכיים ואתם מקפידים לצחצח שיניים ביסודיות לפחות פעמיים ביום ומשתמשים בחוט דנטלי, רוב הסיכויים שביקור שנתי אצל השיננית לחלוטין יספיק עבורכם. אם אתם לא ממש מקפידים ויש לכם התחלה של דלקת חניכיים או הצטברות מאסיבית של אבנית רצוי להתחיל מטיפולי שיננית במרווח של שלושה חודשים, בהדרגה לעבור למרווחים של חצי שנה ולאחר שיקום מלא של החניכיים פעם בשנה.

 מספר שתיים טיפול שיננית לפני טיפולי שיניים – בדיוק כפי שמחטאים פצע לפני שחובשים אותו, כך לפני כל טיפול שיניים כמו עקירת שן בינה או טיפול שורש רצוי לעשות טיפול היגיינה אוראלית והסרת אבנית, או במילים אחרות – טיפול שיננית. אם במקרה ביצעתם טיפול שיננית חודש עד שלושה חודשים לפני הטיפול ייתכן שהרופא יבחן את מצב החניכיים שלכם ויחליט שאין צורך בטיפול שיננית נוסף.

שלוש דלקת חניכיים או ריח רע מהפה – אם החניכיים שלכם מדממות בקלות בצחצוח או בזמן אכילת מאכלים קשים כמו תפוח למשל, סביר להניח שיש לכם דלקת חניכיים והצעד הראשון לרפא אותה הוא ללכת לטיפול שיננית. בנוסף, גם אם אין לכם דימום אבל יש לכם ריח רע מהפה, התרחיש הסביר ביותר הוא שיש לכם דלקת חניכיים וגם כאן כדאי להתחיל מטיפול שיננית.

 


מי עושה טיפול שיננית?

השיננית היא אחת מאנשי הצוות במרפאת השיניים, וכל מי שעוסק בטיפולי שיננות חייב להחזיק ברישיון מיוחד של משרד הבריאות. עיקר תפקידה של השיננית (או השינן בזכר) הוא לבצע טיפולים משמרים (כמו הסרת אבנית) ולהדריך את המטופלים כיצד לשמור על היגיינת פה.

שיננית אינה רופאת שיניים, אך לעומת זאת רופא שיניים יכול לעסוק גם בטיפולי שיננות ויש לא מעט רופאי שיניים, בעיקר פרטיים, שמבצעים את טיפולי השיננית בעצמם. 


סוגי טיפולי שיננית

מעבר להסרת אבנית ולכלוך עיקש, יש מספר טיפולי שיננית נוספים:

אחד הקצעת שורשים – כשהצטברות האבנית משמעותית מאוד, או במקרים בהם נוצרו רקמות דלקתיות מתחת לחניכיים, טיפול שיננית שגרתי לא יספיק ורופא השיניים ימליץ על טיפול הקצעת שורשים, שהוא למעשה טיפול שיננית יסודי ומעמיק יותר. בעוד טיפול שיננית רגיל מתבצע על החניכיים, בטיפול הקצעת שורשים חודרים באמצעות מכשור מיוחד אל תוך החניכיים (כן, לא מדובר בתהליך נעים אבל ברוב המקרים הוא מתבצע תחת הרדמה מקומית) ומסירים משורש השן בקטריות ואבנית.

בגלל שמדובר בטיפול לא נעים בכלל, רצוי לעשות צילום רנטגן לפני על מנת לבחון האם יש משקעי אבנית מתחת לחניכיים.

מספר שתיים ג'ל פלואוריד – פלואוריד הוא מינרל שנמצא בצורה טבעית בשן ותורם לחיזוק רקמת השן ולהגנה על זגוגית השן. לאחר טיפול שיננית להסרת אבנית ניתן למרוח חומר פלואוריד מרוכז על השיניים (לרוב באמצעות "כפות פלואוריד") על מנת לחזק את השן ולסייע במניעת סביבה חומצית שיוצרת עששת. חלק מהשינניות יגבו על פעולה זו תשלום נוסף וחלק יכללו אותה בעלות הטיפול וייבצעו אותה ללא תוספת תשלום (במידה ואתם מעוניינים, כמובן).

שלוש הסרת כתמים – לשיננית יש מכשיר מיוחד להסרת כתמים מהשיניים על ידי התזת סודה לשתייה. מדובר בפעולה פשוטה ומהירה, אך חשוב לציין שלא כל טיפול שיננית כולל אותה והיא נפוצה בעיקר במרפאות פרטיות ופחות בקופות החולים.


האם זה כואב?

טיפול שיננית הוא לא נעים, אבל ברוב המוחלט של המקרים מדובר בכאב נסבל לחלוטין. הכאב שתחושו (או אם התמזל מזלכם לא תחושו) תלוי גם ברמת המומחיות של השיננית, אך בעיקר במבנה החניכיים שלכם ובמצבן. ככל שהחניכיים במצב קשה יותר, כלומר ככל שיש יותר אבנית ולכלוך, כך הטיפול יהיה כואב ומדמם יותר. מידת הכאב תלויה במידה רבה גם בגנטיקה שלכם, כך שגם אם מצב החניכיים שלכם מעולה ייתכן שהן רגישות יותר מהרגיל, והטיפול לא יהיה נעים. 

טיפול שיננית שיגרתי מתבצע ללא חומרי הרדמה. בטיפולים עמוקים יותר, כמו הקצעת שורשים, השיננית תשתמש בהרדמה מקומית. 


טיפים של שינניות

צחצוח שיניים צחצחו את השיניים בתנועות מעגליות. עדיף בעזרת מברשת חשמלית שגם תנקה את השיניים טוב יותר וגם תצריך מכם פחות מאמץ.

צחצוח שיניים שתו הרבה מים. המים מסייעים לתהליך יצירת הרוק, ולרוק תפקיד חשוב מאוד בסילוק חיידקים מחלל הפה.

צחצוח שיניים אל תשמשו במי פה על דעת עצמכם. מי פה אמנם יכולים לסייע מאוד בשמירה על בריאות הפה ובטיפול בבעיות חניכיים שונות, אך שימוש יתר בהם עלול להזיק ולצבוע את השיניים. כתחליף טבעי למי פה ניתן לגרגר מים חמים עם מלח או חומץ תפוחים טבעי. אם בכל זאת אתם חייבים להשתמש במי פה לפני שאתם פוגשים שיננית שתדריך אתכם, בחרו במי פה ללא אלכוהול והקפידו לא להשתמש בהם מעבר לעשרה ימים ברצף.

צחצוח שיניים צחצחו את השיניים בעדינות. רבים נוטים לחשוב שככל שהם יצחצחו חזק יותר כך הצחצוח יהיה יעיל יותר, אבל בפועל צחצוח אגרסיבי פוגע בחניכיים ובשיניים. בחרו במברשת שיניים עדינה והקפידו לא להפעיל לחץ בזמן הצחצוח. אם אתם מפעילים לחץ מבלי לשים לב, אחזו את המברשת מהקצה שרחוק מראש המברשת בעזרת שתי אצבעות בלבד (כמו שמחזיקים עט).

צחצוח שיניים שמרו על מברשת השיניים שלכם נקייה מחיידקים. הקפידו לשטוף את המברשת היטב בסיום כל שימוש ולחטא אותה באמצעות מים רותחים לפחות אחת לשבוע. החליפו את המברשת עצמה אחת לחודשיים – שלושה.

צחצוח שיניים הקפידו להשתמש בחוט דנטלי. מומלץ להשתמש בחוט דנטלי לאחר כל צחצוח, או לפחות מדי ערב. אם אתם לא רגילים להשתמש בחוט דנטלי ייתכן שבשימושים הראשונים הוא יגרום לדימום מהחניכיים, זה לגמרי תקין.

צחצוח שיניים אל תוותרו על מנקה לשון. אמנם הלכלוך על הלשון לא בולט כמו על השיניים, אבל הלשון היא בהחלט אחד המקומות שהחיידקים בפה הכי אוהבים. ניתן לקנות מנקה לשון בחנויות הפארמים.

 ניקוי לשון למניעת ריח רע מהפה

מחיר טיפולי שיננית

טיפול סטנדרטי אצל שיננית פרטית יעלה בממוצע 200-250 ₪. עבור הוספת פלואוריד חלק מהשינניות ייגבו תשלום של כ-50 ₪, וחלק לא ייגבו תשלום נוסף. טיפול מורכב יותר כמו הקצעת שורשים כבר יעלה יותר, וכאן זה כבר תלוי במספר האזורים בהם נעשה הטיפול. ברוב המקרים טיפול הקצעת שורשים ייעשה על רבע פה ויעלה 300-350 ₪.

 

מחיר טיפול שיננית בקופות החולים:

שימו  - המחירים המוצגים במחירונים של קופות החולים בדרך כלל מתייחסים לטיפול אחד בשנה, ואם אתם זקוקים לטיפולים נוספים המחיר שלהם יהיה גבוה יותר. המחירים נלקחו מהמחירונים המפורסמים באינטרנט.

 

קופת החולים והטיפול

ביטוח כללי

ביטוח מתקדם

ביטוח עליון

כללית – הסרת אבנית

                  -  

חינם, אחת לשנה

חינם, אחת לשנה

טיפול פלואור

98 ₪ (מבוטחי כללית)

74 ₪ (ביטוח מושלם)

20 ₪ (ביטוח פלטינום)

מכבי – הסרת אבן והדרכה לבריאות הפה

215 ₪ (מבוטחי מכבי)

 

194 ₪ (מכבי כסף)

 

107 ₪ (מכבי זהב / שלי)

 

טיפול פלואור

58 ₪

58 ₪

43 ₪ מכבי זהב, 29 ₪ מכבי שלי

מאוחדת – הורדת אבן והדרכה לבריאות השן

200 ₪  (מחיר כללי)

180 ₪ (חבר מאוחדת)

162 ₪ (ביטוח עדיף / שיא)

טיפול פלואור

80 ₪

72 ₪

65 ₪ ביטוח עדיף, 36 ₪ ביטוח שיא

לאומית – טיפול הסרת אבנית

198 ₪ (מבוטחי לאומית)

99 ₪ (ביטוח כסף)

82 ₪ (ביטוח שב"ן זהב)

טיפול פלואור

123 ₪

65 ₪

54 ₪


שינניות מומלצות

חשוב לציין שלמרות שברוב המקרים יש במרפאות השיניים שיננית שמתמחה בטיפולים שהזכרנו בלבד, יש גם לא מעט רופאי שיניים שמבצעים בעצמם טיפולי חניכיים וכל עוד הטיפול נעשה ביסודיות זה לא ממש משנה. כדי לקצר תהליכים, רכזנו עבורכם רשימה של רופאי שיניים ושינניות לטיפולי שיננית על סמך המלצות של לקוחות קודמים.  


שאלות נפוצות לדף זה

האם טיפולי שיננית פוגעים בשן?

במידה וטיפול השיננית נעשה על ידי שיננית מנוסה ובזהירות הוא לא עלול לפגוע בשיניים. 

האם יורד דם במהלך טיפול שיננית?

ברוב המקרים יורד מעט דם במהלך הטיפול וזה לחלוטין תקין. דימום מאסיבי יעיד על בעיית חניכיים או על עבודה לא זהירה של השיננית. 

כמה זמן לוקח טיפול שיננית?

טיפול שיננית סטנדרטי אורך 20-40 דקות. 

האם טיפול שיננית כואב?

טיפול שיננית הוא לא הדבר הכי נעים בעולם, אבל הוא לא אמור לכאוב מאוד. 

האם מותר לעשות טיפול שיננית בהיריון?

לא רק שמותר לעשות טיפול שיננית להסרת אבנית במהלך היריון, זה אפילו מאוד מומלץ. לצד היופי והזוהר של ההריון, פעמים רבות הוא מלווה בהקאות שמגבירות את קצת הצטברות האבנית על השיניים, ולכן מומלץ אפילו להגביר את תדירות הביקורים אצל השיננית. 

מאיזה גיל כדאי לעשות טיפול שיננית?

מומלץ ללכת לשיננית באופן קבוע החל מגיל 7-8, לאחר שכל השיניים הקבועות יוצאות. 

אין לעשות שימוש בתוכן ללא אישור בכתב (ניתן לקבל אישור בתנאים מסויימים). שימוש בתכנים ללא אישור מהווה הפרת חוק זכויות יוצרים ויהווה עילה לתביעה.

שים לב! הנך מחובר בשם הלקוח . התנתק