מוקד טלפוני: 1-700-707-233

נסיגת חניכיים

הידעתם? יותר מ-90% מהאוכלוסיה סובלים מדלקות חניכיים. נשמע המון, נכון? אבל האמת היא שלא תמיד דלקת החניכיים מגיעה למצב של נסיגת חניכיים. מה ההבדל בין דלקת חניכיים למחלת חניכיים? האם ואיך אפשר למנוע נסיגת חניכיים? ומה הטיפול בנסיגת חניכיים? כל התשובות במאמר שלפניכם.


מה זו נסיגת חניכיים?

נסיגת חניכיים היא מצב שבו עצם הלסת והחניכיים נסוגות לאחור ומפסיקות לתמוך בשן. נסיגת חניכיים יכולה להוביל למצב של תזוזה בשיניים, רווחים בין השיניים ובמצבים חמורים גם לנשירה ואבדן של השיניים.
 

 התפתחות נסיגת חניכיים

הגורמים לנסיגת חניכיים

יש לא מעט סיבות לנסיגת חניכיים כמו גיל מתקדם, הריונות ושינויים הורמונליים, פירסינג בשפתיים, עישון ויישור שיניים, אבל הסיבה המרכזית לנסיגת חניכיים היא מחלת חניכיים.

תחזיקו חזק כי יש כאן שלושה מושגים דומים אבל שונים. מוכנים?

כמו שאמרנו, הסיבה העיקרית לנסיגת חניכיים היא מחלת חניכיים, ומחלת חניכיים מתפתחת כתוצאה מדלקת חניכיים. זה עובד ככה:

דלקת חניכיים חץ  מחלת חניכיים  חץ  נסיגת חניכיים.

אז מה ההבדל בין דלקת חניכיים למחלת חניכיים? הו. טוב ששאלתם.
 

דלקת חניכיים

דלקת חניכיים היא קצת ערמומית ושובבה, כי היא לא ממש כואבת. איך בכל זאת תדעו שאתם סובלים מדלקת חניכיים?

סימנים לדלקת חניכיים אם בזמן צחצוח שיניים יש דימום קל

סימנים לדלקת חניכיים אם אתם נוגסים בתפוח ומוצאים בו שאריות של דם

סימנים לדלקת חניכיים אם החניכיים שלכם אדומות ו/או עם נפיחות קלה

סימנים לדלקת חניכיים אם יש לכם ריח לא נעים מהפה

 

לדלקת חניכיים יש מרכיבים גנטיים אבל לרוב היא מתחילה מהזנחה של הפה, צחצוח לא נכון והצטברות של אבנית, פלאק וחיידקים על השיניים. דלקת חניכיים היא מצב הפיך לחלוטין ויכולה להיפתר בקלות רבה, אבל אם לא תטפלו בה ותגיעו לניקוי אבנית אצל השיננית, יש סיכוי טוב שהיא תהפוך למחלת חניכיים.

וזה כבר סיפור אחר לגמרי.

מחלת חניכיים

מחלת חניכיים היא מצב שבו דלקת החניכיים החמירה והגיעה עד לעצם שמסביב לשן. התגובה הדלקתית גורמת להרס העצם והרקמות התומכות בשן, מה שמוביל לנסיגת חניכיים. במקרים חמורים של נסיגת חניכיים השיניים נושרות ולפעמים יש צורך בניתוח חניכיים. אמאל'ה.

רופא שיניים שמדורג באתר מסביר איך אפשר למנוע דלקת חניכיים, באיזה כלים משתמשים בניקוי אבנית וכל כמה זמן כדאי להגיע לשיננית:

 


איך מזהים נסיגת חניכיים?

האמת היא שלא תמיד אפשר לזהות נסיגת חניכיים, כי לפעמים נסיגת החניכיים נמצאת במקומות נסתרים לעין שלנו. אבל, אם אתם סובלים מרגישות בחניכיים, אם השן נראית ארוכה יותר (כי החניכיים נסוגות ונחשפים עוד חלקים מהשן) ואם אתם מרגישים תזוזה בשיניים – יש סיכוי טוב שאתם סובלים מנסיגת חניכיים

 דלקת חניכיים

 


מניעה של נסיגת חניכיים

בגלל שלנסיגת חניכיים יש מרכיבים גנטיים, לא תמיד אפשר למנוע אותה לגמרי. אבל יש כמה דברים די בסיסיים שאפשר לעשות כדי למנוע החמרה של דלקת חניכיים ומצב של נסיגת חניכיים:

מברשת שיניים קטנהצחצוח שיניים נכון ויומיומי – אנחנו בטוחים שלמדתם איך לצחצח נכון בשיעורי האחות בבית הספר היסודי וגם בביקורות הראשונות אצל השיננית, אז רק ניתן עוד טיפ אחד קטן, עלינו.

כשאתם קונים מברשת שיניים כתוב על האריזה באנגלית מה מידת הקושי של הסיבים שלה. רובנו קונים מברשת שיניים קשה (hard), אפילו בלי לשים לב. הסיבים הקשים אמנם מנקים את השן בקלות אבל גם גורמים נזק לרקמת החניכיים. לכן, מומלץ לבחור במברשת שיניים בינונית (medum) או רכה (soft). אם אתם סובלים מדלקת חניכיים חריפה או ממחלת חניכיים כדאי אפילו לבחור מברשת שיניים רכה במיוחד (extre soft).

מברשת שיניים קטנהניקוי יסודי בעזרת חוט דנטלי – גם אם קיבלתם מדליה על "מצחצח השיניים הטוב במזרח התיכון", יש מקומות שמברשת השיניים לא מצליחה להגיע אליהם. פשוט לא. צחצוח שיניים אמנם מסיר את כל החיידקים שנמצאים על השיניים, אבל מה עם אלה שמתרווחים להם בנחת בין השיניים? בקיצור – חוט דנטלי. לפחות פעם ביום, עדיף פעמיים.

מברשת שיניים קטנהשטיפה במי פה או במי מלח – טעות נפוצה במיוחד היא שטיפה במי פה מיד לאחר צחצוח השיניים. האמת היא שמי הפה שוטפים לא רק 30% מהחיידקים שיש בחלל הפה אלא גם את הפלאוריד שיש במשחת השיניים ואז פספסתם את ההגנה של הפלואוריד. חכו 20 דקות או חצי שעה בין הצחצוח לשטיפה.

מברשת שיניים קטנהניקוי אבנית תקופתי אצל השיננית – הרעש, הצמרמורות, הכאב, העצלות, אלה כל הסיבות הכי טובות בעולם למה לא ללכת לשיננית. אנחנו מבינים אתכם. אז ניתן לכם רק סיבה אחת למה כן ללכת לניקוי אבנית אצל שיננית - ניקוי אבנית תקופתי פשוט פותר דלקות חניכיים בקלילות. עשרים דקות על הכיסא וזהו. יצאתם עם חניכיים בריאות.

מומלץ לעבור ניקוי אבנית פעם בחצי שנה ואם אתם סובלים מדלקות חניכיים חוזרות ונשנות – פעם בשלושה חודשים.

 ניקוי אבנית אצל רופא שיניים

 


טיפול בנסיגת חניכיים אצל רופא שיניים

אם השמירה היומיומית לא עזרה (או שקצת חיפפתם, אנחנו לא שופטים!) הגיע הזמן ללכת לרופא שיניים. יש שני טיפולים משמעותיים עיקריים שמבצע רופא שיניים לנסיגת חניכיים חמורה:  

הקצעת שורשים

הקצעת שורשים הוא ניקוי יסודי של כל החיידקים שחוגגים בתוך "כיס" החניכיים והיא נעשית תחת הרדמה מקומית. כדי לדאוג שהניקוי יהיה יסודי ומעמיק, תרתי משמע, הקצעת השורשים נעשית בכמה טיפולים כשבכל טיפול מנקים רבע אחר של הפה. הטיפול מונע החמרה של מחלת החניכיים ויכול למנוע התפתחות של נסיגת חניכיים. לפעמים הטיפול ימשיך גם בתרופות אנטיביוטיות נגד הזיהום זיהום שהתפתח כבר בחניכיים.

ניתוח חניכיים

במקרים שבהם נגרם הרס משמעותי לרקמות החניכיים, לא תהיה ברירה אלא לעבור ניתוח חניכיים. את ניתוח החניכיים יבצע רופא שיניים שמומחה למחלות חניכיים במרפאת השיניים. ניתוח זאת מילה מפחידה, אבל אנחנו כאן כדי להסביר איך זה בדיוק מתבצע:

תהליך ניתוח חניכיים

שן בינההרדמה מקומית – בשלב הראשון הרופא ירדים את הפה הרדמה מקומית. אנחנו לא ממש צריכים להסביר למה, נכון? J במקרים נדירים ביותר אפשר לערוך את הניתוח תחת הרדמה כללית.

שן בינהחשיפת רקמת החניכיים הפגועה – בשלב הזה רופא השיניים יסיט מעט את רקמת החניכיים מהשן כדי שהוא יוכל להגיע לכל המקומות הפגועים בחניכיים.

שן בינההסרת הדלקת מרקמת החניכיים – רופא השיניים יסיר את שכבת הדלקת והחיידקים שפוגעים ברקמת החניכיים ולאחר מכן "יצמיד" את הרקמות בחזרה אל השיניים ויתפור את החניכיים מחדש.

שן בינהשחזור של רקמות החניכיים  - אצל חלק מהמטופלים לא תהיה מספיק רקמה בריאה של חניכיים ולכן הרופא יבצע שחזור של רקמת החניכיים. זה אמנם נשמע קצת כואב, אבל כשחושבים על זה – יש בזה משהו קצת מגניב. רופא השיניים ייקח רקמה דומה לרקמת החניכיים, נגיד מהחיך, וישתיל אותה על העצם החשופה. הרקמה תגדל ותעודד ריפוי של נסיגת החניכיים והצמחת חניכיים בריאות.  

שן בינההחלמה – בשעות שלאחר הניתוח אסור לאכול ולשתות. בימים שאחר כך מומלץ לאכול מאכלים רכים וקרים, לשמור על היגיינת הפה בעדינות ולהישמע להוראות הרופא. החלמה מניתוח חניכיים לוקחת כשבוע ימים, לאחריהם תגיעו אל המרפאה ויוציאו לכם את התפרים. תתחדשו על החניכיים!

 


מומחי חניכיים ורופאי שיניים מומלצים במידרג

למרות שדלקות חניכיים הן די שכיחות, אתם לא רוצים שכל רופא שיניים יטפל בפה שלכם. במיוחד בשביל זה, צוות מידרג אסף חוות דעת מלקוחות קודמים, על רופאי השיניים המומלצים ביותר לטיפול בנסיגת חניכיים. הלקוחות דירגו את רופאי השיניים לפי איכות הטיפול, יחס ללקוח, מחיר, עמידה בזמנים וציון כללי, לפי הטיפול האחרון שהם עשו, כך שהציון מתעדכן כל הזמן.

ושיהיו לכם רק סיבות לחייך ולהציג את החניכיים לכל העולם מחייך


שאלות נפוצות לדף זה

למה יש נסיגת חניכיים?

לנסיגת חניכיים יש הרבה סיבות, ביניהן: 

1. גיל

2. הריון ושינויים הורמונלים 

3. צחצוח שיניים לא נכון 

4. פירסינג בשפתיים 

5. הזנחת הפה וחוסר היגיינה 

6. יישור שיניים

7. עישון 

 

 

איך למנוע נסיגת חניכיים?

כיון שחלק מהסיבות לנסיגת חניכיים הן גנטיות, לא תמיד נוכל למנוע את הנסיגה לחלוטין. אבל יש כמה דרכים שעוזרות לצמצם נזקים ולמנוע הרס לשיניים ולחניכיים: 

1. הטיפול הכי חשוב למניעת נסיגת חניכיים הוא ביקור קבוע, אחת לכמה חודשים, אצל שיננית, כדי למנוע מצב של דלקת חניכיים חמורה. 

2 צחצוח שיניים נכון במברשת שיניים רכה

3. שימוש במי פה וחוט דנטלי 

 

איך מטפלים בנסיגת חניכיים?

יש שתי דרכים עיקריות לרפא נסיגת חניכיים: 

1. הקצעת שורשים - ניקוי יסודי ועמוק בתוך "כיס" החניכיים. 

2. ניתוח חניכיים - אם הניקוי העמוק לא הועיל או שהדלקת חמורה במיוחד, רופא השיניים ימליץ על ניתוח חניכיים. 

איך מזהים נסיגת חניכיים?

לא תמיד אפשר לזהות נסיגת חניכיים כי לפעמים היא קורית במקומות עמוקים יותר ממה שאנחנו יכולים לראות, 

אבל אם החניכיים שלכם רגישות במיוחד, השן נראית ארוכה יותר (כי השורש מתחיל להחשף) או שיש לכם תחושה של תזוזה בשיניים, יש סיכוי טוב שאתם סובלים מנסיגת חניכיים. 

מה ההבדל בין דלקת חניכיים למחלת חניכיים?

דלקת חניכיים היא מצב הפיך ופשוט שניתן לפתור על ידי היגיינה של הפה וביקור תקופתי אצל שיננית. 

לעומתה, מחלת חניכיים יוצרת נזק לרקמת החניכיים ולשיניים ומצריכה טיפול מורכב יותר. מחלת חניכיים היא אחת הסיבות המרכזיות לנסיגת חניכיים. 

כל רופא שיניים יכול לעשות ניתוח חניכיים?

ניתוח חניכיים חשוב לעשות אצל רופא שיניים שהתמחה בחניכיים ונקרא פריודונט.

אין לעשות שימוש בתוכן ללא אישור בכתב (ניתן לקבל אישור בתנאים מסויימים). שימוש בתכנים ללא אישור מהווה הפרת חוק זכויות יוצרים ויהווה עילה לתביעה.

שים לב! הנך מחובר בשם הלקוח . התנתק