מוקד טלפוני: 1-700-707-233

טיפולי שיניים בהריון

מזל טוב! את בהריון מחייך. אנחנו בטוחים שאת עמוסה בתורים לבדיקות ורופאים, אבל פתאום השן מתחילה לכאוב ולהציק ואת תוהה – האם אפשר לבצע טיפולי שיניים בהריון? אולי טיפולי שיניים בהריון זה מסוכן? איזה טיפולי שיניים כדאי לעשות כדי לשמור על השיניים שלך, ואיזה טיפולי שיניים כדאי לדחות כדי לא לפגוע בעובר החדש? כל התשובות לפניך.


מה הבעיה בטיפולי שיניים בהריון?

החשש העיקרי בטיפולי שיניים בהריון הוא זיהום, דימום ותרופות שיעברו מהאם לעובר. כדי למנוע את הסיכון יש שני דברים עיקריים שכדאי לשים לב אליהם, יחד עם רופא/ת השיניים ורופא/ת הנשים שלך:

טיפול שיניים בהריוןסדר עדיפות או: האם טיפול השיניים מסוכן יותר מהזיהום שכבר נמצא בפה? – מצד אחד, טיפול שיניים פולשני בהריון יכול ליצור זיהום בגוף. מצד שני זיהום רציני בשן יכול להתפתח לשאר מערכת הדם ולפגוע גם בעובר. לכן, צריך להעריך את מידת הנזק הקיים לעומת הסיכון שכרוך בטיפול שיניים בהריון. עם הרבה טיפולי שיניים אפשר להמתין כמה חודשים ולא יקרה כלום.

טיפול שיניים בהריוןמה שלב ההתפתחות של ההריון והעוברהאמת היא, שאת רוב טיפולי השיניים אפשר לעשות בהריון. עם זאת רופאי השיניים ממליצים לבצע טיפולי שיניים פולשניים בטרימסטר השני בלבד. בטרימסטר הראשון ההתפתחות של התינוק עוד עדינה, ראשונית ופגיעה במיוחד. השינויים ההורמונלים רק בראשיתם וכל המערכת קצת "מתחרפנת", כך שכדאי להניח לטיפולים פולשניים לא הכרחיים.

בטרימסטר השלישי הבטן כבר גדולה, הגוף קצת כואב, הכל מסורבל ולשכב עכשיו עשרים דקות על כיסא במרפאת השיניים הופך חוויה שבדרך כלל היא רק קצת לא נעימה, לסבל מתמשך.

 


איזה טיפולי שיניים אפשר לעשות בהריון?

אנחנו יודעים שתעשי כל מה שאת יכולה כדי לשמור על הבייבי שלך, אז שאלנו רופאי שיניים המדורגים במידרג, אלו טיפולי שיניים אפשר לעשות בהיריון ועם אלו טיפולי שיניים אפשר לחכות קצת עד לחופשת הלידה.

שןניקוי אבנית בהיריון – אנחנו לא צריכים לספר לך כמה הבחילות וההקאות של תחילת הריון הן תחושה של ג'יפה מתמשכת. ההקאות הרבות מעלות את רמת החומציות והחיידקים ובנוסף, השינויים ההורמונלים יכולים לגרום לדלקת חניכיים ונסיגת חניכיים. לכן, לא רק שמותר לעשות ניקוי אבנית במהלך ההיריון, זה אפילו מומלץ. חוץ מזה, כדאי להקפיד על גם צחצוח שיניים אחרי ההקאות כדי להסיר את שכבת הפלאק והחומציות שהצטברה בשיניים. לצד צחצוח השיניים חשוב להקפיד גם על גרגור מים עם סודה לשתיה, על מנת לנטרל את החומציות שנוצרת בפה כתוצאה מההקאות. 

שןצילומים דנטלים בהיריון – נכון תמיד יש את סימן המוות המפחיד הזה - מעל למכונות רנטגן? פחד אלוהים. אבל מסתבר שדווקא עם צילומי שיניים בהריון אין כל כך בעיה. כשמדובר בצילומי שיניים דיגיטליים – אין קרינה ואפשר לעשות אותם בלי בעיה. אם מדובר בצילומי רנטגן רגילים – רופא השיניים יניח סינר עופרת על הבטן, לפעמים אפילו סינר כפול וימנע מהקרינה להגיע לעובר. אז אין לך מה לדאוג.

שןהרדמה מקומית בהיריון – לאישה בריאה בהיריון תקין, אין שום בעיה לעבור טיפול שיניים עם הרדמה מקומית. במקרה הצורך, ניתן להשתמש בחומרי הרדמה עם כמות קטנה של אדרנלין כמו לידוקאין.

שןסתימות וטיפולי שורשהאם מותר לעשות טיפול שורש בהריון? לרוב הדעות, אין בעיה לעשות  סתימות וטיפולי שורש בזמן היריון. כאמור, עדיף לעשות אותם בזמן הטרימסטר השני.

 טיפול שיניים בהריון

שןעקירות בזמן היריון – אם העקירה לא דחופה מומלץ להמתין עם העקירה, בין אם זו עקירה של שן רגילה או עקירה של שן בינה. הסיבה העיקרית לכך היא הדימום המתמשך בזמן ההחלמה והסיכון לזיהום. אם השן שצריך לעקור יוצרת נזק בלתי הפיך ומתמשך בפה, חובה להתייעץ גם עם רופא הנשים וגם עם רופא השיניים, שיעריכו מה תהיה הדרך הכי בטוחה לעקירה. מה זה אומר? לפעמים לוקחים טיפול תרופתי מקדים כדי למנוע זיהומים ומבצעים יותר מעקב ובדיקות לוודא שהכול תקין. בנוסף, רופא השיניים יבצע עקירה שמרנית שלא תכלול חתך בחניכיים או קדיחות בעצם אלא רק את המינימום ההכרחי למניעת הנזק. 

שןהשתלת שיניים בהיריון – השתלת שיניים בדרך כלל דוחים לאחר הלידה. מדובר בטיפול שנחשב לפולשני ואגריסיבי, יש בו סכנות לזיהום ודימומים ובנוסף, הוא לא טיפול שמוגדר דחוף או שחובה לעשות אותו. לכן ההמלצה היא לא להסתכן ולא לבצע השתלת שיניים בזמן היריון.

שןיישור שיניים בהיריון – יישור שיניים הוא טיפול שאין בו סיכון, הוא חיצוני לשיניים ולא פולשני, לכן אין בעיה לעשות אותו בזמן הריון. כדאי לשים לב שיישור שיניים והיריון הם שני גורמי סיכון לנסיגת חניכיים, לכן בשילוב של שניהם חשוב לשמור על היגיינה, ניקוי חניכיים ושימוש בסילונית.

 מניעה של נסיגת חניכיים

 


טיפים לפני טיפולי שיניים בהיריון

כדי למנוע סיכון ולהיות בטוחה כמה שאפשר, יש שני דברים שכדאי לעשות בכל טיפול שיניים בהיריון:

1. להתייעץ עם רופא הנשים על כל טיפול שיניים מתוכנן וגם להעביר לרופא השיניים מידע חשוב בנוגע להיריון, כמו: האם מדובר בהיריון בסיכון? האם יש סכרת היריון או רגישות לתרופות? האם את נמצאת בשמירת היריון?  

2. אם קיבלת מרופא השיניים (או מכל רופא אחר) מרשם לתרופות כלשהן, כדאי להתקשר למכון הטרטולוגי שמספק מידע ויעוץ על סיכונים לעובר כתוצאה מתרופות, זיהומים או מחלות של האם.

 טיפול שיניים בהריון
 

 


רופאי שיניים מומלצים לטיפולי שיניים בהריון

למרות שמותר לעשות את רוב טיפולי השיניים בזמן ההיריון, את עדיין לא רוצה שכל רופא שיניים יטפל בך. איך תדעי שרופא השיניים שלך באמת ידאג וידע מה מותר ומה אסור לעשות בזמן היריון? בדיוק בשביל זה אספנו מאות חוות דעת על רופאי שיניים מומלצים. חוות הדעת נלקחו טלפונית ממטופלות קודמות בדיוק כמוך. כך שתוכלי לשבת, לקרוא בנחת ולבחור את רופא או רופאת השיניים מומלצים. ושיהיה בקלות ובשעה טובה מחייך.


שאלות נפוצות לדף זה

מותר לעשות טיפולי שיניים בהריון?

את רוב טיפולי השיניים אפשר לעשות בהריון. מומלץ לא לעשות טיפולים פולשניים ושיש בהם חשש לזיהום. 

מתי לעשות טיפולי שיניים בהריון?

הטרימסטר השני הוא האידיאלי ביותר לטיפולי שיניים. בטרימסטר הראשון העובר עוד לא מפותח מספיק ובטרימסטר השלישי לאישה כבר לא נוח לשבת על הכיסא. 

מותר לעשות עקירת שן בינה בהריון?

מומלץ לדחות עקירות של שיניים לאחר ההריון כיון שהן נחשבות לטיפול מעט פולשני ושיש בו סכנה של זיהום. 

מותר לעשות צילומי שיניים בהריון?

כן. אין שום בעיה לעשות צילומי שיניים בהריון. אם מדובר בצילומי שיניים דיגיטלים - אין בכלל חשש לקרינה. אם מדובר בצילומים פנורמים רגילים - רופא השיניים ישים סינר עופרת שימנע את הקרינה. 

מותר לעשות סתימה בהריון?

אין שום בעיה לעשות סתימה בהריון. 

מותר ללכת לשיננית בזמן הריון?

לא רק שמותר, זה אפילו מומלץ! בגלל ההקאות בתחילת ההריון, החומציות והחיידקים בפה מתרבים ולכן חשוב פי כמה להקפיד על צחצוח שיניים וניוי אבנית באופן קבוע. 

מותר לעשות השתלת שיניים בהריון?

בגלל שהשתלת שיניים היא טיפול פולשני ולא דחוף, כדאי לעשות אותו אחרי ההריון. 

איך אפשר לדעת אם מותר להשתמש בתרופה מסוימת בהריון?

המכון הטרטולוגי מספק מידע ויעוץ על סיכונים לעובר כתוצאה מתרופות, זיהומים או מחלות של האם. תוכלי להתקשר לשם ולקבל את כל המידע. 

אין לעשות שימוש בתוכן ללא אישור בכתב (ניתן לקבל אישור בתנאים מסויימים). שימוש בתכנים ללא אישור מהווה הפרת חוק זכויות יוצרים ויהווה עילה לתביעה.

שים לב! הנך מחובר בשם הלקוח . התנתק