מוקד טלפוני: 1-700-707-233

מדרגות ברזל

מדרגות ברזל הן כבר מזמן לא רק ברזל אפור ומשעמם אלא תוספת עיצובית לבית. בגדול זה המקום שלכם להתפרע ולהגשים את החלומות העיצוביים שלכם. אז איך מעצבים את מדרגות הברזל? אילו חומרים אפשר לשלב? איך מקפידים על הבטיחות של המדרגות וכמה כל זה יעלה לכם? כל הדברים שלא ידעתם על מדרגות ברזל 

 מדרגות ברזל

מדרגות ברזל

אם בעבר הייתם רואים מדרגות ברזל רק באיזורי תעשייה ומחסנים, היום הן כבר פריט עיצובי שמתאים גם לבתים פרטיים. ואם הן נראות לכן גסות וקרות אז כדאי שתדעו שהיום ניתן לעצב אותן במגוון של צורות וצבעים, ולשלב איתם עם חומרים נוספים שמעניקים להן מראה יוקרתי, נעים וחם.

אז למה להתקין מדרגות ברזל בבית?

ראשית, כמו שכבר אמרנו – זה עניין עיצובי. ברזל הוא חומר שקל לעצב – אפשר ליצור ממנו כל חיתוך וכל צורה, ולכן מדרגות ברזל יכולות להיות בצורת ספירלה, מרחפות, מדורגות או ישרות (אל דאגה על הכל נרחיב בהמשך), ואפשר לשלב אותן עם עץ, נחושת, אלומיניום או זכוכית, כך שבניגוד למדרגות עץ למשל, במדרגות ברזל יש לכם הרבה יותר אפשרויות ומקום להיות יצירתיים.

ועוד נקודה בהקשר של העיצוב – אם צבעתם את המדרגות בצבע אחד, ואחרי שבוע התחרטתם ובא לכם צבע אחר, אתם יכולים פשוט לצבוע מעליו בקלות. זאת בניגוד למדרגות עץ למשל, ששם אם תרצו להחליף את הצבע תצטרכו לעבוד קשה על שפשוף הצבע הישן.

בנוסף, ברזל הוא חומר עמיד וחזק ולכן מדרגות עשויות ברזל מסוגלות לשאת משקל כבד, ויהיו עמידות מפני מכות ופגיעות קשות, שזה יתרון בעיקר אם יש לכם ילדים קטנים בבית.

היתרון הזה מאפשר גם להתקין את המדרגות לא רק בתוך הבית אלא גם בחוץ – ברזל מגולוון יהיה עמיד לשמש, גשם, קור וחום, לא יחליד בקלות ולא ידרוש תחזוקה.  

 מדרגות ברזל

עיצובים למדרגות ברזל

הגענו  לשאלה המעניינת, שהיא: אילו אופציות קיימות בעיצוב מדרגות ברזל?

אז עיצוב מדרגות ברזל מתחלק לשניים: המדרך, שזה המדרגה עצמה, והמעקה.

בעיצוב המדרך האופציות מוגבלות, שכן המדרגה עצמה כמעט ולא ניתנת לעיצוב, אבל עיצוב שכן ניתן לעשות הוא לשלב את הברזל עם חומרים אחרים, כמו עץ, זכוכית או שיש.

כלומר, לעשות את בסיס המדרגה מברזל, וכך לקבל את החוזק והעמידות, ולהלביש עליהן עץ, זכוכית או שיש ובכך לקבל את המראה החם והביתי של העץ והמראות המודרניים והיוקרתיים של השיש והזכוכית.

מדרגות ברזל בשילוב עץ

 מדרגות ברזל בשילוב עץ

 

מדרגות ברזל בשילוב שיש

 מדרגות ברזל עם שיש

 

צורת המדרגות

מדרגות הברזל יכולות להגיע במספר צורות, שמשנות את צורת ההתקנה והמעקה, והן תלויות בבחירה האישית שלכם, אבל כמובן גם בתנאי השטח, כלומר, כמה הבית שלכם מאפשר את הצורה.

מדרגות ברזל בקו ישר – זהו העיצוב הפשוט ביותר. מדובר במדרגות בקו ישר ואחיד כשמהמעקה מורכב משני עמודים בכל אחד מהצדדים שלו.

 מדרגות ברזל ישרות

מדרגות ברזל בצורה ספירלית – אלו מדרגות שנקראות גם "מדרגות לולייניות" והן מתוקנות בסיבוב. מה שמיוחד בהן, מעבר לצורה שלהן זה צורת המעקה, שגם הוא מעוצב בצורה מסולסלת וספירלית ומעניק למדרגות את המראה הייחודי שלהן.

מדרגות ברזל ספירלה
מדרגות ברזל ספירלה

 

מדרגות ברזל מרחפות – אלו מדרגות עם עיצוב מיוחד - מדרגות אלו מותקנות בצמוד לקיר מצד אחד ומעקה מצד שני, בלי שום בסיס ברזל נראה לעין, כך שנוצר מראה של מדרגות שעומדות בפני עצמן ולכן התחושה שהן מרחפות. זהו עיצוב ייחודי ששונה משאר המדרגות שאתם רגילים לראות בבתים.

 מדרגות ברזל מרחפות

 

מדרגות ברזל מדורגות – אלו מדרגות שנקראות גם "מדרגות 90 מעלות", כי המבנה שלהן בנוי בצורה מרובעת של 90 מעלות, וקיים רווח ביניהן, המייצר בין מדרגה למדרגה.

 

 מדרגות ברזל מדורגות

 

מעקה למדרגות ברזל

החומר ממנו עשוי המעקה למדרגות יכול להשפיע על עיצוב גרם המדרגות כולו. גם אם המדרגות עצמן יהיו מברזל מתכתי לא צבוע, הצורה שתבחרו יכולה להעניק למדרגות מראה יפה וייחודי. אז אילו עיצובים אפשריים במעקה למדרגות ברזל?

מעקה ברזל פשוט – כמובן שמי שמעדיף את הפשטות ורוצה ליצור מראה נקי ועדין יכול לשלב למדרגות הברזל מעקה ברזל, כך שיהיו 2 קורות ברזל ישרות (או אחת, תלוי במיקום המדרגות) וביניהן מדרגות.

 מדרגות עם מעקה ברזל

 

מעקה ברזל רשת – זהו עיצוב נפוץ למעקה שעשוי מברזל, ומדמה מראה של רשת. זה נותן למעקה מראה מיוחד עם החוזק של הברזל והשילוב יוצר מדרגות מעניינות ויפות.

 מדרגות ברזל מעקה רשת

 

עיטורים למעקה ברזל – מה שמיוחד בברזל הוא היכולת ליצור ממנו כל צורה שרוצים, ולכן גם אם בחרתם מעקה ברזל תוכלו, באמצעות טכנולוגיית של חיתוך לייזר, ליצור בו עיטורים שונים, צורות, חיתוכים מיוחדים ובעצם כל מה שתבחרו. אנחנו רציניים – כל מה שתבחרו. השמיים הם הגבול כשזה נוגע לברזל.

 מדרגות ברזל עם עיטורים במעקה

 

מעקה עץ – אולי השילוב הנפוץ ביותר במדרגות ברזל. מדרגות מתכת עם מעקה ברזל נותנות מראה חמים ומודרני בו זמנית, בנוסף מחיר העץ לא יקר ולכן הוא אטרקטיבי בעיניי לקוחות רבים.

העץ הפופולארי ביותר הוא עץ אלון, כי הוא עמיד מאוד, זול יחסית ונראה טוב. עצים נוספים שמשמשים למעקה הם מהגוני ואגוז.

 מדרגות מתכת עם מעקה עץ

 

מעקה זכוכית – מעקה זכוכית מקנה למדרגות הברזל מראה יוקרתי ונקי ולכן אנשים רבים בוחרים במעקה כזה. באשר להתקנה עצמה, המסגר מביא בעצמו את הזכוכית במידות המתאימות למעקה, ולא אתם אלו שצריכים ליצור קשר עם זגג.  

 מדרגות ברזל בשילוב זכוכית

חומרים נוספים שניתן לשלב הם מעקה נחושת, אלומיניום ופליז. כמו שכבר אמרנו – הכל אפשרי, פשוט בקשו מהמסגר להראות לכם דוגמאות וצאו מהמסגרת מחייך

 

צבע למדרגות ברזל

את הברזל לא ניתן רק לעצב ולחתוך בצורות שונות, אלא גם לצבוע אותו בכל צבע שתרצו. בהתקנת מדרגות ברזל המסגר יציג לכם מניפת צבעים שלמה, שיש בה מאות גוונים וצבעים, כך שזה נתון לבחירה שלכם.

תהליך הצביעה של מדרגות הברזל יכול להיעשות בשתי שיטות: צבע בתנור או צביעה אלקטור סטטית.

בצבע בתנור מתיזים את הצבע על הברזל, ולאחר מכן הוא נכנס לייבוש בתנור.

צביעה אלקטרוסטטית היא צביעה חשמלית – הצבע מגיע באבקה ונדבק למתכת באמצעות חשמל אלקטרוסטטי, ולאחר מכן נכנס ל"אפייה" בחום של 300 מעלות. שתי השיטות הללו מבטיחות שהבצע למדרגות יהיה עמיד ואיכותי, ויחזיק לאורך זמן.

כפי שהזכרנו קודם, גם אם צבע המדרגות נמאס עליכם אחרי תקופה, ניתן לצבוע מעליו בקלות מבלי להסיר אותו קודם.

 מדרגות ברזל עם מעקה צבוע

בטיחות ותחזוקה במדרגות ברזל

גם במדרגות ברזל חשובה, חוץ מהנראות, גם הבטיחות, וגם השאלה כמה אנחנו צריכים להשקיע בתחזוקה של המדרגות.

בטיחות במדרגות ברזל

בהתקנת מדרגות ברזל יש תקן מסודר לגבי מה שמכונה "הרום והשלח" – שלח זה מדרך, כלומר המדרגה עצמה, ורום הוא הרווח בין מדרגה למדרגה. לרוב, הרום, כלומר הרווח, יהיה קבוע וסטנדרטי בין מדרגות, וגם הרוחב של המדרגה, השלח, יהיה קבוע ולא משתנה. עם זאת, בעיצובים שונים ומיוחדים ניתן לשחק עם המידות של הרום והשלח כדי להקנות למדרגות מראה מיוחד יותר.

התקן קובע כי:

מצלמה תרמית - טיפיםהגובה המקסימלי שצריך להיות בין מדרגה למדרגה הוא 17 ס"מ, ובאופן כללי הוא נע בין 16.5-19 ס"מ.  

מצלמה תרמית - טיפיםרוחב כל מדרגה צריך לנוע בין 28-30 ס"מ.

מצלמה תרמית - טיפיםהרווח בין המדרגות ורוחב המדרגות חייב להיות אחיד בכולן, שכן, מדרגות במרחק או רוחב שונה מהוות סיכון למי שמשתמש בהן.

מצלמה תרמית - טיפיםגובה המעקה ינוע בין 90-110 ס"מ, ומרחק של עד 10 ס"מ בין החלוקה של הפרופילים  במעקה, כלומר המרחק בין עמוד לעמוד.

מצלמה תרמית - טיפיםמניעת החלקה כדי למנוע החלקה במדרגות הברזל, יש להשתמש במה שמכונה בקרב המסגרים "פח מרוג" – אלו מדרגות מתכת שעליהן מוטבעות "דמעות", מעין צורות מעויינות שמייצרות חספוס של המדרגות ובכך מונעות החלקה.

 

תחזוקה של מדרגות ברזל

כמו שציינו קודם, מדרגות ברזל עמידות בפני חום, קור, גשם ושמש, ואין בעיה לשטוף את המדרגות במים. כל אלו נכונים, בתנאי שהברזל עובר תהליך גלוון.

גלוון הוא תהליך של צביעת הברזל באופן שמגן עליו מפני חלודה והתקלפות. קיימים שני סוגי גלוון – גלוון חם וגלוון קר. גלוון חם יהיה יעיל ועמיד יותר, בעיקר באיזורים עם לחות גבוהה, כמו במגורים ליד הים למשל, ששם הברזל נוטה להחליד במהירות. לכן, אם המדרגות שלכם מיועדות להתקנה בחוץ, כדי לבצע לברזל גלוון חם.  

עם זאת, יהיו מסגרים שתמיד יבצעו גלוון חם לברזל, ללא קשר למיקום ההתקנה. חשוב לדעת שעל גלוון חם תשלמו מעט יותר – אבל זה שווה את המחיר.


מדרגות ברזל – מחירים

התמחור של מדרגות ברזל נעשה בנפרד למדרגות ולמעקה.

מחיר המדרגות מושפע מכמות המדרגות, המרחק בין גרם לגרם, סוג החומר, וצורת המדרגות.

מחיר המעקה מושפע גם הוא ממורכבות העיצוב וחומר המעקה, ובנוסף מאורכו. מעקה עץ יעלה יותר ממעקה ברזל, וזכוכית תעלה יותר משניהם.

ככלל, ככל שתושקע יותר עבודה של המסגר על המדרגות והמעקה, כך המחיר יעלה. לכן, מעקה ספירלי יעלה יותר ממדרגה ישר, כי יש צורך בכיפופים רבים של הברזל ופרזולים רבים כדי לקבע אותו למדרגות.

דבר נוסף שישפיע על מחיר המדרגות הוא הגישה למדרגות וכמות העבודה בהתקנת המדרגות. כך למשל, אם במקום ההתקנה אין בטון ויהיה צורך ביציקת בטון, מחיר ההתקנה יעלה.

ריכזנו לכם טווח מחירים ממוצע להתקנת מדרגות ברזל:

כסףמחיר מדרגות ברזל – 600-900 ₪ למדרגה, תלוי בצורת המדרגות

כסףמחיר מעקה למדרגות ברזל– 950-1,200 ₪ למטר, תלוי בצורת המעקה

כסףמחיר מעקה עץ – תוספת של 10-12% למטר

כסףמחיר מעקה זכוכית – תוספת של 30% למטר

כסףמחיר צבע למדרגות ברזל – תוספת של 80 ₪ למטר

 מדרגות ברזל מעוצבות

אחריות על מדרגות ברזל

אחריות על התקנת מדרגות ברזל נעה בין שנה לשלוש שנים, והיא ניתנת על חלודה או על שבר כתוצאה מהתקנה.


מסגרים מומלצים בהתקנת מדרגות ברזל

כמו שקראתם, בהתקנת מדרגות ברזל יש מקום ליצירתיות ועיצוב ייחודי, במקביל לעבודה מקצועית – צריך להקפיד שהמדרגות מותקנות לפי התקן ושהמדרגות לא יחלידו שבוע אחרי ההתקנה. לכן צריך למצוא מסגר אמין ומקצועי שיהיה לא פחות מאומן ושיהיה מומלץ על ידי לקוחות אחרים. איפה מוצאים כזה? בדיוק כאן – ריכזנו לכם רשימת מסגרים מומלצים שיש עליהם חוות דעת מלקוחות קודמים על התקנת מדרגות ברזל ובכלל. אז יאלה, כנסו, תקראו ותבחרו את המסגר שלכם!

 


שאלות נפוצות לדף זה

כמה עולות מדרגות ברזל?

מחיר מדרגות ברזל מתחלק למחיר המדרגות ומחיר המעקה.

מחיר המדרגה נע בין 600-900 ₪ למדרגה

מחיר מעקה נע בין 950-1,200 ₪ למטר

כמה עולות מדרגות ברזל מרחפות?

מחיר מדרגות ברזל מרחפות נע בין 1,000-1,200 ₪ למדרגה, ובין 1,000-1,200 ₪ למטר למעקה.

איך בונים מדרגות ברזל?

מדרגות ברזל נעשות על ידי המסגר במסגרייה עצמה, כאשר הוא נעזר בחיתוכי לייזר לברזל, שמאפשרים חיתוכים מדויקים של צורת המדרגות והעיטורים בהן.

אין לעשות שימוש בתוכן ללא אישור בכתב (ניתן לקבל אישור בתנאים מסויימים). שימוש בתכנים ללא אישור מהווה הפרת חוק זכויות יוצרים ויהווה עילה לתביעה.

שים לב! הנך מחובר בשם הלקוח . התנתק