מוקד טלפוני: 1-700-707-233

מעקה ברזל למרפסת

במרפסת החלומות שלכם יש אולי כיסא נדנדה, ערסל וכמה עציצים יפים, אבל לפני הכול יש למרפסת מעקה ברזל איכותי וחזק - כי הבטיחות היא דבר ראשון. במיוחד בשביל זה הכנו לכם כמה עובדות מעניינות (ידעתם שאפשר לעצב חיות, שמות או פרצופים על המעקה?), וחוקי ברזל (ידעתם שתו התקן לגובה של מעקה ברזל במרפסת הוא 110 ס"מ?) שחשוב לדעת לפני שמתקינים מעקה ברזל למרפסת. כדי שבשנה הבאה, כשנשב על המרפסת, נוכל לעשות את זה בהנאה ובבטחה.

 מעקה ברזל למרפסת

מעקה ברזל למרפסת - קווים לדמותו

מעקה ברזל הוא מבנה סורגים חזק ויציב שנותן מענה לבטיחות במרפסת. הוא פשוט מאוד ועם זאת מגיע עם המון אפשרויות עיצוב (כאילו, ממש הרבה! זה המקום שלכם להיות יצירתיים...), הוא נפוץ יותר ממעקה זכוכית ולא מצריך תחזוקה כמעט בכלל: למעשה, מטלית לחה ו-5 דקות במרפסת אמורות להספיק.

החיסרון העיקרי שלו הוא המראה של הסורגים מול הפנים, דבר שיכול ליצור לפעמים תחושה של כלא, אבל עם העיצוב הנכון תוכלו להפוך גם את החיסרון הזה ליתרון: מעקה ברזל מעוצב הוא יצירת אמנות ומוסיף חיים וצבע למרפסת. בסוף אתם תרצו להזמין חברים למרפסת, ואפילו רק בשביל להשוויץ.

 

צורות מעקה הברזל

למעקה ברזל למרפסת יש שלוש צורות עיצוב שונות:

מעקה ברזל מעוצב למרפסתמעקה ברזל ישר, סטנדרטי – זה המעקה שאתם בטח מכירים: יוצא מקצה המרפסת, ועומד בקו ישר מהאדמה.

מעקה ברזל מעוצב למרפסתמעקה בטן – מעקה ברזל שבאזור התחתון שלו יש בטן היוצאת כלפי חוץ (של בערך 30 ס"מ). זה מאפשר לתלות שם עציצים, לייבש מצעים, או בכללי להניח עליו חפצים.

 מעקה ברזל למרפסת ישר ובטן

מעקה ברזל מעוצב למרפסת מעקה קופסה – תחשבו על קופסה. מעולה, זה מה שזה. מעקה ברזל שיוצר בעצם עוד שטח למרפסת: סורגים יוצאים כ-30 ס"מ החוצה, מהצדדים ומלמטה, ואז נסגרים כמו מעקה ישר. דרך פשוטה להרחיב את המרפסת בצורה אסתטית (תמונה – מהסוג ששווה אלף מילים – למטה).

 מעקה ברזל למרפסת קופסא

שימו לב: מעקה "בטן" או "קופסה" מחוזק במספר גדול של ברגי ג'מבו, שהם ברגים גדולים מאוד, המקבעים את המעקה היטב באדמה, ובמשולש עיגון, שהוא תוספת זוויות מהצדדים לחיזוק המעקה במרפסת.המשמעות היא שמעקות כאלו יהיו חזקים מספיק גם אם הזאטוטים החליטו להתיישב שם. ודאו שהמסגר מספק לכם את שני אלו ולא 'מחפף' על חשבון הבטיחות שלכם!

 

עיטורים ועיצובים במעקה הברזל

למעקה הברזל יש כמה פרופילים אפשריים, כלומר – צורות הברזל, כפי שהוא נראה מהצד שלו (הפרופיל). הפרופיל הסטנדרטי של מעקה ברזל הוא או מרובע או עגול, אבל גם כאן תוכלו להיות יצירתיים וללכת על פרופיל אחר לגמרי (אולי אפילו מסולסל...). למעקות שונים יש פרופילים שונים, אבל הכלל השווה הוא: כולם עשויים מברזל מלא ואיכותי.

אחרי שבוחרים את הפרופיל של הברזל תצטרכו לחשוב על העיצוב של הסורגים, וכשזה מגיע לעיצוב של מעקה ברזל, השמיים הם הגבול (למרות שאפשר גם לעצב צורות של עננים ושמיים...). בגדול על פי רמת היצירתיות שלכם ושל בעל המקצוע: עיצוב של צורות מיוחדות, של שמות הילדים שלכם, של התווים לשיר שהלחנתם, או אפילו עיצוב סטנדרטי ואותנטי. אתם תחליטו.

 עיצוב מעקה ברזל למרפסת

שלבי ההכנה של מעקה ברזל למרפסת

כדי להבטיח את הבטיחות המרבית במרפסת, יש שלושה דברים שעליכם לוודא עם המסגר עוד בשלבי ההכנה של המעקה ולפני השלב העיצובי:

 

1. גלוון הברזל

הברזל צריך לעבור תהליך גלוון, שהוא תהליך כימי של כיסוי הברזל בשכבת אבץ. תהליך זה שומר על הברזל מקבלת חלודה ומהתקלפות, ועוזר לשמור על הברזל לאורך זמן. ישנם שני סוגים של גלוון:

גלוון חם

 תהליך כימי של צביעה באמבטיית אבץ בשכבה עבה ובחום גבוה. תהליך זה ממש משנה את צבעו ומראהו של הברזל ושומר עליו מחלודה לאורך זמן. החיסרון בו הוא שלפעמים צביעה כזאת, באבץ בטמפרטורה גבוהה, עלולה להתנפח ולעוות את צורת המעקה ("זה רק אני, האבץ והחום של ישראל" - נ. קירל).

היתרון? כשגרים ליד הים, או באזורים עם לחות גבוהה. באזורים כאלו המעקות עלולים להחליד יותר במהירות ולכן גלוון חם היא אופציה טובה לשמירה על הברזל. אמנם הסיכוי שתופיע חלודה הוא נמוך, ובאמת עבור מעקה בגלוון חם בדרך כלל תקבלו אחריות ארוכה יותר.

 

גלוון קר

תהליך של צביעה באבץ בשכבה דקה יותר מהגלוון החם, דבר המונע מהברזל להחליד. אופציה זו היא יחסית פשוטה יותר מהגלוון החם, ולכן גם זולה יותר (בכ-35%), אך לא תמיד מחזיקה מעמד כמו גלוון חם.

בכל מקרה, תמיד טוב להתייעץ על התהליך עם המסגר, ולוודא שהוא מסביר לכם היטב את השיקולים לכל סוג של גלוון.

 

2. צביעת מעקה הברזל

הברזל חייב לעבור תהליך צביעה לפני ההגעה  למרפסת שלכם – תהליך זה שומר על הברזל מחלודה ולמעשה מאריך את חייו של המעקה. סך הכול יש שני סוגים של צביעה, שהם אופציה טובה למעקה ברזל במרפסת:

 

צביעה בתנור

זו האופציה המומלצת יותר למעקה ברזל למרפסת. זו תוספת של שכבת צבע עבה במכונות תעשייתיות, בחום גבוה במיוחד. צביעה כזאת מבטיחה עמידות גבוהה של הצבע לאורך זמן.

 

צביעה בצבעים המתאימים לעמידה בחום

שימוש בצבעים יעודיים (כמו; יעקבי, נירלט או טמבור) בצורה ידנית ומקצועית, דבר המבטיח מעבר על כל האזורים המעוקלים, אלו שקשה להגיע אליהם במעקה, בצורה אחידה, ושמירה על צבע אחיד ויפה.

שיקול חשוב לבחירת סוג הצביעה הוא חידוש הצבע במעקה לאחר תקופה ארוכה: צביעה בתנור משנה קצת את הגוון של הצבע, ולכן אם תרצו לעשות תיקוני צבע בעוד כמה שנים (בגלל דהייה שלו), יהיה קשה להגיע לגוון המדויק, בעוד שצביעה ידנית לא פוגעת בגוון הצבע, ולכן ניתן לשמור את הגוון הספציפי שבחרתם גם אם תרצו לחדש אותו בעתיד.

 

3. צביעת החיבורים במעקה

זה אמנם שלב מאוחר יותר בתהליך, אך הוא הכרחי בהתקנת מעקות ברזל במרפסת: צביעה של החיבורים המרותכים, בין המעקות (אלו החיבורים שבעל המקצוע מרתך כבר אצלכם בבית – חיבורים בין הסורגים, בחיבור המעקה עם הרצפה וכו') על ידי צבע עשיר באבץ, ששומר על המעקה מקבלת חלודה. אזורים אלו נוטים 'להישכח' ולהישאר ללא צביעה מיוחדת, ולכן להחליד יותר בקלות.

בצורה הכי פשוטה: לא משנה כמה הברזל איכותי וחזק, אם החיבורים שלו רופפים, הוא עלול להישבר. בעת התקנת המעקה שימו לב שהמסגר אכן מקפיד על צביעה זו!


תו תקן למעקה ברזל למרפסת

למעקה ברזל יש תו תקן שנקבע על פי התקן הישראלי, מעקה ברזל למרפסת לא יהיה נמוך מ-110 ס"מ גובה. הסורגים יהיו מותקנים לאורך ולא לרוחב, ובין  סורג לסורג לא יהיו יותר מ-10 ס"מ הפרש.  התקנות האלו נועדו להבטיח שילדים לא יוכלו לטפס על המעקה, או להוציא את הראש מבין הסורגים.

 

אם החלטתם לעצב דוגמאות מיוחדות על הסורג, שימו לב לא ליצור בטעות מדרך (כלומר: מדרגה שילד יכול לדרוך עליה ולטפס מעל המעקה), ובכל מקרה לא ליצור דוגמא כזו בין 90-15 ס"מ גובה, כיוון שילדים יכולים לטפס לגובה כזה עם הרגל וזה מסכן אותם. כל התקנים האלו נועדו להגנה עליכם ועל הילדים שלכם, כדי למנוע סכנות נפילה והחלקה חלילה, ולכן חשוב לשים לב אליהם.


הגבהת מעקה ברזל למרפסת

היו ימים, אי אז במאה הקודמת, שהתקנים היו שונים. לכן תמצאו שבהרבה בתים המעקות מגיעים לגובה של בערך 80-70 ס"מ מהקרקע. בשנים האחרונות נעשתה בדיקה על ידי מכון התקנים,  ונמצא שילדים יכולים להגיע לגבהים כאלו וזה מסוכן עבורם. לכן התקן השתנה והורה להגביה את המעקה.

 

חוץ מעמידה בתקנים, תמיד טוב להיות בטיחותיים, ולכן אם החלטתם להוסיף גובה למעקה כזה, בגלל הילדים הקטנים, או כי אתם רוצים מרפסת מאובטחת יותר, אז תדעו שזה בכלל לא סיפור. לפעולה זאת קוראים "הגבהת מעקה" והיא יחסית מאוד פשוטה: המסגר מגיע, מודד את המעקה ומאתר את הצבע המדויק (ככל האפשר) ולפי זה פשוט מכין תוספת למעקה ברזל למרפסת, ומרתך אותו מלמעלה על המעקה הקיים.

אמנם התוספת החדשה לא תשתלב במאה אחוז עם המעקה הקיים, אבל מסגר איכותי יידע לעצב את התוספת כך שהיא תיראה מעוצבת ויפה גם ככה (ובכל אופן, תוכלו להציץ בדוגמאות שהוא מציע לכם, עוד לפני התהליך).

 הגבהת מעקה ברזל למרפסת

מעקה ברזל למרפסת - מחירים

המחיר של מעקה ברזל למרפסת נע בטווח רחב, והוא משתנה בין מסגר למסגר, תלוי בפרמטרים רבים:

 מעקה ברזל ישר למרפסתאורך המעקה לפי מטרים – שימו לב, ככל שהמעקה יהיה ארוך יותר, כך המחיר פר מטר עשוי לרדת.

מעקה ברזל ישר למרפסת צורת הפרופיל של הברזל – הפרופיל הסטנדרטי הוא מרובע או עגול. כל צורה אחרת יכולה לייקר לכם את המחיר.

מעקה ברזל ישר למרפסת סוג המעקה – מעקה בטן יעלה את המחיר ב-5 עד 10 אחוז מהמחיר. מעקה קופסה יכול אפילו להכפיל את המחיר.

 מעקה ברזל ישר למרפסתשיטת ההכנה והצביעה של הברזל – גלוון חם יעלה לכם יותר מגלוון קר, וצביעה בתנור בדרך כלל תעלה לכם יותר מריסוס צבע בצורה ידנית.

 מעקה ברזל ישר למרפסתקומה – בדרך כלל  מחיר של התקנת מעקה  יתייקר  עבור התקנה בקומה שלישית ומעלה, בגלל שבקומות כאלו המסגר  יצטרך להיעזר במנוף כדי להרים את המעקה למרפסת

 מעקה ברזל ישר למרפסתקישוטים ודוגמאות על המעקה – ככל שהדוגמה  מורכבת יותר, כך העלות של המעקה  תתייקר. בכל אופן, הדוגמאות לא משפיעות על המחיר באופן משמעותי והעלות שלהן היא די קטנה יחסית לשאר העלויות.

 

מחירים של מעקה ברזל למרפסת

סך הכול, בממוצע, מחיר התקנת מעקה ברזל למרפסת: 1,200-500 ₪ למטר.

הכנו לכם 2 דוגמאות להצעות מחיר למעקה ברזל למרפסת:

  1. מעקה קופסה (הרחקה סטנדרטית של 30 ס"מ) למרפסת בקומה שנייה, באורך של 5 מטר, בגלוון חם וצביעה בתנור, יעלה לכם 5,000 ₪ + מע"מ.
  2. מעקה ישר בעיצוב סטנדרטי (סורגים ישרים) למרפסת בקומה שלישית, בהיקף של 5 מטר, בגלוון חם וצביעה בתנור, יעלה לכם 3,800 ₪ + מע"מ.

המחירים כוללים את עלות החומרים, הכנתם, צביעתם והתקנתם (ובמקרה הצורך, פירוק ופינוי של המעקה הישן).

 מעקה ברזל למרפסת סגורה

תחזוקה ואחריות במעקה ברזל למרפסת

מעקה ברזל איכותי מחזיק מעמד ולא מחליד אפילו 20 שנים. אמנם צבעו של המעקה עשוי מעט לדהות בגלל חום השמש, אבל תחזוקה שוטפת על ידי מטלית לחה מדי פעם (לא מסובך בכלל), אמורה להספיק בשביל לשמור על אורח חיים תקין של הברזל. למעשה, מעקה הברזל הוא מאוד חזק ועמיד בפני עצמו, כך שכל מה שנותר לכם לעשות זה רק לוודא שהוא נקי מאבק. זהו.

במידה ואתם מעבירים ריהוט כבד וגדול על ידי מנוף דרך המרפסת – תדאגו לכסות את המעקה עם איזו שמיכה או בד כלשהו, בשביל להגן עליו משריטות. חוץ מזה אתם לא אמורים להתעסק עם המעקה יותר מדי.

 

אחריות על מעקה ברזל

היום נהוג לתת אחריות של 3 שנים (בממוצע) על מעקה ברזל למרפסת, אבל גם זה משתנה בין בעלי המקצוע השונים. אנחנו ממליצים להתעקש על לפחות 3 שנות אחריות.

האחריות בדרך כלל כוללת חלודה על הברזל או דהייה משמעותית בצבע. בנוסף, המעקה צריך להיות מחוזק היטב, ולכן אם זיהיתם ברגים רופפים או השתחררות של צירים, ניתן להזמין את המסגר ולטפל בזה במסגרת האחריות. שימו לב: במידה ופגעתם במעקה על ידי העברת ריהוט כבד עליו– בעלי המקצוע כבר לא ייקחו אחריות.

 מעקה ברזל לחצי מרפסת

זהירות לא ליפול – איך תזהו מסגרים חאפרים

התקנת מעקה ברזל למרפסת היא עסק חשוב ובטיחותי ולכן נדרשת שימת לב לפרטים קטנים, כמו; חיזוקים של ברגים, צביעה יסודית וחזקה של הברזל, הלחמה נכונה של החיבורים וכו'. החומרים שאיתם המסגרים עובדים הם יקרים ואיכותיים (איכות הצבע נגד חלודה, הברגים החזקים, איכות הברזל עצמו וכו') וגם העבודה עצמה צריכה להיעשות במומחיות רבה. לכן גם המחיר היקר.

מסגרים מסוימים עלולים "לחסוך" עליכם את המקצועיות ואת החומרים הייעודיים, והדרך המרכזית לשים לב לזה היא שהעבודה פתאום נהיית זולה יותר באופן משמעותי. כלומר: אם בעל המקצוע מציע הצעת מחיר שנשמעת לנו מאוד זולה – כדאי שנחשוד.

קיבלתם הצעה זולה וטובה? מדהים! את השאלות האלו כדאי לברר בהקדם:

מעקה ברזל סורגים למרפסתבאיזה סוג מתכת אתה משתמש? (תשובה נכונה: רק ברזל. אמנם יש מגוון רחב של פרופילים, אבל סוג המתכת למרפסות צריך להיעשות אך ורק מברזל).

מעקה ברזל סורגים למרפסתאיך אתה צובע את המעקה? (תשובה נכונה: גלוון קר או חם וצביעה בתנור. שימו לב שהוא לא מנסה "לחסוך" עליכם את הצביעה. זה חלק חשוב ביותר בכל הנוגע לבטיחות המעקה).

מעקה ברזל סורגים למרפסתמה בנוגע למעקה ברזל הישן? (תשובה נכונה: "עליי". בעל המקצוע צריך לפרק בעצמו את המעקה הישן ולאסוף אותו איתו בסוף העבודה. אין סיבה שתיתקעו איתו בבית אחר כך, או שהוא יגבה כסף נוסף עבור זה).


מסגרים מומלצים להתקנת מעקה ברזל למרפסת

כשזה מגיע לבטיחות שלכם ושל הילדים, אין משחקים. הרי תמיד תחפשו את העבודה המקצועית ביותר. מה שבטוח, כשזה מגיע להתקנת מעקות ברזל למרפסת תרצו את בעל המקצוע המומלץ ביותר בתחום. במיוחד בגלל זה ריכזנו עבורכם מסגרים מומלצים להתקנת מעקות ברזל למרפסת, על פי חוות דעת קודמות של אלפי לקוחות. ההמלצות כולן מתקבלות בשיחה טלפונית עם לקוחות שקיבלו שירות מהמסגרים שברשימה.


שאלות נפוצות לדף זה

כמה עולה מטר מעקה ברזל למרפסת?

טווח המחירים למטר רץ של מעקה ברזל למרפסת הוא רחב, ונע בממוצע בין 500-1,200 ש"ח. עם זאת, המחיר נוטה להשתנות עבור כל מיני פרמטרים, לכן אנחנו ממליצים לבדוק אותם מראש – עוד בשלב קבלת ההחלטות.

איך מורידים חלודה מברזל?

חלודה? על מעקה ברזל? אתם לא אמורים לראות חלודה (עד בערך 20 שנים אחרי ההתקנה) ולא אמורים להתעסק איתה. במקרה וכן זיהיתם חלודה שמתפשטת על מעקה הברזל כדאי להרים טלפון למסגר שעשה לכם את העבודה, ולטפל בזה איתו במסגרת האחריות.

מה זה גלוון מתכת?

גלוון מתכות זה כיסוי של המתכת בשכבה דקה של אבץ. שכבה זו מונעת התגבשות של חלודה על גבי הברזל ועוזרת לשמור על אורך חיים טוב יותר של המעקה. תוכלו לקרוא וללמוד עוד על גלוון מתכת כאן.

איך לצבוע מעקה ברזל?

הצביעה של מעקה הברזל מתבצעת על ידי המסגר כשבוחרים אותו (למעשה, הוא אמור להגיע כבר צבוע אליכם הביתה). אנחנו ממליצים לבקש מהמסגר את השם והקוד של הגוון המדויק, ולשאול אותו באיזה צבע ייעודי לברזל הוא השתמש – כך, במידה ותרצו לצבוע אותו שוב, תוכלו להשתמש באותו הגוון בדיוק.

מה הגובה התקני למעקה?

תו התקן היום בישראל קובע כי מעקה ברזל למרפסת צריך להיות מאונך לקרקע, ומינימום 110 ס"מ מהרצפה (במידה ויש מדרגה מובנית ברצפה, שקרובה למעקה – נספור 110 ס"מ ממנה). חוץ מהגובה, צריך לשים לב שלא יהיו קישוטים במקומות בהם ילדים יכולים לדרוך, שזה בין 15-90 ס"מ מהקרקע.

אין לעשות שימוש בתוכן ללא אישור בכתב (ניתן לקבל אישור בתנאים מסויימים). שימוש בתכנים ללא אישור מהווה הפרת חוק זכויות יוצרים ויהווה עילה לתביעה.

שים לב! הנך מחובר בשם הלקוח . התנתק