מוקד טלפוני: 1-700-707-233

גילוון

כמה פעמים שמעתם את המושג "גילוון" ולא היה לכם מושג על מה מדובר? בדיוק בשביל זה אנחנו כאן.
מה זה גילוון, מתי מגלוונים ומה ההבדל בין גילוון חם לגילוון קר? כל התשובות במאמר הבא.


מה זה גילוון?

גילוון הוא תהליך כימי שבו מצפים מתכות כמו פלדה או ברזל באבץ, כדי למנוע התפשטות של חלודה או קורוזיה עליהן.

בשלב הראשון של הגילוון מנקים את הברזל באמצעות חומצה. החומצה "אוכלת" את השומנים, הלכלוך והחלודה שיש על הברזל ומכינה אותו לשלב הגילוון עצמו שבו יש שתי אופציות – גילוון קר או גילוון חם.


גילוון קר

גילוון קר נעשה באמצעות זרם חשמלי ש"מדביק" חלקיקים של אבץ לשכבת המתכת. חלקיקי האבץ יוצרים שכבת גילוון בעובי 15 מקרון.

אם תחפשו באינטרנט "גילוון קר" תגלו שקיימים בשוק צבעים ותרסיסים שמדמים גילוון קר אבל הם לא הגילוון החשמלי והמקצועי שעליו מדובר. המסגרים משתמשים בצבע הגילוון לתיקוני גילוון קלים אחרי הריתוך של הברזל.

יתרונות הגילוון הקר

אייקון מתכתמחיר הגלוון הקר – ברוב עבודות הברזל הביתיות הגילוון הקר נכלל בתוך מחיר העבודה ואין עליו תוספת של תשלום.

אייקון מתכתאסתטיקה של הגלוון הקר - הגילוון הקר אסתטי יותר מהגלוון החם. ציפוי החשמל יוצר שכבה אחידה, דקה וחלקה של גילוון על מוצר המתכת.

חסרונות של גילוון קר

אייקון מתכתעמידות הגלוון הקר – בגלל שהשכבה של הגילוון הקר דקה יותר ורק "מודבקת" אל המתכת, היא עמידה פחות. מוצר שגולוון בגלוון קר יקבל חלודה וקורוזיה אחרי שנים מעטות.

סורגים מגולוונים וסורגים עם חלודה

גילוון חם

בגילוון חם מכניסים את הברזל לתוך אמבטיה של אבץ רותח בטמפרטורה רותחת למדי של 460 מעלות צלזיוס. אחרי אמבטיית האבץ המפנקת הזו, מוציאים את הברזל מהאבץ ונותנים לו להתקרר עד שנוצר ציפוי אבץ הרמטי בעובי של 80 מיקרון.

יתרונות הגילוון החם

אייקון מתכתעמידות הגילוון החם - בזכות הטמפרטורה הגבוהה של האבץ החם, האבץ לא רק מצפה את הברזל מבחוץ אלא נכנס לתוכו ומגן עליו, לכן הגילוון החם מחזיק מעמד לאורך שנים רבות יותר ובתנאי אקלים קשים יותר.

חסרונות של גילוון חם

אייקון מתכתמחיר הגילוון החם - הגילוון החם מייקר את רוב עבודות המתכות והברזל בצורה משמעותית. לדוגמא: אם תרצו לגלוון סורגים לחלון הגילוון הקר יכלל בתוך מחיר העבודה לעומת הגילוון החם שיכול לייקר את העבודה אפילו ב-50% ממחיר העבודה.  

מצד שני, הגילוון החם מחזיק מעמד לאורך השנים, כך שיכול להיות שמשתלם להשקיע סכום כסף גבוה יותר ולהמנע מהחלפת הברזל אחרי מספר שנים. 

אייקון מתכתאסתטיקה של הגילוון החם – מכירים את זה שאתם מצפים משהו בשוקולד רותח ונוצרים בו גושי שוקולד ונטיפים קטנים ואתם לא מצליחים להחליק את השוקולד? אותו דבר יכול לקרות עם גילוון חם =) . בגלל שגילוון חם נעשה באמצעות חומר נוזלי רותח, לפעמים נוצרים על הברזל גושים קטנים ונטיפים של אבץ. הבשורה הטובה – אפשר לשייף את החלקים האלה ולגרום לברזל להיות חלק. לא תמיד זה דומה לאסתטיות של גילוון קר, אבל זה מאוד מתקרב.

גילוון חם

איזה מוצרים מגלוונים?

כמעט כל מוצר מתכת שנמצא מחוץ לבית וחשוף לתנאי אקלים משתנים – כדאי שיעבור תהליך של גילוון. גילוון מבצעים על מעקות, שערי כניסה לבית, שערים חשמליים לחניה, סורגים, צנרות ופרופילים שונים וגם על מעקות כביש, מיכלי אשפה, עמודי תאורה ועוד.

סורגים מגולוונים

איך אפשר להבדיל בין ברזל מגולוון לברזל לא מגולוון?

בדיוק את השאלה הזו שאלנו מסגר מומלץ והנה התשובה שלו:


מסגרים מומלצים

עבודות רבות של גילוון בבתים פרטיים נעשות במסגרת עבודות מסגרות. מחפשים מסגר מומלץ? בשביל זה אנחנו כאן. באתר מידרג תוכלו למצוא רשימה של מסגרים מומלצים, מדורגים על פי חוות דעת שנתנו לקוחות קודמים, כך שהדירוג מתעדכן כל הזמן.


שאלות נפוצות לדף זה

מה זה גילוון?

גילוון הוא תהליך כימי שיוצר שכבת אבץ על מתכות ומונע מהן להחליד.

מה ההבדל בין גילוון חם לגילוון קר?

גילוון חם נעשה באמבטיית אבץ רותחת וגילוון קר נעשה בתהליך חשמלי. 

גילוון חם עמיד ואיכותי יותר אבל גם יקר יותר מגילוון קר. 

כמה עולה גילוון חם?

המחיר של גילוון חם משתנה בהתאם למוצר שאותו מגלוונים. בחלק מהעבודות הוא יכול לייקר את העבודה גם ב-50% ממחיר העבודה. 

האם אפשר לגלוון לבד?

גילוון חם וקר נעשה רק במפעלים מקצועיים שמיועדים לעבודות גילוון. 

קיימים בשוק תרסיסי גילוון שמשמשים לתיקונים קלים בגילוון, בעקיר אחרי ריתוך של הברזל. 

אין לעשות שימוש בתוכן ללא אישור בכתב (ניתן לקבל אישור בתנאים מסויימים). שימוש בתכנים ללא אישור מהווה הפרת חוק זכויות יוצרים ויהווה עילה לתביעה.

שים לב! הנך מחובר בשם הלקוח . התנתק